SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2531

Monday’s games

District 29-6A

Southwest 17, Laredo United South 0 (3 innings)

District 28-5A

Memorial 15, Sam Houston 5 (5 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 3

Floresville 3, McCollum 0

Harlandale 6, Uvalde 2

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 12, Clemens 9

New Braunfels Canyon 15, Wagner 0

Judson 3, New Braunfels 1

Smithson Valley 7, Steele 5

District 29-6A

Laredo Alexander 4, Del Rio 1

Eagle Pass 16, Laredo LBJ 1 (4 innings)

South San 5, Laredo United 0

District 28-5A

Highlands 22, Lanier 16

Brackenridge 21, Jefferson 6 (4 innings) 

Burbank 11, Kennedy 0  (5 innings) 

District 26-3A

Karnes City 15, Brooks Academy 1

Natalia 19, Cole 3

Jourdanton 13, Poth 4

TAPPS 5-II

Holy Cross 17, Providence 1 (6 innings)

TMI at St. Mary’s Hall (score unavailable)

San Antonio Christian 17, Cornerstone Christian 5 (6 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-6A

Clemens 22, Wagner 1 (3 innings)

Judson 7, Steele 3

New Braunfels Canyon 6, New Braunfels 2

East Central 6, Smithson Valley 3

District 29-6A

Del Rio 11, Laredo LBJ 1

South San 5, Eagle Pass 1

Southwest 7, Laredo Alexander 3

Laredo United 10, Laredo United South 3

District 28-5A

Kennedy 9, Lanier 8 (8 innings)

Brackenridge vs. Sam Houston at Villarreal Field No. 1 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

Burbank vs. Jefferson at Villarreal Field No. 2 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

Memorial vs. Edison at Villarreal Field No. 3 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

District 29-5A

Uvalde 10, Floresville 0 (5 innings)

Eagle Pass Winn vs. Harlandale at Tejeda Complex (ppd., rescheduled to 5 p.m. Friday)

McCollum 12, Southside 3

District 26-3A

Brooks Academy at Natalia (ppd., rescheduled to 10 a.m. Friday)

Cole at Poth (score unavailable)

Jourdanton 8, Karnes City 7 (8 innings)

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 11, Saint Mary’s Hall 0 (5 innings)

Friday’s games

District 29-5A

Harlandale 3, Eagle Pass Winn 1 (rescheduled from Thursday)

District 26-3A

Natalia 15, Brooks Academy 0 (4 innings) (ppd., rescheduled from Thursday)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2531

Monday’s games

District 29-5A

Uvalde 3, Harlandale 2

McCollum 5, Floresville 3

Eagle Pass Winn 6, Southside 5

District 27-6A

Smithson Valley 16, Clemens 8

New Braunfels 4, East Central 3

New Braunfels Canyon 8, Steele 5

Judson 12, Wagner 2 (5 innings)

District 28-5A

Kennedy 15, Memorial 5 (5 innings)

Tuesday’s games

District 29-6A

Laredo Alexander 3, Laredo United 1

Del Rio at Eagle Pass (ppd., rescheduled for 5 p.m. Wednesday)

Southwest 5, South San 1

Laredo United South at Laredo LBJ (suspended in 5th inning with South leading 6-0)

District 28-5A

Brackenridge 9, Highlands 6

Burbank 17, Lanier 1 (5 innings)

Jefferson 14, Edison 5

TAPPS 5-II

TMI 2, St. Mary’s Hall 0

San Antonio Christian 15, Cornerstone Christian 1 (5 innings)

TAPPS 4-IV

St. Gerard at San Antonio Lutheran (score unavailable)

Non-district

Johnson 9, Central Catholic 3

Wednesday’s games

District 29-6A

Laredo United South 6, Laredo LBJ 0 (suspended from Tuesday)

Eagle Pass 8, Del Rio 2 (rescheduled from Tuesday)

Non-district

Victoria St. Joseph vs. Central Catholic (canceled)

Thursday’s games

District 27-6A

Judson 8, Wagner 6

East Central 4, New Braunfels 3

Smithson Valley 14, Clemens 9

Steele 7, New Braunfels Canyon 0

District 29-6A

Del Rio at Southwest (ppd., rescheduled to 4 p.m. Friday)

Eagle Pass 3, Laredo Alexander 1

Laredo United 14, Laredo LBJ 0

South San 4, Laredo United South 1

District 285A

Edison vs. Sam Houston (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Monday)

Kennedy 2, Brackenridge 1

Burbank vs. Highlands (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

Memorial vs. Jefferson (ppd., rescheduled to 7 p.m. Monday)

District 295A

Eagle Pass Winn vs. Harlandale (ppd., rescheduled to 5 p.m. Friday)

Floresville 8, Uvalde 4

McCollum 4, Southside 0

TAPPS 4IV

San Antonio Lutheran 13, Kerrville Our Lady of the Hills 3

Non-district

Gonzales vs. Lanier (canceled)

Friday’s games

District 29-6A

Southwest 7, Del Rio 1 (rescheduled from Thursday)

District 29-5A

Harlandale 8, Eagle Pass Winn 7 (rescheduled from Thursday)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: Area rankings (thru March 22)

Thru March 22

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last year

1. Central Catholic – 8

2. East Central – 4

3. Southwest – 2

4. South San – 7

5. Brackenridge – 3

6. Highlands – 1

7. Harlandale – 6

8. Burbank – 11

9. Edison – 10

10. Jefferson – 9

11. Holy Cross – 5

12. McCollum – 13

13. Kennedy – 12

14. Southside – 14

15. Lanier15

 

NR = not ranked

Last year = final 2017 ranking

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1824

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 4, New Braunfels 2

New Braunfels Canyon 13, East Central 2 (6 innings)

Smithson Valley 4, Judson 2 (9 innings)

Steele 16, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 17, Del Rio 6

Laredo Alexander 18, Laredo United 8 (6 innings)

Southwest 1, South San 0

Laredo United South at Laredo LBJ (score unavailable)

District 28-5A

Brackenridge 5, Highlands 4

Burbank 17, Lanier 2 (4 innings)

Edison 25, Jefferson 0 (3 innings)

Kennedy 15, Memorial 14 (8 innings)

District 29-5A

Floresville 6, Southside 5

Harlandale 19, McCollum 2 (4 innings)

Uvalde 6, Eagle Pass Winn 5 (9 innings)

District 26-3A

Jourdanton 22, Cole 0 (3 innings)

Natalia 3, Karnes City 0

Poth at Brooks Academy (score unavailable)

TAPPS 5-II

Holy Cross 11, San Antonio Christian 4

Providence 16, TMI 8

Wednesday’s games

TAPPS 5-II

Cornerstone Christian 16, St. Mary’s Hall 6

Non-district

Antonian 13, Holy Cross 12

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A

East Central 23, Wagner 2 (3 innings)

Judson 1, New Braunfels Canyon 0

Smithson Valley 10, New Braunfels 0 (6 innings)

Clemens 6, Steele 0

District 29-6A

Eagle Pass 5, Laredo Alexander 3

Southwest 19, Del Rio 9

Laredo LBJ 12, Laredo United 11

South San 16,  Laredo United South 0 (4 innings)

District 28-5A

Brackenridge 18, Kennedy 3 (3 innings)

Highlands 16, Burbank 6 (5 innings)

Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)

Memorial 15, Jefferson 0 (3 innings)

District 29-5A

Harlandale 14, Floresville 4 (5 innings)

Eagle Pass Winn 13, McCollum 1 (5 innings)

Uvalde 14, Southside 8

District 26-3A

Brooks Academy at Jourdanton (score unavailable)

Karnes City 17, Cole 1 (4 innings)

Natalia 10, Poth 0

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 10, Saint Mary’s Hall 0 (5 innings)

Holy Cross 15, TMI 3 (5 innings)

Providence 10, Cornerstone Christian 6

Saturday’s games

Non-district

Holy Cross 15, Corpus Christi Incarnate Word 0 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1824

Monday’s games

Non-district

Reagan 6, Central Catholic 0

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 10, Judson 0 (5 innings)

Clemens 6, New Braunfels Canyon 5 (8 innings)

Smithson Valley 14, Wagner 0 (5 innings)

Steele 6, New Braunfels 5

District 29-6A

Eagle Pass 4, Laredo United 3

Laredo Alexander 1, South San 0 (8 innings)

Laredo United South 7, Del Rio 5 (8 innings)

Southwest 11, Laredo LBJ 1 (6 innings)

District 28-5A

Brackenridge 7, Burbank 0

Edison 17, Highlands 14

Kennedy 7, Sam Houston 0 (5 innings)

Lanier 17, Memorial 7 (5 innings)

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 11, Holy Cross 4

Cornerstone Christian at St. Mary’s Hall (score unavailable)

Non-district

TMI 3, Southwest Legacy JV 1

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Austin St. Michael’s 11, Central Catholic 1 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A

Judson 7, East Central 5

Clemens 3, New Braunfels Canyon 1

New Braunfels 10, Steele 0 (5 innings)

Smithson Valley 15, Wagner 5 (6 innings)

District 29-6A

Laredo United 12, Del Rio 2

Southwest 5, Eagle Pass 1

Laredo United South 5, Laredo Alexander 4 (8 innings)

Laredo LBJ 3, South San 2

District 28-5A

Brackenridge 15, Lanier 1 (5 innings)

Edison 8, Kennedy 6

Jefferson 19, Sam Houston 3 (5 innings)

Highlands 11, Memorial 1 (5 innings)

District 29-5A

Harlandale 7, Floresville 3

McCollum 9, Eagle Pass Winn 1

Uvalde 19, Southside 1 (5 innings)

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 6, St. Mary’s Hall 5 (12 innings)

TMI 10, Holy Cross 1

Saturday’s games

Non-district

Southwest 9, Brandeis 7

Central Catholic 19, Highlands 6 (5 innings)

Johnson 11, Burbank 1 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1117

Monday’s games

District 28-5A

Burbank 15, Memorial 0 (4 innings)

Edison 10, Lanier 4

Highlands 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Jefferson 14, Kennedy 12

Non-district

Incarnate Word 6, Southwest 3

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 12, Smithson Valley 9

East Central 7, New Braunfels 4

New Braunfels Canyon 10, Steele 0

Judson 15, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 8, Laredo United 0

South San 11, Laredo Alexander 0 (5 innings)

Del Rio 9, Laredo United South 5

Southwest 15, Laredo LBJ  0 (4 innings)

Non-district

Boerne 4, McCollum 3

Harlandale 16, Veterans Memorial 0 (4 innings)

Wednesday’s games

District 28-5A

Sam Houston vs. Kennedy (score unavailable)

Burbank 20, Brackenridge 13

Edison 6, Highlands 2

Memorial 27, Lanier 16 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-6A

Judson 3, Clemens 2

New Braunfels 27, Wagner 2 (3 innings)

New Braunfels Canyon 4, Smithson Valley 1

East Central 7, Steele 2

District 29-6A

Laredo United 11, Del Rio 3

Southwest 6, Eagle Pass 3

Laredo Alexander 9, Laredo United South 0

South San 10, Laredo LBJ 0 (5 innings)

District 28-5A

Highlands 15, Memorial 0 (5 innings)

Jefferson 26, Sam Houston 8 (6 innings)

Edison 5, Kennedy 0

Brackenridge 16, Lanier 0 (4 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 6, Floresville 5

Harlandale 15, Southside 5 (6 innings)

Uvalde 8, McCollum 5

Non-district

Pleasanton 9, Holy Cross 3

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1117

Monday’s games

District 29-6A

Eagle Pass 11, Laredo LBJ 0

Laredo Alexander 11, Del Rio 1

South San 6, Laredo United 5

Southwest 3, Laredo United South 0

District 28-5A

Brackenridge 6, Edison 4

Burbank 13, Sam Houston 0 (5 innings)

Jefferson 16, Lanier 1 (5 innings)

Highlands 5, Kennedy 1

Non-district

McCollum 12, Southwest Legacy JV 3

Tuesday’s games

District 27-6A

New Braunfels Canyon 4, New Braunfels 2

Judson 3, Steele 0

Clemens 13, Wagner 3 (6 innings)

Smithson Valley 4, East Central 3

Non-district

Lee 8, Brackenridge 6

Antonian 8, Harlandale 1

Central Catholic 7, Cornerstone Christian 3

Wednesday’s games

District 29-6A

Eagle Pass 9, South San 1

Laredo Alexander 11, Southwest 1 (6 innings)

Laredo United 6, Laredo United South 1

Del Rio 5, Laredo LBJ 0

District 28-5A

Highlands 6, Jefferson 5

Brackenridge 12, Memorial 4

Burbank 4, Edison 2

Lanier 8, Sam Houston 4

Non-district

East Central 18, Antonian 15 (9 innings)

San Marcos 5, McCollum 1

Central Catholic 17, Kennedy 2 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-6A

Clemens 18, Wagner 1 (5 innings)

Judson 3, Steele 1

New Braunfels 15, New Braunfels Canyon 5 (6 innings)

Smithson Valley 11, East Central 9

District 29-6A

Eagle Pass 13, Laredo United South 2

District 28-5A

Burbank 16, Memorial 1 (5 innings)

Highlands 15, Sam Houston 1 (5 innings)

Jefferson 7, Kennedy 0

Edison 11, Lanier 1 (6 innings)

Non-district

Harlandale 5, Somerset 4

Friday’s games

District 29-6A

Laredo Alexander 8, Laredo LBJ 0

Laredo United 5, Southwest 1

South San 13, Del Rio 3 (6 innings)

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic 4, Robstown 3

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 410

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 15, Smithson Valley 2 (5 innings)

New Braunfels Canyon 11, New Braunfels 0 (5 innings)

Steele 9, Judson 0

Clemens 15, Wagner 0 (4 innings)

District 29-6A

Del Rio 11, Laredo LBJ 1

South San 5, Eagle Pass 0

Southwest 6, Laredo Alexander 0

District 28-5A

Highlands 17, Kennedy 1 (5 innings)

Edison 7, Brackenridge 0

Lanier 20, Jefferson 4 (4 innings)

Burbank 21, Sam Houston 0 (3 innings)

Non-district

Somerset 5, Holy Cross 4 (8 innings)

Runge vs. Providence (score unavailable)

Southside 6, Kenedy 3

Brooks Academy at Crystal City (score unavailable)

Schertz John Paul II 8, Harlandale 3

McCollum vs. Lee (score unavailable)

 

 

Wednesday’s games

District 29-6A

Laredo United 12, Laredo United South 0 (5 innings)

 

Thursday’s games

Non-district

San Marcos Spring Break Classic

Southwest 7, Austin Akins 1 (3 innings)

Southwest 13, Bastrop 0 (2 innings)
Southwest 1, Argyle 1 (4 innings)
Southwest 5, Van 1 (5 innings)

 

Friday’s games

District 27-6A

New Braunfels Canyon 2, Clemens 1

Judson 5, East Central 2

Steele 7, New Braunfels 1

Smithson Valley 20, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 17, Laredo United South 0

South San 11, Del Rio 0 (5 innings)

Southwest 9, Laredo United 2

Laredo Alexander 19, Laredo LBJ 5

District 28-5A

Lanier 17, Sam Houston 2 (3 innings)

Brackenridge 15, Memorial 14

Highlands 16, Jefferson 0 (5 innings)

Edison 13, Burbank 0 (5 innings)

Non-district

Falls City 19, Brooks Academy 4 (3 innings)

Providence at Crystal City (score unavailable)

Devine 8, McCollum 5

Harlandale 17, Lytle 2 (5 innings)

Pleasanton 16, Southside 4 (5 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

San Marcos Spring Break Classic

Paris North Lamar 4, Southwest 2
Southwest 8, Houston Kinkaid 4

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 410

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 6, Clemens 5

Judson 3, New Braunfels 2

New Braunfels Canyon 4, Wagner 2

Smithson Valley 7, Steele 3

District 29-6A

Laredo Alexander at Eagle Pass (score unavailable)

Laredo United 13, Laredo LBJ 3 (5 innings)

Laredo United South 8, South San 0

Southwest 8, Del Rio 0

District 28-5A

Sam Houston 14, Memorial 3 (5 innings)

Highlands 18, Lanier 1 (5 innings)

Brackenridge 11, Jefferson 5

Burbank 6, Kennedy 2

Non-district

Central Catholic 11, McCollum 1 (6 innings)

Harlandale 3, San Marcos 2

Victoria West 20, Southside 3 (6 innings)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Edinburg Tournament

Central Catholic 8, Mission 4 (5 innings)
Central Catholic 4, McAllen Memorial 3 (5 innings)

Harlandale ISD Tournament

Harlandale 4, Holy Cross 3
South San 12, McCollum 4
McCollum 5, Steele 5

San Antonio Classic

East Central 10, Houston Lamar 1
East Central 5, El Paso Franklin 5

 

Friday’s games

Non-district

Edinburg Tournament

Central Catholic 3, Pharr Valley View 2 (5 innings)
Central Catholic 1, Edinburg 1 (5 innings)

Harlandale ISD Tournament

McCollum 5, Holy Cross 4
South San 5, Steele 4
Harlandale 10, Steele 1
South San 3, Harlandale 1

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Southside, Southwest Legacy JV. Finals – Saturday. (scores unavailable)

San Antonio Classic

Boerne 10, East Central 4 (6 innings)
Reagan 2, East Central 0 (6 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Harlandale ISD Tournament

Holy Cross 12, Steele 8 (6 innings)
South San 8, Holy Cross 6
Harlandale 7, McCollum 2

Pearsall Tournament

Southside 11, Dilley 4 (6 innings)
Pearsall 16, Southside 4 (5 innings)

San Antonio Classic

El Paso Eastwood 4, East Central 1

SOFTBALL: Area rankings (thru Feb. 28)

Through Feb. 28

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last year

1. East Central – 2

2. South San – 1

3. Southwest – 3

4. Holy Cross – 5

5. Highlands – 4

6. Harlandale – 11

7. McCollum – 8

8. Edison – 7

9. Brackenridge – 9

10. Burbank – 10

11. Southside – 12

12. Kennedy – 6

13. Memorial – 14

14. Jefferson – 15

15. Lanier13

 

NR = not ranked

Last year = final 2017 ranking