SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1925

Monday’s games

TAPPS II-5

Cornerstone Christian 18, Providence 8

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 15, Clemens 1

Judson 4, New Braunfels 0

New Braunfels Canyon 13, Wagner 1

Steele 4, Smithson Valley 1

District 26-3A

Karnes City 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

Natalia 17, Cole 2 (4 innings)

Jourdanton at Poth (score unavailable)

TAPPS II-5

Holy Cross 14, TMI 0 (5 innings)

San Antonio Christian 9, St. Mary’s Hall 4

TAPPS III-5

Kerrville Our Lady of the Hills 21, St. Gerard 1

Keystone 20, San Antonio Lutheran 1

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 28-5A

Brackenridge 15, Jefferson 1 (5 innings)

Highlands 10, Lanier 0 (6 innings)

Kennedy 11, Burbank 1 (5 innings)

Memorial 21, Sam Houston 0 (3 innings)

TAPPS II-5

Holy Cross 17, Providence 0 (5 innings)

TMI 9, St. Mary’s Hall 5

Friday’s games

District 27-6A

New Braunfels Canyon 12, New Braunfels 0 (6 innings)

East Central 9, Smithson Valley 8

Steele 2, Judson 1

Clemens 14, Wagner 1 (5 innings)

District 29-6A

Laredo Alexander 11, Del Rio 3

Southwest 10, Laredo United South 0 (6 innings)

South San 5, Laredo United 4

Eagle Pass 11, Laredo LBJ 0

District 28-5A

Edison vs. Memorial (score unavailable) (rescheduled from Saturday)

Burbank 17, Jefferson 5 (5 innings) (rescheduled from Saturday)

Kennedy 6, Lanier 2 (rescheduled from Saturday)

Brackenridge 15, Sam Houston 0 (3 innings) (rescheduled from Saturday)

District 29-5A

Floresville 3, Southside 0

McCollum 8, Harlandale 7

Uvalde 8, Eagle Pass Winn 6

District 26-3A

Natalia 17, Brooks Academy 4 (5 innings)

Poth at Cole (score unavailable)

Jourdanton 14, Karnes City 0 (5 innings)

TAPPS II-5

San Antonio Christian 16, Cornerstone Christian 1

Non-district

Antonian 5, Holy Cross 1

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 26-April 1

Monday’s games

Non-district

Victoria St. Joseph 5, Central Catholic 3

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 5, New Braunfels 3

New Braunfels Canyon 18, East Central 12

Smithson Valley 11, Judson 1 (5 innings)

Wagner 17, Steele 3 (5 innings)

TAPPS II-5

Holy Cross 6, TMI 1

San Antonio Christian 9, St. Mary’s Hall 3

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 28-5A

Burbank 7, Lanier 0

Highlands 7, Brackenridge 2

Jefferson 14, Edison 1 (5 innings)

Kennedy 17, Memorial 0 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A

Clemens 9, Steele 1

New Braunfels Canyon 6, Judson 2
Smithson Valley 4, New Braunfels 3
East Central 7, Wagner 1

District 29-6A

Laredo United South 13, Laredo LBJ 3

Del Rio 10, Eagle Pass 7

South San 7, Southwest 5

Laredo United 8, Laredo Alexander 7

District 28-5A

Jefferson 15, Memorial 1 (6 innings) (rescheduled from Saturday)

Brackenridge 5, Kennedy 4 (8 innings) (rescheduled from Saturday)

Highlands 15, Burbank 0 (5 innings) (rescheduled from Saturday)

Edison 8, Sam Houston(rescheduled from Saturday)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 7, Southside 4

Floresville 3, McCollum 2

Uvalde 3, Harlandale 2

TAPPS II-5

San Antonio Christian 10, Cornerstone Christian 3
TMI 7, St. Mary’s Hall 0

Saturday’s games

TAPPS I-2

Central Catholic 15, Brownsville St. Joseph 2 (5 innings) (Game 1)

Central Catholic 14, Brownsville St. Joseph 1 (5 innings) (Game 2)

SOFTBALL: This week’s results (final)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1925

Monday’s games

Non-district

Holy Cross 11, Corpus Christi Incarnate Word 3

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 18, New Braunfels 8 (6 innings)

New Braunfels Canyon 9, East Central 0

Smithson Valley 5, Judson 4

Steele 7, Wagner 2

District 296A

Laredo LBJ 2, Laredo United South 1

South San 8, Southwest 6

District 28-5A

Brackenridge 6, Highlands 5

Burbank 15, Lanier 7

Edison 15, Jefferson 0 (4 innings)

Kennedy 19, Memorial 0 (5 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 13, Harlandale 6

McCollum 18, Southside 11

Uvalde 4, Floresville 2

District 263A

Jourdanton 17, Cole 0

Natalia 7, Karnes City 2

Poth 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

TAPPS II-5

Holy Cross 15, St. Mary’s Hall 0 (5 innings)

San Antonio Christian 20, Providence 5 (6 innings)

Cornerstone Christian 13, TMI 3

TAPPS IV-5

San Antonio Lutheran 21, St. Gerard 6

Keystone 16, Kerrville Our Lady of the Hills 6

Wednesday’s games

District 296A

Eagle Pass 8, Del Rio 4

Laredo United 9, Laredo Alexander 8 (9 innings)

Thursday’s games

Non-district

Incarnate Word 8, Holy Cross 1

Friday’s games

District 276A

Clemens 11, Steele 8 (8 innings)

New Braunfels Canyon 12, Judson 1 (6 innings)

Smithson Valley 14, New Braunfels 0 (5 innings)

East Central 16, Wagner 5 (5 innings)

District 296A

South San 11, Laredo United South 6

Eagle Pass 8, Laredo Alexander 3

Laredo United 8, Laredo LBJ 7

Southwest 5, Del Rio 4

District 285A

Memorial 22, Jefferson 21

Highlands 12, Burbank 11

Brackenridge 4, Kennedy 3

Edison 22, Sam Houston 1 (3 innings)

District 295A

Eagle Pass Winn 5, Floresville 0

Uvalde 7, McCollum 1

Southside 14, Harlandale 4 (6 innings)

District 263A

Jourdanton at Brooks Academy (score unavailable)

Karnes City at Cole (score unavailable)

Natalia 11, Poth 6

TAPPS II5

St. Mary’s Hall 14, Cornerstone Christian 9

Holy Cross, 12, San Antonio Christian 1 (5 innings)

Providence at TMI (score unavailable)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1925

Monday’s games

Non-district

Reagan 9, Central Catholic 2

Tuesday’s games

District 276A

East Central 2, New Braunfels 1

Judson 8, Wagner 4

New Braunfels Canyon 9, Steele 3

Smithson Valley 5, Clemens 4

District 296A

Del Rio 14, Laredo United South 0

Eagle Pass 7, Laredo United 2

Laredo Alexander 11, South San 6

Southwest 4, Laredo LBJ 1

District 28-5A

Brackenridge 6, Burbank 4

Highlands 12, Edison 0 (5 innings)

Kennedy 25, Sam Houston 10 (5 innings)

Lanier 13, Memorial 11

TAPPS 5II

Holy Cross 2, St. Mary’s Hall 1

TMI 5, Cornerstone Christian 4

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic 23, Austin St. Michael’s 14

Friday’s games

District 276A

Clemens 9, Judson 1

East Central 7, Steele 5

Smithson Valley 4, New Braunfels Canyon 1

New Braunfels 10, Wagner 0 (5 innings)

District 296A

Southwest 7, Eagle Pass 2

Del Rio 7, Laredo United 6

Laredo Alexander 9, Laredo United South 1

South San 15, Laredo LBJ 1 (5 innings)

District 285A

Jefferson 10, Sam Houston 0 (5 innings)

Brackenridge 19, Lanier 5 (5 innings)

Kennedy, 12, Edison 5

Highlands 17, Memorial 3 (4 innings)

District 295A

Eagle Pass Winn 3, McCollum 2 (8 innings)

Harlandale 8, Floresville 6

Uvalde 7, Southside 0

TAPPS 5II

Holy Cross 10, San Antonio Christian 6

Cornerstone Christian 12, St. Mary’s Hall 3

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic 7, Reagan 0

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 12-18

Monday’s games

District 296A

Eagle Pass 10, Laredo LBJ 0 (6 innings)

Laredo Alexander 2, Del Rio 1

Laredo United 10, South San 0 (6 innings)

Laredo United South 2, Southwest 1

District 28-5A

Brackenridge 15, Edison 1 (5 innings)

Burbank 16, Sam Houston 3 (5 innings)

Highlands 14, Kennedy 0 (4 innings)

Jefferson 9, Lanier 1

Non-district

Central Catholic 7, McCollum 3

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 8, Wagner 4

East Central 5, Smithson Valley 4

Judson 3, Steele 0

New Braunfels 12, New Braunfels Canyon 0 (5 innings)

District 28-5A

Brackenridge 21, Sam Houston 0 (5 innings)

Burbank 5, Jefferson 4

Edison 4, Memorial 0

Kennedy 12, Lanier 1 (5 innings)

Non-district

Antonian 12, Harlandale 2 (5 innings)

Antonian 13, Southside 3 (5 innings)

Austin Akins 6, Central Catholic 2

Wednesday’s games

District 296A

Eagle Pass 5, South San 2

Laredo Alexander 8, Southwest 1

Laredo LBJ 9, Del Rio 4

Laredo United South 2, Laredo United 0

District 285A

Brackenridge 18, Memorial 1 (5 innings)

Burbank 4, Edison 0

Highlands 4, Jefferson 0

Lanier 11, Sam Houston 8 (8 innings)

Non-district

Madison 4, Central Catholic 1

San Marcos 13, McCollum 0 (5 innings)

Thursday’s games

District 276A

New Braunfels 11, Steele 6

Clemens 2, New Braunfels Canyon 0

Smithson Valley 10, Wagner 1

Judson 5, East Central 0

District 296A

Eagle Pass at Laredo United South (ppd. to Friday)

District 285A

Jefferson 6, Kennedy 3

Burbank 11, Memorial 1 (5 innings)

Highlands 14, Sam Houston 0 (5 innings)

Edison 17, Lanier 5 (5 innings)

Non-district

Harlandale 7, Somerset 5

Friday’s games

District 296A

Southwest 5, Laredo United 2

Laredo United South 11, Eagle Pass 3

Laredo Alexander 10, Laredo LBJ 0 (5 innings)

Del Rio 4, South San 0

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 12-18

Monday’s games

District 276A

East Central 9, Judson 1

New Braunfels Canyon 15, Clemens 0 (3 innings)

District 296A

Laredo Alexander 6, Laredo LBJ 2

Laredo United 8, Laredo United South 5

District 28-5A

Burbank 20, Memorial 8 (5 innings)

Edison 12, Lanier 2 (6 innings)

Highlands 16, Sam Houston 0 (3 innings)

Kennedy 18, Jefferson 0 (3 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 11, Southside 6

Uvalde 9, Harlandale 2

Non-district

Incarnate Word 9, Southwest 1

Tuesday’s games

District 276A

East Central 10, New Braunfels 7

Judson 19, Wagner 0 (5 innings)

New Braunfels Canyon 9, Steele 5

Smithson Valley 8, Clemens 7

District 296A

Del Rio 14, Laredo United South 4 (6 innings)

Eagle Pass 8, Laredo United 7

South San 5, Laredo Alexander 2

Southwest 12, Laredo LBJ 3

District 28-5A

Brackenridge 16, Memorial 14

Burbank 7, Edison 2

Highlands 12, Jefferson 1 (5 innings)

Lanier 30, Sam Houston 9 (4 innings)

District 29-5A

Floresville 3, McCollum 1

Nondistrict

La Vernia 15, Southside 0 (4 innings)

Wednesday’s games

District 296A

Eagle Pass 5, Laredo United South 3

District 285A

Burbank 12, Brackenridge 5

Highlands 14, Edison 1 (6 innings)

Kennedy 7, Sam Houston 0 (forfeit)

Lanier 20, Memorial 2

Thursday’s games

District 276A

Clemens 4, Judson 3

East Central 9, Steele 1

New Braunfels Canyon 8, Smithson Valley 1

New Braunfels 10, Wagner 0

District 296A

Laredo Alexander 6, Laredo United South 2

Southwest 3, Eagle Pass 0

Laredo United 4, Del Rio 3

South San 5, Laredo LBJ 2

District 285A

Brackenridge 4, Lanier 1

Kennedy 6, Edison 5

Highlands 15, Memorial 0 (3 innings)

Jefferson 18, Sam Houston 1 (3 innings)

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 5-11

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 16, Wagner 1 (3 innings)

East Central 7, Smithson Valley 2

Judson 9, Steele 7

New Braunfels Canyon 5, New Braunfels 1

District 296A

Laredo LBJ 6, Del Rio 5

South San 6, Eagle Pass 5 (11 innings)

Southwest 7, Laredo Alexander 1

District 28-5A

Brackenridge 8, Edison 6

Burbank 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Highlands 5, Kennedy 4

Lanier 12, Jefferson 2 (5 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 20, McCollum 5 (4 innings)

Floresville 2, Harlandale 1

Uvalde 8, Southside 2

TAPPS 44A

San Antonio Christian 17, TMI 15

Holy Cross 19, Cornerstone Christian 0 (5 innings)

Wednesday’s games

District 296A

Laredo United at Laredo United South, 7:30 p.m. (ppd. to 7:30 p.m. Thursday)

TAPPS 44A

St. Mary’s Hall 9, Providence 4

Thursday’s games

District 296A

Laredo United at Laredo United South (ppd., rescheduled to Saturday) (ppd. from Tuesday)

Friday’s games

District 276A

East Central at Judson (ppd., rescheduled for 3 p.m. Monday)

New Braunfels Canyon at Clemens  (score unavailable)

Steele at New Braunfels (score unavailable)

Smithson Valley 12, Wagner 1 (5 innings)

District 296A

Eagle Pass at Laredo United South (ppd., no reschedule date)

Southwest 6, Laredo United 0

South San 4, Del Rio 2

Laredo LBJ at Laredo Alexander (ppd., rescheduled to Monday)

District 285A

Brackenridge vs. Memorial at Edgewood Field No. 2 (score unavailable)

Highlands vs. Jefferson at Villarreal Field No. 1 (ppd., rescheduled to noon Tuesday)

Burbank vs. Edison at Villarreal Field No. 2 (ppd., rescheduled to noon Tuesday)

Lanier vs. Sam Houston at Villarreal Field No. 3 (ppd., rescheduled to noon Tuesday)

District 295A

McCollum at Floresville (ppd. to Tuesday)

Southside at Eagle Pass Winn (ppd., to noon Monday)

Uvalde vs. Harlandale at Tejeda Complex (ppd. to 7 p.m. Monday)

Non-district

Holy Cross at Pleasanton  (score unavailable)

Saturday’s games

District 296A

Laredo United at Laredo United South (ppd., rescheduled to Monday) (ppd. from Tuesday)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 5-11

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 7, East Central 3

New Braunfels Canyon 17, Wagner 7

Smithson Valley 10, Steele 0 (5 innings)

New Braunfels at Judson (ppd. to 8 p.m., Wednesday)

District 296A

Laredo Alexander 3, Eagle Pass 0

Laredo United 9, Laredo LBJ 1

Southwest 7, Del Rio 2

Laredo United South at South San (ppd. to 7 p.m., Wednesday)

District 28-5A

Brackenridge 1, Jefferson 0

Burbank 6, Kennedy 5

Highlands 13, Lanier 0 (5 innings)

Memorial 9, Sam Houston 4

Non-district

Victoria West 12, Southside 0 (5 innings)

Wednesday’s games

District 276A

New Braunfels 10, Judson 3 (rescheduled from Tuesday)

District 296A

South San 6, Laredo United South 1 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

San Antonio Classic

At Blossom Athletic Center

New Braunfels 2, McCollum 1
Antonian 4, McCollum 3

At Tejeda Complex

Churchill 4, Harlandale 3
Harlandale vs. Laredo Alexander (ppd., no information available)

At Alamo Heights

Alamo Heights 1, Central Catholic 0
Central Catholic vs. Steele (ppd., no information available)

At East Central

East Central 3, Corpus Christi King 2
East Central vs. McAllen (ppd. to 10 a.m. Friday)

Friday’s games

District 28-5A

Brackenridge vs. Sam Houston at SAISD No. 1  (ppd., no reschedule date)

Burbank vs. Jefferson at SAISD No. 2  (ppd., rescheduled for noon Tuesday at SAISD No. 1)

Memorial vs. Edison at SAISD No. 1 (ppd., no reschedule date)

Lanier at Kennedy (ppd., no reschedule date)

Non-district

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. (tournament canceled)

San Antonio Classic

At Blossom Athletic Center

Laredo United 8, McCollum 7
McCollum vs. MacArthur (canceled)

At Tejeda Complex

Smithson Valley 10, Harlandale 0
Laredo Alexander 2, Churchill 0
Roosevelt 6, Harlandale 1

At Alamo Heights

Reagan 3, Central Catholic 2
New Braunfels 18, Central Catholic 4

At East Central

McAllen 5, East Central 2
East Central 7, Floresville 2

Saturday’s games

Non-district

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross.  (tournament canceled)

San Antonio Classic

At Tejeda Field
Corpus Christi King 8, Harlandale 2
Laredo Alexander 12, Central Catholic 8
At East Central
Roosevelt 7, East Central 6