BASEBALL: This week’s results (thru March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 28-March 5

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Alamo Heights 6, Kennedy 0

Floresville 6, Kerrville Tivy 5

Boerne Champion 14, Memorial 0 (5 innings)

Seguin 3, Lockhart 0

District 28-5A

Harlandale 12, Jefferson 2 (6 innings)

Burbank 5,  Sam Houston 2

McCollum 10, Lanier 0

Brackenridge 11, Edison 7

TAPPS 3-4A

Holy Cross 9, Victoria St. Joseph 1

Laredo St. Augustine at Cornerstone Christian (score unavailable)

San Antonio Christian 5, Corpus Christi John Paul II 4

TAPPS 5-3A

Kerrville Our Lady of the Hills 21, Marble Falls Faith Academy 6

Boerne Geneva 17, Keystone 5

Non-district

Madison 6, Central Catholic 1

South San 7, Judson 2

Southside 6, Jourdanton 4

Southwest 4, Churchill 1

Wednesday’s games

Non-district

Somerset 6, Holy Cross 4

Thursday’s games

Non-district

Bandera Tournament

AREA TEAMS – Southside. FINALS – Saturday. (scores unavailable)

Comal ISD Tournament

Alamo Heights 7, East Central 6
Burbank 12, Austin Del Valle 5
East Central 10, Austin Del Valle 0 (6 innings)
Canyon Lake 2, Burbank 1

Warhorse Classic

At Devine

Holy Cross 5, Devine 1
Holy Cross 4, Somerset 3

Edgewood ISD Tournament

Kennedy 3, Brackenridge 0
Laredo Martin 10, Brackenridge 2
Kennedy 18, Cole 2
Laredo Martin 6, Sam Houston 0

Natalia 11, Memorial 4

Edison 19, Jefferson 4 (3 innings)
Los Fresnos 17, Jefferson 2 (4 innings)

Floresville Tournament

Pleasanton 13, Lanier 2 (5 innings)

NEISD-Judson ISD Tournament

Roosevelt 2, Highlands 0

Judson 11, South San 1 (6 innings)

Dragon Invitational

At Southwest 

Central Catholic 9, Medina Valley 4
Central Catholic 4, St. Mary’s Hall 0
Harlandale 1, Medina Valley 0
St. Mary’s Hall 6, McCollum 2
Southwest 3, Harlandale 1

Friday’s games

TAPPS 5-3A

Austin San Juan Diego 17, St. Gerard 7

Marble Falls Faith Academy at Boerne Geneva (score unavailable)

Non-district

Bandera Tournament

AREA TEAMS – Southside. FINALS – Saturday. (score unavailable)

Comal ISD Tournament

New Braunfels Canyon 13, Burbank 1 (4 innings)
Madison 10, East Central 3 (6 innings)

Edgewood ISD Tournament

OTHER AREA TEAMS – Jefferson, Memorial. FINALS – Saturday.

Brackenridge 9, Cole 1 (4 innings)
Brackenridge 15, Sam Houston 0 (5 innings)
Sam Houston 15, Kennedy 0 (5 innings)
Laredo Martin 6, Kennedy 2
Los Fresnos 5, Edison 0

Floresville Tournament

Laredo United South 12, Lanier 3 (4 innings)
Floresville 9, Lanier 0 (5 innings)

NEISD-Judson ISD Tournament

Granbury 5, South San 3
Granbury 10, Highlands 4
South San 5, Highlands 4

Dragon Invitational

At Southwest 

Southwest 5, Central Catholic 2
Southwest 9, McCollum 1
Harlandale 5, St. Mary’s Hall 2

Saturday’s games

Non-district

Bandera Tournament

AREA TEAMS – Southside. (scores unavailable)

Comal ISD Tournament

Smithson Valley 13, Burbank 1
Boerne Champion 5, East Central 3

Edgewood ISD Tournament

OTHER AREA TEAMS – Jefferson, Kennedy, Memorial. 

Edison 5, Brackenridge 4 (5 innings)
Sam Houston 5, Natalia 3

Floresville Tournament

Stockdale 9, Lanier 3

NEISD-Judson ISD Tournament

Highlands 15, Cornerstone Christian 2 (5 innings)
Lee 8, South San 4

Dragon Invitational

At Southwest 

Central Catholic 6, McCollum 4
Central Catholic 3, Harlandale 2
McCollum 7, Medina Valley 6
Southwest 13, St. Mary’s Hall 0 (4 innings)
Southwest 3, Medina Valley 2

Round-robin standings – Southwest 5-0; Central Catholic 4-1; Harlandale 2-2; McCollum 1-3; Medina Valley 1-4; St. Mary’s Hall 1-4.

SOFTBALL: This week’s results (thru March 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 28-March 5

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Lockhart 3, Alamo Heights 2

Boerne Champion 11, Floresville 8

Kerrville Tivy 10, Kennedy 1

San Marcos 22, Memorial 0 (3 innings)

District 28-5A

Brackenridge 8, Harlandale 1

Edison 7, Highlands 3

Jefferson 6, Lanier 5

McCollum 19, Sam Houston 0

District 29-5A

Eagle Pass Winn 17, Southside 1 (3 innings)

Medina Valley 18, Laredo Cigarroa 1 (4 innings)

Uvalde 18, Laredo Martin 0 (3 innings)

Somerset 12, Laredo Nixon (5 innings)

District 26-3A

Randolph 18, Cole 6 (6 innings)

Natalia 31, Brooks Academy 0 (3 innings)

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word 18, TMI 0

TAPPS 5-3A

Austin San Juan Diego 16, St. Gerard 0

Non-district

Johnson 14, East Central 4 (6 innings)

Burbank 3, Lee 2

Holy Cross 16, Comfort 3 (5 innings)

Southwest 11, Churchill 1 (5 innings)

South San 3, MacArthur 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Seguin Tournament

New Braunfels Canyon 10, East Central 1 (6 innings)
South San 6, La Vernia 4 (8 innings)
Dripping Springs 9, East Central 1 (5 innings)
South San 17, Wagner 4 (5 innings)

Friday’s games

District 27-5A

San Marcos 9, Alamo Heights 7

Boerne Champion 10, Kerrville Tivy 9

Lockhart at Floresville (score unavailable)

Seguin 19, Memorial 0 (3 innings)

District 28-5A

Harlandale 10, Highlands 1

Brackenridge 6, Lanier 4

Jefferson 17, Sam Houston 1 (3 innings)

McCollum 10, Burbank 0 (5 innings)

District 29-5A

Uvalde 8, Laredo Cigarroa 0

Medina Valley 15, Eagle Pass Winn 4 (5 innings)

Somerset 15, Laredo Martin 0 (3 innings)

Southside 15, Laredo Nixon 11

TAPPS 5-3A

Keystone 23, Austin San Juan Diego 2

Non-district

Southwest 10, Eagle Pass 3

Seguin Tournament

East Central 5, Clemens 4 (8 innings)
East Central 8, Judson 5
South San 6, San Diego 3 (6 innings)
South San vs. Seguin (score unavailable)

Saturday’s games

 

Non-district

Seguin Tournament

Edinburg 7, East Central 6
South San 6, Laredo LBJ 5 (6 innings)
Seguin 9, East Central 1 (5 innings)
South San 13, Navarro 1 (4 innings)