BASEBALL: This week’s results (complete, May 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 24-30

Monday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross vs. San Marcos Academy at Galloway Field, San Marcos (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 6, Clemens 5
Wagner 8, Judson 7
Smithson Valley 5, Steele 1
New Braunfels 4, South San 3
District 27-5A
Highlands vs. Brackenridge at Diz Reeves Diamond (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)
Burbank vs. Lanier at Reeves Field No. 2 (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)
Jefferson vs. Edison at Diz Reeves Diamond (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)
Kennedy 14, Memorial 0 (6 innings)
District 28-5A
Floresville 6, McCollum 4
Southwest 3, Harlandale 0
Eagle Pass Winn 5, Medina Valley 0
Southwest Legacy at Southside (ppd., rescheduled to 5:30 p.m. Wednesday)
TAPPS 3-I
Antonian 11, Austin St. Dominic Savio 1 (5 innings)
San Antonio Christian vs. Central Catholic at Kahlig Park (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Wednesday’s games

District 27-5A

Brackenridge 4, Highlands 3 (rescheduled from Tuesday)
Burbank 10, Lanier 0 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
Edison 9, Jefferson 4 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Southside 6, Southwest Legacy 5 (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-I
Central Catholic 20, San Antonio Christian 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-III
Holy Cross 14, San Marcos Academy 1 (rescheduled from Monday)

Thursday’s games

District 27-5A
Tie-breaking tournament

Burbank (17-7) 8, Edison (15-8-1) 1

Friday’s games

District 27-6A
East Central 8, Clemens 1
New Braunfels 5, South San 2
Smithson Valley 15, Steele 2 (5 innings)
Wagner 14, Judson 13
District 28-5A
Southwest 6, McCollum 3
Floresville 4, Medina Valley 0
Eagle Pass Winn 9, Southside 0
Southwest Legacy 1, Harlandale 0
TAPPS 3-I

Antonian 6, Austin St. Dominic Savio 4 (Game 1)
Antonian 4, Austin St. Dominic Savio 1 (Game 2)

Central Catholic 16, San Antonio Christian 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran 11, Holy Cross 4

District 27-5A
Tiebreaker tournament
Second-place game

Burbank (18-7) 6, Kennedy (19-8-1) 2 (8 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Central Catholic 6, San Antonio Christian 1

District 27-5A
Tiebreaker tournament
Third-place game

Kennedy (20-8-1) 11, Edison (15-9-1) 1 (5 innings)

Games of May 1-7

Monday’s games

District 28-5A

4th-place tiebreaker

Medina Valley 3, Southwest 0

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 22)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 17-23

Monday’s games

TAPPS 3-II
Boerne Geneva 23, Providence 18

Non-district

Wagner 10, Holy Cross 6

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens at New Braunfels (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Judson 20, Steele 4 (3 innings)
East Central 7, Smithson Valley 1
South San 18, Wagner 0 (3 innings)
District 27-5A
Memorial vs. Kennedy at Edgewood Field No. 1 (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Burbank 15, Lanier 0 (5 innings)
Highlands 21, Brackenridge 2 (3 innings)
Edison 13, Jefferson 3
District 28-5A
Medina Valley 8, Eagle Pass Winn 2
Floresville vs. McCollum at Tejeda Complex (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Harlandale at Southwest (ppd., rescheduled for 5 p.m. Wednesday)
Southwest Legacy at Southside (ppd., rescheduled for 5:30 p.m. Wednesday)
District 29-4A
Pleasanton 7, Somerset 4
TAPPS 3-III
Holy Cross 16, Austin Veritas Academy 0 (3 innings)
TAPPS 4-IV
Keystone Christian 16, St. Gerard 10

Wednesday’s games

District 27-6A

New Braunfels 6, Clemens 5 (rescheduled from Tuesday)

District 27-5A

Kennedy 8, Memorial 4 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Southwest 8, Harlandale 4 (rescheduled from Tuesday)
Southwest Legacy 10, Southside 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)
McCollum 10, Floresville 0 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 3-III

Austin Veritas Academy 18, San Marcos Academy 3

Thursday’s games

TAPPS 3-II
Providence 10, Austin Brentwood Christian 4
TAPPS 3-III
Texas School for the Deaf at Holy Cross (score unavailable)
TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 11, St. Gerard 1

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 5, East Central 1
South San 17, New Braunfels 7 (6 innings)

Smithson Valley 4, Steele 3
Judson 16, Wagner 1 (3 innings)
District 28-5A
Southwest Legacy 15, Harlandale 0 (4 innings)
Floresville 7, Medina Valley 4
Eagle Pass Winn 7, Southside 6
McCollum 18, Southwest 3 (4 innings)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 17-23

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central at Smithson Valley (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
New Braunfels at Clemens (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Steele at Judson (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Wagner at South San (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
District 27-5A
Brackenridge 6, Edison 1
Memorial 10, Sam Houston 5
Highlands at Kennedy (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)
Jefferson 10, Lanier 4
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
Floresville 7, Harlandale 5
Southside at Medina Valley (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
Southwest Legacy vs. McCollum (ppd., rescheduled for 6 p.m. Wednesday)
TAPPS 3-I
Central Catholic 11, Austin St. Dominic Savio 1 (5 innings)
San Antonio Christian 10, Antonian 0 (6 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 13, Austin Veritas Academy 3 (5 innings)

Wednesday’s games

District 27-6A

Clemens 10, New Braunfels 9 (rescheduled from Tuesday)
Smithson Valley 11, East Central 1 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
South San 2, Wagner 1 (rescheduled from Tuesday)

Steele at Judson (score unavailable) (rescheduled from Tuesday)

District 27-5A

Kennedy 11, Highlands 7 (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Medina Valley 12, Southside 5 (rescheduled from Tuesday)
Eagle Pass Winn 5, Southwest 3 (rescheduled from Tuesday)
McCollum 10, Southwest Legacy 0 (rescheduled from Tuesday)

Non-district
Marshall 17, Holy Cross 0 (5 innings)

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Antonian 14, San Antonio Christian 2 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 15, Clemens 5 (5 innings)
Steele 12, Judson 6
Smithson Valley 18, East Central 5 (5 innings)
Wagner 9, South San 3
District 27-5A
Jefferson 3, Kennedy 2
Edison 11, Highlands 1
Lanier vs. Memorial (score unavailable)
Burbank 15, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, McCollum 2
Medina Valley 10, Southwest Legacy 1
Harlandale 9,Southside 2
Southwest 12, Floresville 3

Saturday’s games

TAPPS 3-III

Central Catholic 16, Austin St. Dominic Savio 0 (5 innings) (Game 1)
Central Catholic 17, Austin St. Dominic Savio 3 (3 innings) (Game 2)
San Antonio Christian 2, Antonian 1
Non-district
Davenport 6, Brackenridge 5

BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

<
QUALIFIERS: Brackenridge (21-5, 15-1), Burbank (18-7, 12-4), Central Catholic (28-5, 9-0), East Central (15-10, 7-7), Edison (15-9-1, 12-4), Holy Cross (7-12-1, 6-2), Kennedy (20-8-1, 12-4), McCollum (18-8-1, 9-5).

SOFTBALL: Area playoff picture (complete)

Softball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

<
QUALIFIERS: Burbank (17-7, 12-4), East Central (23-9, 9-5), Edison (16-8, 15-1), Highlands (18-7, 13-3), Holy Cross (20-6-1, 8-0), Kennedy (9-14, 9-7), McCollum (18-9, 9-5), Providence (9-13 ???, 8-6), Southside (12-14, 8-6), Southwest Legacy (13-13, 9-5).

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

TAPPS 3-II
St. Anthony 12, Providence 8

District 29-4A

Somerset 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 4, Clemens 3
Judson 6, East Central 1
New Braunfels 16, Wagner 0 (3 innings)
South San 10, Smithson Valley 2
District 27-5A
Highlands
9, Kennedy 4
Edison 20, Brackenridge 0 (3 innings)
Jefferson 16, Lanier 5 (5 innings)
Memorial 21, Sam Houston 3 (4 innings)
District 28-5A
Southwest 13, Eagle Pass Winn 6
Floresville 18, Harlandale 3 (4 innings)
Medina Valley 9, Southside 6
McCollum 11, Southwest Legacy 6

TAPPS 3-III
Holy Cross 16, Schertz John Paul II 0

TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 20, St. Gerard 12

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 17, TMI 1

TAPPS 3-III
Austin Veritas Academy at Holy Cross (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. May 2)

Thursday’s games

District 27-6A
East Central 8, New Braunfels 5
Judson 11, Smithson Valley 1 (5 innings)
Steele 10, South San 9
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
District 27-5A
Memorial 10, Lanier 1
Edison 4, Highlands 0
Kennedy 8, Jefferson 6
Burbank 15, Sam Houston 0 (3 innings)
District 28-5A
McCollum 18, Eagle Pass Winn 2 (6 innings)
Medina Valley 10, Southwest Legacy 3 (9 innings)
Southside 23, Harlandale 5 (3 innings)
Floresville 10, Southwest 2
District 29-4A
Devine 6, Somerset 2

TAPPS 4-IV
Hill Country Christian vs. St. Gerard (score unavailable)
Non-district
Holy Cross 12, Pleasanton 2

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Floresville 4, Southwest Legacy 0

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
Smithson Valley 8, Judson 0
New Braunfels 15, East Central 4
Steele 5, South San 0
District 27-5A
Burbank 15, Jefferson 5 (5 innings)
Brackenridge 13, Lanier 1 (6 innings)
Kennedy 11, Edison 1 (6 innings)
Highlands 11, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 4, Medina Valley 2
Southwest 11, Southside 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II 11, Holy Cross 1

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 4, Shiner St. Paul 3 (8 innings)

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 10, East Central 2
Smithson Valley 20, Judson 2 (5 innings)
Steele 6, South San 1
Clemens 16, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Kennedy 4, Brackenridge 2
Jefferson 23, Sam Houston 1 (5 innings)
Burbank 14, Memorial 3 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 7
District 28-5A
Eagle Pass Winn 8, Floresville 7
McCollum 4, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3 (8 innings)
Southwest 6, Southwest Legacy 0

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 3-9

Monday’s games

TAPPS 3-III

Holy Cross 8, San Marcos Academy 2

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 14, Judson 8
Smithson Valley 3, South San 0
Steele 7, Clemens 2
New Braunfels 7, Wagner 1
District 27-5A
Kennedy 5, Lanier 0
Brackenridge 5, Burbank 3
Edison 16, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 15, Memorial 1
District 28-5A
McCollum 11, Southwest 5
Medina Valley 7, Floresville 3

Eagle Pass Winn 1, Southside 0

Harlandale 8, Southwest Legacy 1
TAPPS 3-I
Central Catholic 11, Antonian 1 (5 innings)
San Antonio Christian 5, Austin St. Dominic Savio 3

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 5, Lanier 3
Jefferson 15, Memorial 5 (5 innings)
Burbank 13, Highlands 5
Brackenridge 10, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 10, Harlandale 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 11, San Antonio Lutheran 0 (6 innings)

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 7, Steele 2
Judson 10, East Central 7
New Braunfels 24, Wagner 5 (5 innings)
Smithson Valley 8, South San 2
District 28-5A
Eagle Pass Winn 12, Southwest Legacy 0
Floresville 11, Southside 4
Medina Valley 8, Southwest 4
Non-district
La Vernia 23, Holy Cross 1 (5 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I

Central Catholic 11, Antonian 4 (Game 1)
Central Catholic12, Antonian 1 (5 innings) (Game 2)
San Antonio Christian 5, Austin St. Dominic Savio 4

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 11, Clemens 0 (5 innings)
East Central 9, South San 0
Steele 15, Wagner 0 (4 innings)
New Braunfels 3, Smithson Valley 2
District 27-5A
Edison
13, Kennedy 2 (6 innings)
Brackenridge 19, Lanier 4 (4 innings)
Highlands 19, Sam Houston 0 (4 innings)
Burbank 11, Jefferson 4
District 28-5A
Harlandale 12, Eagle Pass Winn 8
Medina Valley 10, McCollum 5
Southside 9, Southwest 5
Floresville 6, Southwest Legacy 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 20, San Marcos Academy 5
TAPPS 4-IV
Hill Country Christian 17, St. Gerard 2

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Austin Hyde Park 16, Providence 6

Thursday’s games

District 27-5A
Burbank 15, Memorial 10
Kennedy 19, Brackenridge 1 (5 innings)
Highlands 15, Lanier 0 (3 innings)
Jefferson 16, Sam Houston 0 (3 innings)
District 28-5A
Southside 16, McCollum 6 (5 innings)
TAPPS 4-IV
Keystone Christian 35, St. Gerard 31
Non-district
Antonian 9, Holy Cross 4

District 27-6A
East Central 12, Wagner 0 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A
Judson 18, South San 0 (4 innings)
Clemens 6, Smithson Valley 2
New Braunfels 3, Steele 2

District 28-5A

Floresville 18, Eagle Pass Winn 2
Medina Valley 14, Harlandale 2
Southwest Legacy 11, Southwest 10
TAPPS 3-II
Providence 16, Austin Brentwood Christian 6
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (score unavailable)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 27-April 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 16, Clemens 5 (5 innings)
New Braunfels 14, Steele 9
Judson 8, South San 3
East Central 7, Wagner 2
District 27-5A
Lanier 17, Sam Houston 8
Brackenridge 12, Jefferson 6
Edison 13, Memorial 1 (5 innings)
Kennedy 9, Burbank 5
District 28-5A
Eagle Pass Winn 6, McCollum 2
Floresville 7, Southwest 5
Harlandale 12, Southside 2
Medina Valley 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)

TAPPS 3-III
Holy Cross 15, Austin Veritas Academy 3

Non-district

Central Catholic 14, Hondo 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
East Central 7, Wagner 0
South San 4, Judson 0
New Braunfels 8, Steele 2
Smithson Valley 12, Clemens 0 (5 innings)
District 27-5A
Edison
13, Burbank 4
Brackenridge 10, Memorial 0 (5 innings)
Jefferson 7, Highlands 4
Kennedy 16, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 1
Floresville 3, McCollum 2
Southside 3, Southwest Legacy 0 (9 innings)
Southwest 11, Harlandale 5
Non-district
Central Catholic 10, Pearsall 0 (5 innings)

Holy Cross 1, Antonian 1 (6 innings)

Saturday’s games

Non-district
Central Catholic 9, Brackenridge 0
Brennan vs. Jefferson (canceled)
Hondo 17, Holy Cross 1 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 27-April 2

Monday’s games

TAPPS 3-II
Corpus Christi Incarnate Word 18, Providence 7

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 4, East Central 0
Judson 10, Wagner 0
Smithson Valley 7, Steele 4
South San 18, New Braunfels 9
District 27-5A
Highlands 10, Memorial 0 (5 innings)
Burbank 5, Brackenridge 1
Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)
Kennedy 19, Lanier 1 (5 innings)
District 28-5A
Southside 5, Eagle Pass Winn 1
Southwest 10, McCollum 3
Medina Valley 5, Floresville 2
Southwest Legacy 14, Harlandale 9
District 29-4A
Somerset 15, Pleasanton 1 (5 innings)
Non-district
Antonian 10, Holy Cross 5

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 19, St. Anthony 8

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross at Texas School for the Deaf (score unavailable)
TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 25, St. Gerard 10

Friday’s games

District 27-6A
Judson 5, New Braunfels 3
Smithson Valley 21, Wagner 0 (5 innings)
East Central 16, Steele 6 (5 innings)
Clemens 15, South San 0 (3 innings)
District 27-5A
Brackenridge 16, Sam Houston 1 (4 innings)
Jefferson 8, Memorial 1
Highlands 4, Burbank 0
Edison 16, Lanier 0 (3 innings)
District 28-5A
Southside 11, Floresville 8
McCollum 12, Harlandale 0
Medina Valley 16, Southwest 2
Southwest Legacy 14, Eagle Pass Winn 4
TAPPS 3-II
Providence
12, Corpus Christi John Paul II 9

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 20-26

Monday’s games

TAPPS 3-II
Providence vs. St. Anthony (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 15, Wagner 4 (5 innings)
Judson 4, Smithson Valley 1
New Braunfels 12, East Central 10
South San 6, Steele 5
District 27-5A

Burbank 16, Kennedy 6 (6 innings)
Edison 15, Memorial 0 (4 innings)
Jefferson 19, Brackenridge 4 (3 innings)
Lanier 16, Sam Houston 4 (5 innings)
District 28-5A

McCollum 15, Eagle Pass Winn 2 (5 innings)
Medina Valley 20, Southwest Legacy 10 (5 innings)
Southside 8, Harlandale 7
Southwest 15, Floresville 7
District 29-4A
Somerset 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-II
Providence 14, Boerne Geneva 3 (5 innings)
Non-district
Incarnate Word 7, Holy Cross 6 (8 innings)

Friday’s games

District 27-6A
East Central 6, Smithson Valley 1
New Braunfels 5, Clemens 1
Judson 10, Steele 0 (5 innings)
South San 11, Wagner 2
District 27-5A
Kennedy 16, Sam Houston 0 (3 innings)
Edison 10, Burbank 0 (5 innings)
Highlands 5, Jefferson 4 (8 innings)
Brackenridge 14, Memorial 3 (5 innings)
District 28-5A
Floresville 17, McCollum 13
Medina Valley 19, Eagle Pass Winn 6
Southwest Legacy 9, Southside 5
Southwest 8, Harlandale 3
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II at Holy Cross (score unavailable)
Non-district
D’Hanis 12, Providence 2

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, March 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 20-26

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 4, South San 1
Judson 5, Clemens 4
Smithson Valley 5, New Braunfels 1
Steele 14, Wagner 0
District 27-5A

Brackenridge 16, Edison 6 (6 innings)
Jefferson 17, Lanier 11
Kennedy 13, Highlands 2 (5 innings)
Sam Houston vs. Memorial (score unavailable)
District 28-5A

Eagle Pass Winn 7, Floresville 6
McCollum 5, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3
Southwest 6, Southwest Legacy 3
Non-district
Canyon Lake 4, Central Catholic 3

Wednesday’s games

Non-district

Burbank 16, Holy Cross 5

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 19, Judson 6
South San 1, East Central 0
New Braunfels 4, Smithson Valley 3
Steele d. Wagner (score unavailable)
District 27-5A
Burbank 13, Sam Houston 0 (5 innings)
Edison 9, Highlands 7
Kennedy 10, Jefferson 0 (5 innings)
Lanier 9, Memorial 7
District 28-5A
Floresville 11, Harlandale 1 (5 innings)
McCollum 8, Southwest Legacy 0
Medina Valley 12, Southside 2
Eagle Pass Winn 7, Southwest 6 (8 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 9, Schertz John Paul II 3
Non-district
Central Catholic 5, Boerne 4 (10 innings)

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge 10, Highlands 0
Edison 14, Jefferson 1 (5 innings)
Kennedy 15, Memorial 0 (5 innings)
Burbank 12, Lanier 1 (5 innings)

Non-district
Central Catholic 13, Eagle Pass 1 (5 innings).

BASEBALL: This week’s results (complete, March 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 13-19

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 12, South San 3
New Braunfels 14, Judson 2 (6 innings)
Smithson Valley 18, Wagner 5
Steele 6, East Central 3
District 27-5A
Edison 11, Kennedy 7
Brackenridge 11, Lanier 1 (5 innings)
Burbank 10, Jefferson 5
Highlands 18, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 3, Harlandale 2
Southwest 9, Medina Valley 5
Floresville 15, Southside 5 (6 innings)
Eagle Pass Winn 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)
Non-district
Holy Cross at Boerne Geneva (canceled)

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 8, Clark 7

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 11, Judson 5
Smithson Valley 9, Wagner 2
Clemens 6, South San 3
District 28-5A
Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Non-district
Boerne 5, Central Catholic 3

Friday’s games

District 27-6A
East Central 10, Steele 5
District 27-5A
Burbank 13, Memorial 1 (5 innings)
Brackenridge 6, Kennedy 4
Highlands 2, Lanier 0
Jefferson 22, Sam Houston 2 (5 innings)
District 28-5A
Floresville 6, Southwest Legacy 5
McCollum 3, Medina Valley 2 (8 innings)
Southwest 9, Southside 3
Non-district
Antonian at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

Non-district
Brackenridge 9, Roosevelt 0
Central Catholic 7, Harlan 0
San Antonio Christian 18, Holy Cross 1 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 13-19

Monday’s games

Non-district
Schertz John Paul II vs. Providence (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 1, East Central 0
Smithson Valley 8, South San 1
Steele 12, Clemens 5
New Braunfels 10, Wagner 0 (5 innings)
District 27-5A
Memorial 15, Sam Houston 0 (3 innings)
Edison 13, Brackenridge 0 (5 innings)
Highlands 15, Kennedy 5 (5 innings)
Jefferson 15, Lanier 0 (3 innings)
District 28-5A
Floresville 7, Harlandale 3
McCollum 4, Southwest Legacy 3
Southwest 11, Eagle Pass Winn 3

Non-district
Pearsall 5, Holy Cross 1

Wednesday’s games

Non-district
Southwest 10, Nixon-Smiley 2

Thursday’s games

Non-district
Incarnate Word 14, Southwest 9

Friday’s games

District 27-5A
Kennedy
12, Jefferson 10
Burbank 24, Sam Houston 0 (3 innings)
Edison 6, Highlands 5
Memorial 16, Lanier 7
Non-district
Wagner 25, Holy Cross 15 (6 innings)

Saturday’s games

District 27-5A
Highlands 18, Brackenridge 2 (4 innings)
Burbank 17, Lanier 0 (3 innings)
Edison 12, Jefferson 0
Kennedy 16, Memorial 4 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 6-12

Monday’s games

District 27-6A
East Central 16, Wagner 1 (3 innings)
District 27-5A
Highlands 17, Burbank 12
Brackenridge 21, Sam Houston 1 (3 innings)
Edison 23, Lanier 1 (3 innings)
Jefferson 19, Memorial 8

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 4, Smithson Valley 1
New Braunfels 15, Steele 11
Judson 11, South San 2
District 28-5A
Floresville 21, Eagle Pass Winn 4
Medina Valley 15, Harlandale 0 (4 innings)
McCollum 8, Southside 6
Southwest Legacy 4, Southwest 3

Wednesday’s games

District 27-5A
Jefferson 12, Burbank 2 (5 innings)
Edison 16, Kennedy 1 (4 innings)
Brackenridge 7, Lanier 3

Highlands 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Thursday’s games

District 27-5A
Brackenridge 19, Kennedy 0 (3 innings)
Highlands 17, Lanier 0 (3 innings)
Jefferson 21, Sam Houston 0 (3 innings)
Burbank 16, Memorial 1 (3 innings)

Non-district
Rattler Spring Break Classic
At San Marcos

East Central 1, Austin High 0 (5 innings)
East Central 11, Lindale 0 (5 innings)
Lindale 10, Southwest 8 (5 innings)
San Marcos 3, Southwest 2 (5 innings)

Floresville Tournament

Alamo Heights 4, Providence 2
Floresville 12, Providence 1

Friday’s games

District 28-5A
Medina Valley 15, Southside 9
TAPPS 3-II
Providence at St. Anthony (score unavailable)
Non-district
Holy Cross at South San (canceled)
Rattler Spring Break Classic
At San Marcos

East Central 10, Dallas Bishop Lynch 0 (3 innings)
East Central 9, Houston Christian 0 (4 innings)
Southwest 6, Houston Kinkaid 6 (5 innings)
Houston St. Pius X 13, Southwest 6 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district
Rattler Spring Break Classic
At San Marcos

East Central 4, Antonian 3 (4 innings)
Navarro 12, Southwest 0 (3 innings)
East Central 7, Houston St. Pius X 1 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete, March 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Brackenridge 7, Burbank 1
Highlands 10, Memorial 0 (5 innings)
Edison 14, Sam Houston 1
Kennedy 10, Lanier 0 (5 innings)
Non-district
South San 20, Jefferson 5 (5 innings)
Pearsall 2, McCollum 0

Tuesday’s games

Non-district
Brackenridge 6, Cornerstone Christian 1
Southwest 10, Brennan 1
Southwest Legacy 10, Stockdale 7
Antonian vs. Harlandale (canceled)
Central Catholic 12, Judson 5

Wednesday’s games

District 27-5A
Edison 5, Lanier 3
Brackenridge 11, Sam Houston 0 (5 innings)
Burbank 9, Highlands 5
Jefferson 15, Memorial 2 (6 innings)

Thursday’s games

Non-district
Laredo ISD Hardball Classic

Southside 4, Laredo Martin 3
Southside 4, Laredo LBJ 1
Corpus Christi Miller 3, Edison 1
Laredo Martin 7, Edison 2

Comal ISD Tournament
East Central 4, Robstown 1 (6 innings)
Kerrville Tivy Tournament

Reagan 11, Southwest 0
Laredo Alexander 3, Southwest 1
South San Tournament

Central Catholic 17, South San 3 (5 innings)
South San 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)
McCollum 11, Kennedy 3 (6 innings)

Clemens 7, Central Catholic 6 (5 innings)

Kennedy 9, Madison 9 (6 innings)

Friday’s games

Non-district
Harlandale 3, Veterans Memorial 1
Laredo ISD Hardball Classic
TEAMS — Edison, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Comal ISD Tournament
East Central 12, Cole 2 (4 innings)
Kerrville Tivy Tournament
TEAMS — Southwest. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
South San Tournament

Kennedy 4, Southwest Legacy 3 (6 innings)
South San 12, Kennedy 1 (5 innings)
South San 12, McAllen Rowe 2 (5 innings)
Central Catholic 8, McCollum 3 (5 innings)

Clemens 10, Kennedy 0 (5 innings)

McCollum 7, McAllen Rowe 6 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district
Laredo ISD Hardball Classic
Southside 3, Laredo Nixon 2
Southside 6, Laredo Cigarroa 0

OTHER AREA TEAMS — Edison.
Comal ISD Tournament
East Central 9, Medina Valley 0 (5 innings)
Kerrville Tivy Tournament
Southwest 5, Eagle Pass 4
South San Tournament
Central Catholic 13, McAllen Rowe 3 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

Non-district
Corpus Christ John Paul II vs. Providence (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 13, Clemens 3 (5 innings)
Smithson Valley 8, New Braunfels 6
East Central 8, South San 1
Steele 14, Wagner 1 (5 innings)
District 27-5A
Memorial
12, Brackenridge 1 (5 innings)
Highlands 19, Jefferson 2 (3 innings)
Kennedy 22, Sam Houston 0 (3 innings)
Burbank 6, Edison 5
District 28-5A
Eagle Pass Winn 27, Harlandale 24 (8 innings)
Southwest Legacy 9, Floresville 8
Medina Valley 8, McCollum 3
Southside 6, Southwest 5 (9 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
East Central-Judson Tournament

Holmes 9, McCollum 1
McCollum vs. Eagle Pass (score unavailable)
East Central 3, Gregory Portland 0 (5 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

South San 11, Midlothian 4 (4 innings)
Pearsall 8, Southside 3 (3 innings)
Midlothian 5, Southwest Legacy 3 (4 innings)
Pharr-San Juan-Alamo North 3, South San 0
Pharr-San Juan-Alamo North 7, Southside 6 (5 innings)
Southwest Legacy 7, Kyle Lehman 0

Friday’s games

District 27-5A
Burbank 13, Brackenridge 3
Lanier vs. Kennedy (score unavailable)
Memorial 7, Highlands 6
Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)
TAPPS 3-II
Providence 3, Austin Hyde Park 2
Non-district
Fredericksburg 11, Harlandale 2
Holy Cross 13, Somerset 1 (5 innings)
East Central-Judson Tournament

Corpus Christi Calallen 11, McCollum 7
East Central 5, Houston St. Agnes 2 (6 innings)
East Central 11, Holmes 0 (5 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

South San 13, Hondo 1
Pharr-San Juan-Alamo 4, Southwest Legacy 2
Laredo United South 2, Southside 0
South San 8, Laredo United 7
Southside 8, FEAST 0
Edinburg North 3, Southwest Legacy 2

Saturday’s games

Non-district
East Central-Judson Tournament

Brennan 2, East Central 0 (6 innings)
McCollum vs. Houston St. Agnes (score unavailable)
McCollum vs. Gregory-Portland (score unavailable)
East Central 5, Corpus Christi Calallen 4 (4 innings)
Seguin Tournament
At Huber Ranch, Seguin

Edinburg North 2, South San 1
Laredo United 12, Southside 9
Weslaco 12, South San 2
Seguin 3, Southwest Legacy 2 (5 innings)
Southside 7, Edinburg North 4
Southwest Legacy 9, Del Valle 5

BASEBALL: This week’s results (complete, March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 27-March 5

Monday’s games

District 27-5A
Kennedy 18, Sam Houston 1 (5 innings)
Non-district
East Central 6, Alice 5 (8 innings)

Tuesday’s games

District 27-5A
Highlands vs. Jefferson 12, Highlands 1 (5 innings)
Burbank 2, Edison 1
Brackenridge 14, Memorial 0 (6 innings)
Non-district
McCollum 7, Antonian 3
St. Anthony at Holy Cross (score unavailable)
Southwest 10, Jay 0 (5 innings)
South San 4, Harlandale 0
Southside 6, SA Home School Wolverines 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Hebbronville 0 (6 innings)
Edinburg Vela 4, Central Catholic 2
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 2, Jay 1 (4 innings)
Kennedy 4, Cole 1 (6 innings)
Southside 7, Lanier 2 (4 innings)
Roma 11, Southside 1 (4 innings)
San Angelo Lake View 11, Jefferson 1 (4 innings)
Kennedy 11, Stockdale 2 (4 innings)
Roma 10, Lanier 0 (4 innings)
Floresville Tournament
Cornerstone Christian 16, Burbank 2
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Boerne 11, East Central 3 (5 innings)
Lewisville 6, East Central 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Somerset 5, Holy Cross 4 (5 innings)
Bandera 11, Holy Cross 5
Boerne Geneva 9, McCollum 5
Brackenridge 16, Lytle 3 (5 innings)
Marion 6, Edison 1
Eagle Pass Winn 4, Brackenridge 1

Southwest ISD Tournament

Highlands vs. South San (score unavailable)
Warren 3, Jefferson 1 (6 innings)
Wagner 9, Highlands 2
McAllen Rowe 2, South San 1
McAllen Rowe 7, Southwest 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 8, Brownsville Rivera 0 (6 innings)
Central Catholic 11, McAllen 2 (5 innings)
Edgewood ISD Tournament

Harlandale 3, Roma 0 (5 innings)
Kennedy 2, Laredo Martin 0 (6 innings)
Southside 5, Jay 4
Lanier 5, Sam Houston 4 (4 innings)
Lanier 6, Cole 5 (4 innings)
Southside 6, Stockdale 2
OTHER AREA TEAMS — Memorial. FINALS — Saturday.
Floresville Tournament

Burbank 11, Floresville 5
Burbank 9, Poteet 1
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley

Churchill 5, East Central 0
East Central 5, Alamo Heights 3
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Edison 7, Devine 5
Brackenridge 11, Hondo 3 (5 innings)
McCollum 13, Holy Cross 0 (5 innings)
Southwest ISD Tournament

South San 14, Jefferson 4 (4 innings)
South San vs. Southwest (score unavailable)
OTHER AREA TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday.

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi ISD Tournament

Central Catholic 9, McAllen Memorial 4 (5 innings)
La Joya Palmview 5, Central Catholic 3 (4 innings)
Edgewood ISD Tournament

Championship

Harlandale 6, Kennedy 2 (5 innings)
Floresville Tournament

Uvalde 6, Burbank 3
Raising Canes San Antonio/Comal Tournament
At Alamo Heights, Boerne, Boerne Champion & Smithson Valley
East Central 6, Brandeis 5
South Texas Slugfest
At Devine, Hondo, Medina Valley and Somerset

Brackenridge 6, Holmes 4 (5 innings)
Edison 1, Pearsall 1
McCollum 12, Somerset 1 (6 innings)
McCollum 10, Bandera 0 (5 innings)
Boerne Geneva 17, Holy Cross 0
Southwest ISD Tournament

Wagner 9, Southwest 6
McAllen Rowe 15, Jefferson 0 (4 innings)
Southwest 14, Warren 9
OTHER AREA TEAMS — South San, Southwest Legacy.

SOFTBALL: This week’s results (complete, Feb. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 20-26

Monday’s games

Non-district
Somerset 14, Providence 4 (6 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 16, South San 4
East Central 16, Steele 6
Judson 7, New Braunfels 0
Smithson Valley 16, Wagner 1 (3 innings)
District 27-5A
Burbank 19, Kennedy 3 (5 innings)
Jefferson d. Brackenridge (score unavailable)
Edison 10, Memorial 0 (5 innings)
Lanier 20, Sam Houston 1 (3 innings)

District 28-5A
McCollum 12, Harlandale 2 (5 innings)
Medina Valley 8, Southwest 4
Southside 5, Floresville 2
Southwest Legacy 16, Eagle Pass Winn 0 (5 innings)
Non-district
Holy Cross 2, Jourdanton 2 (tie)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Floresville Tournament
TEAMS — Providence. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Northeast ISD Tournament

O’Connor 6, Highlands 4 (3 innings)
McCollum 5, Clark 0 (4 innings)
Boerne Champion 9, Harlandale 3 (3 innings)
Edison 4, Clemens 1 (4 innings)
McCollum 22, Somerset 5 (3 innings)
South San 14, Roosevelt 2 (2 innings)
LEE 4, Edison 2 (3 innings)
McAllen 13, Highlands 0 (3 innings)
Jourdanton Tournament
TEAMS — Brackenridge. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Kyle Lehman Tournament
TEAMS — Burbank, Jefferson, Southside. FINALS — Saturday. (Thursday’s games ppd.)
Southwest ISD Tournament

MacArthur 11, Southwest Legacy 1 (4 innings)
Southwest vs. Mercedes (score unavailable)

Friday’s games

Non-district

Antonian at East Central (score unavailable)

Floresville Tournament
TEAMS — Providence. (tournament canceled).
Northeast ISD Tournament
TEAMS — Edison, Harlandale, Highlands, McCollum. (tournament canceled).
Jourdanton Tournament
TEAMS — Brackenridge. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Kyle Lehman Tournament
TEAMS — Burbank, Jefferson, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Southwest ISD Tournament
TEAMS — Southwest, Southwest Legacy. (tournament canceled).

Saturday’s games

Floresville Tournament
TEAMS — Providence. (tournament canceled).
Northeast ISD Tournament
TEAMS — Edison, Harlandale, Highlands, McCollum. (tournament canceled).
Jourdanton Tournament
TEAMS — Brackenridge. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Kyle Lehman Tournament
TEAMS — Burbank, Jefferson, Southside. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Southwest ISD Tournament
TEAMS — Southwest, Southwest Legacy. (tournament canceled).

BASEBALL: This week’s results (complete, Feb. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 20-26

Monday’s games

District 27-5A
Lanier
22, Sam Houston 0 (5 innings)
Non-district
Marion 12, Highlands 2
Lytle 8, Holy Cross 1

Tuesday’s games

District 27-5A
Brackenridge 6, Jefferson 0
Burbank 3, Kennedy 2
Edison 10, Memorial 0 (5 innings)
Non-district
St. Mary’s Hall 13, Southside 6
Southwest 4, Laredo United South 1
McCollum 3, Pleasanton 1
Uvalde 10, Southwest Legacy 8
Wagner 6, Harlandale 2

Central Catholic 16, South San 1 (5 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Northside ISD Tournament

Central Catholic 5, Clark 0 (5 innings)
McCollum 3, Brennan 0 (6 innings)
East Central vs. Harlan (score unavailable)
SAISD Tournament

South San 6, Brackenridge 3 (6 innings)
Veterans Memorial 11, Burbank 2 (6 innings)
Lanier 10, Jefferson 6 (4 innings)
Southwest vs. Austin Eastside Memorial (score unavailable)
Brackenridge 7, Carrizo Springs 4 (4 innings)
Lanier vs. Carrizo Springs (canceled)
Harlandale 5, Bandera 2 (6 innings)
Antonian 6, Highlands 3 (5 innings)
Jay 13, Sam Houston 0 (4 innings)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament

Southside 7, Devine 6 (4 innings)
Boerne 5, Southside 0 (6 innings)
Kennedy 5, Poteet 1 (5 innings)

OTHER AREA TEAMS — Edison. FINALS — Saturday.

Friday’s games

Non-district

Northside ISD Tournament

McCollum vs. Clark (canceled)
East Central vs. Brennan (canceled)
Central Catholic vs. Marshall (canceled)
Central Catholic 8, Stevens 4 (5 innings)
SAISD Tournament

Bandera 30, Sam Houston 0 (3 innings)
Taft 8, Highlands 0 (4 innings)
Brackenridge 17, Jefferson 0 (4 innings)
Burbank 12, Austin Eastside Memorial 1 (4 innings)
South San 12, Lanier 0 (4 innings)
Southwest 7, Veterans Memorial 7 (5 innings) (Southwest advances based on # runners to reach 3rd base)
Jay 4, Harlandale 1 (6 innings)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament

Kennedy 9, Somerset 4 (6 innings)
Kennedy 10, Southside 5

Saturday’s games

Northside ISD Tournament
TEAMS — Central Catholic, East Central, McCollum. FINALS — Saturday. (tournament canceled)
SAISD Tournament
TEAMS — Brackenridge, Burbank, Harlandale, Highlands, Jefferson, Lanier, Sam Houston, South San, Southwest. FINALS — Saturday. (tournament canceled)
Seguin Tournament
TEAMS — Southwest Legacy. FINALS — Saturday. (scores unavailable)
Somerset Tournament
Southside 9, Poteet 5 (4 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete, Feb. 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

Non-district
West Campus JV
19, Sam Houston 0 (3 innings)

Tuesday’s games

Non-district
St. Gerard
vs. Brackenridge (score unavailable)
Boerne 11, East Central 1 (6 innings)
South San 3, Eagle Pass 2 (8 innings)
Highlands 12, Wagner 0 (5 innings)
Devine 15, Lanier 0 (3 innings)
Clemens 10, Southwest 0 (5 innings)
Harlandale 12, Burbank 8
Steele 13, Edison 1
Holy Cross 2, Jefferson 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament
Corpus Christi Veterans Memorial 9, Edison 3 (4 innings)
NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 3, Willis 0 (4 innings)
Waller 13, Southwest 1
Fort Bend Ridge Point 8, East Central 3 (5 innings)
Southwest vs. Argyle (score unavailable)
Northside ISD Tournament

Clemens 10, Southwest Legacy 3 (5 innings)
Harlandale 6, Roosevelt 5 (5 innings)
Marshall 15, Kennedy 0 (3 innings)
McCollum 6, Pflugerville 1 (4 innings)
Southwest Legacy 7, Johnson 1 (6 innings)
South San 7, Taft 5 (6 innings)
Harlandale 17, Kennedy 10 (4 innings)
McCollum 6, Taft 3 (5 innings)
South San 8, Pflugerville 4 (5 innings)
Somerset Tournament
Highlands 11, La Vernia 4 (4 innings)
Highlands 3, St. Anthony 2 (4 innings)

Ranger Round Robin
At Smithson Valley
Madison 8, Southside 4

Fredericksburg 10, Southside 6

Friday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament

Santa Gertrudis Academy 13, Edison 1 (3 innings)
Port Lavaca Calhoun 6, Edison 5 (5 innings)
NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 14, El Campo 0 (6 innings)
Waco Midway 16, Southwest 9 (5 innings)
Houston Clear Lake 4, East Central 1 (6 innings)
Fort Worth Northwest Eaton 3, Southwest 2
Northside ISD Tournament

Marshall 9, Harlandale 1 (4 innings)
McCollum 6, South San 3 (6 innings)
Johnson 11, Kennedy 1 (4 innings)
Southwest Legacy 9, Roosevelt 3 (6 innings)
South San 15, Harlandale 0 (4 innings)
Ranger Round Robin
At Smithson Valley
Southside
4, Eagle Pass 2
SAISD Tournament

Providence vs. Laredo Cigarroa (canceled)
Burbank 15, Lanier 0 (3 innings)
Laredo LBJ 8, Holy Cross 0 (4 innings)
San Antonio Christian 7, Brackenridge 5 (3 innings)
Jefferson 8, Laredo Martin 3 (3 innings)
Jefferson 13, Brackenridge 0 (4 innings)
Burbank 3, Providence 0 (5 innings)
Holy Cross 18, Lanier 4 (3 innings)
Jay 12, Brackenridge 0 (4 innings)

Del Rio 5, Jefferson 0 (4 innings)
Laredo LBJ 22, Providence 0 (3 innings)
Laredo Cigarroa 15, Lanier 4 (3 innings)
Holy Cross 8, Burbank 0 (5 innings)
Somerset Tournament

Highlands 10, Lytle 6 (4 innings)
Charlotte 9, Highlands 3 (4 innings)

Saturday’s games

Non-district
Corpus Christi Calallen Tournament

Corpus Christi Flour Bluff 14, Edison 4 (5 innings)
Corpus Christi Calallen 12, Edison 0 (4 innings)

NFCA Texas Leadoff Classic
At Bryan/College Station

East Central 2, Leander 1
Southlake Carroll 11, Southwest 9
Bryan 10, Southwest 7
East Central 1, Round Rock 0
Northside ISD Tournament

Roosevelt 8, Kennedy 7 (4 innings)
Stevens 7, South San 5 (4 innings)
Clemens 5, McCollum 4 (6 innings)
Pflugerville 1, Southwest Legacy 0 (6 innings)
Taft 14, Harlandale 0 (5 innings)
Stevens 21, Kennedy 3 (5 innings)
Taft 12, Southwest Legacy 1 (5 innings)
McCollum 7, Marshall 3 (5 innings)
Ranger Round Robin
At Smithson Valley

Southside 3, Alamo Heights 1

Smithson Valley 7, Southside 2
SAISD Tournament

Jefferson 8, Jay 3 (4 innings)
Laredo Martin 6, Brackenridge 0 (3 innings)
Providence 15, Lanier 1 (3 innings)
Burbank vs. Laredo LBJ (score unavailable)
Holy Cross 15, Laredo Cigarroa 0 (3 innings)
Del Rio 9, Brackenridge 1 (4 innings)
Jefferson 5, San Antonio Christian 2 (4 innings)
Holy Cross 8, Providence 1 (4 innings)
Burbank 14, Laredo Cigarroa 2 (3 innings)
Laredo LBJ 16, Lanier 2 (3 innings)

Third place

Holy Cross 10, Jefferson 0 (4 innings)
Somerset Tournament

Somerset 19, Highlands 3 (5 innings)
Highlands 3, Cuero 2

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

District 27-5A

Brackenridge 64, Highlands 52
Jefferson 68, Edison 51
Lanier 83, Burbank 67
Kennedy 50, Memorial 40

District 27-3A
Cotulla 52, West Campus 32
Lytle 94, Karnes City 54

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 70, East Central 60
New Braunfels 55, South San 45
Steele 59, Smithson Valley 58
Judson 69, Wagner 58
District 28-5A
Southwest Legacy 74, Harlandale 62
Medina Valley 67, Floresville 53
McCollum 75, Southwest 54
Southside 68, Eagle Pass Winn 57
District 29-4A
Fox Tech 69, Devine 45
Young Men’s Leadership Academy 86, Brooks Academy 39
District 27-3A
Poth 94, Dilley 52
Natalia at Poteet (score unavailable)
TAPPS 3-6A
San Antonio Christian at Austin St. Dominic Savio (score unavailable)
TAPPS 3-4A
Third-place tiebreaker
San Antonio Lutheran 50, Holy Cross 46

Non-district
Boerne Champion 77, Central Catholic 54

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Burbank 65, Memorial 57
Sam Houston 60, Jefferson 52
Brackenridge 68, Kennedy 57
Highlands 75, Lanier 65
District 28-5A
Harlandale 70, Floresville 45
Medina Valley 71, Southside 46
McCollum 70, Southwest Legacy 53
Southwest 60, Eagle Pass Winn 57
District 29-4A
Brooks Academy 62, Fox Tech 53
Somerset 55, Young Men’s Leadership Academy 49
District 27-3A
Jourdanton 64, West Campus 30
TAPPS 3-6A
Austin St. Dominic Savio at San Antonio Christian (ppd., rescheduled for 7 p.m., Feb. 17)
TAPPS 3-4A
Holy Cross 54, San Marcos Academy 43

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 70, New Braunfels 67
Judson 81, Smithson Valley 79
Steele 48, South San 47
Clemens 65, Wagner 56
District 27-5A
Brackenridge 64, Edison 38
Highlands 59, Kennedy 34
Sam Houston vs. Memorial (score unavailable)
Lanier 65, Jefferson 41
District 29-4A
Young Men’s Leadership Academy
72, Devine 50
Somerset 72, Brooks Academy 40
District 27-3A
Poth 56, Cotulla 38
Poteet 74, West Campus 55

Lytle 71, Dilley 41

Jourdanton 80, Karnes City 62
TAPPS 3-6A
Antonian 114, Austin St. Dominic Savio 26

San Antonio Christian 65, Central Catholic 63

TAPPS 3-4A
Holy Cross 72, San Marcos Academy 30
Schertz John Paul II 69, Austin Veritas Academy 27
San Antonio Lutheran 49, Texas School for the Deaf 40

TAPPS 5-2A
St. Gerard 56, Hallettsville Sacred Heart 51

Wednesday’s games

District 27-5A
Burbank 60, Kennedy 46

District 28-5A
Southside 60, Harlandale 50
McCollum 62, Eagle Pass Winn 50
Southwest Legacy 63, Medina Valley 55
Floresville 65, Southwest 61

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 59, Clemens 55
Judson 84, Steele 56
East Central 84, Smithson Valley 72
Wagner 69, South San 59
District 27-5A
Highlands
63, Edison 46
Sam Houston 79, Burbank 58
Lanier 67, Memorial 50
Jefferson, 78, Kennedy 49

District 28-5A
Medina Valley 69, Eagle Pass Winn 52
McCollum 71, Floresville 46
Harlandale 59, Southwest 50
Southside 65, Southwest Legacy 48
District 29-4A
Brooks Academy at Devine (score unavailable)
Somerset 78, Fox Tech 49
District 27-3A
Lytle at West Campus, 6:30 p.m.
TAPPS 3-6A

Central Catholic 65, Austin St. Dominic Savio 22
Antonian 98, San Antonio Christian 64
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 73, Holy Cross 62
Schertz John Paul II 74, San Marcos Academy 17
TAPPS 5-2A
St. Gerard 77, Victoria Faith Academy 23

Saturday’s games

District 27-5A
Burbank 59, Memorial 41
Highlands 50, Kennedy 40

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Memorial 56, Burbank 53

Brackenridge 84, Kennedy 41
Highlands 42, Lanier 27
Jefferson 49, Sam Houston 47
District 28-5A
Medina Valley 37, Southside 27
Harlandale 69, Floresville 42
McCollum 76, Southwest Legacy 64
Eagle Pass Winn 55, Southwest 54
District 29-4A
Fox Tech 61, Brooks Academy 33
Somerset 68, Young Women’s Leadership Academy 48
District 27-3A
Jourdanton, 65, West Campus 22

Tuesday’s games

District 27-6A
Wagner 78, Clemens 45
Smithson Valley 48, Judson 45
New Braunfels 48, East Central 41
Steele 92, South San 36
District 27-5A
Highlands
71, Kennedy 57
Jefferson 31, Lanier 27
Edison 62, Brackenridge 58
Sam Houston 55, Memorial 26
District 29-4A
Devine 59, Young Women’s Leadership Academy 21
Somerset 100, Brooks Academy 11
District 27-3A
Poteet 43, West Campus 25
TAPPS 3-5A
Providence 36, TMI 17
TAPPS 3-4A
San Marcos Academy at Holy Cross (canceled)
San Antonio Lutheran 60, Texas School for the Deaf 25
TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart 69, St. Gerard 13

Wednesday’s games

District 27-5A
Kennedy
65, Brackenridge 62
District 28-5A
McCollum 54, Eagle Pass Winn 47
Southwest 47, Floresville 44
Southside 62, Harlandale 55
Medina Valley 66, Southwest Legacy 41

Thursday’s games

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 52, St. Anthony 25

Friday’s games

District 27-5A
Kennedy 59, Memorial 56
TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 56, Providence 38
Boerne Geneva 78, Austin Regents 47
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 58, Holy Cross 27
TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 25, St. Gerard 23

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 60, Providence 36

TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (score unavailable)

Tuesday’s games

TAPPS 5-2A
St. Gerard at Victoria Faith Academy (score unavailable)

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 30-Feb. 5

Monday’s games

District 29-4A
Fox Tech 65, Young Women’s Leadership Academy 42

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 57, Smithson Valley 51
Judson 75, South San 33
Steele 46, New Braunfels 45
Wagner 65, East Central 33
District 27-5A
Edison 63, Kennedy 59
Highlands 53, Sam Houston 43
Jefferson 76, Burbank 54
Lanier 63, Brackenridge 57
District 28-5A
Floresville 67, Eagle Pass Winn 51
Medina Valley 56, Harlandale 39
Southside 54, McCollum 46
Southwest Legacy 47, Southwest 44
District 29-4A
Devine 54, Somerset 53
District 27-3A
Cotulla 69, Lytle 64
Natalia 63, West Campus 15
TAPPS 3-5A
Providence 52, Austin Brentwood Christian 44
St. Mary’s Hall 43, St. Anthony 19
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy 37, Holy Cross 33

Wednesday’s games

District 28-5A
Eagle Pass Winn 53, McCollum 49
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 64, Austin Veritas Academy 40

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Wagner at New Braunfels (ppd., rescheduled for noon, Saturday)
East Central at Judson (ppd., rescheduled for 1:30 p.m., Saturday)
Smithson Valley at South San (ppd., rescheduled for 2 p.m., Saturday)
Steele at Clemens (ppd., rescheduled for 2 p.m., Saturday)
District 27-3A
Lytle 51, Poth 35

West Campus at Jourdanton (ppd., rescheduled for 5 p.m., Monday)
TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 48, Providence 37
San Antonio Lutheran at Schertz John Paul II (ppd., no reschedule date)

TAPPS 5-2A
Shiner St. Paul 50, St. Gerard 10

Saturday’s games

District 27-6A
Wagner 46, New Braunfels 21
Judson 56, East Central 42
Smithson Valley 78, South San 62
SSteele 63, Clemens 62 (OT)

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 30-Feb. 5

Monday’s games

District 29-4A
Young Men’s Leadership Academy 61, Fox Tech 42

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 76, Smithson Valley 57
Judson 63, South San 60
New Braunfels 45, Steele 44
Wagner 72, East Central 63
District 27-5A
Brackenridge 69, Lanier 50
Edison 63, Kennedy 51
Jefferson 88, Burbank 54
Sam Houston 80, Highlands 66
District 28-5A
Eagle Pass Winn 70, Floresville 47
Medina Valley 69, Harlandale 60
McCollum 75, Southside 43
Southwest Legacy 66, Southwest 59
District 29-4A
Somerset 75, Devine 29
District 27-3A
Lytle 71, Cotulla 23
Poth 86, Poteet 49
West Campus 48, Natalia 42
TAPPS 3-6A
Central Catholic 99, Austin St. Dominic 46
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy 56, Holy Cross 49
San Antonio Lutheran 74, San Marcos Academy 38
Texas School for the Deaf at Schertz John Paul II (canceled)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens at Steele (ppd., rescheduled for 1 p.m., Saturday)
Judson at East Central (ppd., rescheduled for noon, Saturday)
New Braunfels at Wagner (ppd., rescheduled for 1:30 p.m., Saturday)
South San at Smithson Valley (ppd., rescheduled for 2 p.m., Saturday)
District 27-5A
Brackenridge vs. Kennedy at Edgewood Gym (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Monday)
Lanier vs. Highlands (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Monday)
Memorial at Burbank (ppd., rescheduled for 5 p.m., Monday)
Sam Houston vs. Jefferson (ppd., rescheduled for 5 p.m., Monday at Lanier)
District 28-5A
Floresville at Harlandale (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Monday)
Southside at Medina Valley (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Monday)
Southwest Legacy at McCollum (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Monday)
Eagle Pass Winn at Southwest (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Monday)
District 29-4A
Brooks Academy at Fox Tech (ppd., rescheduled for 6 p.m., Monday)
Young Men’s Leadership Academy at Somerset (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Monday)
District 27-3A
Poth 57, Lytle 54
West Campus at Jourdanton (ppd., rescheduled for 6:15 p.m., Monday)
TAPPS 3-6A
Austin St. Dominic Savio at San Antonio Christian (ppd., no reschedule date)
TAPPS 3-4A
Boerne Geneva at Austin Hyde Park, 7:30 p.m.
San Antonio Lutheran at Schertz John Paul II (ppd., rescheduled for 2:30 p.m., Saturday)
Texas School for the Deaf at Holy Cross (ppd., no reschedule date)
TAPPS 5-2A
St. Gerard 59, Shiner St. Paul 37

Saturday’s games

District 27-6A
Judson 68, East Central 61
Clemens 66, Steele 55
Wagner 73, New Braunfels 53
Smithson Valley 46, South San 43
District 27-5A
Burbank
at Kennedy (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)
TAPPS 3-6A
Antonian 81, Central Catholic 67
TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 69, San Antonio Lutheran 20