SOUTHSIDE REPORTER: 5/19 District championships for Class 5A softball left undecided

Please click on link to be redirected to MySA.com website:

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/District-championships-for-Class-5A-softball-left-15280374.php

SOUTHSIDE REPORTER: 5/19 Area Class 6A, TAPPS softball teams were building banner seasons

(please click on link to be redirected to MySA.com website)

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Area-Class-6A-TAPPS-softball-teams-were-building-15280377.php

 

SOUTHSIDE REPORTER: 5/12 McCollum boys basketball coach brings hoop dreams to YouTube

Please click on link to be redirected to MySA.com website:

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/McCollum-coach-brings-hoop-dreams-to-YouTube-15265827.php

 

SOUTHSIDE REPORTER: 5/12 Munoz sisters helped raise expectations for Edison girls basketball

Please click on link to be redirected to MySA.com website:

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Munoz-sisters-helped-raise-expectations-for-15265834.php

 

SOUTHSIDE REPORTER: 5/5 How coaches are using technology to connect with athletes during stay at home

Southside Reporter story, part 2 of 2:

(please click on link to be redirected to MySA.com website)

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Social-media-proves-helpful-for-coaches-and-15246690.php

MULTIPLE SPORTS: 2020-22 UIL/TAPPS realignment assignments at-a-glance

2020-22 UIL/TAPPS REALIGNMENT ASSIGNMENTS AT-A-GLANCE

(area teams only)

>Brackenridge – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Brooks Academy29-4A (basket/volley/soft) / independent (foot)

>Burbank – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Central Catholic – TAPPS 3-I (baseball) / TAPPS 3-6A (basket) / TAPPS 2-I (foot)

>East Central – 27-6A (all sports)

>Edison – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Fox Tech – 29-4A (basket/volley)

>Harlandale – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 12-5A Div. I (foot)

>Highlands – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Holy Cross – TAPPS 3-III (base) / 3-III/IV (foot) / 2-III (soft) / TAPPS 34A (basket / volley)

>Jefferson – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Kennedy – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Lanier – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>McCollum – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 12-5A Div. I (foot)

>Memorial – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>Providence – TAPPS 3-5A (basket / volley) / TAPPS 3-II (soft)

>St. Gerard – TAPPS 4-V (base) / TAPPS 5-2A (basket / volley) / TAPPS 3III/IV (foot) / TAPPS 4-IV (softball)

>Sam Houston – 27-5A (basket/volley/base/soft) / 13-5A Div. I (foot)

>South San – 27-6A (all sports)

>Southside – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 14-5A Div. I (foot)

>Southwest – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 14-5A Div. I (foot)

>Southwest Legacy – 28-5A (basket/volley/base/soft) / 14-5A Div. I (foot)

>Young Men’s Leadership Academy – 294A (basket) / 144A Div. II (foot)

>Young Women’s Leadership Academy – 294A (basket/volley)

MULTIPLE SPORTS: TAPPS realignment 2020-22

Note: teams we cover are in boldface

Class 6A

TAPPS DISTRICT 3-I

(baseball)

Antonian

Austin St. Dominic Savio

Central Catholic

San Antonio Christian

TAPPS DISTRICT 2-I

(football)

Antonian

Central Catholic

Houston St. Pius X

Houston St. Thomas

Katy St. John XXIII

San Antonio Christian

Tomball Concordia Lutheran

TAPPS DISTRICT 3-6A

(basketball)

Antonian

Austin St. Dominic Savio

Central Catholic

San Antonio Christian

Class 5A
 

TAPPS DISTRICT 35A

(girls basketball and volleyball)

Austin Brentwood Christian

Austin Hyde Park

Austin Regents

Austin St. Michael’s

Boerne Geneva

Providence

St. Anthony

St. Mary’s Hall

TMI

TAPPS DISTRICT 3-II

(softball)

Austin Brentwood Christian

Austin Hyde Park

Boerne Geneva

Corpus Christi John Paul II

Providence

St. Anthony

St. Mary’s Hall

TMI

Class 4A
 

TAPPS DISTRICT 3-III

(baseball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

Schertz John Paul II

San Marcos Academy

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 34A

(boys basketball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

San Marcos Academy

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 34A

(girls basketball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 34A

(volleyball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

San Marcos Academy

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 3-III/IV

(football)

Hallettsville Sacred Heart

Holy Cross

St. Gerard

San Marcos Academy

Schertz John Paul II

Shiner St. Paul

Temple Central Texas Christian

Texas School for the Deaf

TAPPS DISTRICT 2-III

(softball)

Austin Veritas Academy

Holy Cross

San Antonio Lutheran

Schertz John Paul II

Texas School for the Deaf

Class 2A

TAPPS DISTRICT 4-V

(baseball)

Atonement Academy

Bulverde Bracken Christian

Bulverde Living Rock Academy

Hallettsville Sacred Heart

Shiner St. Paul

St. Gerard

Victoria Faith Academy

TAPPS DISTRICT 5-2A

(basketball and volleyball)

Bulverde Bracken Christian

Hallettsville Sacred Heart

Shiner St. Paul

St. Gerard

Victoria Faith Academy

 

TAPPS DISTRICT 4-IV

(softball)

Atonement Academy

Bulverde Bracken Christian

Hill Country Christian

Kerrville Our Lady of the Hills

Keystone

New Braunfels Christian

St. Gerard

MULTIPLE SPORTS: UIL realignment 2020-22

Note: teams we cover are in boldface

Class 6A

DISTRICT 26-6A

(all sports)

Clemens

East Central

Judson

New Braunfels

Smithson Valley

South San

Steele

Wagner

Class 5A

DISTRICT 12-5A

Division I

(football)

Buda Johnson

Dripping Springs

Harlandale

Kyle Lehman

McCollum

New Braunfels Canyon

Seguin

Veterans Memorial

DISTRICT 13-5A

Division I

(football)

Brackenridge

Burbank

Edison

Highlands

Jefferson

Kennedy

Lanier

Memorial

Sam Houston

DISTRICT 14-5A

Division I

(football)

Eagle Pass Winn

Laredo Cigarroa

Laredo Martin

Rio Grande City

Southside

Southwest

Southwest Legacy

DISTRICT 27-5A

(basketball / volleyball / baseball / softball)

Brackenridge

Burbank

Edison

Highlands

Jefferson

Kennedy

Lanier

Memorial

Sam Houston

DISTRICT 28-5A

(basketball / volleyball / baseball / softball)

Eagle Pass Winn

Floresville

Harlandale

McCollum

Medina Valley

Southside

Southwest

Southwest Legacy

Class 4A

DISTRICT 14-5A

Division II

(football)

Austin Achieve

Austin Eastside Memorial

Manor New Tech

Navarro

Wimberley

Young Men’s Leadership Academy

DISTRICT 294A

(girls basketball / volleyball)

Brooks Academy

Devine

Fox Tech

Somerset

Young Women’s Leadership Academy

DISTRICT 294A

(boys basketball)

Brooks Academy

Devine

Fox Tech

Somerset

Young Men’s Leadership Academy

DISTRICT 294A

(softball)

Brooks Academy

Devine

Hondo

Pleasanton

Somerset