FOOTBALL: Week-by-week master schedule (Aug. 28-Nov. 8)

NOTE: teams we cover are in boldface

INFORMATION: This is a 2014 master schedule for all of our area teams and their district rivals. Opponents, dates, times, locations on this unofficial schedule are subject to change. Games classified as non-district (out of area) involve district rivals of our area teams.

 

WEEK 1 SCHEDULE

(Aug. 28-30)

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic (0-0) vs. Lanier (0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Devine (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi Carroll (0-0) vs. Corpus Christi Miller (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Laredo Nixon (0-0) vs. Laredo United South (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

Non-district

Brooks Academy (0-0) vs. Leakey (0-0) at Butch Wools Stadium, D’Hanis, 7:30 p.m.

Burbank (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

Carrizo Springs (0-0) vs. Memorial (0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Holmes (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Jay (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0) vs. Victoria East (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Pleasanton (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Bandera (0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Victoria West (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Austin Reagan (0-0) at Lockhart (0-0), 7:30 p.m.

Austin Regents (0-0) at Waco Reicher (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Dominic Savio (0-0) at Cornerstone Christian (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Lago Vista (0-0), 7:30 p.m.

Banquete (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

Cedar Park Vista Ridge (0-0) vs. Seguin (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Flour Bluff (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Eagle Pass Winn (0-0) vs. Laredo Johnson (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at West Columbia (0-0), 7:30 p.m.

Hays (0-0) vs. Boerne Champion (0-0) at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0) at Navarro (0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels (0-0) at Alamo Heights (0-0), 7:30 p.m.

Raymondville (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

San Diego (0-0) at George West, 7:30 p.m.

Skidmore-Tynan (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7 p.m.

Somerset (0-0) at Port Lavaca Calhoun (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Zapata (0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Saturday’s games

Non-district

Floresville (0-0) vs. Highlands (0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Kerrville Tivy (0-0) vs. Big Spring (0-0) at San Angelo Stadium, 6 p.m.

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 4-6)

Thursday’s games

Non-district (out of area)

Boerne Champion (0-0) vs. Stevens (0-0) at Gustafson Stadium, 7 p.m.

Laredo Alexander (0-0) vs. Laredo Martin (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Lockhart (0-0) at Austin Crockett (0-0), 7 p.m.

San Marcos (0-0) vs. Victoria East (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

Non-district

Brackenridge (0-0) at Devine (0-0), 7:30 p.m.

Brooks Academy (0-0) vs. Hawkins (0-0) at Wheatley Heights Stadium, 7:30 p.m.

Burbank (0-0) vs. Kennedy (0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0) vs. South San (0-0), 7:30 p.m.

East Central (0-0) at New Braunfels Canyon (0-0), 7:30 p.m.

Edison (0-0) at Floresville (0-0), 7:30 p.m.

Harlandale (0-0) at Somerset (0-0), 7:30 p.m.

Highlands (0-0) at Uvalde (0-0), 7:30 p.m.

Lanier (0-0) at Pleasanton (0-0), 7:30 p.m.

Lee (0-0) vs. Jefferson (0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum (0-0) vs. Victoria West (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (0-0) at Pearsall (0-0), 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

Taft (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Alamo Heights (0-0) vs. O’Connor (0-0) at Farris Stadium, 7:30 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Stephen’s (0-0) at Austin Regents (0-0), 7 p.m.

Brownsville St. Joseph (0-0) at Lyford (0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Calallen (0-0) at Kerrville Tivy (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Carroll (0-0) at Gregory-Portland (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (0-0) at Agua Dulce (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Moody (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (0-0) vs. Corpus Christi Miller (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Eagle Pass (0-0) vs. Laredo Nixon (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Eagle Pass Winn (0-0) at Carrizo Springs (0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0) at Freer (0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0) at Odem (0-0), 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at Yoakum (0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Refugio (0-0), 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0) at Boerne (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at Cole (0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0) at New Braunfels, 7:30 p.m.

TMI (0-0) at Center Point (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Shiner (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

Non-district

Antonian (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Roma (0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

WEEK 3 SCHEDULE

(Sept. 11-13)

Thursday’s games

Non-district

Austin Eastside Memorial (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi King (0-0) vs. Weslaco (0-0) at Bobby Lackey Stadium, Weslaco, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

McCollum (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Non-district

Brooks Academy (0-0) at Cornerstone Christian (0-0), 7:30 p.m.

East Central (0-0) at Smithson Valley (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) vs. MacArthur (0-0) at Comalander Stadium, 7:30 p.m.

Southside (0-0) at Austin Travis (0-0) at House Park Stadium, Austin, 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Austin Regents (0-0) at Austin St. Andrew’s (0-0), 7 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Houston Christian (0-0), 7 p.m.

Brownsville St. Joseph (0-0) at La Villa (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi John Paul II (0-0) vs. Schertz John Paul II (0-0) at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz, 7 p.m.

Corpus Christi Ray (0-0) vs. Sharyland Pioneer (0-0) at Sharyland Rattler Stadium, Mission, 7:30 p.m.

Eagle Pass (0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Hondo (0-0) at Medina Valley (0-0), 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa (0-0) at Pharr Valley View (0-0), 7:30 p.m.

Laredo Nixon (0-0) vs. Laredo Alexander (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo United South (0-0) vs. Laredo Martin (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Odem (0-0) at George West (0-0), 7:30 p.m.

Port Lavaca Calhoun (0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Poteet (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0), 7:30 p.m.

St. Mary’s Hall (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

San Antonio Christian (0-0) at Bandera (0-0), 7:30 p.m.

Shiner (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0) at Wimberley (0-0), 7:30 p.m.

Taylor (0-0) at Hallettsville (0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0) at Roma (0-0), 7:30 p.m.

Weimar (0-0) at Victoria St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district

Central Catholic (0-0) vs. Holmes (0-0) at Gustafson Stadium, 7 p.m.

Southwest (0-0) vs. Lee (0-0) at Heroes Stadium, 7 p.m.

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 18-20)

Thursday’s games

District 28-5A

Lanier (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi Ray (0-0) vs. Laredo United South (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Non-district

Brooks Academy (0-0) at St. Mary’s Hall (0-0), 7:30 p.m.

Devine (0-0) at Central Catholic (0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0) at Hondo (0-0), 7:30 p.m.

Lee (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Reagan (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Southwest (0-0) at Del Rio, 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Antonian (0-0) at Boerne (0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Austin Hyde Park Baptist (0-0) at Rogers (0-0), 7:30 p.m.

Blanco (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0) at San Marcos Baptist Academy (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Carroll (0-0) at McAllen (0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0) at Falfurrias (0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0 at Ganado (0-0), 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at Edna (0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Lyford (0-0), 7:30 p.m.

Navarro (0-0) at Austin St. Michael’s (0-0), 7:30 p.m.

Pharr Oratory (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

Rio Grande City (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Riviera Kauffer (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0) at Cole (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Austin St. Stephen’s (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Marble Falls Faith Academy (0-0) vs. St. Anthony (0-0) at Benson Stadium, University of the Incarnate Word, noon

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 25-27)

Thursday’s games

Non-district

Southwest (0-0) vs. Eagle Pass (0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Laredo Johnson (0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Laredo United South (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Martin (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0, 0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0), 7 p.m.

Non-district

Central Catholic (0-0) at Jourdanton (0-0), 7:30 p.m.

Cole (0-0) vs. Brooks Academy (0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

East Central (0-0) at Del Rio (0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Brownsville St. Joseph (0-0) at Port Isabel (0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0) at Vanderbilt Industrial (0-0), 7:30 p.m.

Hebbronville (0-0) at George West (0-0), 7:30 p.m.

Houston Second Baptist (0-0) at Austin Regents (0-0), 7 p.m.

Laredo United (0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Luling (0-0) at Hallettsville (0-0), 7:30 p.m.

Stockdale (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

Wimberley (0-0) at Austin St. Michael’s (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Somerset (0-0, 0-0) vs. Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

TAPPS II-3

Cornerstone Christian (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Austin St. Stephen’s (0-0) at St. Anthony (0-0), noon

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 2-4)

Thursday’s games

District 28-5A

Lanier (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) at Cornerstone Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at TMI (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0, 0-0) at Austin Regents (0-0, 0-0), 7 p.m.

Non-district

Brooks Academy (0-0, 0-0) at Cotulla (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Columbus (0-0) at Hallettsville (0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0) at Falls City (0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Freer (0-0), 7:30 p.m.

Pleasanton (0-0) at San Antonio Christian (0-0), 7:30 p.m.

Tidehaven (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 9-11)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi King (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0, 0-0) at Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Lockhart (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Edison (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Lared Nixon (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

District 15-3A

George West (0-0, 0-0) vs. Brooks Academy (0-0, 0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0, 0-0) at Goliad (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (0-0, 0-0) at Austin St. Michael’s (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0) at Austin Regents (0-0, 0-0), 7 p.m.

TMI (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0, 0-0) at Cornerstone Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 16-18)

Thursday’s games

District 28-5A

McCollum (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi King (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southwest (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Lanier (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (0-0, 0-0) at Hallettsville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Goliad (0-0, 0-0) at Mathis (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (0-0, 0-0) at San Antonio Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0, 0-0) at Antonian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Cornerstone Christian (0-0, 0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0), 7 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 29-5A

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 23-25)

Thursday’s games

District 28-6A

East Central (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at Corpus Christi King (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

South San (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 27-5A

Lockhart (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

Memorial (0-0, 0-0) at Floresville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0, 0-0) vs. Kennedy (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Harlandale (0-0, 0-0) vs. Sam Houston (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Highlands (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) vs. Laredo Nixon at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Hallettsville (0-0, 0-0) at George West (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0, 0-0) vs. Brooks Academy (0-0, 0-0) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0) at Austin St. Michael’s (0-0, 0-0), 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (0-0, 0-0) at TMI (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0, 0-0) at Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Brackenridge (0-0, 0-0) vs. Jefferson (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (0-0, 0-0) at St. Anthony (0-0, 0-0), 2 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Oct. 30-Nov. 1)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at East Central (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

South San (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion (0-0, 0-0) at San Marcos (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Floresville (0-0, 0-0) at Alamo Heights (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) at Seguin (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Burbank (0-0, 0-0) vs. Harlandale (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Highlands (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0, 0-0) vs. Lanier (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (0-0, 0-0) vs. Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7:30 p.m.

Somerset (0-0, 0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Southside (0-0, 0-0) at Uvalde (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (0-0, 0-0) at Goliad (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

George West (0-0, 0-0) at Mathis (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian (0-0, 0-0) at San Antonio Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Central Catholic (0-0, 0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

St. Anthony (0-0, 0-0) at Austin St. Michael’s (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0, 0-0). 7 p.m.

Cornerstone Christian (0-0, 0-0) at TMI (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Holy Cross (0-0, 0-0) at Austin Regents (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

McCollum (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Medina Valley (0-0, 0-0) vs. Laredo Martin (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 6-8)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands (0-0, 0-0) vs. Brackenridge (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (0-0, 0-0) at Southwest (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (0-0, 0-0) vs. Corpus Christi King (0-0, 0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

East Central (0-0, 0-0) at South San (0-0, 0-0), 7 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights (0-0, 0-0) at Kerrville Tivy (0-0, 0-0), 7:25 p.m.

Kennedy (0-0, 0-0) vs. Memorial (0-0, 0-0) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m. (Salsa Bowl)

San Marcos (0-0, 0-0) at Lockhart (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Seguin (0-0, 0-0) vs. Boerne Champion (0-0, 0-0) at Boerne ISD Stadium, Boerne, 7:30 p.m.

District 28-5A

Harlandale (0-0, 0-0) vs. McCollum (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

Jefferson (0-0, 0-0) vs. Edison (0-0, 0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m. (Tommy Bowl)

Lanier (0-0, 0-0) vs. Burbank (0-0, 0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (0-0, 0-0) at Somerset (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa (0-0, 0-0) at Southside (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0, 0-0) at Medina Valley (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

District 15-3A

Goliad (0-0) at George West (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

Mathis (0-0) at Hallettsville (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (0-0, 0-0) at Central Catholic (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (0-0, 0-0) at Cornerstone Christian (0-0, 0-0), 7:30 p.m.

TMI (0-0, 0-0) at Victoria St. Joseph (0-0, 0-0), 7 p.m.

Saturday’s games

District 29-5A

Laredo Martin (0-0, 0-0) vs. Laredo Nixon (0-0, 0-0) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (0-0, 0-0) at Antonian (0-0, 0-0), 3 p.m.

San Antonio Christian (0-0, 0-0) at St. Anthony (0-0, 0-0), 2 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (0-0, 0-0) vs. Holy Cross (0-0, 0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

FOOTBALL: Complete schedules (area teams & district rivals)

2014 GAME-BY-GAME

FOOTBALL SCHEDULES

NOTE: Dates, times and locations are unofficial and can be subject to change

Area teams are in boldface within schedules and their schedules are under green headings

* – district game

 

DISTRICT 28-6A

Corpus Christi Carroll

Date Opponent Time

Thur, Aug. 28 – b-at Corpus Christi Miller – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Gregory-Portland – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – a-Port Lavaca Calhoun – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at McAllen – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – a-Laredo United – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at East Central – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-at Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-South San – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Southwest – 7:30 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

Corpus Christi King

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – a-Corpus Christi Flour Bluff – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – a-Corpus Christi Moody – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 11 – w-at Weslaco – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – a-Rio Grande City – 7:30 p.m.

Thur, Sept. 25 – a-Laredo United South – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Southwest – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at South San – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at East Central – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

w – at Bobby Lackey Stadium, Weslaco

Corpus Christi Ray

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – b-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – b-Corpus Christi Miller – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – s-at Sharyland Pioneer – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 18 – l-at Laredo United South – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – b-Laredo Johnson – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-South San – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-at Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 23 – *b-East Central – 7 p.m.

Thur., Oct. 30 – *b-Southwest – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-at Corpus Christi King – 7:30 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

l – at Johnson Student Activity Center, Laredo

s – at Sharyland Rattler Stadium, Mission

East Central

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at New Braunfels Canyon – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Smithson Valley – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Reagan – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Del Rio – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Southwest – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-at Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at South San – 7 p.m.

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

South San

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Holmes – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Central Catholic – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – c-at MacArthur – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Lee – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-at Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Southwest – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-at Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-East Central – 7 p.m.

a – at Cabaniss Stadium, Corpus Christi

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

c – at Comalander Stadium

Southwest

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Victoria West – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Taft – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – d-at Lee – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Del Rio – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 25 – e-at Eagle Pass – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Corpus Christi King – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at East Central – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-South San – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 30 – *b-at Corpus Christi Ray – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Corpus Christi Carroll – 7:30 p.m.

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

d – at Heroes Stadium 

e – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

DISTRICT 27-5A

Alamo Heights

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – New Braunfels – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – f-at O’Connor – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *c-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Kerrville Tivy – 7:25 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

c – at Boerne ISD Stadium, Boerne

f – at Farris Stadium

Boerne Champion

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – c-Hays – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – g-at Stevens – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *c-Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *c-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *c-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *c-Seguin – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

c – at Boerne ISD Stadium. Boerne

g – at Gustafson Stadium

Floresville

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – a-Highlands – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – Edison – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *a-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

Kennedy

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – v-at Victoria East – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – b-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *b-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *b-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – at Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-Memorial – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

v – at Victoria Memorial Stadium

Kerrville Tivy

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – s-Big Spring – 6 p.m.

Fri., Sept. 5 – Corpus Christi Calallen – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *c-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Alamo Heights – 7:25 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

s – at San Angelo Stadium

Lockhart

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Austin Reagan – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – at Austin Crockett – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *c-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-San Marcos – 7:30 p.m.

c – at Boerne ISD Stadium, Boerne

Memorial

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – b-Carrizo Springs – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Pearsall – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *b-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-at Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *b-San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *b-Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *b-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *b-Kennedy – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

San Marcos

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at East Central – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – v-at Victoria East – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-Seguin – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *b-at Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *b-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Boerne Champion – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Lockhart – 7:30 p.m.

b – at Edgewood Veterans Stadium

v – at Victoria Memorial Stadium

Seguin

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Cedar Park Vista Ridge – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at New Braunfels – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *-Lockhart – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *-at San Marcos – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Memorial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Alamo Heights – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Floresville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Kerrville Tivy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Boerne Champion – 7:30 p.m.

c – at Boerne ISD Stadium, Boerne

DISTRICT 28-5A

Brackenridge

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – a-Jay – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Devine – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – *a-at Edison – 7 p.m.

Sat., Sept. 20 – *a-Harlandale – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-at Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 16 – *a-McCollum – 7 p.m.

Sat., Oct. 25 – *a-at Jefferson – 7 p.m.

Thur., Nov. 6 – *a-Highlands – 7 p.m.

a – at Alamo Stadium

s – at SAISD Stadium

Burbank

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Southside – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – e-at Kennedy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *a-at Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-McCollum – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 4 – *a-at Jefferson – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-Brackenridge – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-at Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *s-Lanier – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

e – at Edgewood Veterans Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

Edison

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – s-Pleasanton – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Floresville – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – *a-Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – *a-at Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *a-Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-at Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *a-McCollum – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *a-Jefferson – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

s – at SAISD Stadium

Harlandale

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – h-at Devine – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *h-Jefferson – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 20 – *a-at Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – *h-Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *a-at Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *h-Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-at Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *h-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

Highlands

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – a-Floresville – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *a-Edison – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 2 – *a-Lanier – 7 p.m.

Thur., Oct. 9 – *a-at Sam Houston – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *a-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-Jefferson – 7:30 p.m.

Thur., Nov. 6 – *a-at Brackenridge – 7 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

Jefferson

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – a-Lee – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 18 – *a-Lanier – 7 p.m.

Sat., Sept. 27 – *a-at Sam Houston – 7 p.m.

Sat., Oct. 4 – *a-Burbank – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *a-Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-at Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *a-at Edison – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

Lanier

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – a-Central Catholic – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Pleasanton – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *s-McCollum – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 18 – *a-at Jefferson – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-Brackenridge – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 2 – *a-at Highlands – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *h-at Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

McCollum

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – h-Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – v-at Victoria West – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *s-at Lanier – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *h-Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-at Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *h-Jefferson – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 16 – *a-at Brackenridge – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *h-Highlands – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *a-at Edison – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *h-Harlandale – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

v – at Victoria Memorial Stadium

Sam Houston

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Bandera – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Southside – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – *a-Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – *h-at McCollum – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *a-Jefferson – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-at Brackenridge – 7:30 p.m.

Thur., Oct. 9 – *a-Highlands – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-at Edison – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-at Lanier – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at SAISD Stadium

DISTRICT 29-5A

Eagle Pass Winn

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – l-at Laredo Johnson – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Carrizo Springs – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – a-Eagle Pass – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-Uvalde – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 18 – *s-at Laredo Cigarroa – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

l – at Johnson Student Activity Center, Laredo

s – at Shirley Field, Laredo

Laredo Cigarroa

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – s-Zapata – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 6 – s-Roma – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Pharr Valley View – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-at Laredo Martin – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 18 – *s-Eagle Pass Winn – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-at Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Southside – 7:30 p.m.

s – at Shirley Field, Laredo

Laredo Martin

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – b-at Corpus Christi Ray – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 4 – s-Laredo Alexander – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – s-Laredo United South – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *s-Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *s-Medina Valley – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *s-at Laredo Nixon – 7 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

b – at Buccaneer Stadium, Corpus Christi

s – at Shirley Field, Laredo

Laredo Nixon

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – l-at Laredo United South – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – s-Eagle Pass – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – l-at Laredo Alexander – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *s-Somerset – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *s-Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *s-Laredo Martin – 7 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

l – at Johnson Student Activity Center, Laredo

s – at Shirley Field, Laredo

Medina Valley

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Navarro – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Boerne – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Hondo – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *s-at Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Southside – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 1 – *s-at Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Uvalde – 7:30 p.m.

s – at Shirley Field, Laredo

Somerset

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Port Lavaca Calhoun – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Harlandale – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Wimberley – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *s-at Laredo Nixon – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *s-at Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

s – at Shirley Field, Laredo

Southside

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Burbank – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Sam Houston – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – h-at Austin Travis – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *s-at Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Medina Valley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Uvalde – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

h – at House Park Stadium, Austin

s – at Shirley Field, Laredo

Uvalde

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – h-at McCollum – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Highlands – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Roma – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Laredo Martin – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *s-at Laredo Cigarroa – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *a-at Eagle Pass Winn – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Laredo Nixon – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Somerset – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Southside – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Medina Valley – 7:30 p.m.

a – at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass

h – at Harlandale Memorial Stadium

s – at Shirley Field, Laredo

DISTRICT 15-3A

Brooks Academy

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – a-at Leakey – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – w-at Hawkins – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at St. Mary’s Hall – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – w-Cole – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – at Cotulla – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *w-George West – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Hallettsville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *w-Mathis – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Goliad – 7:30 p.m.

a – at Butch Wools Stadium, D’Hanis

w – at Wheatley Heights Stadium

George West

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – San Diego – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Freer – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Odem – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Falfurrias – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Hebbronville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – at Falls City – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *w-at Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Hallettsville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Mathis – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Goliad – 7:30 p.m.

w – at Wheatley Heights Stadium

Goliad

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Odem – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Shiner – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Ganado – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Vanderbilt Industrial – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – Tidehaven – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Hallettsville – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Mathis – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at George West – 7:30 p.m.

Hallettsville

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at West Columbia – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Yoakum – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Taylor – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Edna – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Luling – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – Columbus – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Goliad – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at George West – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Mathis – 7:30 p.m.

Mathis

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Banquete – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Refugio – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Poteet – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Lyford – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Stockdale – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – at Freer – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Goliad – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *m-at Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-George West – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Hallettsville – 7:30 p.m.

w – at Wheatley Heights Stadium

TAPPS I-2

Antonian

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Jefferson – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 6 – h-at Holy Cross – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Boerne – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – South San – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Central Catholic – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *-at St. Anthony – 2 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-Brownsville St. Joseph – 3 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

Austin St. Michael’s

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Lago Vista – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Austin Hyde Park Baptist – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Houston Christian – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – Navarro – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – Wimberley – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Central Catholic – 7:30 p.m.

Brownsville St. Joseph

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Raymondville – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Lyford – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at La Villa – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Pharr Oratory – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Port Isabel – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-San Antonio Christian – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-St. Anthony – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Austin St. Michael’s – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Central Catholic – 7 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-at Antonian – 3 p.m.

Central Catholic

Date Opponent Time

Thur., Aug. 28 – a-at Lanier – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at South San – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 13 – g-at Holmes – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – Devine – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – at Jourdanton – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Antonian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

a – at Alamo Stadium

g – at Gustafson Stadium

St. Anthony

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Cole – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Austin Hyde Park Baptist – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 20 – i-Marble Falls Faith Academy – noon

Sat., Sept. 27 – Austin St. Stephen’s – noon

Fri., Oct. 10 – *-Central Catholic – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Sat., Oct. 25 – *-Antonian – 2 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-San Antonio Christian – 2 p.m.

i – at Benson Stadium, University of the Incarnate Word

San Antonio Christian

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – h-at Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Bandera – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – Blanco – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – Pleasanton – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Brownsville St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at Central Catholic – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Antonian – 7:30 p.m.

Sat., Nov. 8 – *-at St. Anthony – 2 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist

Date Opponent Time

Fri., Sept. 5 – Austin St. Michael’s – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Rogers – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-TMI – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Austin Regents – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Cornerstone Christian – 7 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Victoria St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Corpus Christi John Paul II – 7 p.m.

Sat., Nov. 8 – *h-at Holy Cross – 7:30 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

Austin Regents

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Waco Reicher – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – Austin St. Stephen’s – 7 p.m.

Fri., Sept. 12 – at Austin St. Andrew’s – 7 p.m.

Fri., Sept. 26 – Houston Second Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Victoria St. Joseph – 7 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Cornerstone Christian

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Austin St. Dominic Savio – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at San Antonio Christian – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Brooks Academy – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at San Marcos Baptist Academy – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *h-at Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-Austin Regents – 7:30 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

Corpus Christi John Paul II

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – Skidmore-Tynan – 7 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Agua Dulce – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – l-at Schertz John Paul II– 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – Riviera Kauffer – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-TMI – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Austin Regents – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *h-at Holy Cross – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

l – at Robert Lehnhoff Stadium, Schertz

Holy Cross

Date Opponent Time

Sat., Aug. 30 – h-San Antonio Christian – 7 p.m.

Sat., Sept. 6 – h-Antonian – 7:30 p.m.

Thur., Sept. 11 – h-Austin Eastside Memorial – 7 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Hondo – 7:30 p.m.

Sat., Sept. 27 – *h-Cornerstone Christian – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at TMI – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-at Victoria St. Joseph – 7:30 p.m.

Sat., Oct. 25 – *h-Corpus Christi John Paul II – 7 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-at Austin Regents – 7 p.m.

Sat., Nov. 8 – *h-Austin Hyde Park Baptist – 7:30 p.m.

h – at Harlandale Memorial Stadium

TMI

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – St. Anthony – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Center Point – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – St. Mary’s Hall – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Cole – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-at Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-Holy Cross – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 10 – *-at Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – *-Austin Regents – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 31 – *-Cornerstone Christian – 7:30 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-at Victoria St. Joseph – 7 p.m.

Victoria St. Joseph

Date Opponent Time

Fri., Aug. 29 – at Goliad – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 5 – at Shiner – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 12 – Weimar – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 19 – at Austin St. Stephen’s – 7:30 p.m.

Fri., Sept. 26 – *-Corpus Christi John Paul II – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 3 – *-at Austin Regents – 7 p.m.

Fri., Oct. 17 – *-Holy Cross – 7:30 p.m.

Fri., Oct. 24 – at Austin Hyde Park Baptist – 7 p.m.

Fri., Nov. 7 – *-TMI – 7 p.m.

FOOTBALL: All-pro tight end Hill feels San Antonio calling him home

Former Highlands, A&I standout kept nose to grindstone in career

PLEASE FOLLOW THIS LINK TO THE SOUTHSIDE REPORTER WEBSITE:

http://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Former-Highlands-star-feels-the-lure-of-Texas-5636588.php#photo-6625663

As his youngest son is set to begin his final year of college football, Highlands alum David Hill is feeling the tug of his hometown.

“I’m starting to think I want to retire in Texas,” said Hill, who played 12 years in the National Football League. “I wish I had (moved there) when I was playing. Gary (Green, his first cousin) did it when he was with Kansas City. He played there, but his home was in Texas.”

After decades in California, that metaphorical pull on his sleeve is not the only influence involved. Green, Sam Houston High School’s football coach, would like to see his first cousin return to the place where he grew up and launched a playing career that took him to stints with the Detroit Lions and Los Angeles Rams.

“I still have dreams of getting the whole family back here together,” said Green, who is a year younger than the 60-year-old Hill. “We’re talking about having family reunions. There were five siblings in his family and three in ours, and lots of kids. Now, through texts and social media, they’re all keeping in touch with each other.

Green, who had a nine-year NFL career, and Hill both are in the San Antonio Sports Hall of Fame. Hill was inducted last year. The vein of football success runs throughout both families, and those of their siblings.

Remarkably, 12 members of the extended family have played college football.

“For three of us to make it and play in the NFL, I think that’s impressive,” Green said. “I remember watching Green Bay when (David’s older brother) Jim played. He was about seven years older than me. It’s really exciting when someone from your family is doing that. That may have gotten us started.

“We’ve had success, and all of our boys played college football. Seeing what is possible with your own eyes, you start to believe you can get there.”

Hill’s son, Austin, is a fifth-year senior receiver at the University of Arizona who has realistic hopes to become the fourth family member to play in the NFL. He is Hill’s third son to play college football.

Seven years older than his brother, he preceded David at Texas A&I. he was the first in the family to play in the National Football League. After his graduation from Highlands and A&I (now Texas A&M-Kingsville), Jim began his professional career in the American Football League in 1968 as a defensive back for the San Diego Chargers.

After eight years in the NFL, Jim moved on to a distinguished TV career. He is the lead sports anchor at KCBS-TV in Los Angeles.

“Jim was the first to make it to the league,” David said. “I guess inspired us to continue to play. When we it came time for us to be drafted, he was quite involved when we wanted to have an agent.”

Hill and his cousin were high school rivals. Hill didn’t make it to Highlands’ varsity until his senior season, so there was just one head-to-head meeting – more or less.

“His claim to fame was that I hit my head on his knee and it knocked me dizzy,” Hill said. “That may have been my first concussion.”

Sam Houston won the game, as Green points out, but Hill’s best football was ahead of him.

“He was kind of clumsy because he was just growing,” said Green, who starred for Sam Houston ahead of an all-American career at Baylor University.

“David was a big, really slow kid at that time. He really developed at A&I. He was very strong, but he couldn’t catch up with speed. Once he was down at A&I, he caught up really fast.”

Hill played at A&I under College Football Hall of Fame coach Gil Steinke, whose last three Javelinas teams were undefeated. He was a key contributor to the first two teams, both National Association of Intercollegiate Athletics champions.

He had thought and hoped the Dallas Cowboys would come calling on NFL draft day.

“I remember the day of the draft, getting a phone call from Dallas,” Hill said. “In those days, teams would call you before the draft to see if you were interested in playing for them. Maybe they still do.

“I grew up a Dallas Cowboys fan, but they had lost to Green Bay (in October) and I was still mad at them. I didn’t tell them no, but from my hesitation, I think they assumed that maybe I didn’t want to play for them.”

Instead, it was the Detroit Lions that drafted Hill out of A&I in the second round of the 1976 draft less than 45 minutes later.

He was paired with all-pro Charlie Sanders in a two tight-end system – an innovation at the time. Their position coach was current New England Patriots coach Bill Belichek. Sanders was struggling with injuries late in his career, so Hill was pressed into service as a rookie.

“At the time, Charlie helped a lot,” Hill said. “Belichek wanted to have Charlie and I on the field at the same time. Because of Charlie, they threw the ball to the tight end a lot. That fit quite well for me. Charlie didn’t play a lot. He had nagging injuries, so I got to play a lot that first year.

“I think that probably was instrumental in getting me up to speed with NFL football.”

In seven years with the Lions, he was selected to the Pro Bowl twice.

“Looking back, I probably could have made two or three more Pro Bowls,” Hill said, indicating that a coaching change brought in Monte Clark, who held him back. “I probably never would have left Detroit, if it wasn’t for Monte Clark.”

Hill was traded to the Rams in 1983, largely to work with Hall of Fame running back Eric Dickerson, whose football camps Hill works annually.

“David has never been boisterous in any way. He just had a quiet demeanor on the field,” Green said. “He was all-pro two years (with Detroit) as a receiving tight end. Then he went to the Rams and quietly became the best blocking tight end in football.”

The Rams reached the 1986 NFL championship game, where they lost to the Super Bowl champion Chicago Bears on a bitterly cold day in Chicago. Hill ended his career in 1987 with 358 receptions for 4,212 yards and 28 touchdowns.

He currently works for Morongo Casino in Cabazon, Calif. as a special events coordinator. The Coronado, Calif. resi’dent also is the president of the Southern California chapter of the NFL Alumni Association.

In his proposed return to San Antonio, Hill would like to buy about 10 acres of land in the surrounding area and open a sports academy. He hopes to lineup major corporate sponsorship to the facility and have instructors who are former NFL players, like himself.

“I just want a piece of property, maybe 10 acres,” Hill said. “A place where my origins are and where my kids can feel at home. That’s basically my idea about it, although my kids are scattered all over the place right now.”

Hill feels very fortunate to have played 12 years without a major injury and that he’s still healthy enough to play a round of golf when the urge strikes, without regard for the fallout. He knows that his willingness to do what his NFL teams needed and desire to work on his game led to a long, satisfying career.

He wants his academy to be a place were similarly motivated athletes up to high school age can discover and unlock their potential.

“It may be only one out of 20,000,” Hill said, “but because he has the desire, he’s able to rise up through the ranks. If you give these kids an opportunity, a lot of them will show their desire.

“I want to help the kids who aren’t getting all the attention and going to all the camps.”

For obvious reasons, those are the athletes Hill feels the strongest connection to.

 

MORE TO COME

FOOTBALL FAMILY TREE

Name — High school — College — NFL team

Hill family

Parents

@-Jim Hill — Highlands — Texas A&I — Green Bay

*-David Hill — Highlands — Texas A&I — Detroit, Los Angeles

Children

@-Walter Hill — ^ — Baylor

*-Aaron Hill — ^ — Oregon St.

*-Adam Hill — ^ — West Liberty (WV)

*-Austin Hill — ^ — Arizona

Green family

Parents

+-Gary Green — Sam Houston — Baylor — Kansas City, Los Angeles

#-Tony Green — Sam Houston — Baylor

Children

+-Gary Green II — Madison — Kansas

#-Anthony Green — Madison — Alabama A&M

#-Aaron Green — Madison — Nebraska/TCU

#-Andrew Green — Madison — Nebraska

 

@ – Jim Hill’s family

* – David Hill’s family

+ – Gary Green’s family

# – Tony Green’s family

^ — played high school football in California

VOLLEYBALL: Happy coincidence lands Neira, Sandoval in Kansas

Harlandale teammates hope to discover second home in Sunflower State

PLEASE FOLLOW THIS LINK TO THE SOUTHSIDE REPORTER WEBSITE:

http://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Serendipity-has-Harlandale-volleyball-stars-5652415.php

Sometimes in life, things work out almost as we’d script them, as if by divine intervention.

That’s essentially the tale of how Harlandale volleyball standouts Katie Neira and Sierra Sandoval will end up playing at separate small Christian colleges in Kansas. Adding to the coincidence, they happen to be best friends.

Which is where the coincidence is diminished a tad.

Neira already had chosen Bethel College in North Newton, Kan. when Sandoval let her know that she was considering Central Christian College of Kansas in McPherson. The girls soon discovered the schools, located just northwest of Wichita, were close enough to facilitate relatively frequent visits.

“Sierra told me about this college in Kansas that was showing interest in her,” Neira said. “I said, ‘You have to go there.’ It’s only about a 30-minute drive away. My school actually plays against her school. It’s going to be like middle school.”

Neira attended Harlandale Middle School, while Sandoval went to Leal Middle School.

At one point, they both had considered Abilene Christian University, but had planned to make their college decisions separately. Nonetheless, they’ll be separated by just 28.3 miles.

Neira’s roommate will be her San Antonio Warriors club teammate, Amber Munoz, from District 29-4A rival Southside. Sandoval didn’t know anyone who was attending Central Christian, although she said she’s building a friendship with her prospective roommate.

She knows that Neira also will provide a support system to stave off homesickness.

“Katie’s my best friend,” said Sandoval, who played for a club in La Vernia in the offseason. “It’s going to be nice to have someone there that I’m already friends with.”

As an Indians senior, Neira recorded a team-best 365 kills (3.6 per match) and 36 service aces, second only to Sandoval’s 37. She was a three-year starter at Harlandale, who moved from middle blocker to outside hitter last season.

“Katie is very explosive and plays with a lot of emotion,” Harlandale coach Sylvia Cardenas said. “She was the one that would get the team going. She was our power hitter.”

The libero also had a team-high 503 digs (4.6 per match), 339 more than any other Harlandale player. Sandoval

“Sierra was very, very key to our defense and serve-receive,” Cardenas said. “I had to design our serve-receive so she wa always in the middle of the court. She’s a great passer. We wouldn’t have been able to run our offense without her. She put the ball right in the setter’s hands.”

Their coach believes the friends were rewarded for their due diligence on the court.

“For Katie and Sierra, in their hearts,” Cardenas said, “they are true volleyball players. When our season ended, they picked up with their clubs. They’re 100 percent volleyball. From the get-go, they wanted to play in college.

“That’s why I think they’ll do well.”

Both were latecomers to the sport by today’s standards, but Sandoval was deeply rooted in Harlandale volleyball.

Her grandmother, a 1976 graduate, played for two Harlandale state-qualifying teams. Her mother, Natalie Reyes, was an Indians volleyball player until her graduation in 1992. Her aunts, Jackie (Class of 2004) and Stacy (Class of 2002), followed suit. So, Sandoval would attend Harlandale matches before she was old enough to understand the sport.

However, she was torn between softball and volleyball when she was growing up.

“My first love actually was softball,” Sandoval said, “but once I started doing volleyball, I fell in love with it.”

The family legacy now passes to her sisters. After a strong first season with the Indians, Kianna Sandoval will be be a sophomore and is in line for the setter job. Pamela Sandoval will join the Indians this fall as a freshman.

Aside from her father, a three-sport athlete at Lanier, Neira didn’t come from a sports background. Which is why her mother was surprised when she expressed an interest in sixth grade.

“When I started, I couldn’t hit the ball over the net,” Neira said. “I like to challenge myself, that’s why I stuck to it.”

Neira will be entering a volleyball program that is being heavily restocked with freshman, but she expects Bethel to have success this year.

“It’s just like a piece of home for me,” Neira said.

Sandoval had considered Olivet Nazarene College (Ill.),but she liked what she saw in an upstart Central Christian program with a second-year coach.

“They’re really like a family,” Sandoval said. “I’m excited to be there to start it off and be a part of the growth.”

MORE TO COME

FOOTBALL: Week 1 schedule (Aug. 28-30)

NOTE: teams we cover are in boldface

INFORMATION: This is a 2014 master schedule for all of our area teams and their district rivals. Opponents, dates, times, locations on this unofficial schedule are subject to change. Games classified as non-district (out of area) involve district rivals of our area teams.

WEEK 1 SCHEDULE

(Aug. 28-30)

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic (0-0) vs. Lanier (0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

Devine (0-0) vs. Harlandale (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Corpus Christi Carroll (0-0) vs. Corpus Christi Miller (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7 p.m.

Laredo Nixon (0-0) vs. Laredo United South (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

Non-district

Brooks Academy (0-0) vs. Leakey (0-0) at Butch Wools Stadium, D’Hanis, 7:30 p.m.

Burbank (0-0) at Southside (0-0), 7:30 p.m.

Carrizo Springs (0-0) vs. Memorial (0-0) at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Holmes (0-0) at South San (0-0), 7:30 p.m.

Jay (0-0) vs. Brackenridge (0-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Jefferson (0-0) at Antonian (0-0), 7:30 p.m.

Kennedy (0-0) vs. Victoria East (0-0) at Victoria Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Pleasanton (0-0) vs. Edison (0-0) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (0-0) at Bandera (0-0), 7:30 p.m.

San Marcos (0-0) at East Central (0-0), 7:30 p.m.

Uvalde (0-0) vs. McCollum (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Victoria West (0-0) at Southwest (0-0), 7:30 p.m.

Non-district (out of area)

Austin Reagan (0-0) at Lockhart (0-0), 7:30 p.m.

Austin Regents (0-0) at Waco Reicher (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Dominic Savio (0-0) at Cornerstone Christian (0-0), 7:30 p.m.

Austin St. Michael’s (0-0) at Lago Vista (0-0), 7:30 p.m.

Banquete (0-0) at Mathis (0-0), 7:30 p.m.

Cedar Park Vista Ridge (0-0) vs. Seguin (0-0), 7:30 p.m.

Corpus Christi Flour Bluff (0-0) vs. Corpus Christi King (0-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Eagle Pass Winn (0-0) vs. Laredo Johnson (0-0) at Johnson Student Activity Center, Laredo, 7:30 p.m.

Hallettsville (0-0) at West Columbia (0-0), 7:30 p.m.

Hays (0-0) at Boerne Champion (0-0), 7:30 p.m.

Laredo Martin (0-0) vs. Corpus Christi Ray (0-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Medina Valley (0-0) at Navarro (0-0), 7:30 p.m.

New Braunfels (0-0) at Alamo Heights (0-0), 7:30 p.m.

Raymondville (0-0) at Brownsville St. Joseph (0-0), 7:30 p.m.

St. Anthony (0-0) at TMI (0-0), 7:30 p.m.

San Diego (0-0) at George West, 7:30 p.m.

Skidmore-Tynan (0-0) at Corpus Christi John Paul II (0-0), 7 p.m.

Somerset (0-0) at Port Lavaca Calhoun (0-0), 7:30 p.m.

Victoria St. Joseph (0-0) at Goliad (0-0), 7:30 p.m.

Zapata (0-0) vs. Laredo Cigarroa (0-0) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Saturday’s games

Non-district

Floresville (0-0) vs. Highlands (0-0) at Alamo Stadium, 7 p.m.

San Antonio Christian (0-0) vs. Holy Cross (0-0) at Harlandale Memorial Stadium, 7 p.m.

Non-district (out of area)

Kerrville Tivy (0-0) vs. Big Spring (0-0) at San Angelo Stadium, 6 p.m.