GIRLS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Dec. 28)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1629

Monday’s games

Non-district

Boerne 61, Providence 22

Tuesday’s games

District 26-6A

Smithson Valley 55, Clemens 31

San Marcos 56, East Central 49

Judson 63, Steele 46

New Braunfels Canyon 47, New Braunfels 43

District 26-5A

Boerne Champion 70, Memorial 48

Harlandale 58, McCollum 50

Kerrville Tivy 73, Wagner 31

Veterans Memorial 63, Kennedy 22

District 27-5A

Burbank 59, Fox Tech 22

Brackenridge 60, Lanier 43

Alamo Heights 32, Jefferson 16

Highlands 61, Edison 51

District 28-5A

Floresville 34, Eagle Pass Winn 28

Medina Valley 57, Southwest Legacy 35

Southwest 55, Uvalde 40

Harlan 38, Southside 29

District 304A

Pleasanton 40, Poteet 12

Navarro 79, Brooks Academy 18

Cuero 54, Gonzales 41

Non-district

Sunnybrook 78, Young Women’s Leadership Academy 39

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 26-6A

Smithson Valley 60, New Braunfels Canyon 28

Steele 60, Clemens 35

New Braunfels 59, East Central 41

Judson 81, San Marcos 34

District 27-6A

Churchill 44, Roosevelt 31

MacArthur 70, LEE 49

Johnson 48, Madison 42

Reagan 43, South San 35

District 26-5A

Memorial 50, Harlandale 43

Boerne Champion 81, Kennedy 23

Kerrville Tivy 54, Veterans Memorial 41

Seguin 53, McCollum 36

District 27-5A

Lanier 74, Highlands 63

Edison 42, Sam Houston 33

Brackenridge 93, Fox Tech 21

Burbank 41, Jefferson 35

District 28-5A

Harlan 58, Uvalde 32

Southside 32, Eagle Pass Winn 23

Somerset 61, Floresville 55

Medina Valley 61, Southwest 54

District 30-4A

Cuero at La Vernia (ppd., rescheduled for Jan. 5)

Gonzales 58, Navarro 47

Poteet 51, Brooks Academy 9

Non-district

Schertz John Paul II 36, Providence 26

Boerne 59, Southwest Legacy 42

Pleasanton 40, Young Women’s Leadership Academy 29

Saturday’s games

No games scheduled

Monday, Dec. 24 games

No games scheduled

Tuesday, Dec. 25 games

No games scheduled

MERRY CHRISTMAS!!!

merry-christmas

Wednesday, Dec. 26 games

No games scheduled

Thursday, Dec. 27 games

Non-district

Boerne Geneva Tournament

Austin Texas School for the Deaf 51, Holy Cross 26
Holy Cross vs. Utopia (score unavailable)

Comfort Holiday Classic

Comfort 49, Young Women’s Leadership Academy 7
Natalia 37, Young Women’s Leadership Academy 9

 

Friday, Dec. 28 games

Non-district

Boerne Geneva Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday. (scores unavailable)

Austin St. Michael’s Tournament

Temple Central Texas Christian 43, Providence 39
Pleasanton 27, Providence 17

 

Saturday, Dec. 29 games

District 26-6A

MacArthur vs. Roosevelt at Littleton Gym, 1 p.m.

Madison vs. Churchill at Littleton Gym, 10 a.m.

South San at LEE, 1 p.m.

Reagan vs. Johnson at Littleton Gym, 5:30 p.m.

District 27-5A

Fox Tech vs. Highlands at Alamo Convocation Center, 9 a.m.

Alamo Heights at Burbank, 11:30 a.m.

Jefferson vs. Brackenridge at Alamo Convocation Center, noon

Lanier vs. Sam Houston at Alamo Convocation Center, 3 p.m.

District 28-5A

Southwest at Southwest Legacy, noon

Uvalde at Eagle Pass Winn, 2 p.m.

Medina Valley at Harlan, 3 p.m.

Southside at Somerset, 6:30 p.m.

Non-district

Boerne Geneva Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday.

Comfort Holiday Classic

AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy. Finals – Saturday.

Austin St. Michael’s Tournament

AREA TEAMS – Providence. Finals – Saturday.

BOYS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Dec. 28)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1629

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 26-6A

New Braunfels 58, New Braunfels Canyon 55

East Central 90, San Marcos 66

Clemens 85, Smithson Valley 65

Steele 76, Judson 68

District 26-5A

Wagner 54, Kerrville Tivy 42

Veterans Memorial 79, Kennedy 74

Harlandale 76, McCollum 49

Boerne Champion 78, Memorial 49

District 27-5A

Alamo Heights 69, Jefferson 43

Burbank 75, Fox Tech 31

Highlands 62, Edison 61

Brackenridge 63, Lanier 40

District 28-5A

Floresville 79, Eagle Pass Winn 36

Harlan 65, Southside 44

Southwest 62, Uvalde 38

Medina Valley 63, Southwest Legacy 57

District 30-4A

Gonzales 64, La Vernia 53

Brooks Academy 52, Navarro 45

Pleasanton 94, Poteet 49

Non-district

FEAST 70, Holy Cross 30

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 26-6A

Steele 111, Clemens 61

East Central 56, New Braunfels 42

Judson 91, San Marcos 55

Smithson Valley 80, New Braunfels Canyon 70

District 26-5A

Harlandale 58, Memorial 50

McCollum 63, Seguin 54

Kerrville Tivy 53, Veterans Memorial 40

Kennedy 88, Boerne Champion 79

District 27-5A

Highlands 60, Lanier 58 (OT)

Brackenridge 68, Fox Tech 34

Sam Houston 60, Edison 31

Jefferson 74, Burbank 47 

District 28-5A

Floresville 66, Somerset 49

Southwest 58, Medina Valley 43

Southside 80, Eagle Pass Winn 52

Harlan 62, Uvalde 16

District 30-4A

Poteet vs. Brooks Academy (score unavailable)

Navarro 61, Gonzales 43

La Vernia 95, Cuero 42

Non-district

Bandera 61, Holy Cross 50

Madison 73, Central Catholic 49

South San 65, Southwest Legacy 51

Saturday’s games

No games scheduled

Monday, Dec. 24 games

No games scheduled

Tuesday, Dec. 25 games

No games scheduled

MERRY CHRISTMAS!!!

merry-christmas

Wednesday, Dec. 26 games

No games scheduled

Thursday, Dec. 27 games

Non-district

Boerne Geneva Tournament

Holy Cross 44, Knippa 26
Central Catholic JV 49, Holy Cross 32

Boerne ISD Tournament

Central Catholic 53, Corpus Christi Ray 36
Central Catholic 69, La Vernia 45

Hays CISD Tournament

At Buda

East Central 112, Austin Crockett 49
East Central 75, Austin St. Andrew’s 47

 

Friday, Dec. 28 games

Non-district

Boerne Geneva Tournament

Holy Cross 42, Junction 39
Holy Cross 56, Victoria Faith Christian 45

Boerne ISD Tournament

Central Catholic 61, Del Rio 43
Central Catholic 62, Seguin 44

Hays CISD Tournament

At Buda

Houston Langham Creek 68, East Central 59
East Central 78, Austin Travis 61

Saturday, Dec. 29 games

District 27-6A

Madison vs. Churchill at Littleton Gym, 11:30 a.m.

MacArthur vs. Roosevelt at Littleton Gym, 2:30 p.m.

LEE at South San, 2:30 p.m.

Reagan vs. Johnson at Littleton Gym, 5:30 p.m.

District 27-5A

Fox Tech vs. Highlands at Alamo Convocation Center, 10:30 p.m.

Burbank at Alamo Heights, 11:30 a.m.

Jefferson vs. Brackenridge at Alamo Convocation Center, 1:30 p.m.

Lanier vs. Sam Houston at Alamo Convocation Center, 4:30 p.m.

District 28-5A

Somerset at Southside, 11:30 a.m.

Southwest at Southwest Legacy, noon

Eagle Pass Winn at Uvalde, 1 p.m.

Medina Valley at Harlan, 3 p.m.

Non-district

Boerne Geneva Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday.

Boerne ISD Tournament

AREA TEAMS – Central Catholic. Finals – Saturday.

Hays CISD Tournament

At Buda

AREA TEAMS – East Central. Finals – Saturday.

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 915

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

District 26-5A

Boerne Champion 63, Seguin 49

Veterans Memorial 67, McCollum 52

Wagner 106, Memorial 43

Kerrville Tivy 73, Kennedy 60

District 27-5A

Alamo Heights 50, Lanier 44

Edison 61, Burbank 39

Jefferson 69, Fox Tech 42

Sam Houston 76, Brackenridge 62

District 28-5A

Harlan 62, Somerset 44

Southside 71, Southwest Legacy 62

Southwest 57, Floresville 54

Medina Valley 59, Uvalde 30

Non-district

East Central 65, Madison 53

Harlandale 80, Luling 57

Kerrville Our Lady of the Hills 65, St. Gerard 36

Schertz John Paul II 47, Holy Cross 45

WEDNESDAY

Non-district

Clemens 82, Central Catholic 55

THURSDAY

Non-district

St. Gerard 54, Bulverde Living Rock Christian 50 

Tri-City Tournament

At Pharr-San Juan-Alamo

South San 35, Brownsville Hanna 31

FRIDAY

District 26-5A

Harlandale 68, Seguin 53

Boerne Champion 76, McCollum 44

Wagner 89, Kennedy 58

Memorial 71, Veterans Memorial 58

District 27-5A

Burbank 52, Lanier 50

Alamo Heights 70, Fox Tech 32

Brackenridge 68, Edison 46

Highlands 71, Sam Houston 62

District 28-5A

Southwest 73, Southside 70

Southwest Legacy 61, Uvalde 54 (OT)

Harlan 55, Floresville 44

Somerset 47, Eagle Pass Winn 42

Non-district

East Central 88, Roosevelt 83

St. Gerard 53, Keystone 43

Laredo St. Augustine 64, Holy Cross 36

Central Catholic 41, Austin St. Andrew’s 40

Tri-City Tournament

At Pharr-San Juan-Alamo

South San 54, Edcouch-Elsa 34
South San 51, Pharr-San Juan-Alamo North 47

SATURDAY

Non-district

Tri-City Tournament

At Pharr-San Juan-Alamo

Semifinals

 Brownsville Veterans Memorial 44, South San 36

Third place

South San 44, Sharyland Pioneer 42

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 915

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

District 26-6A

Clemens 39, New Braunfels 32

Judson 71, East Central 42

Smithson Valley 57, San Marcos 45

Steele 63, New Braunfels Canyon 29

District 26-5A

Boerne Champion 64, Seguin 40

Kerrville Tivy 84, Kennedy 15

Veterans Memorial 51, McCollum 24

Wagner 67, Memorial 36

District 27-5A

Alamo Heights 58, Lanier 53

Edison 59, Burbank 43

Jefferson 50, Fox Tech 8

Sam Houston 69, Brackenridge 46

District 28-5A

Floresville 51, Southwest 49

Harlan 54, Somerset 44

Southside 47, Southwest Legacy 41

Medina Valley 75, Uvalde 30

District 30-4A

La Vernia 83, Brooks Academy 11

Navarro 64, Poteet 26

Cuero 41, Pleasanton 21

Non-district

St. Mary’s Hall 43, Holy Cross 34

TMI 42, Young Women’s Leadership Academy 25

WEDNESDAY

No games scheduled

THURSDAY

Non-district

St. Gerard, 40, Bulverde Living Rock Christian 38

FRIDAY

District 26-6A

Judson 85, Clemens 41

Steele 88, East Central 36

San Marcos 32, New Braunfels Canyon 27

Smithson Valley 46, New Braunfels 32

District 27-6A

Reagan 51, MacArthur 45

LEE 44, Roosevelt 39

South San 50, Madison 48

Churchill 62, Johnson 60

District 26-5A

Veterans Memorial 52, Memorial 12

Wagner 68, Kennedy 26

Boerne Champion 60, McCollum 19

Harlandale 45, Seguin 40

District 27-5A

Edison 58, Brackenridge 45

Lanier 55, Burbank 38

Alamo Heights 68, Fox Tech 13

Highlands 59, Sam Houston 55

District 28-5A

Somerset 66, Eagle Pass Winn 57

Floresville 47, Harlan 45 

Southside 55, Southwest 44
Southwest Legacy 60, Uvalde 36

District 30-4A

Cuero vs. Brooks Academy (score unavailable)

La Vernia 57, Gonzales 42

Navarro 38, Pleasanton 29

Non-district

Keystone 34, St. Gerard 19

Poteet 54, Holy Cross 50

Young Women’s Leadership Academy at Providence (score unavailable)

SATURDAY

No games scheduled

 

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 2-8

Monday’s games

Non-district

KIPP U Prep 28, Young Women’s Leadership Academy 24

 

Tuesday’s games

District 26-5A

Kerrville Tivy 57, McCollum 22

Memorial 55, Kennedy 34

Veterans Memorial 66, Harlandale 27

Wagner 69, Seguin 55

District 27-5A

Edison 58, Jefferson 42

Highlands 75, Burbank 52

Lanier 54, Fox Tech 16

Sam Houston 64, Alamo Heights 30

District 28-5A

Eagle Pass Winn 67, Southwest 33

Medina Valley 37, Floresville 25

Somerset 80, Southwest Legacy 51

Southside 48, Uvalde 29

Non-district

MacArthur 52, East Central 43

South San 57, Providence 33

Brooks Academy at Nixon-Smiley (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Devine Shoot Out

Comfort 40, Providence 31

Harper 27, Providence 16

Friday’s games

District 26-5A

Boerne Champion 74, Harlandale 34

Kerrville Tivy 78, Memorial 48

Veterans Memorial 64, Seguin 25

Wagner 54, McCollum 29

District 27-5A

Edison 71, Alamo Heights 40

Highlands 41, Brackenridge 30

Lanier 48, Jefferson 43

Sam Houston 62, Burbank 33

District 28-5A

Harlan 41, Eagle Pass Winn 36

Medina Valley 49, Southside 34

Somerset 64, Southwest 47

Southwest Legacy 43, Floresville 36

Non-district

Lytle d. Brooks Academy (score unavailable)

South San 59, East Central 52

St. Mary’s Hall 48, Providence 30

Holy Cross at Austin St. Michael’s (score unavailable)

TMI vs. Young Women’s Leadership Academy (score unavailable)

Devine Shoot Out

Bandera 51, Providence 38

Devine 52, Providence 17

Saturday’s games

Non-district

Devine Shoot Out

Knippa 37, Providence 31

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 2-8

Monday’s games

Non-district

TMI 53, St. Gerard 36

Tuesday’s games

District 26-5A

Kennedy 58, Memorial 52

Kerrville Tivy 62, McCollum 38

Veterans Memorial 69, Harlandale 51

Wagner 105, Seguin 69

Non-district

Boerne 47, Southwest Legacy 37

Brackenridge 38, South San 36

Central Catholic 54, Austin Travis 43

Jefferson 47, San Antonio Christian 46

Judson 77, Southwest 69

LEE 59, Burbank 51

Pleasanton 70, Fox Tech 30

Reagan 72, Lanier 43

Roosevelt 62, Edison 47

Sam Houston 74, Smithson Valley 53

Southside 70, Eagle Pass 67

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

Non-district

Devine Shoot Out

Brooks Academy 62, Mathis 49

Cole 76, Brooks Academy 50

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Clemens 80, Highlands 68

Needville 67, Lanier 56

Marion 54, Highlands 48

Hidalgo Tournament

South San 47, Weslaco IDEA 26

South San 54, Pharr-San Juan-Alamo North 45

Poteet Tournament

Comfort 59, Holy Cross 57

Holy Cross 34, Eagle Pass Winn 29

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi

Alief Hastings 52, Burbank 43

SAISD Tournament

Antonian 98, East Central 86

Belton 83, Kennedy 79

Jefferson 76, Southwest Legacy 67

Corpus Christi Ray 52, Edison 51

Brackenridge 81, Bandera 40

Friday’s games

Non-district

Alamo Heights 52, McCollum 42

Devine Shoot Out

Dilley 62, Brooks Academy 58

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Highlands 59, Corpus Christi London 49

Houston Clear Lake 74, Lanier 47

Hidalgo Tournament

South San 51, Brownsville Pace 45

Medina Tournament

Utopia 66, Fox Tech 39

La Pryor 72, Fox Tech 28

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi

Burbank 57, Corpus Christi Carroll 45

Burbank 63, McAllen 57

River City Classic

At New Braunfels and New Braunfels Canyon

Medina Valley 74, Memorial 41

New Braunfels Canyon 57, Memorial 50

Sam Houston 58, Southwest 46

New Braunfels 69, Sam Houston 48

Southwest 66, Austin Achieve 21

SAISD Tournament

Edison 55, LEE 54

MacArthur 48, Jefferson 47

Southwest Legacy 68, El Paso Jefferson 59

East Central 89, Kennedy 76

Brackenridge 48, Madison 45

Edison 55, Southwest Legacy 45

Corpus Christi Ray 67, Jefferson 43

East Central 89, Laredo United South 63

Kennedy 78, Bandera 60

Saturday’s games

Non-district

Englewood (Colo.) Cherry Creek 69, Central Catholic 67

Devine Shoot Out

Jourdanton 63, Brooks Academy 54

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Lanier 43, Corpus Christi Flour Bluff 27

Highlands 51, Gregory-Portland 46

Hidalgo Tournament

South San 45, Stafford 40

Fifth place

South San 55, Rio Grande City 51

Medina Tournament

Fox Tech 41, D’Hanis 39

Poteet Tournament

Holy Cross 50, Pearsall 38

River City Classic

At New Braunfels and New Braunfels Canyon

Sam Houston 58, El Paso Eastwood 55

Seguin 71, Southwest 69

Memorial 59, Eagle Pass 51

Southwest 54, El Paso 53

Sam Houston 87, New Braunfels Canyon 79

SAISD Tournament

LEE 74, Kennedy 44

Belton 67, Jefferson 61

Consolation third place

Laredo United South 60, Southwest Legacy 23

Consolation championship

East Central 67, Edison 57

Third place

Brackenridge 51, MacArthur 40