SOFTBALL: Area playoff picture (final)

Softball playoff picture

These are the area teams have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

2015 QUALIFIERS: Brackenridge (17-6, 15-1), Brooks Academy (5-10 ???, 5-10 ???), East Central (19-7, 6-4), Edison (15-9, 10-6), Harlandale (13-11-1, 10-6), Holy Cross (12-14-2, 8-4), McCollum (20-4, 15-1), Southwest (20-9, 6-4).

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 23)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 23

ALREADY QUALIFIED: Burbank (13-7, 11-3), Central Catholic (9-11-1, 3-2), Harlandale (14-5-1, 12-2), Holy Cross (15-7, 9-2), Highlands (11-7-1, 9-5), McCollum (14-5, 14-0).

LIKELY QUALIFIERS: Southwest (10-9, 3-3).

POSSIBLE QUALIFIERS: East Central (11-8, 2-5).

BASEBALL: This week’s results (thru April 25)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 19-25

Monday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Ray 1, Corpus Christi Carroll 0

District 27-5A

Floresville 6, Seguin 5

District 29-5A

Eagle Pass Winn 1, Somerset 0

Laredo Cigarroa 4, Southside 0

Medina Valley 6, Laredo Nixon 0

TAPPS 2-5A

Antonian 25, Central Catholic 2 (5 innings)

TAPPS 4-4A

Victoria St. Joseph 2, TMI 0

Tuesday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King 11, South San 1 (5 innings)

Southwest 3, East Central 1

District 27-5A

Boerne Champion 9, Lockhart 0

Floresville 15, Memorial 2

San Marcos 10, Kennedy 0 (6 innings)

Kerrville Tivy 2, Seguin 0

District 28-5A

Burbank 3, Highlands 2

Harlandale 18, Lanier 1 (5 innings)

McCollum 3, Brackenridge 1

Sam Houston 5, Edison 0

District 29-5A

Eagle Pass Winn 4, Laredo Martin 2

Laredo Cigarroa 1, Laredo Nixon 0

Somerset 4, Uvalde 3

Medina Valley 10, Southside 0 (5 innings)

TAPPS 4-4A

Corpus Christi John Paul II at Holy Cross (ppd., rescheduled for April 29)

San Antonio Christian 12, Corpus Christi Incarnate Word 11

Victoria St. Joseph 11, Laredo St. Augustine 1

Cornerstone Christian 21, TMI 0

Wednesday’s games

District 28-6A

East Central vs. Corpus Christi Carroll at Cabaniss Field, Corpus Christi (ppd., no reschedule date)

Corpus Christi Ray at South San (ppd., rescheduled for Saturday)

Southwest vs. Corpus Christi King at Cabaniss Field, Corpus Christi (ppd., rescheduled for noon Saturday)

TAPPS 2-5A

St. Anthony at Antonian, 4:15 p.m. (ppd., no reschedule date)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest at South San (rescheduled for 6 p.m. Friday)

Corpus Christi Carroll 7, East Central 3

District 28-5A

McCollum 8, Highlands 1

Jefferson 5, Brackenridge 0

Harlandale 10, Sam Houston 0 (5 innings)

Burbank 12, Edison 0  (5 innings)

TAPPS 2-5A

Antonian 5, St. Anthony 3

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word 8, Corpus Christi John Paul 2

 TMI 20, Laredo St. Augustine 1

Victoria St. Joseph 13, San Antonio Christian 9

Holy Cross 8, Cornerstone Christian 4

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Ray at East Central (ppd., rescheduled to Monday)

Corpus Christi King vs. Corpus Christi Carroll at Cabaniss Field, Corpus Christi (ppd. rescheduled to Wednesday)

Southwest at South San (ppd., rescheduled to Thursday)

District 27-5A

Alamo Heights 7, Floresville 0

Kerrville Tivy 15, Memorial 1 (5 innings)

San Marcos at Boerne Champion (ppd., rescheduled to Saturday)

Seguin at Kennedy (ppd., rescheduled to Monday)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 15, Southside 0

Medina Valley 10, Laredo Martin 1

Laredo Cigarroa at Somerset (ppd., rescheduled to Monday)

Uvalde 7, Laredo Nixon 4

TAPPS 4-4A

San Antonio Christian at TMI (ppd., rescheduled to Saturday)

Saturday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Ray at South San (ppd., rescheduled to Wednesday)

Southwest vs. Corpus Christi King (ppd., rescheduled to 5:30 p.m. Monday at Cabaniss Field, Corpus Christi)

District 27-5A

Boerne Champion 2, San Marcos 1
Seguin at Kennedy (ppd., rescheduled for 7 p.m. Monday)

TAPPS 4-4A

Corpus Christi John Paul II 6, TMI 1
TMI 5, San Antonio Christian 4
Victoria St. Joseph 9, Corpus Christi Incarnate Word 1

SOFTBALL: This week’s results (thru April 25)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 19-25

Monday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll 4, Corpus Christi King 3

Corpus Christi Ray 3, East Central 1

Southwest 9, South San 5

District 27-5A

Floresville 20, Memorial 0 (3 innings)

Seguin 13, Kerrville Tivy 3 (6 innings)

Lockhart 9, Boerne Champion 5

District 28-5A

Harlandale 17, Sam Houston 0

District 29-5A

Eagle Pass Winn 11, Laredo Nixon 1 (5 innings)

Medina Valley 19, Laredo Martin 0 (3 innings)

Uvalde 9, Southside 3

District 26-3A

Randolph 17, Brooks Academy 1 (3 innings)

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word 7, Victoria St. Joseph 4

Tuesday’s games

District 28-6A

East Central 7, Corpus Christi King 0

Southwest 13, Corpus Christi Ray 3 (5 innings)

Corpus Christi Carroll 9, South San 0

District 27-5A

Floresville 6, Alamo Heights 5

Boerne Champion 2, San Marcos 0 

Kerrville Tivy 16, Memorial 0 (3 innings)

Seguin 10, Kennedy 0

District 28-5A

Lanier 17, Sam Houston 0 (5 innings)

McCollum 5, Edison 0

Harlandale 9, Burbank 0

Highlands 17, Jefferson 11

District 29-5A

Eagle Pass Winn 6, Somerset 4

Laredo Nixon 11, Laredo Martin 1

Medina Valley 16, Uvalde 0 (5 innings)

Laredo Cigarroa 13, Southside 3 (6 innings)

District 26-3A

Brooks Academy 12, Cole 0

Marion 13, Randolph 3

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word 20, San Antonio Christian 0

TMI 15, Cornerstone Christian 0

Corpus Christi John Paul II 4, Holy Cross 3

Wednesday’s games

District 29-5A

Laredo Cigarroa at Somerset (score unavailable)

TAPPS 4-4A

TMI at Victoria St. Joseph (score unavailable)

Thursday’s games

District 27-5A

Kennedy vs. Memorial  (score unavailable)

District 28-5A

Lanier 15, Burbank 8

Brackenridge 11, Highlands 2

Edison 10 , Jefferson 7

McCollum 18, Harlandale 1 (4 innings)

TAPPS 4-4A

Corpus Christi John Paul II 2, Corpus Christi Incarnate Word 1

Holy Cross 18, Cornerstone Christian 6 (5 innings)

Victoria St. Joseph 13, San Antonio Christian 9

Friday’s games

District 28-5A

Corpus Christi King at Corpus Christi Ray (ppd., rescheduled to Monday)

South San at East Central (ppd., rescheduled to Monday)

Corpus Christi Carroll at Southwest (ppd., rescheduled to Monday)

District 27-5A

Boerne Champion 2, Seguin 0

Kerrville Tivy 9, Alamo Heights 5 (6 innings)

San Marcos 7, Lockhart 5

District 26-3A

Cole at Marion (score unavailable)

Randolph at Natalia (canceled)

TAPPS 4-4A

TMI 11, San Antonio Christian 6

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Victoria St. Joseph 11, TMI 5

 

BASEBALL: Area rankings (thru April 18)

Through April 18

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Southwest – 2

2. East Central – 1

3. McCollum – 3

4. Central Catholic – 4

5. Harlandale – 5

6. Burbank – 6

7. Highlands – 7

8. Holy Cross – 8

9. Brackenridge – 10

10. Sam Houston – 9

11. Kennedy – 11

12. Jefferson – 13

13. South San – 12

14. Edison – 15

15. Lanier – 14

 

NR = not ranked

SOFTBALL: Area rankings (thru April 18)

Through April 18

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Southwest – 2

3. Brackenridge – 4

4. McCollum – 3

5. South San – 5

6. Holy Cross – 6

7. Edison – 7

8. Harlandale – 8

9. Highlands – 10

10. Lanier – 9

11. Kennedy – 11

12. Jefferson – 12

13. Southside – 13

14. Brooks Academy – 15

15. Burbank – 14

 

NR = not ranked