BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 915

Monday’s games

District 296A

Eagle Pass 4, South San 2

District 295A

Floresville 10, Southside 3

Tuesday’s games

District 276A

East Central 3, Judson 2

Clemens at New Braunfels Canyon (ppd., no reschedule date)

New Braunfels at Steele (score unavailable)

Smithson Valley at Wagner (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)

District 296A

Del Rio 2, Laredo LBJ 0

Laredo Alexander at Southwest (ppd. to 5 p.m. Wednesday)

Laredo United South at Laredo United (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)

District 28-5A

Brackenridge vs. Edison at SAISD No. 1 (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Lanier vs. Jefferson at SAISD No. 2 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Wednesday)

Burbank vs. Sam Houston at SAISD No. 1 (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)

Highlands at Kennedy (ppd. to 6 p.m. Wednesday)

District 29-5A

Harlandale 10, McCollum 0

Uvalde at Eagle Pass Winn (score unavailable)

TAPPS II-5

Holy Cross at San Antonio Christian (ppd., rescheduled to 3 p.m. Thursday)

Wednesday’s games

District 276A

Clemens 5, New Braunfels Canyon 4 (rescheduled from Wednesday)
New Braunfels 5, Steele 1 (rescheduled from Wednesday)

Smithson Valley 8, Wagner 0 (rescheduled from Wednesday)

District 296A

Laredo Alexander 7, Southwest 2 (rescheduled from Wednesday)

Laredo United South at Laredo United (rescheduled from Wednesday) (ppd., rescheduled to 2 p.m., Friday)

District 28-5A

Brackenridge 8, Edison 0 (rescheduled from Wednesday)

Highlands 10, Kennedy (rescheduled from Wednesday)

Jefferson 14, Lanier 0 (5 innings) (rescheduled from Wednesday)

Burbank 9, Sam Houston 4 (rescheduled from Wednesday)

TAPPS I-2

Antonian 11, Central Catholic 1

Thursday’s games

District 276A

Clemens 7, Smithson Valley 5

New Braunfels 2, East Central 0

New Braunfels Canyon 9, Steele 1

Judson 3, Wagner 2 (9 innings)

District 296A

Laredo Alexander 4, Laredo LBJ 2

Del Rio 1, South San 0

Laredo United 8, Southwest 1

Laredo United South 7, Eagle Pass 4

District 285A

Brackenridge 9, Memorial 0

Highlands 6, Jefferson 3

Edison 5,. Burbank 3

Lanier 15, Sam Houston 9

District 295A

McCollum at Eagle Pass Winn (score unavailable)

Harlandale 3, Floresville 2

Uvalde 10, Southside 0 (6 innings)

TAPPS II-5

St. Mary’s Hall 4, Cornerstone Christian 3
Holy Cross 5, San Antonio Christian 2

Friday’s games

District 296A

Laredo United 11, Laredo United South 4 (rescheduled from Wednesday and  Thursday)

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 915

Monday’s games

District 295A

Harlandale 4, Eagle Pass Winn 1

Southside 6, McCollum 1

Uvalde 10, Floresville 4

District 263A

Karnes City 20, Cole 9 (5 innings)

Natalia 14, Poth 7

Brooks Academy at Jourdanton (score unavailable)

Non-district

Antonian at Holy Cross (score unavailable)

Tuesday’s games

District 276A

Judson at Clemens (ppd. to Wednesday)

New Braunfels at Wagner (ppd. to Wednesday)

Smithson Valley at New Braunfels Canyon (ppd., rescheduled to 6 p.m. Wednesday)

Steele at East Central (ppd. to 7 p.m. Wednesday)

District 296A

Del Rio 5, Laredo United South 4

Laredo United at Eagle Pass (ppd. to Wednesday)

Laredo LBJ at Southwest (ppd. to 6 p.m. Wednesday)

South San at Laredo Alexander (ppd. to 5 p.m. Wednesday)

District 28-5A

Burbank vs. Memorial at Edgewood No. 2 (ppd. to Wednesday)

Highlands vs. Sam Houston at Villarreal No. 2 (ppd. to 7:15 p.m. Wednesday)

Kennedy vs. Jefferson at Villarreal Field No. 1 (ppd. to 7:15 p.m. Wednesday)

Lanier vs. Edison at Villarreal No. 3 (ppd. to 7:15 p.m. Wednesday)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 5, McCollum 4

Harlandale 6, Floresville 4

Uvalde 8, Southside 2

District 263A

Jourdanton 3, Natalia 2

Poth 8, Karnes City 1

Cole at Brooks Academy (score unavailable)

TAPPS II-5

Cornerstone Christian at St. Mary’s Hall (score unavailable)

Holy Cross at San Antonio Christian (ppd., rescheduled to 3 p.m. Thursday)

TMI at Providence (score unavailable)

TAPPS IV-5

St. Gerard at San Antonio Lutheran (score unavailable)

Wednesday’s games

District 276A

Clemens 3, Judson 2 (rescheduled from Tuesday)
New Braunfels 11, Wagner 1 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)
New Braunfels Canyon 1, Smithson Valley 0 (8 innings) (rescheduled from Tuesday)

East Central 7, Steele 5 (rescheduled from Tuesday)

District 296A

Eagle Pass 5, Laredo United 0 (rescheduled from Tuesday)

South San at Laredo Alexander (suspended, to resume 2 p.m. Friday; Alexander leads 4-3 in 4th inning)

Southwest 5, Laredo LBJ 3 (rescheduled from Tuesday)

District 285A

Burbank 17, Memorial 0 (4 innings) (rescheduled from Tuesday)

Highlands 16, Sam Houston 0 (3 innings) (rescheduled from Tuesday)

Kennedy 7, Jefferson (rescheduled from Tuesday)

Edison 17, Lanier 2 (3 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS II5

Holy Cross 16, St. Mary’s Hall 0 (5 innings)

Thursday’s games

District 276A

Clemens 3, New Braunfels 2

New Braunfels Canyon 11, East Central 0 (6 innings)

Judson 8, Smithson Valley 4

Wagner at Steele (score unavailable)

District 296A

Laredo United 15, Del Rio 8

Laredo Alexander 8, Laredo United South 5

South San 7, Laredo LBJ 3

Southwest 10, Eagle Pass 1

District 285A

Kennedy 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Burbank 9, Brackenridge 7

Highlands 5, Edison 2

Lanier 13, Memorial 3 (5 innings)

District 295A

Eagle Pass Winn 6, Floresville 1

Harlandale at Southside (ppd., rescheduled to 7 p.m. Monday)

McCollum 5, Uvalde 4

TAPPS II5

Holy Cross 3, San Antonio Christian 0

Nondistrict

St. Anthony 1, Holy Cross 0

Friday’s games

District 296A

Laredo Alexander 5, South San 4 (suspended from Wednesday with Alexander leading 4-3 in 4th inning)

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: Area playoff picture (thru April 12)

Softball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 12

ALREADY QUALIFIED: East Central (21-4, 9-3), Highlands (14-10-1, 11-2), Holy Cross (14-9-1, 7-0), South San (22-2, 11-0), Southwest (16-9, 10-2).

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (12-12-1, 10-3), Edison (14-11, 9-4), Kennedy (13-11, 10-3).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (13-11, 9-5), Harlandale (7-17, 2-6), Lanier (11-10, 6-7), McCollum (10-12, 2-6), Southside (13-15, 2-6).

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 12)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 12

ALREADY QUALIFIED: Central Catholic (10-13-1, 2-0), Holy Cross (12-2, 5-0).

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (15-4, 11-1), Burbank (9-10, 8-4), Harlandale (9-10-1, 4-1), Highlands (14-5, 11-0), Jefferson (1010, 8-4), Southwest (16-4, 6-4).

POSSIBLE QUALIFIERS: East Central (14-8-1, 5-5), Edison (7-10, 5-6), Kennedy (8-12, 5-7), McCollum (2-16-1, 1-4), South San (11-9, 4-6).

NOTE: Teams must have at least one district win to be considered.