VOLLEYBALL: Area rankings (thru Oct. 5)

Through Oct. 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Southside – 2

3. Southwest – 4

4. McCollum – 5

5. Harlandale – 3

6. Edison – 7

7. East Central – 8

8. Providence6

9. South San – 9

10. Lanier – 13

11. Highlands – 10

12. Burbank15

13. Jefferson – 11

14. Memorial14

15. Sam Houston – 12

NR = not ranked

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Oct. 2-8

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A

Clemens (30-5, 6-2) 3, East Central (14-19, 2-6) 0 (25-17, 25-20, 25-16)

New Braunfels (28-11, 8-0) 3, Judson (7-25, 1-6) 0 (25-16, 25-11, 25-11)

New Braunfels Canyon (31-7, 6-2) 3, Wagner (6-21, 0-8) 0 (25-13, 25-20, 25-4)

Smithson Valley (28-8, 6-2) 3, Steele (18-16, 3-5) 1 (25-21, 23-25, 25-20, 25-21)

District 29-6A

Laredo Alexander (34-3, 7-1) 3, Eagle Pass (2-11 ???, 0-8) 1 (25-11, 17-25, 25-21, 25-8)

Laredo United (26-7, 7-1) 3, Laredo LBJ (17-12, 2-6)  0 (25-23, 25-17, 25-18)

Laredo United South (7-8 ???, 4-4) 3, South San (12-19, 1-7) 0 (25-18, 25-19, 25-16)

Southwest (21-16, 5-3) 3, Del Rio (9-5 ???, 5-3) 1 (20-25, 25-22, 25-18, 25-22)

District 28-5A

Burbank (12-23, 6-5) 3, Jefferson (10-18, 8-3) 2 (25-18, 8-25, 25-22, 11-25, 17-15)

Edison (18-15, 10-0) 3, Memorial (9-19, 3-8) 0 (25-21, 25-22, 25-13)

Lanier (16-20, 6-4) 3, Kennedy (0-22, 0-11) 0 (25-4, 25-7, 25-8)

Sam Houston (17-20, 5-6) 3, Brackenridge (4-28, 3-8) 2 (25-12, 15-25, 19-25, 25-12, 15-7)

District 295A

Harlandale (22-8, 2-2) 3, Eagle Pass Winn (7-11 ???, 0-3 ???) 0 (25-9, 25-18, 25-9)

Southside (26-7, 4-0) 3, McCollum (18-11, 3-1) 1 (25-13, 25-20, 20-25, 25-22)

Floresville (10-14 ???, 2-2) 3, Uvalde (0-15 ???, 0-3 ???) 0 (25-15, 25-15, 25-9)

District 26-3A

Karnes City (7-6 ???, 5-2) 3, Brooks Academy (5-11 ???, 1-4 ???) 0 (25-22, 25-16, 25-17)

Jourdanton (14-7 ???, 4-1 ???) 3, Natalia (7-10, 1-4 ???) 0 (scores unavailable)

Poth (17-18, 7-0) 3, Fox Tech (1-27, 0-7) 0 (25-13, 25-6, 25-8)

TAPPS 55A

TMI (3-10 ???, 1-4) 3, Cornerstone Christian (11-21, 0-5) 2 (24-26, 26-24, 21-25, 25-23, 17-15)

San Antonio Christian (17-13, 3-2) at Providence (19-13, 2-3) 1 (25-13, 25-15, 23-25, 25-14)

Holy Cross (35-10, 5-0) 3, St. Mary’s Hall (20-10, 4-1) 0 (25-19, 25-19, 28-26)

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (18-9-2, 3-2) 3, San Antonio Lutheran (17-18-2, 3-2) 0 (scores unavailable)

Hallettsville Sacred Heart (18-8, 5-0) 3, Kerrville Our Lady of the Hills (21-6, 3-2) 1 (scores unavailable)

Keystone (5-10 ???, 1-4) at St. Gerard (7-14 ???, 0-5) 1 (23-25, 25-16, 25-21, 25-14)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (19-9-2, 4-2) 3, Keystone (5-11 ???, 1-5) 2 (scores unavailable)

Kerrville Our Lady of the Hills (22-6, 4-2) 3, St. Gerard (7-15 ???, 0-6) 0  (25-13, 25-20, 25-12)

Hallettsville Sacred Heart (19-8, 6-0) 3, San Antonio Lutheran (17-19-2, 3-3) 0 (25-12, 25-19, 25-12)

TAPPS 5-5A

Holy Cross (36-10, 6-0) 3, San Antonio Christian (17-14, 2-4) 0 (25-19, 25-7, 25-15)

Friday’s matches

District 27-6A

Smithson Valley (29-8, 7-2) 3, East Central (14-20, 2-7) 0 (25-19, 25-14, 25-18)

New Braunfels Canyon (32-7, 7-2) 3, New Braunfels (28-12, 8-1) 2 (25-21, 28-26, 21-25, 18-25, 15-9)

Steele (19-16, 4-5) 3, Judson (7-26, 1-7)  0 (25-14, 25-20, 25-16)

Clemens (31-5, 7-2) 3, Wagner (6-22, 0-9) 1 (25-9, 15-25, 25-21, 25-8)

District 29-6A

Laredo Alexander (35-3, 8-1) 3, Del Rio (9-6 ???, 5-4) 0 (25-16, 25-4, 25-14)

Laredo United (27-7, 8-1) at South San (12-20, 1-8) 0 (25-18, 25-15, 25-16)

Southwest (22-16, 6-3) 3, Laredo United South (7-9 ???, 4-5) 0 (25-10, 25-16, 25-20)

District 28-5A

Jefferson (11-18, 9-3) 3, Lanier (16-21, 6-5) 2 (25-19, 25-15, 10-25, 22-25, 15-7)

Edison (19-15, 11-0) 3, Brackenridge (4-29, 3-9) 0 (25-14, 25-9, 25-9)

Highlands (18-15, 8-3) 3, Kennedy (0-23, 0-12) 0 (25-9, 25-13, 25-15)

Sam Houston (18-20, 6-6) 3, Burbank (12-24, 6-6) 1 (25-23, 25-22, 17-25, 25-19)

District 295A

McCollum (19-11, 4-13, Eagle Pass Winn (7-12 ???, 0-4 ???) 0 (25-9, 25-14, 25-18)

Harlandale (23-8, 3-2) 3, Floresville (10-15 ???, 2-3) 1 (28-26, 22-25, 25-18, 25-7)

Southside (27-7, 5-0) 3, Uvalde (0-16 ???, 0-4 ???) 1 (25-11, 25-19, 21-25, 25-13)

District 26-3A

Brooks Academy (5-11 ???, 1-4 ???) at Cole (5-10 ???, 2-2 ???)  (scores unavailable)

Jourdanton (15-7 ???, 5-1 ???) 3, Karnes City (7-7 ???, 5-3) 0 (25-23, 25-21, 25-23)

Poth (18-18, 8-0) 3, Natalia (7-11, 1-5 ???) 0 (25-18, 25-16, 25-19)

TAPPS 55A

Providence (20-13, 3-3) 3, TMI (3-11 ???, 1-5) 0 (25-21, 25-4, 25-16)

St. Mary’s Hall (21-10, 5-1) 3,  Cornerstone Christian (11-22, 0-6) 0 (25-16, 25-8, 25-22)

 

Saturday’s matches

District 29-6A

Laredo LBJ (18-12, 3-6) 3, Eagle Pass (2-12 ???, 0-9) 1 (25-18, 25-17, 19-25, 25-21)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 6-8)

Thursday’s games

District 29-6A

Southwest (3-3, 1-2) 21, Laredo Alexander (1-5, 1-2) 14

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (5-1, 2-0) 49, Austin St. Michael’s (1-6, 0-3) 48 (OT)

Friday’s games

District 29-6A

Eagle Pass (42, 21) 55, South San (0-6, 0-3) 33

Laredo United South (5-1, 3-0) 44, Laredo United (4-2, 2-1) 35

District 27-6A

Judson (5-1, 2-1) 68, East Central (1-5, 0-3) 6

Clemens (5-1, 3-0) 52, New Braunfels Canyon (1-5, 1-2) 13

Steele (5-1, 3-0) 38, New Braunfels (3–3, 1-2) 7

Smithson Valley (3-2, 2-1) 37, Wagner (3-3, 0-3) 0

District 28-5A

Brackenridge (4-3, 4-1) 27, Memorial (0-6, 0-4) 16

Highlands (3-3, 3-1) 46, Jefferson (2-5, 2-3) 0

Lanier (4-2, 4-0) 27, Sam Houston (4-3, 3-2) 21

District 29-5A

Eagle Pass Winn (51, 1-0) 34, McCollum (1-5, 0-1) 26

Floresville (24, 1-0) 37, Harlandale (3-3, 0-1) 12

Uvalde (51, 1-0) 18, Southside (3-3, 0-1) 14

TAPPS II3

Austin Regents (6-0, 2-0) 56, Cornerstone Christian (1-5, 0-3) 9

TAPPS III5

Hallettsville Sacred Heart (4-3, 3-0) 48, San Marcos Academy (1-5, 1-2) 0

Shiner St. Paul (5-2, 3-0) 12, Schertz John Paul II (3-3, 1-1) 8

Nondistrict

Brooks Academy (1-5) 1, Athlos Academy (0-1 ???) 0 (Brooks Academy wins by forfeit)

Houston St. Thomas (34) 40, Central Catholic (2-5) 13

Saturday’s games

District 296A

Del Rio (6-0, 3-0) 40, Laredo LBJ (0-6, 0-3)

District 28-5A

Edison (5-1, 3-1) 42, Burbank (0-7, 0-5) 0 

TAPPS II3

Holy Cross (7-0, 3-0) 22, San Antonio Christian (4-2, 2-1) 9

TAPPS III-5

Boerne Geneva (4-2, 1-1) 47, St. Gerard (1-6, 0-3) 20