BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 17

Mondays games

District 28-5A

Southwest 1, Southside 0 (8 innings)

Non-district

Holy Cross 12, Sam Houston 5

Hondo 13, Highlands 3 (6 innings)

Pearsall 3, Brackenridge 0

 

Tuesday’s games

District 265A

Kennedy 16, Memorial 0 (5 innings)

Kerrville Tivy 6, McCollum 0

Seguin 12, Wagner 2 (5 innings)

Veterans Memorial 4, Harlandale 3

District 28-5A

Eagle Pass Winn 5, Somerset 2

Uvalde 6, Southwest Legacy 1

Non-district

Holy Cross 9, Boerne Geneva 7 (6 innings)

Jefferson 8, South San 2

Reagan 8, East Central 0

 

Wednesday’s games

District 28-5A

Floresville 3, Harlan 1 (8 innings)

 

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

Central Catholic 5, LEE 3 (6 innings)
South San 9, McAllen Rowe 3 (6 innings)
OTHER AREA TEAMS — McCollum.

Comal ISD Tournament

Smithson Valley 14, Southside 0 (5 innings)
Fort Bend Clements 10, Southside 2 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

Natalia 15, Kennedy JV 3 (4 innings)
Cole 5, Memorial 3
Kennedy 13, Sam Houston 1 (4 innings)
Laredo Martin 3, Kennedy 2 (6 innings)
Edison 6, Natalia 1
Jefferson 4, Jay 3 (6 innings)
Laredo Nixon 13, Jefferson 3 (5 innings)
Edison 14, Kennedy JV 3 (4 innings)
Laredo Martin 12, Sam Houston 0 (5 innings)
Stockdale 7, Memorial 6 (4 innings)

Floresville Tournament

Uvalde 5, Burbank 4 (5 innings)

Mira’s Baseball Classic

At Corpus Christi

Elgin 7, East Central 6 (6 innings)

South Texas Slug Fest

At Devine

Holy Cross 2, Houston Emery/Weiner 2 (7 innings)
Devine 10, Lanier 5 (5 innings)
Devine 12, Holy Cross 3 (6 innings)
Brackenridge 10, Zapata 2 (6 innings)

Southwest ISD Tournament

Roosevelt 8, Highlands 0 (5 innings)
Southwest Legacy 7, Wagner 0 (5 innings)
Stevens 11, Highlands 3 (5 innings)
Stevens 1, Harlandale 0
Southwest Legacy 6, Harlandale 3 (5 innings)
Southwest 5, Veterans Memorial 4 (6 innings)
Southwest 5, Roosevelt 4 (6 innings)

 

Friday’s games

Non-district

St. Gerard at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

McCollum 9, Central Catholic 2 (6 innings)
Central Catholic 8, South San 7
South San 10, McCollum 8

Comal ISD Tournament

Clark 13, Southside 0 (5 innings)
Madison 19, Southside 0 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

Jefferson 10, Cole 0 (5 innings)
Edison 5, Stockdale 1 (5 innings)
Laredo Martin 6, Jefferson 0 (5 innings)
Kennedy 6, Edison 1 (5 innings)
OTHER AREA TEAMS — Memorial, Sam Houston. Finals – Saturday.

Floresville Tournament

Burbank 5, Victoria West 1 (5 innings)

Mira’s Baseball Classic

At Corpus Christi

East Central 18, Corpus Christi Miller 0 (5 innings)
Bishop 5, East Central 4 (6 innings)

South Texas Slug Fest

At Devine

Brackenridge 5, Hondo 4 (5 innings)
Lanier 11, Holy Cross 6 (6 innings)
Bandera 5, Brackenridge 3 (6 innings)
Houston Emery/Weiner 11, Lanier 1 (6 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 14, Warren 0 (4 innings)
Highlands 5, Veterans Memorial 4 (6 innings)
Harlandale 12, Southwest 4 (5 1/2 innings)
Roosevelt 3, Harlandale 2
Southwest 10, Stevens 1 (5 innings)
Wagner 11, Highlands 1 (3 innings)
Southwest Legacy 9, Roosevelt 0 (4 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

Central Catholic 2, McAllen Rowe 0 (6 innings)
McCollum 7, LEE 7 (6 innings)
South San 8, St. Mary’s Hall 3 (5 innings)

Comal ISD Tournament

Boerne 15, Southside 10 (6 innings)

Edgewood ISD Tournament

Edison 6, Natalia 3
Kennedy 3, Jefferson 1 (6 innings)

Floresville Tournament

Floresville 4, Burbank 2 (6 innings)

Mira’s Baseball Classic

At Corpus Christi

East Central 5, Cedar Park 2

South Texas Slug Fest

At Devine

Banquete 4, Brackenridge 3
Navarro 15, Lanier 1 (5 innings)
Holy Cross vs. Somerset (score unavailable)

Southwest ISD Tournament

Southwest 6, Warren 2 (6 innings)
Southwest Legacy 4, Stevens 3 (5 innings)
Veterans Memorial 6, Southwest Legacy 3 (5 innings)
Wagner 6, Southwest 1 (6 innings)
Harlandale 8, Highlands 1 (6 innings)

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 12-18

Monday’s games

Non-district

School of Science & Technology at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

Tuesday’s games

District 266A

Clemens 75, San Marcos 47.

East Central 83, New Braunfels Canyon 56

Judson 73, Smithson Valley 65

Steele 60, New Braunfels 47

District 276A

Johnson 57, South San 38

Madison 68, LEE 57

Roosevelt 51, Reagan 44

District 26-5A

McCollum 55, Kennedy 46

Seguin 52, Kerrville Tivy 47

Veterans Memorial 57, Boerne Champion 47

Wagner 81 Harlandale 35

District 27-5A

Highlands 45, Burbank 44 (OT)

Jefferson 50, Edison 41

Lanier 74, Fox Tech 37

District 28-5A

Floresville 75, Medina Valley 63

Somerset 62, Southwest Legacy 45

Southside 77, Uvalde 56

Southwest 72, Eagle Pass Winn 65

District 304A

La Vernia 62, Poteet 56

Navarro 57, Cuero 48

Pleasanton 101, Gonzales 58

TAPPS 5-5A

TMI 61, Holy Cross 58

TAPPS 52A

Bulverde Bracken Christian 52, The Atonement Academy 41

Shiner St. Paul 41, St. Gerard 26

Non-district

Central Catholic 47, San Antonio Christian 42

Wednesday’s games

District 276A

Churchill 50, MacArthur 47

District 27-5A

Sam Houston 43, Alamo Heights 38

Thursday’s games

Non-district

IDEA Monterrey Park at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

 

Friday’s games

District 266A

East Central 73, Clemens 52

Judson 66, New Braunfels Canyon 47

New Braunfels 70, San Marcos 51

Smithson Valley 82, Steele 77

District 276A

MacArthur 56, Madison 53

Roosevelt 79, Johnson 77 (OT)

Churchill 31, South San 24

Reagan 68, LEE 38

District 26-5A

Harlandale 57, Veterans Memorial 46

Memorial 51, Kennedy 46

Kerrville Tivy 54, McCollum 49

Wagner 81, Seguin 49

District 27-5A

Brackenridge 60, Highlands 53

Lanier 48, Jefferson 38

Sam Houston 47, Burbank 37

Alamo Heights 63, Edison 42

District 28-5A

Harlan 57, Eagle Pass Winn 54

Southside 81, Medina Valley 59

Southwest 79, Somerset 77 (OT)

Floresville 69, Southwest Legacy 49

District 304A

Gonzales 54, Brooks Academy 47

Pleasanton 71, La Vernia 56

Cuero 72, Poteet 57

TAPPS 52A

Victoria Faith Academy 73, Bulverde Bracken Christian 47

St. Gerard 73, The Atonement Academy 55

Non-district

Schertz John Paul II 67, Holy Cross 41

Central Catholic 58, Austin St. Michael’s 53

 

Saturday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 5-11

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 26-6A
East Central, 61, New Braunfels 57
Judson 65, San Marcos 56
Smithson Valley 61, New Braunfels Canyon 49
Steele 57, Clemens 47
District 27-6A
South San 49, MacArthur 45
District 26-5A
Harlandale 78, Kennedy 49
Kerrville Tivy 50, Boerne Champion 46
Seguin 80, Memorial 61
Wagner 83, Veterans Memorial 52
District 27-5A
Lanier 44, Edison 36
Sam Houston 76, Fox Tech 40
Jefferson 65, Highlands 57
District 28-5A
Medina Valley 70, Eagle Pass Winn 59
Floresville 93, Southside 92
Harlan 88, Southwest Legacy 49
Somerset at Uvalde (score unavailable)
District 30-4A
Gonzales 56, Navarro 51
Brooks Academy 65, Poteet 59
La Vernia 63, Cuero 47
TAPPS 5-2A
St. Gerard 56, Bulverde Bracken Christian 51
Victoria Faith Academy 74, Shiner St. Paul 57
Non-district
Central Catholic 67, San Antonio Lutheran 60
Holy Cross 68, Legacy Christian 31

 

Wednesday’s games

District 27-6A
Johnson 74, LEE 27
Roosevelt 52, Madison 48

Reagan 51, Churchill 44
District 27-5A
Brackenridge 50, Alamo Heights 34
Non-district
Great Hearts Northern Oaks at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 26-6A
Smithson Valley 80, East Central 74 (OT)
Judson 81, New Braunfels 71
Clemens 75, New Braunfels Canyon 47
Steele 84, San Marcos 67
District 27-6A
Churchill 65, LEE 49
Reagan 42, Madison 32
South San 56, Roosevelt 36
District 26-5A
Wagner 58, Boerne Champion 47
Seguin 66, Kennedy 54
Harlandale 60, Kerrville Tivy 55
McCollum 75, Memorial 48

District 27-5A
Brackenridge 63, Burbank 43
Alamo Heights 46, Highlands 37
Fox Tech 50, Edison 47
Sam Houston 30, Jefferson 28
District 28-5A
Somerset 74, Medina Valley 62
Southwest Legacy at Eagle Pass Winn (score unavailable)
Floresville 74, Uvalde 50
Harlan 101, Southwest 69
District 30-4A
Gonzales 69, Poteet 59
La Vernia 55, Navarro 45
Pleasanton 50, Brooks Academy 29
TAPPS 5-5A
San Antonio Christian 49, Holy Cross 35
TAPPS 5-2A
Shiner St. Paul 44, Bulverde Bracken Christian 41
Victoria Faith Academy 56, The Atonement Academy 40
Non-district
Por Vida Academy at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

 

Saturday’s games

District 27-6A
Johnson 58, MacArthur 44