VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 2228

Monday’s matches

Non-district

Holy Cross 3, Incarnate Word 0 (25-18, 25-18, 25-17)

FEAST at Providence (score unavailable)

St. Gerard 3, KIPP University Prep 1 (25-16, 23-25, 25-21, 25-11)

 

Tuesday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, San Marcos 0 (25-13, 25-19, 25-13)

New Braunfels Canyon 3, East Central 1 (25-11, 25-20, 20-25, 25-17)

New Braunfels 3, Steele 0 (25-16, 25-21, 25-19)

Smithson Valley 3, Judson 0 (25-22, 25-15, 25-11)

District 276A

Reagan 3, Roosevelt 0 (25-11, 25-15, 25-17)

Churchill 3, MacArthur 0 (25-14, 25-16, 25-18)

Johnson 3, South San 0 (25-17, 27-25, 25-22)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Kerrville Tivy 0 (25-20, 25-19, 25-21)

Harlandale 3, Kennedy 0 (25-16, 25-19, 25-15)

Seguin 3, Memorial 0 (25-19, 25-19, 25-15)

Wagner 3, Veterans Memorial 1 (25-14, 25-11, 21-25, 25-23)

District 27-5A

Burbank 3, Highlands 1 (17-25, 25-22, 25-21, 25-22)

Lanier 3, Fox Tech 2 (25-21, 14-25, 19-25, 25-17, 15-10)

Alamo Heights 3, Sam Houston 0 (25-10, 25-8, 25-23)

Jefferson 3, Edison 2 (24-26, 25-21, 25-13, 27-29, 15-12)

District 28-5A

Medina Valley 3, Floresville 0 (???, ???, 25-19)

Eagle Pass Winn 3, Southwest 2 (25-17, 20-25, 19-25, 25-22, 15-5)

Somerset 3, Southwest Legacy 0 (25-11, 25-23, 25-16)

Uvalde 3, Southside 2 (24-26, 24-26, 25-23, 25-20, 15-10)

District 304A

Brooks Academy at Poteet (scores unavailable)

Navarro 3, Gonzales 1 (23-25, 25-14, 25-19, 25-10)

La Vernia at Cuero (scores unavailable)

TAPPS District 52A

St. Gerard 3, Atonement Academy 1 (25-18, 25-18, 21-25, 25-13)

Bulverde Bracken Christian 3, Victoria Faith Academy 0 (scores unavailable)

Non-district

McCollum 3, Brackenridge 1 (13-25, 25-14, 25-21, 25-18)

 

Wednesday’s matches

District 276A

Madison 3, LEE 0 (25-14, 25-13, 25-17)

 

Thursday’s matches

TAPPS District 5-2A

St. Gerard at Victoria Faith Academy (scores unavailable)

Shiner St. Paul 3, Atonement Academy 0 (25-8, 25-8, 25-12)

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, East Central 0 (25-10, 25-20, 25-10)

New Braunfels 3, San Marcos 0 (25-12, 25-17, 25-14)

New Braunfels Canyon 3, Judson 0 (25-10, 25-12, 25-8)

Smithson Valley 3, Steele 1 (25-20, 25-15, 22-25, 25-19)

District 27-6A

Churchill 3, South San 0 (25-19, 25-14, 25-17)

Reagan 3, LEE 0 (25-21, 25-11, 25-14)

Madison 3, MacArthur 1 (25-10, 25-10, 22-25, 25-19)

Johnson 3, Roosevelt 0 (25-15, 25-14, 25-18)

District 26-5A

Seguin 3, Kennedy 0 (25-12, 25-12, 25-12)

Boerne Champion 3, Wagner 0 (25-22, 25-18, 25-19)

Kerrville Tivy 3, Harlandale 0 (25-22, 25-17, 25-20)

McCollum 3, Memorial 0 (25-10, 25-15, 25-17)

District 27-5A

Burbank 3, Sam Houston 0 (25-12, 25-10, 25-18)

Highlands 3, Brackenridge 0 (25-21, 25-23, 25-15)

Alamo Heights 3, Edison 1 (25-20, 23-25, 28-26, 25-12)

Jefferson 3, Lanier 0 (25-14, 25-14, 25-17)

District 28-5A

Harlan 3, Eagle Pass Winn 0 (25-11, 25-15, 25-11)

Medina Valley 3, Southside 1 (25-15, 25-22, 20-25, 25-23)

Somerset 3, Southwest 0 (25-20, 25-15, 25-15)

Southwest Legacy at Floresville (scores unavailable)

District 304A

Poteet at Gonzales (scores unavailable)

Navarro at La Vernia (scores unavailable)

Pleasanton 3, Brooks Academy 0 (25-2, 25-17, 25-8)

TAPPS 55A

Holy Cross 3, TMI 0 (25-3, 25-14, 25-12)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 26-28)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Veterans Memorial (4-1, 3-0) 63, Brackenridge (3-2, 2-1) 28

Friday’s games

District 26-6A

East Central (41, 2-0) 24, New Braunfels (4-1, 1-1) 20

Judson (5-0, 2-0) 62, San Marcos (0-5, 0-2) 14

Smithson Valley (3-2, 1-1) 51, New Braunfels Canyon (0-5, 0-2) 7

Clemens (4-1, 2-0) 28, Steele (3-2, 0-2) 23

District 27-6A

South San (41, 2-0) 27, MacArthur (1-4, 0-2) 19

Madison (3-2, 2-0) 37, Roosevelt (4-1, 1-1) 21

Reagan (2-3, 1-1) 23, Churchill (1-4, 0-2) 7

District 13-5A

Division I

Lanier (1-4, 1-2) 7, Sam Houston (0-4, 0-2) 0

Wagner (4-1, 3-0) 76, Edison (14, 0-3) 0

District 14-5A

Division I

Laredo Martin (4-1, 1-0) 28, Eagle Pass Winn (2-3, 0-1) 25

Harlan (5-0, 1-0) 49, McCollum (0-5, 0-1) 0

Southwest Legacy (41, 1-0) 27, Southwest (14, 0-1) 21 (OT)

District 14-5A

Division II

Uvalde (3-2, 1-1) 24, Alamo Heights (1-4, 1-1) 21 (OT)

Kerrville Tivy (4-1, 2-0) 48, Kennedy (0-5, 0-2) 7

Boerne Champion (4-1, 1-1) 34, Medina Valley (1-4, 0-2) 17

Lockhart (4-1, 2-0) 85, Memorial (13, 1-0) 12

District 15-5A

Division II

Alice (4-0, 1-0) 50, Corpus Christi Tuloso-Midway (2-2, 0-1) 13

Corpus Christi Calallen (4-0, 1-0) 50, Floresville (1-3, 0-1) 10

Port Lavaca Calhoun (3-1, 1-0) 56, Gregory-Portland (3-1, 0-1) 34

Non-district

Pettus (1-4) 37, Brooks Academy (1-4) 10

Central Catholic (32) 47, Devine (1-4) 34

Holy Cross (32) 52, Austin St. Michael’s (1-4) 14

San Marcos Academy (4-1) 35, St. Gerard (14) 20

Saturday’s games

District 27-6A

Johnson (3-2, 2-0) 40, LEE (1-4, 0-2) 9

District 13-5A

Division I

Burbank (41, 21) 27, Highlands (0-4, 0-2) 21

District 15-5A

Division II

Southside (4-0, 1-0) 34, Somerset (2-2, 0-1) 3