GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 2531

TUESDAY’S GAMES

Non-district

Boerne ISD Tournament

Floresville 47, Southwest 43
Lockhart 44, Southwest 40

Comfort Tournament

Harper 36, Young Women’s Leadership Academy 17
Comfort d. Fox Tech (score unavailable)
Fox Tech 57, Stacey 17

WEDNESDAY’S GAMES

Non-district

Boerne ISD Tournament

Boerne Champion 62, Southwest 26
Boerne vs. Southwest (score unavailable)

Comfort Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech, Young Women’s Leadership Academy. Finals – Thursday. (scores unavailable)

Jourdanton Tournament

Southside 52, Hondo 30
Southside 48, Falls City 28

THURSDAY’S GAMES

Non-district

South San 59, Holy Cross 45

Comfort Tournament

Fox Tech vs. Young Women’s Leadership Academy (score unavailable)

Jourdanton Tournament

AREA TEAMS – Southside. Finals – Friday. (scores unavailable)

FRIDAY’S GAMES

District 27-6A

Wagner 53, New Braunfels Canyon 35

East Central 40, Clemens 38 (OT)

Judson 46, New Braunfels 22

Steele 53, Smithson Valley 34

District 28-5A

Lanier 54, Sam Houston 53

Edison 56, Burbank 52

Brackenridge 55, Memorial 26

Highlands 56, Jefferson 48

Non-district

Harlandale 74, Poteet 38

Jourdanton Tournament

AREA TEAMS – Southside. Finals – Friday. (scores unavailable)

SATURDAY’S GAMES

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 2531

TUESDAY’S GAMES

Non-district

Boerne ISD Tournament

East Central 63, Kyle Lehman 53
Central Catholic 71, Eagle Pass 53
San Angelo Lake View 69, Harlandale 64
Boerne 71, Holy Cross 50
Boerne Champion 43, Southwest 24
Lampasas 62, Harlandale 59
Boerne Champion 68, Holy Cross 43
Central Catholic 66, East Central 53
Southwest 40, Boerne 38

Uvalde Tournament

AREA TEAMS – Kennedy. Finals – Thursday. (scores unavailable)

WEDNESDAYS GAMES

Non-district

Boerne ISD Tournament

Holy Cross 67, Eagle Pass 64
East Central 72, Southwest 52
Central Catholic 40, Kyle Lehman 34
Harlandale 54, Wimberley 38
Lampasas 65, Holy Cross 63
Kyle Lehman 42, Southwest 20
East Central 79, Harlandale 54
Central Catholic 69, Wimberley 46

NOTE – Central Catholic finishes 4-0 in the round-robin tournament. For the 3rd consecutive season.

Corpus Christi Calallen Tournament

South San 69, Aransas Pass 50
South San 49, Corpus Christi Flour Bluff 40


Uvalde Tournament

AREA TEAMS – Kennedy. Finals – Thursday. (scores unavailable)

THURSDAY’S GAMES

Non-district

Corpus Christi Calallen Tournament

South San 56, Corpus Christi West Oso 42
Antonian 53, South San 37

Uvalde Tournament

AREA TEAMS – Kennedy. Finals – Thursday. (scores unavailable)

FRIDAY’S GAMES

District 28-5A

Sam Houston 44, Lanier 41

Memorial 65, Brackenridge 51

Edison 38, Burbank 28

Jefferson 61, Highlands 58

TAPPS 2-6A

Central Catholic 51, Brownsville St. Joseph 45

Non-district

Navarro 75, Fox Tech 70

Kennedy at Carrizo Springs (score unavailable)

Somerset 62, McCollum 52
SATURDAY’S GAMES

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1824

Monday’s games

Non-district

Southside 72, San Antonio Lutheran 56

Tuesday’s games

District 276A

Judson 78, New Braunfels 51

Steele 71, Smithson Valley 37

Wagner 65, New Braunfels Canyon 36

District 296A

Laredo Alexander 59, Southwest 47

Laredo LBJ 80, Del Rio 64

Laredo United 78, Laredo United South 49

South San 68, Eagle Pass 49

District 285A

Jefferson 61, Burbank 53

Lanier 67, Kennedy 36

Memorial 60, Edison 53

Sam Houston 66, Brackenridge 49

District 26-3A

Cole 76, Poth 57

Fox Tech 69, Natalia 32

Karnes City 77, Brooks Academy 61

Wednesday’s games

District 276A

Clemens 64, East Central 60

Non-district

Boerne 77, Southside 54

Thursday’s games

District 285A

Brackenridge 47, Edison 46

Highlands 74, Kennedy 63

Jefferson 63, Lanier 44

Sam Houston 71, Burbank 52

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1824

Monday’s games

District 296A

Del Rio 53, Laredo LBJ 38

Non-district

Comfort 44, Young Women’s Leadership Academy 20

Tuesday’s games

District 276A

Smithson Valley 71, New Braunfels 45

Steele 95, Clemens 49

District 296A

South San 63, Eagle Pass 35

Laredo Alexander 79, Southwest 29

Laredo United South 82, Laredo United 68

District 28-5A

Brackenridge 44, Sam Houston 30

Burbank 51, Jefferson 34

Edison 53, Memorial 41

Lanier 56, Kennedy 12

District 263A

Fox Tech 47, Natalia 38

Karnes City 58, Brooks Academy 35

Poth at Cole (score unavailable)

Non-district

Harlandale 47, Holy Cross 46

Pearsall 43, Young Women’s Leadership Academy 30

Southside 56, Somerset 35

Providence at St. Anthony (score unavailable)

Wednesday’s games

District 276A

Judson 52, New Braunfels Canyon 28

Wagner 74, East Central 61

Thursday’s games

District 28-5A

Edison 62, Brackenridge 61

Highlands 74, Kennedy 37

Lanier 57, Jefferson 26

Sam Houston 41, Burbank 39

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 11-17

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 296A

Del Rio 42, Southwest 41

Laredo Alexander 87, Eagle Pass 19

Laredo United 78, Laredo LBJ 53

Laredo United South 104, South San 101 (OT)

District 28-5A

Brackenridge 45, Kennedy 28

Highlands 46, Burbank 42

Jefferson 58, Memorial 47

Sam Houston 64, Edison 55 (OT)

District 263A

Cole 45, Brooks Academy 43

Karnes City 54, Fox Tech 30

Natalia at Jourdanton (score unavailable)

Non-district

Center Point 38, Young Women’s Leadership Academy 25

Fredericksburg Heritage 51, St. Gerard 30

Madison 52, Harlandale 38

Southside 58, Beeville Jones 45

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 276A

New Braunfels 51, Clemens 45

East Central 54, New Braunfels Canyon 33

Judson 75, Smithson Valley 37

Wagner 68, Steele 51

District 296A

Laredo United South 87, Southwest 45

Laredo Alexander 77, Del Rio 23

South San 66, Laredo United 64

Laredo LBJ 45, Eagle Pass 33

District 28-5A

Jefferson 59, Brackenridge 55

Lanier 77, Highlands 59

Kennedy, 52, Burbank 46

Sam Houston 63, Memorial 49

District 263A

Poth 76, Jourdanton 65

Natalia 38, Cole 30

Fox Tech 70, Brooks Academy 51

Non-district

McCollum 46, Lytle 23

Harlandale 51, San Marcos 45

Antonian 77, Holy Cross 46

Young Women’s Leadership Academy at Providence (score unavailablle)

Saturday’s games

Non-district

Antonian 76, Southside 43

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 11-17

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 285A

Brackenridge 64, Kennedy 61

Highlands 81, Burbank 53

Sam Houston 62, Edison 43

Jefferson 63, Memorial 59

Non-district

Central Catholic 68, Churchill 62

Fox Tech 63, Lytle 39

Harlandale 58, Somerset 57

McCollum 82, Wimberley 46

St. Gerard 55, Gateway 48

St. Mary’s Hall 64, Southside 37

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

 

No games scheduled

Friday’s games

District 285A

Kennedy 66, Burbank 64

Sam Houston 56, Memorial 44

Lanier 54, Highlands 41

Jefferson 51, Brackenridge 44

Non-district

Central Catholic 44, Roosevelt 42

Madison 71, East Central 67

Holy Cross Tournament

Laredo St. Augustine 55, Holy Cross 54
Kerrville Tivy 37, McCollum 36 (OT)
Holy Cross 54, Mission 46
Laredo St. Augustine 69, McCollum 67

Panther Classic

At Navarro

Nixon-Smiley 64, Fox Tech 57
Lockhart 50, Fox Tech 47

Somerset Tournament

Harlandale 74, Fredericksburg 72
Alamo Heights 60, Southside 51
Southside 68, La Vernia 57
Harlandale 69, Carrizo Springs 33

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic 54, Houston Northside Christian 49

Holy Cross Tournament

Holy Cross 51, McCollum 46
Austin St. Stephen’s 55, Holy Cross 52

Panther Classic

At Navarro

Fox Tech 83, Cuero 52
Floresville 71, Fox Tech 55

Somerset Tournament

Somerset 62, Harlandale 49
Cole 61, Southside 52

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 10)

Through Dec. 10

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. South San – 4

2. Sam Houston – 2

3. Central Catholic – 3

4. Jefferson – 5

5. East Central – 1

6. Highlands – 14

7. Lanier7

8. McCollum – 10

9. Brackenridge – 8

10. Harlandale – 12

11. Holy Cross – 6

12. Fox Tech15

13. Memorial11

14. Southwest – 9

15. SouthsideNR

NR = not ranked

Last year = final 2015-16 ranking

 

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 10)

Through Dec. 10

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Harlandale – 2

3. Lanier – 3

4. South San – 4

5. Southside – 5

6. Sam Houston – 9

7. Highlands – 6

8. Southwest – 7

9. Brackenridge – 10

10. Burbank – 8

11. Holy Cross – 11

12. Edison – 13

13. Jefferson – 12

14. McCollum – 14

15. MemorialNR

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 4-10

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

Non-district

Brackenridge (5-3 ???) 74, Southside (1-4) 72

Eagle Pass 73, Holy Cross (5-8) 51

Fox Tech (6-3) 71, Pleasanton 67 (OT)

Harlandale (5-5) 49, MacArthur 39

Highlands (8-2) 75, Lee 55

McCollum (53) 56, Southwest (1-7) 42

Sam Houston (4-5) 68, Central Catholic (10-7) 63

San Antonio Christian 97, Jefferson (8-5) 93 (2 OT)

Somerset 72, Burbank (2-7 ???) 49

South San (7-2) 75, Kennedy (0-6) 30

Roosevelt 85, East Central (6-6) 73

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Devine Warhorse Tournament

Bandera 52, Brooks Academy (0-3 ???) 31
Boerne 72, Fox Tech (6-5) 41
Floresville 71, Fox Tech (6-5) 64
Marion 56, Brooks Academy (0-3 ???) 35

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Laredo Nixon 95, Burbank (2-8 ???) 91

 

SAISD Tournament

Wagner JV 53, Memorial (1-7) 50
South San (8-2) 52, Cornerstone Christian 44
Southwest (2-7) 44, El Paso Jefferson 33
Highlands (9-2) 60, Lee 54
Antonian 70, Kennedy (0-7) 47
Lone Tree (Colo.) Round Canyon 79, Brackenridge (5-4 ???) 56
Smithson Valley 62, Edison (4-8) 56

Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Austin Vandegrift 55, Lanier (7-6) 47
Houston Clear Lake 65, Lanier (7-6) 46

Friday’s games

Non-district

Austin St. Stephen’s 56, Holy Cross (5-9) 51
Jefferson (9-5) 76, Madison 68 
Central Catholic (11-7) 69, Southside (1-5) 37

Devine Warhorse Tournament

La Vernia 80, Fox Tech (6-6) 47
Uvalde 68, Brooks Academy (1-4 ???) 59 (OT)
Brooks Academy (1-4 ???) 54, Mathis 42

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Corpus Christi Veterans Memorial 65, Burbank (3-9 ???) 39
Burbank (3-9 ???) 54, Del Rio 53

River City Classic

At New Braunfels

McCollum (7-3) 58, New Braunfels Canyon 43
McCollum (7-3) 46, Alamo Heights 44

SAISD Tournament

Memorial (2-8) 67, El Paso Jefferson 66
Wagner JV 39, Southwest (2-9) 34
San Antonio Christian 59, Brackenridge (5-6 ???) 49
South San (10-2) 45, Highlands (10-3) 31
Edison (6-8) 43, Kennedy (1-8) 37
El Paso Jefferson 64, Brackenridge (5-6 ???) 59
San Antonio Christian 49, Memorial (2-8) 45
MacArthur 41, Southwest (2-9) 38
Edison (6-8) 45, Cornerstone Christian 41
Highlands (10-3) 80, Smithson Valley 58
South San (10-2) 73, Antonian 63
Kennedy (1-8) 69, Lee 62

Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Lanier (8-6) 56, Gregory-Portland 36


Saturday’s games

Non-district

Devine Warhorse Tournament

Consolation bracket

Semifinals

Fox Tech (8-6) 64, Charlotte 48
Medina Valley 58, Brooks Academy (1-5 ???) 29

Championship

Fox Tech (8-6) 59, Medina Valley 42

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Seventh place

Corpus Christi Tuloso-Midway 56, Burbank (3-10 ???) 55

River City Classic

At New Braunfels

Gold Bracket

Semifinals

Churchill 69, McCollum (7-5) 61
Johnson 47, Sam Houston (5-6 ???) 39

Third place

Sam Houston (5-6 ???) 63, McCollum (7-5) 39

SAISD Tournament

Consolation bracket

Seventh place

Brackenridge (6-6 ???) 74, Lee 53

Fifth place

El Paso Jefferson 70, Kennedy (1-9) 66

Third place

Memorial (3-8) 45, Cornerstone Christian 39

Championship

San Antonio Christian 42, Edison (6-9) 32

Championship bracket

Seventh place

Smithson Valley 47, Southwest (2-10) 39

Fifth place

MacArthur 72, Highlands (10-4) 43

Championship

Lone Tree (Colo.) Round Canyon 54, South San (10-3) 39

Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Fifth place

Lanier (9-6) 67, Lubbock Estacado 63

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 4-10

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 28-5A

Edison 56, Kennedy 15

Highlands 37, Memorial 28

Lanier 55, Brackenridge 34

Sam Houston 39, Jefferson 32

Non-district

Del Rio 55, Southside 53 (OT)

Harlandale 50, MacArthur 43

Holy Cross 60, NOVA Home School 46

Kipp Academy 43, Young Women’s Leadership Academy 34

Southwest 34, McCollum 33

Fox Tech 45, CASA 40

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 28-5A

Lanier 66, Burbank 44

Edison 43, Jefferson 39

Memorial 31, Kennedy 29

Brackenridge 52, Highlands 42

Non-district

East Central 47, Southwest 15

Holy Cross 48, McCollum 46

Harlandale 46, Medina Valley 40

St. Anthony at Providence (scores unavailable)

Jourdanton 60, Young Women’s Leadership Academy 25

South San 63, Alamo Heights 40

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 3)

Through Dec. 3

 

TOP 15:

Rank-Team-Last year

1. East Central – 4

2. Harlandale – 6

3. Lanier – 3

4. South San – 10

5. Southside – 7

6. Highlands – 2

7. Southwest – 1

8. Burbank – 8

9. Sam Houston – 11

10. Brackenridge – 5

11. Holy Cross – 9

12. Jefferson – NR

13. Edison – 13

14. McCollum – 15

15. Kennedy – 12

NR = not ranked

Last year = final 2015-16 ranking