VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 29Oct. 5

Monday’s matches

Non-district

Holy Cross 3, Austin Waldorf 1 (20-25, 25-18, 25-11, 25-20)

 

Tuesday’s matches

District 26-6A

East Central 3, Judson 0 (25-18, 25-13, 25-20

Clemens 3, New Braunfels 1 (20-25, 25-15, 25-19, 25-17)

New Braunfels Canyon 3, Steele 0 (25-19, 25-15, 25-21)

Smithson Valley 3, San Marcos 0 (25-11, 25-19, 25-20)

District 276A

Churchill 3, Johnson 1 (25-19, 15-25, 25-16, 25-18)

Roosevelt 3, LEE 1 (25-19, 25-17,16-25, 25-21)

Reagan 3, MacArthur 0 (25-12, 25-12, 25-18)

Madison 3, South San 0 (25-18, 25-15, 25-21)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Veterans Memorial 0 (25-23, 25-16, 25-14)

Wagner 3, Harlandale 2 (26-24, 22-25, 25-20, 17-25, 15-6)

McCollum 3, Kennedy 0 (25-7, 25-16, 25-20)

Seguin 3, Kerrville Tivy 2 (16-25, 15-25, 25-15, 25-16, 15-11)

District 27-5A

Brackenridge 3, Sam Houston 0 (25-18, 25-23, 25-14)

Alamo Heights 3, Lanier 0 (25-10, 25-13, 25-10)

Jefferson 3, Fox Tech 0 (25-7, 25-10, 25-6)

Burbank 3, Edison 2 (25-23, 25-16, 19-25, 17-25, 15-10)

District 28-5A

Medina Valley 3, Uvalde 0 (25-19, 25-15, 25-18)

Harlan 3, Somerset 0 (25-6, 25-11, 25-12)

Floresville 3, Southwest 0 (25-19, 25-16, 25-21)

Southside 3, Southwest Legacy 0 (25-11, 25-16, 25-18)

District 304A

Navarro 3, Cuero 0 (scores unavailable)

Pleasanton 3, Gonzales 1 (12-25, 25-21, 25-23, 25-17)

La Vernia 3, Poteet 0 (25-10, 25-13, 25-6)

TAPPS 55A

Providence 3, TMI 0 (25-12, 25-19, 25-17)

TAPPS 52A

Bulverde Bracken Christian 3, Shiner St. Paul 0 (scores unavailable)

Victory Faith Academy at Atonement Academy (scores unavailable)

Non-district

Highlands 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-14, 25-14, 25-8)

Holy Cross 3, St. Gerard 0 (25-8, 25-11, 25-14)

 

Wednesday’s matches

No matches scheduled

 

Thursday’s matches

TAPPS District 5-2A

Shiner St. Paul 3, St. Gerard 1 (18-25, 25-12, 25-22, 25-20)

Bulverde Bracken Christian 3, Atonement Academy 1 (scores unavailable)

 

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, Judson 0 (25-13, 25-7, 25-11)

New Braunfels 3, Smithson Valley 2 (21-25, 24-26, 25-20, 25-18, 15-12)

New Braunfels Canyon 3, San Marcos 0 (25-17, 25-12, 25-19)

Steele 3, East Central 0 (25-21, 25-16, 25-16)

District 27-6A

Madison 3, Johnson 1 (25-18, 20-25, 27-25, 25-21)

MacArthur 3, LEE 1 (25-15, 25-19, 27-29, 25-15)

Churchill 3, Roosevelt 0 (25-10, 25-7, 25-19)

Reagan 3, South San 0 (25-15, 25-14, 25-17)

District 26-5A

McCollum 3,  Kerrville Tivy 2 (23-25, 21-25, 25-23, 25-23, 15-10)

Harlandale 3, Veterans Memorial 1 (25-12, 25-13, 24-26, 25-22)

Memorial 3, Kennedy 0  (25-22, 25-12, 25-20)

Seguin 3, Wagner 0 (25-16, 25-17, 25-23)

District 27-5A

Burbank 3, Lanier 0 (25-10, 25-8, 25-17)

Highlands 3, Sam Houston 0 (27-25, 25-14, 25-11)

Alamo Heights 3, Fox Tech 0 (25-5, 25-8, 25-12)

Brackenridge 3, Edison 1 (20-25, 28-26, 25-21, 25-23)

District 28-5A

Harlan 3, Floresville 0 (25-16, 25-14, 25-17)

Somerset 3, Eagle Pass Winn 0 (25-18, 25-18, 25-13)

Southside 3, Southwest 0 (25-16, 25-15, 25-16)

Uvalde 3, Southwest Legacy 1 (25-23, 25-21, 23-25, 25-15)

District 304A

Gonzales 3, Brooks Academy 0 (25-4, 25-5, 25-10)

Cuero 3, Poteet 0 (scores unavailable)

La Vernia 3, Pleasanton 0 (25-15, 25-10, 25-8)

TAPPS 55A

Holy Cross 3, Providence 0 (25-18, 25-8, 25-20)

San Antonio Christian 3, TMI 1 (19-25, 25-8, 25-14, 25-17)

Non-district

Jefferson 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-19, 25-15, 25-16)

 

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 6 SCHEDULE

(Oct. 3-5)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Sam Houston (1-4, 1-2) 20, Edison (1-5, 0-4) 14

Friday’s games

District 13-5A

Division I

Wagner (5-1, 4-0) 61, Brackenridge (3-3, 2-2) 0

Burbank (4-1, 2-1) 35, Jefferson (14, 12) 21

Veterans Memorial (5-1, 4-0) 64, Highlands (0-5, 0-3) 6

District 14-5A

Division I

Harlan (6-0, 2-0) 63, Harlandale (22, 0-135

Laredo Martin (5-1, 2-0) 28, Southwest Legacy (4-2, 1-1) 17

Eagle Pass Winn (3-3, 1-1) 23, McCollum (0-6, 0-2) 7

District 15-5A

Division II

Port Lavaca Calhoun (4-1, 2-0) 48, Alice (4-1, 1-1) 7

Corpus Christi Calallen (5-0, 2-0) 49, Somerset (2-3, 0-2) 14

Gregory-Portland (4-1, 1-1) 17, Floresville (1-4, 0-2) 14

Corpus Christi Tuloso-Midway (3-2, 1-1) 24, Southside (4-1, 1-1) 21

Non-district

Agua Dulce (5-0) 70, Brooks Academy (1-5) 0

Austin Regents (5-1) 42, Holy Cross (3-3) 6

Beeville (6-0) 50, Central Catholic (3-3) 34

Saturday’s games

No games scheduled

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 2228

Monday’s matches

Non-district

Holy Cross 3, Incarnate Word 0 (25-18, 25-18, 25-17)

FEAST at Providence (score unavailable)

St. Gerard 3, KIPP University Prep 1 (25-16, 23-25, 25-21, 25-11)

 

Tuesday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, San Marcos 0 (25-13, 25-19, 25-13)

New Braunfels Canyon 3, East Central 1 (25-11, 25-20, 20-25, 25-17)

New Braunfels 3, Steele 0 (25-16, 25-21, 25-19)

Smithson Valley 3, Judson 0 (25-22, 25-15, 25-11)

District 276A

Reagan 3, Roosevelt 0 (25-11, 25-15, 25-17)

Churchill 3, MacArthur 0 (25-14, 25-16, 25-18)

Johnson 3, South San 0 (25-17, 27-25, 25-22)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Kerrville Tivy 0 (25-20, 25-19, 25-21)

Harlandale 3, Kennedy 0 (25-16, 25-19, 25-15)

Seguin 3, Memorial 0 (25-19, 25-19, 25-15)

Wagner 3, Veterans Memorial 1 (25-14, 25-11, 21-25, 25-23)

District 27-5A

Burbank 3, Highlands 1 (17-25, 25-22, 25-21, 25-22)

Lanier 3, Fox Tech 2 (25-21, 14-25, 19-25, 25-17, 15-10)

Alamo Heights 3, Sam Houston 0 (25-10, 25-8, 25-23)

Jefferson 3, Edison 2 (24-26, 25-21, 25-13, 27-29, 15-12)

District 28-5A

Medina Valley 3, Floresville 0 (???, ???, 25-19)

Eagle Pass Winn 3, Southwest 2 (25-17, 20-25, 19-25, 25-22, 15-5)

Somerset 3, Southwest Legacy 0 (25-11, 25-23, 25-16)

Uvalde 3, Southside 2 (24-26, 24-26, 25-23, 25-20, 15-10)

District 304A

Brooks Academy at Poteet (scores unavailable)

Navarro 3, Gonzales 1 (23-25, 25-14, 25-19, 25-10)

La Vernia at Cuero (scores unavailable)

TAPPS District 52A

St. Gerard 3, Atonement Academy 1 (25-18, 25-18, 21-25, 25-13)

Bulverde Bracken Christian 3, Victoria Faith Academy 0 (scores unavailable)

Non-district

McCollum 3, Brackenridge 1 (13-25, 25-14, 25-21, 25-18)

 

Wednesday’s matches

District 276A

Madison 3, LEE 0 (25-14, 25-13, 25-17)

 

Thursday’s matches

TAPPS District 5-2A

St. Gerard at Victoria Faith Academy (scores unavailable)

Shiner St. Paul 3, Atonement Academy 0 (25-8, 25-8, 25-12)

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, East Central 0 (25-10, 25-20, 25-10)

New Braunfels 3, San Marcos 0 (25-12, 25-17, 25-14)

New Braunfels Canyon 3, Judson 0 (25-10, 25-12, 25-8)

Smithson Valley 3, Steele 1 (25-20, 25-15, 22-25, 25-19)

District 27-6A

Churchill 3, South San 0 (25-19, 25-14, 25-17)

Reagan 3, LEE 0 (25-21, 25-11, 25-14)

Madison 3, MacArthur 1 (25-10, 25-10, 22-25, 25-19)

Johnson 3, Roosevelt 0 (25-15, 25-14, 25-18)

District 26-5A

Seguin 3, Kennedy 0 (25-12, 25-12, 25-12)

Boerne Champion 3, Wagner 0 (25-22, 25-18, 25-19)

Kerrville Tivy 3, Harlandale 0 (25-22, 25-17, 25-20)

McCollum 3, Memorial 0 (25-10, 25-15, 25-17)

District 27-5A

Burbank 3, Sam Houston 0 (25-12, 25-10, 25-18)

Highlands 3, Brackenridge 0 (25-21, 25-23, 25-15)

Alamo Heights 3, Edison 1 (25-20, 23-25, 28-26, 25-12)

Jefferson 3, Lanier 0 (25-14, 25-14, 25-17)

District 28-5A

Harlan 3, Eagle Pass Winn 0 (25-11, 25-15, 25-11)

Medina Valley 3, Southside 1 (25-15, 25-22, 20-25, 25-23)

Somerset 3, Southwest 0 (25-20, 25-15, 25-15)

Southwest Legacy at Floresville (scores unavailable)

District 304A

Poteet at Gonzales (scores unavailable)

Navarro at La Vernia (scores unavailable)

Pleasanton 3, Brooks Academy 0 (25-2, 25-17, 25-8)

TAPPS 55A

Holy Cross 3, TMI 0 (25-3, 25-14, 25-12)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 26-28)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Veterans Memorial (4-1, 3-0) 63, Brackenridge (3-2, 2-1) 28

Friday’s games

District 26-6A

East Central (41, 2-0) 24, New Braunfels (4-1, 1-1) 20

Judson (5-0, 2-0) 62, San Marcos (0-5, 0-2) 14

Smithson Valley (3-2, 1-1) 51, New Braunfels Canyon (0-5, 0-2) 7

Clemens (4-1, 2-0) 28, Steele (3-2, 0-2) 23

District 27-6A

South San (41, 2-0) 27, MacArthur (1-4, 0-2) 19

Madison (3-2, 2-0) 37, Roosevelt (4-1, 1-1) 21

Reagan (2-3, 1-1) 23, Churchill (1-4, 0-2) 7

District 13-5A

Division I

Lanier (1-4, 1-2) 7, Sam Houston (0-4, 0-2) 0

Wagner (4-1, 3-0) 76, Edison (14, 0-3) 0

District 14-5A

Division I

Laredo Martin (4-1, 1-0) 28, Eagle Pass Winn (2-3, 0-1) 25

Harlan (5-0, 1-0) 49, McCollum (0-5, 0-1) 0

Southwest Legacy (41, 1-0) 27, Southwest (14, 0-1) 21 (OT)

District 14-5A

Division II

Uvalde (3-2, 1-1) 24, Alamo Heights (1-4, 1-1) 21 (OT)

Kerrville Tivy (4-1, 2-0) 48, Kennedy (0-5, 0-2) 7

Boerne Champion (4-1, 1-1) 34, Medina Valley (1-4, 0-2) 17

Lockhart (4-1, 2-0) 85, Memorial (13, 1-0) 12

District 15-5A

Division II

Alice (4-0, 1-0) 50, Corpus Christi Tuloso-Midway (2-2, 0-1) 13

Corpus Christi Calallen (4-0, 1-0) 50, Floresville (1-3, 0-1) 10

Port Lavaca Calhoun (3-1, 1-0) 56, Gregory-Portland (3-1, 0-1) 34

Non-district

Pettus (1-4) 37, Brooks Academy (1-4) 10

Central Catholic (32) 47, Devine (1-4) 34

Holy Cross (32) 52, Austin St. Michael’s (1-4) 14

San Marcos Academy (4-1) 35, St. Gerard (14) 20

Saturday’s games

District 27-6A

Johnson (3-2, 2-0) 40, LEE (1-4, 0-2) 9

District 13-5A

Division I

Burbank (41, 21) 27, Highlands (0-4, 0-2) 21

District 15-5A

Division II

Southside (4-0, 1-0) 34, Somerset (2-2, 0-1) 3

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 1521

Monday’s matches

Non-district

San Antonio Christian 3, Southwest 0 (25-6, 25-21, 25-17)

 

Tuesday’s matches

District 26-6A

New Braunfels 3, East Central 0 (25-13, 25-16, 25-13)

Judson 3, San Marcos 2 (28-26, 25-27, 13-25, 25-16, 15-11)

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 1 (25-23, 25-12, 16-25, 25-14)

Clemens 3, Steele 0 (25-22, 25-19, 25-20) 

District 276A

Reagan 3, Churchill 0 (28-26, 26-24, 25-23)

Madison 3, Roosevelt 0 (25-12, 25-9, 25-16)

Johnson  3, LEE 0 (25-9, 25-9, 25-9)

MacArthur 3, South San 2 (25-19, 25-17, 20-25, 23-25, 15-10)

District 26-5A

Veterans Memorial 3, Kennedy 0 (25-8, 25-16, 25-11)

Kerrville Tivy 3, Wagner 1 (25-13, 22-25, 25-19, 25-19)

Harlandale 3, McCollum 0 (25-22, 25-15, 25-16)

Boerne Champion 3, Memorial 0 (25-2, 25-16, 25-6)

District 27-5A

Edison 3, Lanier 0 (25-9, 25-11, 25-12)

Sam Houston 3, Fox Tech 1 (16-25, 25-21, 25-23, 25-18)

Alamo Heights 3, Brackenridge 0 (25-15, 25-19, 25-7)

Highlands 3, Jefferson 2 (22-25, 25-19, 17-25, 25-11, 15-13)

District 28-5A

Medina Valley 3, Eagle Pass Winn 0 (25-20, 25-15, 25-17)

Floresville 3, Southside 2 (21-25, 25-22, 17-25, 25-18, 15-9)

Harlan 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 27-25, 25-19)

Somerset 3, Uvalde 1 (25-23, 23-25, 27-25, 25-11)

District 304A

Cuero 3, Brooks Academy 0 (25-10, 25-7, 25-7)

La Vernia 3, Gonzales 0 (25-10, 25-21, 25-15)

Navarro 3, Pleasanton 0 (25-20, 25-15, 25-13)

Non-district

St. Gerard 3, Hill Country Christian 0 (25-9, 25-17, 26-24)

Providence 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-13, 25-18, 25-20)

Burbank 3, Cole 0 (25-8, 25-11, 25-13)

Holy Cross 3, St. Anthony 0 (25-20, 25-11, 25-9) 

 

Wednesday’s matches

No matches scheduled

 

Thursday’s matches

TAPPS District 5-2A

Shiner St. Paul 3, Victoria Faith Academy 1 (16-25, 25-20, 25-22, 25-21)

Non-district

Holy Cross 3, Schertz John Paul II 0 (25-13, 25-9, 25-18)

 

Friday’s matches

District 26-6A

Smithson Valley 3, East Central 0 (25-17, 25-9, 26-24)

New Braunfels 3, Judson 0 (25-10, 25-11, 25-13)

Clemens 3, New Braunfels Canyon 0 (25-19, 25-22, 25-21)

Steele 3, San Marcos 0 (25-22, 25-11, 25-16)

District 27-6A

Johnson 3, MacArthur 0 (25-12, 25-17, 25-21)

South San 3, Roosevelt 0 (25-22, 25-17, 25-23)

Churchill 3, LEE 0 (25-7, 25-12, 25-19)

Reagan 3, Madison 0 (25-17, 25-18, 25-19)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Kennedy 0 (25-12, 25-11, 25-8)

Harlandale 3, Memorial  (25-13, 25-11, 25-11)

Seguin 3, McCollum 2 (25-20, 25-22, 19-25, 18-25, 15-9)

Kerrville Tivy 3, Veterans Memorial 0 (25-14, 25-18, 25-15)

District 27-5A

Jefferson 3, Sam Houston 0 (25-9, 25-7, 25-12)

Alamo Heights 3, Highlands 0 (25-22, 25-17, 25-21)

Burbank 3, Brackenridge 0 (25-16, 25-18, 25-16)

Edison 3, Fox Tech 0 (25-15, 25-6, 25-7)

District 28-5A

Medina Valley 3, Somerset 0 (25-21, 25-4, 25-15)

Eagle Pass Winn 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 26-24, 25-21)

Floresville 3, Uvalde 0 (26-24, 25-8, 25-8)

Harlan 3, Southwest 0 (25-16, 25-15, 25-9)

District 304A

Cuero 3, Gonzales 1 (25-19, 25-21, 16-25, 28-26)

Navarro 3, Brooks Academy 0 (25-8, 25-10, 25-12)

Pleasanton 3, Poteet 0 (25-13, 25-13, 25-15)

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Cole (scores unavailable)

Boerne 3, Lanier 0 (25-11, 25-12, 25-7)

 

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 19-21)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Wagner (31, 2-0) 35, Lanier (0-4, 0-2) 0

Non-district

Boerne (3-0) vs. Harlandale (21) at Harlandale Memorial Stadium (canceled, lightning)

Friday’s games

District 266A

Clemens (3-1, 1-0) 15, Smithson Valley (2-2, 0-1) 7

East Central (3-1, 1-0) 42, San Marcos (0-4, 0-1) 38 (OT)

Judson (4-0, 1-0) 51, Steele (3-1, 0-1) 48

New Braunfels (4-0, 1-0) 47, New Braunfels Canyon (0-4, 0-1) 21

District 276A

Johnson (2-2, 1-0) 38, Reagan (1-3, 0-1) 31

Roosevelt (4-0, 1-0) 27, MacArthur (1-3, 0-1) 16

District 13-5A

Division I

Brackenridge (31, 2-0) 28, Burbank (3-1, 1-1) 13

Veterans Memorial (3-1, 2-0) 59, Edison (1-3, 0-2) 0

Jefferson (1-3, 1-1) 27, Highlands (0-3, 0-1) 12

District 14-5A

Division II

Kerrville Tivy (3-1, 1-0) 24, Boerne Champion (3-1, 0-1) 19

Alamo Heights (1-3, 1-0) 58, Kennedy (0-4, 0-1) 0

Lockhart (3-1, 1-0) 17, Medina Valley (1-3, 0-1) 7

Memorial (1-3, 1-0) 12, Uvalde (2-2, 0-1) 7

Non-district

Austin Regents (3-1) 29, Central Catholic (2-2) 0

Charlotte (3-1) 45, St. Gerard (13) 14

Eagle Pass (3-1) 38, McCollum (0-4) 0

Laredo United South (1-3) 42, Southwest (1335 (2 OT)

San Marcos Academy (3-1) 27, Brooks Academy (13) 7

Laredo LBJ (2-2) 17, Southwest Legacy (3-1) 16 (2 OT)

Saturday’s games

District 276A

Madison (2-2, 1-0) 28, Churchill (1-3, 0-1) 21

South San (31, 1-0) 27, LEE (1-3, 0-1) 14

Non-district

Antonian (4-0) 19, Holy Cross (2-2) 14

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 814

Monday’s matches

District 27-5A

Edison 3, Sam Houston 0 (25-6, 25-21, 25-14)

Non-district

St. Gerard 3, Milton Lee Academy 0 (25-8, 25-11, 25-10)

 

Tuesday’s matches

District 26-5A

Boerne Champion 3, Seguin 0 (25-19, 25-12, 25-20)

Kerrville Tivy 3, Kennedy 0 (25-6, 25-15, 25-15)

McCollum 3, Veterans Memorial 2 (25-18, 18-25, 21-25, 25-14, 15-4)

Wagner 3, Memorial 0 (25-15, 25-21, 25-23)

District 27-5A

Brackenridge 3, Fox Tech 0 (27-25, 25-13, 25-13)

Burbank 3, Jefferson 2 (23-25, 25-23, 25-21, 22-25, 15-12)

Highlands 3, Lanier 0 (25-16, 25-17, 25-14)

District 28-5A

Floresville 3, Somerset 0 (25-20, 25-12, 25-19)

Harlan 3, Uvalde 0 (25-9, 25-10, 25-22)

Medina Valley 3, Southwest 0 (25-16, 25-11, 25-22)

Southside 3, Eagle Pass Winn 0 (25-13, 25-20, 25-19)

Non-district

Harlandale 3, Pleasanton 0 (25-22, 25-20, 25-23)

Holy Cross 3, Austin St. Andrew’s 0 (25-12, 25-15, 25-19)

Providence 3, LEE 0 (25-15, 25-18, 25-21)

East Central 3, San Antonio Christian 2 (23-25, 26-28, 25-18, 25-16, 15-10)

Randolph 3, Southwest Legacy 1 (23-25, 25-20, 26-24, 26-24)

San Marcos Home School 3, St. Gerard 0 (25-21, 25-21, 25-16)

Brooks Academy at Pettus (score unavailable)

 

Wednesday’s matches

No matches scheduled

 

Thursday’s matches

Non-district

St. Gerard 3, Gateway Christian 0 (25-16, 25-17, 25-12)

Antonian 3, Holy Cross 2 (26-28, 14-25, 25-14, 25-23, 15-8)

 

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, Smithson Valley 0 (25-22, 27-25, 25-11)

San Marcos 3, East Central 0 (25-23, 25-20, 25-21)

Steele 3, Judson 0 (25-11, 25-18, 25-13)

New Braunfels Canyon 3, New Braunfels 2 (20-25, 27-29, 25-21, 25-17, 16-14)

District 276A

Reagan 3, Johnson 0 (25-9, 25-23, 25-22)

MacArthur 3, Roosevelt 0 (25-14, 25-18, 25-18)

South San 3, LEE 1 (25-18, 23-25, 25-14, 25-16)

Churchill 3, Madison 0 (25-16, 25-15, 25-20)

District 26-5A

Wagner 3, Kennedy 0 (25-7, 25-11, 25-22)

Boerne Champion 3, McCollum 1 (23-25, 25-17, 25-6, 25-16)

Seguin 3, Harlandale 2 (22-25, 25-23, 25-15, 20-25, 15-8)

Veterans Memorial 3, Memorial 0 (25-23, 25-16, 25-12)

District 27-5A

Sam Houston 3, Lanier 1 (22-25, 25-20, 25-23, 25-18)

Highlands 3, Fox Tech 0 (25-12, 25-14, 25-5)

Alamo Heights 3, Burbank 1 (25-20, 25-7, 18-25, 25-9)

Jefferson 3, Brackenridge 0 (25-18, 25-17, 26-24)

District 28-5A

Somerset 3, Southside 2 (25-23, 13-25, 15-25, 25-20, 15-12)

Southwest 3, Southwest Legacy 1 (25-21, 25-21, 25-19)

Harlan 3, Medina Valley 1 (25-12, 22-25, 25-19, 25-21)

District 304A

Pleasanton 3, Cuero 2 (14-25, 23-25, 25-22, 25-20, 15-11)

La Vernia 3, Brooks Academy 0 (25-0, 25-6, 25-8)

Navarro at Poteet (scores unavailable)

Non-district

Providence 3, Stockdale 1 (25-18, 25-22, 23-25, 25-19)

Randolph 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-15, 25-13, 25-10)

Boerne 3, Edison 1 (17-25, 25-21, 25-23, 25-12)

 

Saturday’s matches

District 28-5A

Eagle Pass Winn 3, Uvalde 0 (25-23, 25-12, 25-18)

Non-district

Providence 3, Corpus Christi Incarnate Word 0 (25-21, 25-10, 27-25)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 3 SCHEDULE

(Sept. 12-14)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Veterans Memorial (2-1, 1-0) 56, Lanier (0-3, 0-1) 0

Wagner (2-1, 1-0) 41, Sam Houston (0-3, 0-1) 6

Friday’s games

District 13-5A

Division I

Burbank (3-0, 1-0) 27, Edison (12, 0-1) 21

Brackenridge (21, 1-0) 20, Jefferson (0-3, 0-1) 0

Non-district

East Central (2135, Alamo Heights (0-3) 28

Central Catholic (21) 51, Seguin (0-3) 43

Southwest Legacy (3-0) 31, Devine (1-2) 7

Georgetown (3-0) 11, South San (2-1) 8

Boerne (3-0) 26, Holy Cross (2-1) 24

Harlandale (21) 50, Kennedy (0-3) 0

Somerset (2-1) 27, McCollum (0-3) 26

Southside (3-0) 56, Memorial (0-3) 6

Brooks Academy (1-2) 27, St. Gerard (12) 26

Southwest (1-2) 48, Uvalde (2-1) 37

Saturday’s games

No games scheduled

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 1-7

Monday’s matches

No matches scheduled

 

Tuesday’s matches

District 26-5A

Harlandale 3, Veterans Memorial 2 (14-25, 23-25, 25-21, 25-15, 15-12)

Kerrville Tivy 3, McCollum 1 (25-17, 25-17, 24-26, 25-18)

Memorial 3, Kennedy 0 (25-10, 25-18, 25-20)

Wagner 3, Seguin 1 (16-25, 25-19, 25-16, 25-22)

District 27-5A

Edison 3, Brackenridge 1 (25-19, 24-26, 25-23, 25-17)

Alamo Heights 3, Fox Tech 0 (25-9, 25-15, 25-11)

Highlands 3, Sam Houston 0 (25-20, 25-11, 25-22)

District 28-5A

Somerset 3, Eagle Pass Winn 0 (25-23, 25-19, 25-15)

Harlan 3, Floresville 1 (25-18, 25-19, 24-26, 25-20)

Southwest Legacy 3, Uvalde 1 (17-25, 25-21, 26-24, 25-17)

Southside 3, Southwest 0 (25-6, 25-22, 25-22)

Non-district

St. Gerard 3, Kerrville Our Lady of the Hills 1 (25-20, 22-25, 25-17, 25-15)

KIPP Academy vs. Brooks Academy (scores unavailable)

South San 3, Providence 0 (23-25, 25-17, 25-17, 25-12)

Medina Valley 3, Jefferson 2 (23-25, 20-25, 25-16, 25-23, 15-12)

Holy Cross 3, Austin St. Michael’s 1 (21-25, 25-11, 25-12, 25-17)

 

Wednesday’s matches

District 27-5A

Burbank 3, Lanier 0 (25-9, 25-10, 25-11)

 

Thursday’s matches

Non-district

St. Gerard 3, First Baptist Academy 0 (25-12, 25-8, 25-10)

Holy Cross 3, Austin Regents 0 (25-23, 25-19, 25-22)

 

Friday’s matches

District 26-5A

Boerne Champion 3, Harlandale 0 (25-16, 25-19, 25-19)

Kerrville Tivy 3, Memorial 0 (25-9, 25-10, 25-12)

Seguin 3, Veterans Memorial 1 (25-10, 25-15, 18-25, 25-15)

McCollum 3, Wagner 2 (26-28, 24-26, 25-20, 25-23, 15-10)

District 27-5A

Brackenridge 3, Lanier 0 (25-16, 25-19, 25-15)

Burbank 3, Fox Tech 0 (25-11, 25-14, 25-17)

Alamo Heights 3, Jefferson 1 (scores unavailable)

Highlands 3, Edison 1 (25-19, 13-25, 25-20, 25-22)

 District 28-5A

Floresville 3, Eagle Pass Winn 0 (25-14, 25-18, 25-18)

Medina Valley 3, Southwest Legacy 0 (25-13, 25-13, 25-16)

Southwest 3, Uvalde 0 (25-19, 25-18, 25-18)

Harlan 3, Southside 0 (27-25, 25-14, 25-22)

Non-district

South San 3, Randolph 0 (25-14, 25-21, 25-23)

East Central 3, Sam Houston 0 (25-13, 25-15, 25-11)

St. Anthony 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-20, 25-13, 25-16)

San Antonio Christian Invitational

Providence 2, Galveston O’Connell 0 (25-14, 25-7)
Round Rock Christian 2, Providence 0 (25-20, 25-22)
Providence 2, Texas School for the Deaf 1 (25-23, 18-25, 25-21)

 

Saturday’s matches

Non-district

Victoria St. Joseph 3, Holy Cross 0 (25-20, 25-20, 25-21)

San Antonio Christian Invitational

Navarro 2, Providence 0 (25-22, 25-9)
Providence 2, Roosevelt 1 (18-25, 25-23, 25-15)
New Braunfels Christian Academy 2, Providence 0 (25-17, 25-15)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 5-7)

Thursday’s games

Non-district

Antonian (2-0) 20, Sam Houston (0-2) 8

Edison (1-126, Kennedy (0-2) 7

Friday’s games

Non-district

Center Point (2-0) 75, Brooks Academy (0-2) 18 

Burbank (2-0) 34, Memorial (0-2) 29

South San (2-0) 30, Harlandale (1-1)(Olympia Trophy Bowl)

Southwest Legacy (2-0) 32, Jefferson (0-2) 7

Pleasanton (2-0) 49, Lanier (0-2) 33

LEE (1-1) 30, Brackenridge (1-1) 27

La Vernia (2-0) 63, McCollum (0-2) 10

St. Gerard (1-140, Pettus (0-2) 28

Southside (2-0) 45, Highlands (0-2) 7

Eagle Pass (1-1) 42, Southwest (0-2) 14

Saturday’s games

Non-district

Roosevelt (2-0) 50, East Central (1-1) 35

Holy Cross (2-0) 23, Central Catholic (1-1) 17 (Holy Bowl)