VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 1521

Monday’s matches

Non-district

San Antonio Christian 3, Southwest 0 (25-6, 25-21, 25-17)

 

Tuesday’s matches

District 26-6A

New Braunfels 3, East Central 0 (25-13, 25-16, 25-13)

Judson 3, San Marcos 2 (28-26, 25-27, 13-25, 25-16, 15-11)

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 1 (25-23, 25-12, 16-25, 25-14)

Clemens 3, Steele 0 (25-22, 25-19, 25-20) 

District 276A

Reagan 3, Churchill 0 (28-26, 26-24, 25-23)

Madison 3, Roosevelt 0 (25-12, 25-9, 25-16)

Johnson  3, LEE 0 (25-9, 25-9, 25-9)

MacArthur 3, South San 2 (25-19, 25-17, 20-25, 23-25, 15-10)

District 26-5A

Veterans Memorial 3, Kennedy 0 (25-8, 25-16, 25-11)

Kerrville Tivy 3, Wagner 1 (25-13, 22-25, 25-19, 25-19)

Harlandale 3, McCollum 0 (25-22, 25-15, 25-16)

Boerne Champion 3, Memorial 0 (25-2, 25-16, 25-6)

District 27-5A

Edison 3, Lanier 0 (25-9, 25-11, 25-12)

Sam Houston 3, Fox Tech 1 (16-25, 25-21, 25-23, 25-18)

Alamo Heights 3, Brackenridge 0 (25-15, 25-19, 25-7)

Highlands 3, Jefferson 2 (22-25, 25-19, 17-25, 25-11, 15-13)

District 28-5A

Medina Valley 3, Eagle Pass Winn 0 (25-20, 25-15, 25-17)

Floresville 3, Southside 2 (21-25, 25-22, 17-25, 25-18, 15-9)

Harlan 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 27-25, 25-19)

Somerset 3, Uvalde 1 (25-23, 23-25, 27-25, 25-11)

District 304A

Cuero 3, Brooks Academy 0 (25-10, 25-7, 25-7)

La Vernia 3, Gonzales 0 (25-10, 25-21, 25-15)

Navarro 3, Pleasanton 0 (25-20, 25-15, 25-13)

Non-district

St. Gerard 3, Hill Country Christian 0 (25-9, 25-17, 26-24)

Providence 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-13, 25-18, 25-20)

Burbank 3, Cole 0 (25-8, 25-11, 25-13)

Holy Cross 3, St. Anthony 0 (25-20, 25-11, 25-9) 

 

Wednesday’s matches

No matches scheduled

 

Thursday’s matches

TAPPS District 5-2A

Shiner St. Paul 3, Victoria Faith Academy 1 (16-25, 25-20, 25-22, 25-21)

Non-district

Holy Cross 3, Schertz John Paul II 0 (25-13, 25-9, 25-18)

 

Friday’s matches

District 26-6A

Smithson Valley 3, East Central 0 (25-17, 25-9, 26-24)

New Braunfels 3, Judson 0 (25-10, 25-11, 25-13)

Clemens 3, New Braunfels Canyon 0 (25-19, 25-22, 25-21)

Steele 3, San Marcos 0 (25-22, 25-11, 25-16)

District 27-6A

Johnson 3, MacArthur 0 (25-12, 25-17, 25-21)

South San 3, Roosevelt 0 (25-22, 25-17, 25-23)

Churchill 3, LEE 0 (25-7, 25-12, 25-19)

Reagan 3, Madison 0 (25-17, 25-18, 25-19)

District 26-5A

Boerne Champion 3, Kennedy 0 (25-12, 25-11, 25-8)

Harlandale 3, Memorial  (25-13, 25-11, 25-11)

Seguin 3, McCollum 2 (25-20, 25-22, 19-25, 18-25, 15-9)

Kerrville Tivy 3, Veterans Memorial 0 (25-14, 25-18, 25-15)

District 27-5A

Jefferson 3, Sam Houston 0 (25-9, 25-7, 25-12)

Alamo Heights 3, Highlands 0 (25-22, 25-17, 25-21)

Burbank 3, Brackenridge 0 (25-16, 25-18, 25-16)

Edison 3, Fox Tech 0 (25-15, 25-6, 25-7)

District 28-5A

Medina Valley 3, Somerset 0 (25-21, 25-4, 25-15)

Eagle Pass Winn 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 26-24, 25-21)

Floresville 3, Uvalde 0 (26-24, 25-8, 25-8)

Harlan 3, Southwest 0 (25-16, 25-15, 25-9)

District 304A

Cuero 3, Gonzales 1 (25-19, 25-21, 16-25, 28-26)

Navarro 3, Brooks Academy 0 (25-8, 25-10, 25-12)

Pleasanton 3, Poteet 0 (25-13, 25-13, 25-15)

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Cole (scores unavailable)

Boerne 3, Lanier 0 (25-11, 25-12, 25-7)

 

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 19-21)

Thursday’s games

District 13-5A

Division I

Wagner (31, 2-0) 35, Lanier (0-4, 0-2) 0

Non-district

Boerne (3-0) vs. Harlandale (21) at Harlandale Memorial Stadium (canceled, lightning)

Friday’s games

District 266A

Clemens (3-1, 1-0) 15, Smithson Valley (2-2, 0-1) 7

East Central (3-1, 1-0) 42, San Marcos (0-4, 0-1) 38 (OT)

Judson (4-0, 1-0) 51, Steele (3-1, 0-1) 48

New Braunfels (4-0, 1-0) 47, New Braunfels Canyon (0-4, 0-1) 21

District 276A

Johnson (2-2, 1-0) 38, Reagan (1-3, 0-1) 31

Roosevelt (4-0, 1-0) 27, MacArthur (1-3, 0-1) 16

District 13-5A

Division I

Brackenridge (31, 2-0) 28, Burbank (3-1, 1-1) 13

Veterans Memorial (3-1, 2-0) 59, Edison (1-3, 0-2) 0

Jefferson (1-3, 1-1) 27, Highlands (0-3, 0-1) 12

District 14-5A

Division II

Kerrville Tivy (3-1, 1-0) 24, Boerne Champion (3-1, 0-1) 19

Alamo Heights (1-3, 1-0) 58, Kennedy (0-4, 0-1) 0

Lockhart (3-1, 1-0) 17, Medina Valley (1-3, 0-1) 7

Memorial (1-3, 1-0) 12, Uvalde (2-2, 0-1) 7

Non-district

Austin Regents (3-1) 29, Central Catholic (2-2) 0

Charlotte (3-1) 45, St. Gerard (13) 14

Eagle Pass (3-1) 38, McCollum (0-4) 0

Laredo United South (1-3) 42, Southwest (1335 (2 OT)

San Marcos Academy (3-1) 27, Brooks Academy (13) 7

Laredo LBJ (2-2) 17, Southwest Legacy (3-1) 16 (2 OT)

Saturday’s games

District 276A

Madison (2-2, 1-0) 28, Churchill (1-3, 0-1) 21

South San (31, 1-0) 27, LEE (1-3, 0-1) 14

Non-district

Antonian (4-0) 19, Holy Cross (2-2) 14