GIRLS BASKETBALL: 2021-22 Area playoff results (complete, Feb. 18)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 13-19

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (19-14) 57, Harlandale (22-11) 56

Highlands (25-10) 63, McCollum (13-17) 45

CLASS 4A

Bi-district round

Crystal City (22-7) 67, Young Women’s Leadership Academy (13-17) 48

Tuesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Sam Houston (21-11) 38, Southside (22-11) 27

Medina Valley (26-11) 56, Lanier (23-15) 41

CLASS 4A

Bi-district round

Hondo (22-9) 53, Fox Tech (7-20) 15

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Cedar Park (33-0) 69, Edison (19-15) 23
New Braunfels Canyon (28-7) 51, Sam Houston (21-12) 25

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Liberty Hill (26-12) 62, Highlands (25-11) 43

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 6-12

Monday’s games

District 27-5A
Memorial 56, Burbank 53

Brackenridge 84, Kennedy 41
Highlands 42, Lanier 27
Jefferson 49, Sam Houston 47
District 28-5A
Medina Valley 37, Southside 27
Harlandale 69, Floresville 42
McCollum 76, Southwest Legacy 64
Eagle Pass Winn 55, Southwest 54
District 29-4A
Fox Tech 61, Brooks Academy 33
Somerset 68, Young Women’s Leadership Academy 48
District 27-3A
Jourdanton, 65, West Campus 22

Tuesday’s games

District 27-6A
Wagner 78, Clemens 45
Smithson Valley 48, Judson 45
New Braunfels 48, East Central 41
Steele 92, South San 36
District 27-5A
Highlands
71, Kennedy 57
Jefferson 31, Lanier 27
Edison 62, Brackenridge 58
Sam Houston 55, Memorial 26
District 29-4A
Devine 59, Young Women’s Leadership Academy 21
Somerset 100, Brooks Academy 11
District 27-3A
Poteet 43, West Campus 25
TAPPS 3-5A
Providence 36, TMI 17
TAPPS 3-4A
San Marcos Academy at Holy Cross (canceled)
San Antonio Lutheran 60, Texas School for the Deaf 25
TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart 69, St. Gerard 13

Wednesday’s games

District 27-5A
Kennedy
65, Brackenridge 62
District 28-5A
McCollum 54, Eagle Pass Winn 47
Southwest 47, Floresville 44
Southside 62, Harlandale 55
Medina Valley 66, Southwest Legacy 41

Thursday’s games

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 52, St. Anthony 25

Friday’s games

District 27-5A
Kennedy 59, Memorial 56
TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 56, Providence 38
Boerne Geneva 78, Austin Regents 47
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 58, Holy Cross 27
TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 25, St. Gerard 23

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Feb. 13-19

Monday’s games

TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 60, Providence 36

TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (score unavailable)

Tuesday’s games

TAPPS 5-2A
St. Gerard at Victoria Faith Academy (score unavailable)

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Feb. 5)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 30-Feb. 5

Monday’s games

District 29-4A
Fox Tech 65, Young Women’s Leadership Academy 42

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 57, Smithson Valley 51
Judson 75, South San 33
Steele 46, New Braunfels 45
Wagner 65, East Central 33
District 27-5A
Edison 63, Kennedy 59
Highlands 53, Sam Houston 43
Jefferson 76, Burbank 54
Lanier 63, Brackenridge 57
District 28-5A
Floresville 67, Eagle Pass Winn 51
Medina Valley 56, Harlandale 39
Southside 54, McCollum 46
Southwest Legacy 47, Southwest 44
District 29-4A
Devine 54, Somerset 53
District 27-3A
Cotulla 69, Lytle 64
Natalia 63, West Campus 15
TAPPS 3-5A
Providence 52, Austin Brentwood Christian 44
St. Mary’s Hall 43, St. Anthony 19
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy 37, Holy Cross 33

Wednesday’s games

District 28-5A
Eagle Pass Winn 53, McCollum 49
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 64, Austin Veritas Academy 40

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Wagner at New Braunfels (ppd., rescheduled for noon, Saturday)
East Central at Judson (ppd., rescheduled for 1:30 p.m., Saturday)
Smithson Valley at South San (ppd., rescheduled for 2 p.m., Saturday)
Steele at Clemens (ppd., rescheduled for 2 p.m., Saturday)
District 27-3A
Lytle 51, Poth 35

West Campus at Jourdanton (ppd., rescheduled for 5 p.m., Monday)
TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 48, Providence 37
San Antonio Lutheran at Schertz John Paul II (ppd., no reschedule date)

TAPPS 5-2A
Shiner St. Paul 50, St. Gerard 10

Saturday’s games

District 27-6A
Wagner 46, New Braunfels 21
Judson 56, East Central 42
Smithson Valley 78, South San 62
SSteele 63, Clemens 62 (OT)

GIRLS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Jan. 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 23-29

Monday’s games

District 27-3A
West Campus
at Lytle (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 36, South San 28
Steele 64, East Central 42
Judson 57, New Braunfels 43
Wagner 68, Smithson Valley 49
District 27-5A
Brackenridge 76, Burbank 60
Highlands 50, Memorial 44
Lanier 52, Kennedy 49
Sam Houston 68, Edison 53
District 28-5A
Harlandale 61, McCollum 33
Medina Valley 58, Southwest 27
Southside 54, Floresville 53
Eagle Pass Winn 57, Southwest Legacy 56 (OT)
District 29-4A
Devine 72, Brooks Academy 7
Somerset 65, Fox Tech 27

District 27-3A
Lytle 64, Poteet 22
TAPPS 3-5A
St. Anthony at Boerne Geneva (score unavailable)
Providence 50, Austin Regents 40
TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 42, Holy Cross 11
Non-district
Cole 51, Young Women’s Leadership Academy 43

Wednesday’s games

District 29-4A
Somerset 66, Brooks Academy 21

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Judson at Clemens, 7 p.m.
Smithson Valley at New Braunfels, 7 p.m.
South San at East Central, 7 p.m.
Steele at Wagner, 7 p.m.
District 27-5A
Sam Houston vs. Brackenridge at Alamo Convocation Center, 5 p.m.
Burbank vs. Highlands at Lanier, 6:30 p.m.
Lanier vs. Edison at Alamo Convocation Center, 6:30 p.m.
Memorial at Jefferson, 7:30 p.m.
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Harlandale, 6:30 p.m.
Floresville at Southwest Legacy, 6:30 p.m.
McCollum at Medina Valley, 6:30 p.m.
Southwest at Southside, 6:30 p.m.
District 29-4A
Devine at Fox Tech, 7 p.m.
Young Women’s Leadership Academy vs. Brooks Academy at Brooks Lone Star Academy, 7:30 p.m.
District 27-3A
West Campus
at Karnes City, 6:15 p.m.
TAPPS 3-5A
Boerne Geneva at TMI, 5 p.m.
Austin Hyde Park at Providence, 5:30 p.m.
San Antonio Lutheran at Austin Veritas Academy, 6 p.m.
TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II at Holy Cross, 6:15 p.m.

Saturday’s games

District 27-5A
Kennedy at Jefferson, noon

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Jan. 22)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 16-22

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 54, New Braunfels 35

Judson 51, Steele 49
East Central 50, Smithson Valley 48
Wagner 82, South San 39
District 27-5A
Brackenridge 67, Jefferson 59
Edison 66, Memorial 42
Sam Houston 61, Lanier 55
Kennedy at Burbank (ppd., rescheduled for 5 p.m. Wednesday)
District 28-5A
Medina Valley 64, Eagle Pass Winn 22
McCollum 51, Floresville 49
Harlandale 57, Southwest 39
Southwest Legacy 36, Southside, 30
District 29-4A
Brooks Academy at Fox Tech (score unavailable)
Somerset 61, Young Women’s Leadership Academy 37
District 27-3A
Poth 60, West Campus 18

Lytle 75, Jourdanton 30
TAPPS 3-5A
St. Anthony 53, Providence 45
San Antonio Lutheran 63, Schertz John Paul II 42
TAPPS 3-4A
Boerne Geneva 46, Austin St. Michael’s 43
Texas School for the Deaf at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Wednesday’s games

TAPPS 3-5A
St. Mary’s Hall 49, Providence 29

District 27-5A
Kennedy 63, Burbank 51

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 48, East Central 43

New Braunfels 51, South San 42
Steele 52, Smithson Valley 48
Wagner 56, Judson 50
District 27-5A
Edison 51, Burbank 40
Highlands 62, Jefferson 51
Sam Houston 79, Kennedy 24
Brackenridge 70, Memorial 36
District 28-5A
Harlandale
47, Southwest Legacy 44
McCollum 36, Southwest 33
Medina Valley 59, Floresville 39
Southside 50, Eagle Pass Winn 37
District 29-4A
Devine 65, Young Women’s Leadership Academy 25
Somerset vs. Brooks Academy at Brooks Lone Star Academy (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Wednesday)
District 27-3A
Dilley 42, West Campus 26
TAPPS 3-5A
St. Mary’s Hall 45, Providence 42
Boerne Geneva 61, Austin Hyde Park 41
TAPPS 3-4A
Texas School for the Deaf at San Antonio Lutheran (ppd., no reschedule date)
Holy Cross at San Marcos Academy (score unavailable)
TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

District 27-5A
Edison 71, Brackenridge 49
Burbank 52, Memorial 41
Highlands 52, Kennedy 33

District 28-5A
Southside 56, McCollum 23

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Jan. 15)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 9-15

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 61, Clemens 60 (OT)
Judson 59, East Central 49
Wagner 64, New Braunfels 41
Smithson Valley 48, South San 39
District 27-5A
Highlands 66, Edison 60

Lanier 62, Memorial 46
Sam Houston 48, Burbank 40
Kennedy at Jefferson (ppd., rescheduled for noon Jan. 29)
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (ppd., no reschedule date)
Harlandale 55, Floresville 43
Medina Valley 59, Southside 29
Southwest Legacy 58, McCollum 56
District 29-4A
Devine 2, Fox Tech 0 (forfeit)
Young Women’s Leadership Academy 43, Brooks Academy 13
District 27-3A
West Campus at Lytle (ppd., rescheduled for 5 p.m. Jan. 24)
TAPPS 3-5A

Boerne Geneva 52, St. Mary’s Hall 26
Providence 45, TMI 28
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy at San Antonio Lutheran (score unavailable)
Holy Cross at Schertz John Paul II (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 46, East Central 39
Judson 54, Smithson Valley 43
Steele 50, South San 44
Wagner 68, Clemens 58
District 27-5A
Lanier 63, Burbank 32
Highlands 53, Brackenridge 51
Edison 44, Jefferson 38

Sam Houston 71, Memorial 52
District 28-5A
Floresville 48, Southwest 24
Harlandale 57, Southside 52
McCollum at Eagle Pass Winn (ppd., no reschedule date)
Medina Valley 77, Southwest Legacy 40
District 29-4A
Devine 45, Somerset 35
District 27-3A
Cotulla 59, West Campus 8

TAPPS 3-5A

Austin Hyde Park 43, St. Anthony 29
Boerne Geneva 62, Austin Brentwood Christian 31
TAPPS 3-4A
Holy Cross at Austin Veritas Academy (canceled)
Non-district
Providence at San Antonio Christian (canceled)

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge vs. Kennedy (ppd., rescheduled for 10 a.m., Feb. 5)
Jefferson 35, Burbank 22
District 29-4A
Young Women’s Leadership Academy 31, Fox Tech 22

GIRLS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Jan. 6)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2-8

Monday’s games

Non-district

Canyon Lake 51, Fox Tech 29

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 51, Clemens 45
South San 51, East Central 47
Smithson Valley 57, New Braunfels 51
Steele 82, Wagner 81 (OT)
District 27-5A
Brackenridge vs. Kennedy (ppd., no reschedule date)
Lanier 54, Highlands 48

Jefferson vs. Sam Houston (ppd., no reschedule date)
Memorial vs. Burbank (ppd., no reschedule date)
District 28-5A
Harlandale 67, Eagle Pass Winn 64
Medina Valley 51, McCollum 26
Southside 46, Southwest 41
Southwest Legacy 45, Floresville 32
District 27-3A
Jourdanton 43, West Campus 15

Lytle 63, Poth 49

TAPPS 3-5A

Boerne Geneva 58, Providence 28
Non-district
Universal City First Baptist vs. Young Women’s Leadership Academy (canceled)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Wagner 68, East Central 42
Judson 70, South San 52
Clemens 52, Smithson Valley 36
Steele 56, New Braunfels 42
District 27-5A
Jefferson 41, Lanier 38
Sam Houston vs. Memorial (ppd., rescheduled for 11:30 a.m. Jan. 15)
Edison vs. Brackenridge (ppd., rescheduled for 9:30 a.m. Jan. 22)
Kennedy at Highlands (ppd., rescheduled for 10 a.m. Jan. 22)
District 28-5A
Medina Valley 64, Harlandale 52
McCollum at Southside (ppd., no reschedule date)

Southwest Legacy 51, Southwest 43

Floresville 39, Eagle Pass Winn 31
District 29-4A
Devine vs. Brooks Academy at Brooks Lone Star Academy (ppd., rescheduled for 5 p.m. Jan. 12)
Somerset 2, Fox Tech 0 (forfeit)
District 27-3A
West Campus
at Poteet (ppd., no reschedule date)

TAPPS 3-5A

Austin St. Michael’s at Providence (score unavailable)
Non-district
New Braunfels Pieper JV 42, Young Women’s Leadership Academy 31

Saturday’s games

District 27-5A
Sam Houston 37, Jefferson 36

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Dec. 31)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 19-25

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 52, New Braunfels 33
Wagner 65, Smithson Valley 46
Clemens 66, South San 41
Steele 54, East Central 35
District 27-5A
Lanier 65, Kennedy 60
Sam Houston 51, Edison 49
Highlands 57, Memorial 46
Brackenridge 70, Burbank 51
District 28-5A
Medina Valley 78, Floresville 29
McCollum 59, Southwest 48
Southside 62, Eagle Pass Winn 39
Harlandale 60, Southwest Legacy 34

Non-district
Pleasanton 49, Fox Tech 34
Alamo Heights 60, Jefferson 50

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

MERRY CHRISTMAS!

Games of Dec. 26-Jan. 1

Monday’s games

Non-district

Boerne ISD Tournament

New Braunfels Canyon 65, Southwest 28
La Vernia 63, Southwest 34

Tuesday’s games

District 27-3A
Karnes City 65, West Campus 5
Non-district

Young Women’s Leadership Academy 31, Pleasanton 26
Boerne ISD Tournament

New Braunfels 50, Southwest 24
Boerne 59, Southwest 13
Randolph Tournament

Southwest Legacy 47, Randolph 37
Crystal City 47, Southwest Legacy 46

Wednesday’s games

District 27-5A
Sam Houston 51, Brackenridge 37
Jefferson 63, Memorial 52
Lanier 47, Edison 38
Burbank 50, Highlands 45
Non-district
Comfort Deer Holiday Classic

Comfort 53, Fox Tech 34
Harper 55, Young Women’s Leadership Academy 26
Rocksprings 48, Fox Tech 33
Hondo 64, Young Women’s Leadership Academy 34
Randolph Tournament

Southwest Legacy 36, San Antonio Lutheran 33
Southwest Legacy 50, Roma 34

Thursday’s games

District 28-5A
Southside 45, Floresville 43
Medina Valley 71, Southwest 32
Harlandale 56, McCollum 31
Southwest Legacy 42, Eagle Pass Winn 38
Non-district
Comfort Deer Holiday Classic

Fox Tech 54, Johnson City 46
Young Women’s Leadership Academy 27, Nueces Canyon 26
Young Women’s Leadership Academy 46, Fox Tech 36

Friday’s games

District 27-5A
Burbank vs. Jefferson (ppd., no reschedule date)
Edison 59, Kennedy 31
Lanier 53, Brackenridge 43
Highlands 45, Sam Houston 40
District 27-3A
Natalia 56, West Campus 17
Cotulla at Lytle (score unavailable)
Dilley at Jourdanton (score unavailable)

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Dec. 18)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 12-18

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 57, East Central 48
Clemens 71, New Braunfels 34
Judson 52, Steele 51
Wagner 75, South San 48
District 27-5A
Kennedy 60, Burbank 47
Sam Houston 59, Lanier 55
Edison 67, Memorial 46
Jefferson 56, Brackenridge 52
District 27-3A
Poth 58, West Campus 6
Non-district
Bandera 41, Young Women’s Leadership Academy 38
San Marcos 67, Southwest 25

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 74, East Central 42
Wagner 78, Judson 76
Steele 64, Smithson Valley 36
New Braunfels 59, South San 41
District 27-5A
Brackenridge
68, Memorial 45
Highlands 57, Jefferson 41
Burbank 52, Edison 48
Sam Houston 55, Kennedy 43
District 28-5A
Harlandale 60, Southwest 37
McCollum 45, Floresville 40
Medina Valley 64, Eagle Pass Winn 28
Southside 52, Southwest Legacy 36
District 27-3A
Dilley 46, West Campus 19
Non-district
Fox Tech at Providence (canceled)

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Dec. 11)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 5-11

Monday’s games

Non-district

South San at Incarnate Word (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-5A
Sam Houston 57, Burbank 54 (OT)
Edison 47, Highlands 40
Kennedy 52, Jefferson 41
Lanier 66, Memorial 40
District 27-3A
Lytle 93, West Campus 10
Non-district
Brooks Academy at Knippa (score unavailable)
McCollum 55, New Braunfels Davenport 36
East Central 69, Southwest 37
La Vernia 63, Southwest Legacy 33

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-5A
Edison 61, Jefferson 42
Kennedy 58, Memorial 49
Lanier 63, Burbank 38
Highlands 66, Brackenridge 50
District 27-3A
Cotulla 58, West Campus 8
Non-district
McCollum at Pearsall (score unavailable)
Seguin 56, Harlandale 42
La Vernia 54, Southside 27
Southwest 37, Eagle Pass 31
Young Women’s Leadership Academy 68, KIPP-SOMOS 8

Saturday’s games

Non-district
St. Mary’s Hall, 46, Fox Tech 33

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Dec. 4)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 28-Dec. 4

Monday’s games

Non-district

No games scheduled

Tuesday’s games

Non-district
Brackenridge 54, San Antonio Christian 41
Young Women’s Leadership Academy at KIPP U-Prep (score unavailable)
Milton Lee Academy vs. Brooks Academy (score unavailable)
Antonian 63, Edison 51
San Marcos 61, Highlands 36
Memorial 66, Harlandale 63
Southside 47, Jefferson 45
Lanier 54, Southwest 31
East Central 66, Sam Houston 64
Southwest Legacy 75, Stockdale 41

South San 74, Del Rio 32

La Vernia at Burbank (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Hondo Tournament

Burbank vs. Alamo Heights (score unavailable)
Lanier vs. Beeville (score unavailable)
Lampasas 56, Harlandale 44
El Paso Socorro 64, Southwest Legacy 36
Southside 40, El Paso Socorro 37
Burbank vs. Cotulla (score unavailable)
Beeville 69, Jefferson 43
Lanier vs. Uvalde (score unavailable)
Jefferson 35, Pleasanton 28
Northeast ISD Tournament

East Central 51, LEE 27
Sam Houston 44, MacArthur 30
Amarillo 77, Highlands 45
Edgewood ISD Tournament

Memorial 55, Young Women’s Leadership Academy 53
Kennedy 53, Fox Tech 45
McCollum 38, Southside 36
Lampasas 59, Young Women’s Leadership Academy 33
McCollum 54, Southwest Legacy 41
Southwest 33, El Paso 24
Harlandale 62, Memorial 45
San Benito 42, Southwest 28
El Paso Irvin 43, Fox Tech 41
Border Olympics
At Laredo United South

Crystal City 63, Edison 52
Laredo United 87, Edison 62

Friday’s games

Non-district
Hondo Tournament

Lanier 46, Pleasanton 27
Jefferson 69, Uvalde 44
Burbank 57, Eagle Pass 50
Lanier 52, Jefferson 40
Hondo 66, Burbank 43
Northeast ISD Tournament
Amarillo 88, East Central 41

Highlands 44, LEE 33
Veterans Memorial 61, Sam Houston 50
Highlands 59, Roosevelt 36
Edinburg 53, East Central 46
Johnson 73, Sam Houston 43
Edgewood ISD Tournament

Southwest Legacy 66, Young Women’s Leadership Academy 60 (OT)
Lampasas 61, McCollum 20
Kennedy 42, San Benito 38
Southwest Legacy 37, Southwest 34
El Paso 39, Fox Tech 36
El Paso Socorro 50, Memorial 44
San Benito 45, McCollum 35
Harlandale 71, Southside 44
Southside 55, El Paso Irvin 31

Semifinals

Lampasas 63, Kennedy 29
Harlandale 66, San Antonio Christian 55
Border Olympics
At Laredo United South

Weslaco 71, Edison 43
South San 53, Laredo Martin 24
Edison 59, Laredo Nixon 55
South San 52, Zapata 18

Saturday’s games

Non-district
Hondo Tournament

Alamo Heights 42, Jefferson 39
Uvalde 49, Burbank 47

OTHER AREA TEAMS — Lanier.
Edgewood ISD Tournament

Southside 46, San Benito 38

Consolation championship

El Paso Socorro 60, Southwest Legacy 25

Third place

San Antonio Christian 58, Kennedy 48

Championship

Lampasas 65, Harlandale 33
Border Olympics
At Laredo United South

Edison 38, Zapata 14

Semifinals

Laredo United 80, South San 65

Third place

Judson 69, South San 65

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 27)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 21-27

Monday’s games

Non-district
Lytle 59, Southwest Legacy 40
Randolph 42, Fox Tech 31
Lanier 41, San Antonio Christian 35
Alamo Heights 50, Young Women’s Leadership Academy 41
Kennedy 49, Pleasanton 46

Boerne 67, Highlands 58
Edison 42, Victoria West 39
La Vernia 59, Jefferson 37
Holmes 53, East Central 48
Holy Cross 47, West Campus 25

Tuesday’s games

Non-district
Edison 46, MacArthur 32
Southwest Legacy 48, Dilley 28
Fox Tech 71, West Campus 18
Sam Houston 47, Harlandale 41
Kennedy 50, Jay 44
Southside 41, Memorial 31
Young Women’s Leadership Academy 41, Randolph 33
Boerne Champion 69, Lanier 28
McCollum 58, Burbank 49
Boerne Geneva 71, Southwest 16
Antonian 78, Brackenridge 55
East Central 39, LEE 15

Laredo United 74, South San 67

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled
HAPPY THANKSGIVING!!!

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 20)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 14-20

Monday’s games

Non-district
Harper 89, Brooks Academy 22

Tuesday’s games

Non-district
East Central 60, MacArthur 39
Fox Tech at Bandera (score unavailable)
St. Gerard vs. Brooks Academy (score unavailable)
Holmes 53, Southwest Legacy 31
Memorial 42, Pleasanton 38
Harlandale 70, Burbank 54
Highlands 56, McCollum 44
San Marcos 66, Sam Houston 44
South San 61, Southside 46
Stockdale 57, West Campus 35
Young Women’s Leadership Academy 48, Providence 35
Boerne Champion 75, Brackenridge 27
Boerne 65, Edison 32
Antonian 63, Lanier 47
Jefferson 57, Southwest 29

Alamo Heights 64, Kennedy 60

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Fort Bend ISD Tournament

Highlands 55, Fort Bend Kempner 51 (OT)
Highlands vs. Missouri City Ridge Point (score unavailable)
Jaguar Classic
At Floresville

Brackenridge 40, Lockhart 38
Lanier 70, Karnes City 63
Somerset 64, Brackenridge 60
Laredo Alexander 67, Edison 36
Border Bash

At McAllen

Jefferson 54, Brownsville Hanna 50
Donna 52, Jefferson 45
SAISD Tournament

El Paso Burges 60, McCollum 21
Boerne Champion 83, Burbank 21
Boerne 70, Sam Houston 22
Incarnate Word 42, East Central 29
Southside Tournament

Southside 51, Memorial 45
Harlandale 66, Alamo Heights 51
Harlandale 68, West Campus 33
Devine vs. West Campus (score unavailable)
Kennedy 50, Harlandale 40
Kennedy 57, West Campus 20
Lytle 64, Southside 40
Memorial 51, Uvalde 34
Southwest ISD Tournament

Harlingen 92, Southwest Legacy 35
Jay 77, Southwest Legacy 59
Victoria East 65, Southwest 23

Friday’s games

Non-district
Young Women’s Leadership Academy
60, San Antonio Lutheran 52

St. Anthony 52, Providence 39
Fort Bend ISD Tournament
Highlands vs. Houston Langham Creek (score unavailable)
Jaguar Classic
At Floresville

MacArthur 43, Edison 39
Brackenridge vs. Houston Second Baptist (score unavailable)
Lanier vs. Rockport-Fulton (score unavailable)
Border Bash at McAllen
Jefferson
vs. McAllen Rowe (score unavailable)
SAISD Tournament

Burbank 59, McCollum 53
East Central 51, El Paso Austin 25
Sam Houston vs. Eagle Pass Winn (score unavailable)
McCollum 64, LEE 52
Burbank vs. Midland Legacy (score unavailable)
East Central 59, Sam Houston 41
Southside Tournament

Alamo Heights 2, Kennedy 0 (forfeit)
Alamo Heights 94, West Campus 19
Del Rio 39, Southside 35
Southside 44, Uvalde 23
Lytle 55, Memorial 32
Del Rio 53, Memorial 52
Harlandale 68, West Campus 33
Devine vs. Kennedy (score unavailable)
Uvalde vs. Memorial (score unavailable)
Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 46, Southwest 45
Marshall 35, Southwest 18

Saturday’s games

Non-district
Fox Tech at New Braunfels Davenport (score unavailable)
Fort Bend ISD Tournament Highlands vs. Fort Bend Bush (score unavailable)
Jaguar Classic
At Floresville

Edison vs. Gonzales (score unavailable)
OTHER AREA TEAMS — Brackenridge, Lanier.
Border Bash at McAllen
Jefferson
vs. Brownsville Pace (score unavailable)
SAISD Tournament

Sam Houston 46, LEE 42
Burbank 52, El Paso Austin 37

Consolation championship

Midland Legacy d. East Central (score unavailable)
Southside Tournament

Championship

Harlandale 60, Lytle 52

OTHER AREA TEAMS — Southside, West Campus.
Southwest ISD Tournament

Southwest Legacy 54, Laredo LBJ 44
Victoria East 47, Southwest 36

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 13)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Oct. 31-Nov. 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

No games scheduled

Wednesday’s games

Non-district

Providence 52, Schertz John Paul II 40

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

Non-district
Fox Tech at Poteet (score unavailable)
McCollum 45, Jefferson 40
Harlandale 58, Edison 55
Southside 61, Alamo Heights 47

Young Women’s Leadership Academy 48, Canyon Lake 43
Churchill 58, Southwest 26

South San 66, Victoria West 40

Saturday’s games

Non-district
Brennan 83, East Central 42
Kennedy 56, Southwest Legacy 41

Memorial 53, Floresville 42

Games of Nov. 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

Non-district
St. Mary’s Hall 58, Young Women’s Leadership Academy 54
Alamo Heights 73, Burbank 50
Incarnate Word 45, Edison 44
Harlandale 64, Lanier 51
Fox Tech 31, Luling 14
Pleasanton 72, West Campus 11
Sam Houston 64, Southwest 35
New Braunfels Davenport 59, Southwest Legacy 55
Southside 51, Kennedy 31
Antonian 61, Highlands 43
Brackenridge 58, McCollum 43
East Central 51, Warren 31

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Harlandale ISD Tournament

Harlandale 79, Schertz John Paul II 29
Lanier 72, Alamo Heights 66
Highlands 32, Southside 28
East Central 61, Kennedy 18
Del Valle 59, West Campus 14
Brackenridge 53, Del Rio 32
Harlandale 63, Del Rio 47
McCollum 77, Kennedy 35
Brackenridge 62, Schertz John Paul 18
Lanier 68, Eagle Pass 26
Southside 89, West Campus 24
East Central 44, McCollum JV 5
Northside ISD Tournament

Lewisville Flour Mound 70, Jefferson 27
Sam Houston 53, Churchill 51
Smithson Valley 68, Burbank 36

Friday’s games

Non-district
Memorial 53, Southwest 29
Harlandale ISD Tournament

Lanier 62, Roosevelt 25
Harlandale 70, Brackenridge 69
Highlands 80, West Campus 32
East Central 66, McCollum 32
Kennedy 61, McCollum JV 30
Southside 52, Del Valle 26
Harlandale 62, Alamo Heights 51
Lanier 56, Brackenridge 51
Kennedy 58, West Campus 22
Kennedy 61, McCollum 30
East Central 49, Southside 15
Highlands 73, McCollum 46
Northside ISD Tournament

Jefferson 31, LEE 22
Madison 54, Burbank 45
Churchill 52, Jefferson 43
Stevens 53, Sam Houston 35
Sam Houston 46, Warren 43

Saturday’s games

Non-district

St. Anthony 51, Fox Tech 31
Young Women’s Leadership Academy 48, TMI 5
Harlandale ISD Tournament

Lanier 77, Harlandale 45
Alamo Heights 51, Brackenridge 46
McCollum JV vs. West Campus (score unavailable)
Kennedy 46, Roosevelt 43
Highlands 50, Harlandale 49

Championship

East Central 57, Lanier 37
Northside ISD Tournament

Madison 55, Jefferson 45
LEE 43, Burbank 28
Churchill 66, Burbank 34
Smithson Valley 56, Sam Houston 43

GIRLS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 7-13

Thursday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Highlands (12-10) 68, Southwest Legacy (15-10) 58

Southside (14-12) 57, Jefferson (20-5) 49

Lanier (17-6) 87, Harlandale (15-11) 46

Medina Valley (24-3) 64, Sam Houston (13-9) 41

Friday’s games

CLASS 4A

Bi-district round

Crystal City (9-6) 49, Young Women’s Leadership Academy (6-13) 40

Hondo (17-5) 76, Fox Tech (2-20) 19

Games of February 14-22

Saturday’s games

CLASS 5A

Area round

Boerne Champion (21-3) 75, Southside (14-13) 44

Monday’s games

CLASS 5A

Area round

New Braunfels Canyon (22-3) 70, Lanier (17-7) 47

Cedar Park (20-1) 92, Highlands (12-11) 44

Games of February 25-March 2

Saturday’s games

TAPPS 5A

Bi-district round

Providence (15-6) 52, Victoria St. Joseph (5-6) 42

Games of March 3-6

Tuesday’s games

TAPPS 5A

Area round

Houston Second Baptist (17-7) 65, Providence (15-7) 47

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 7-24

MONDAY’S GAMES
District 27-6A
Wagner 69, East Central 50
TUESDAY’S GAMES

TAPPS 3-5A
Providence 62, TMI 14
TAPPS 3-4A
Austin Veritas Academy at Schertz John Paul II (ppd., rescheduled to 6:45 p.m. Wednesday)
Texas School for the Deaf at San Antonio Lutheran (canceled)
TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 54, St. Gerard 29

District 29-4A

First-place tiebreaker

Devine 59, Somerset 58


WEDNESDAY’S GAMES

TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 52, Austin Veritas Academy 28
THURSDAY’S GAMES
No games scheduled
FRIDAY’S GAMES
TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s at Providence (postponed)
TAPPS 3-4A
Holy Cross 41, San Antonio Lutheran 37

WEDNESDAY, FEB. 24 GAMES
TAPPS 3-5A
Providence 41, Austin St. Michael’s 36

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 31-Feb. 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 75, Clemens 57

Judson 71, East Central 34

Wagner 65, New Braunfels 61

South San 56, Smithson Valley 40

District 27-5A
Brackenridge 58, Kennedy 54

Jefferson 43, Sam Houston 40

Memorial 49, Burbank 46

Highlands 52, Lanier 50 (OT)

District 28-5A
Southside 56, Harlandale 32

McCollum 52, Eagle Pass Winn 30

Medina Valley 43, Southwest Legacy 32

Floresville 59, Southwest 44

District 29-4A
Somerset 63, Young Women’s Leadership Academy 7

TAPPS 3-5A
Providence 49, Austin Brentwood Christian 44

TAPPS 3-4A
Holy Cross 43, Austin Veritas Academy 40

TAPPS 5-2A
Shiner St. Paul 68, St. Gerard 20

Wednesday’s games

District 27-5A
Highlands 54, Memorial 33

TAPPS 3-5A
St. Mary’s Hall 44, St. Anthony 35

Non-district

Fox Tech 37, Antonian JV 35

Thursday’s games

TAPPS 5-2A
Shiner St. Paul 49, St. Gerard 20

Friday’s games

District 27-6A
New Braunfels 73, East Central 69

Judson 94, Smithson Valley 31

Steele 63, South San 44

Wagner 58, Clemens 48

District 27-5A
Edison 55, Brackenridge 54

Highlands 53, Kennedy 48

Lanier 47, Jefferson 37

Sam Houston 48, Memorial 44

District 29-4A
Devine 65, Young Women’s Leadership Academy 29

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 55, Providence 28

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 38, Schertz John Paul II 36

Texas School for the Deaf at Holy Cross (score unavailable)

TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (score unavailable)

Saturday’s games

District 27-6A

Steele 82, Wagner 64

Non-district

Southside 71, Somerset 57

GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 10)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Through Feb. 10

QUALIFIERS: Harlandale (15-10, 9-5), Highlands (11-10, 11-5), Jefferson (20-4, 15-1), Lanier (16-6, 14-2), Providence (13-6, 9-5), Sam Houston (13-8, 11-5), Southside (13-12, 9-5), Southwest Legacy (15-9, 11-3), Young Women’s Leadership Academy (6-12, 2-4).

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 24-30

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 61, Clemens 31

South San 70, East Central 51

New Braunfels 54, Smithson Valley 38

Wagner at Steele (score unavailable)

District 27-5A
Sam Houston 66, Brackenridge 48

Lanier 57, Edison 23

Jefferson 64, Memorial 39

Highlands 59, Burbank 56

District 28-5A
Floresville 53, Eagle Pass Winn 42

Medina Valley 59, Harlandale 33

Southside 55, McCollum 39

Southwest Legacy 62, Southwest 37

District 29-4A
Devine 83, Fox Tech 10

TAPPS 3-5A
Providence 62, Austin Regents 44

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 37, Holy Cross 23

TAPPS 5-2A
Bulverde Bracken Christian 45, St. Gerard 31

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 56, Memorial 29

TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II at Holy Cross (score unavailable)

Friday’s games

District 27-6A
East Central
at Wagner(ppd., rescheduled to 5 p.m. Feb. 8)

Judson 93, South San 58

Clemens 72, Smithson Valley 31

Steele 60, New Braunfels 33

District 27-5A
Lanier 51, Brackenridge 44

Highlands 43, Sam Houston 33

Kennedy 61, Edison 60 (OT)

Jefferson 66, Burbank 37

District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (canceled)

Medina Valley 66, Southside 55

Harlandale 60, Floresville 44

Southwest Legacy 61, McCollum 41

District 29-4A
Devine 50, Somerset 48

TAPPS 3-5A

Austin Hyde Park 47, Providence 44

St. Mary’s Hall 42, Austin Brentwood Christian 37

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 37, Austin Veritas Academy 18

Schertz John Paul II 35, Holy Cross 27

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge 62, Memorial 39

District 29-4A
Young Women’s Leadership Academy 37, Fox Tech 33

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 17-23

Monday’s games

TAPPS 3-5A
Providence 66, St. Anthony 39

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 70, East Central 35

Judson 75, Wagner 43

New Braunfels 60, South San 37

Steele 58, Smithson Valley 35

District 27-5A
Edison 67, Burbank 62 (OT)

Jefferson 52, Highlands 31

Sam Houston 51, Kennedy 48

Brackenridge vs. Memorial (ppd., rescheduled for 10 a.m. Jan. 30 at Edgewood Gym)

District 28-5A
McCollum 53, Harlandale 41

Medina Valley 59, Southwest 26

Southside 57, Floresville 37

Southwest Legacy 56, Eagle Pass Winn 22

District 29-4A
Devine 62, Young Women’s Leadership Academy 27

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 42, Schertz John Paul II 33

Wednesday’s games

TAPPS 3-5A
Providence 66, St. Anthony 42

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Judson 71, New Braunfels 36

Wagner 68, Smithson Valley 40

Steele 78, East Central 52

District 27-5A
Sam Houston 60, Edison 24

Lanier 65, Kennedy 34

Memorial at Highlands, 5:30 p.m.

Burbank vs. Brackenridge at Alamo Convocation Center, 8 p.m.

District 28-5A
Harlandale 72, Eagle Pass Winn 48

Medina Valley 64, McCollum 55

Southside 43, Southwest 36

Southwest Legacy 54, Floresville 37

District 29-4A
Somerset 94, Fox Tech 27

TAPPS 3-5A
San Antonio Lutheran at Texas School for the Deaf (canceled)

Schertz John Paul II at Austin Veritas Academy (score unavailable)

Providence 61, St. Mary’s Hall 52

TAPPS 3-4A
Holy Cross at San Marcos Academy (score unavailable)

TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 62, St. Gerard 22

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Castle Hills Christian (score unavailable)

Saturday’s games

District 27-6A

Clemens 77, South San 60

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

MONDAY
District 29-4A
Young Women’s Leadership Academy 35, Fox Tech 30
TUESDAY
District 27-6A
Clemens 63, Wagner 53
Judson 63, Smithson Valley 36
New Braunfels 61, East Central 56
Steele 72, South San 35
District 27-5A
Highlands 51, Brackenridge 49
Kennedy 51, Memorial 40
Jefferson 49, Edison 48
Lanier 62, Burbank 31
District 28-5A
Medina Valley 66, Eagle Pass Winn 21
Harlandale 59, Southwest 47
McCollum 51, Floresville 33
Southwest Legacy 54, Southside 41
District 29-4A
Somerset 45, Devine 35
District 3-4A
Schertz John Paul II 54, Holy Cross 21
District 3-5A

Providence 49, TMI 31
WEDNESDAY
No games scheduled
THURSDAY
District 3-4A
Austin Veritas Academy 54, Holy Cross 27

FRIDAY
District 27-6A

Smithson Valley 53, East Central 50 (OT)
Steele 60, Judson 58
Wagner 79, South San 68
Clemens 57, New Braunfels 47
District 27-5A
Lanier 55, Sam Houston 52
Kennedy 43, Burbank 34
Jefferson 64, Brackenridge 46

Memorial at Edison (ppd., rescheduled to 5:30 p.m. Jan. 28)
District 28-5A
Medina Valley 69, Floresville 26
Southside 66, Eagle Pass Winn 39

Southwest Legacy 70, Harlandale 48
McCollum 52, Southwest 38
District 29-4A
Somerset 59, Young Women’s Leadership Academy 14
TAPPS 3-5A
San Antonio Christian 53, Providence 41
St. Mary’s Hall at Austin St. Michael’s (ppd., rescheduled to 5 p.m., Feb. 11)
TAPPS 5-2A
Shiner St. Paul at St. Gerard (score unavailable)
SATURDAY
District 28-5A
Southside 67, Floresville 64 (OT)
Medina Valley 50, McCollum 48

District 27-6A

South San 68, East Central 61

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 3-9

Monday’s games

Non-district
IDEA Monterrey Park College Prep at St. Gerard (score unavailable)


Tuesday’s games

District 27-6A
Wagner 68, East Central 66
Steele 73, New Braunfels 46

Judson 93, South San 31
Clemens 57, Smithson Valley 39
District 27-5A
Brackenridge 42, Edison 39
Highlands 50, Kennedy 28
Jefferson 61, Lanier 42
Sam Houston 53, Memorial 20
District 28-5A
Southwest Legacy 69, McCollum 51
Medina Valley 49, Southside 46
Southwest 39, Eagle Pass Winn 36
Harlandale 61, Floresville 49
District 29-4A
Somerset 71, Fox Tech 20
Brooks Academy at Devine (score unavailable)


Wednesday’s games

No games scheduled


Thursday’s games


TAPPS 3-4A
Texas School for the Deaf at Schertz John Paul II (postponed, no reschedule date)


Friday’s games

District 27-6A
Judson 92, East Central 44
Smithson Valley 65, South San 52

Steele 58, Clemens 41
Wagner 56, New Braunfels 46
District 27-5A
Sam Houston 57, Burbank 28
Jefferson 48, Kennedy 32
Lanier 66, Memorial 28
Highlands 58, Edison 43
District 28-5A
McCollum 32, Eagle Pass Winn 29
Medina Valley 66, Southwest Legacy 54

Floresville 43, Southwest 22

Harlandale 71, Southside 67
District 29-4A
Devine 79, Fox Tech 15
TAPPS 3-5A
Austin St. Michael’s 46, Providence 41
TAPPS 3-4A
TMI 36, Holy Cross 33
TAPPS 5-2A
St. Gerard at Bulverde Bracken Christian (score unavailable)


Saturday’s games

District 27-6A

Clemens 70, South San 56
Judson 84, New Braunfels 39
Steele 54, Wagner 47
District 27-5A
Kennedy 56, Burbank 54
District 28-5A
Southside 45, McCollum 29

Medina Valley 69, Floresville 32
Non-district
New Braunfels Christian at Holy Cross (score unavailable)

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 20-26

Monday’s games

Non-district
Young Women’s Leadership Academy at Hondo (canceled)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 55, Clemens 45

New Braunfels 54, Smithson Valley 34

South San at East Central (ppd., no reschedule date)

Steele at Wagner (ppd., no reschedule date)

District 27-5A
Highlands 62, Burbank 41

Lanier 62, Edison 47

Jefferson 53, Memorial 37

Sam Houston 48, Brackenridge 45

District 28-5A
Harlandale 58, McCollum 57

Medina Valley 61, Southwest 11

Southwest Legacy 65, Eagle Pass Winn 49

Southside at Floresville (ppd., rescheduled to 2 p.m. Jan. 16)

Non-district

Pleasanton 55, Fox Tech 30

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

MERRY CHRISTMAS!!!

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Dec. 27-Jan. 2

Monday, Dec. 28 games

No games scheduled

Tuesday, Dec. 29 games

District 27-5A
Lanier 67, Burbank 29

Wednesday, Dec. 30 games

District 27-5A
Lanier 56, Brackenridge 47

Kennedy 61, Edison 60 (OT)

Sam Houston 53, Highlands 49

District 28-5A
Southside 49, Southwest 39

Southwest Legacy 78, Floresville 68

McCollum at Medina Valley (ppd, no reschedule date)

Harlandale 68, Eagle Pass Winn 29

Non-district
Sunnybrook 57, Young Women’s Leadership Academy 16

Canyon Lake 40, Fox Tech 20

Providence at Holy Cross (score unavailable)

Thursday, Dec. 31 games

District 27-6A
Smithson Valley 59, Wagner 56

Friday, Jan. 1 games

No games scheduled

HAPPY NEW YEAR!!!

Saturday, Jan. 2 games

District 27-5A
Burbank
48, Memorial 32

Kennedy 52, Brackenridge 51

Lanier 64, Highlands 57

Jefferson 34, Sam Houston 24

District 28-5A
Southside
at McCollum (ppd., rescheduled to noon Jan. 9)

Medina Valley 68, Harlandale 49

Floresville 53, Eagle Pass Winn 38

Southwest Legacy 43, Southwest 18

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 13-19

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 73, East Central 35

South San 66, New Braunfels 60 (OT)

Steele 65, Smithson Valley 32

District 27-5A

Edison 61, Burbank 30

Jefferson 57, Highlands 40

Brackenridge 59, Memorial 44

Sam Houston vs. Kennedy (score unavailable)

District 28-5A

McCollum, 68, Floresville 33

Harlandale 38, Southwest 33

Medina Valley 60, Eagle Pass Winn 24

Southwest Legacy 54, Southside 44

Non-district

Bandera 38, Young Women’s Leadership Academy 28

Poteet 44, Fox Tech 25

Wednesday’s games

No games scheduled 

Thursday’s games

No games scheduled 

Friday’s games

District 27-6A

Clemens at South San (ppd., no reschedule date)

Steele 102, East Central 33

New Braunfels at Judson (ppd., no reschedule date)

Wagner at Smithson Valley (ppd., rescheduled to Dec. 31)

District 27-5A

Brackenridge 55, Burbank 42

Edison 44, Sam Houston 36

Highlands 68, Memorial 44

Lanier 70, Kennedy 32

District 28-5A

McCollum 55, Southwest 40

Medina Valley at Floresville (ppd., no reschedule date)

Harlandale 64, Southwest Legacy 58

Non-district

Schertz John Paul II 51, Fox Tech 26

Young Women’s Leadership Academy at Pleasanton (canceled)

Saturday’s games

District 27-5A

Sam Houston 47, Burbank 28

Non-district

Southside 56, Eagle Pass Winn 36

Young Women’s Leadership Academy vs. TMI (canceled)

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A
Jefferson 58, Edison 47

Kennedy 39, Memorial 37

Highlands 57, Brackenridge 49

Non-district
Schertz John Paul II at Fox Tech (score unavailable)

Beeville 68, Harlandale 55

Southside 53, New Braunfels Davenport 20

South San 74, Incarnate Word 62

La Vernia 79, Southwest Legacy 35

Southwest 56, Eagle Pass 38

Young Women’s Leadership Academy 39, KIPP/UPREP 14

McCollum 55, Pearsall 24

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No matches scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 64, New Braunfels 49

South San 81, Wagner 62

Smithson Valley 55, East Central 49

District 27-5A
Jefferson 62, Brackenridge 42

Edison 52, Memorial 37

Lanier 79, Sam Houston 41

Non-district
Cole 56, Young Women’s Leadership Academy 21

Southside 55, Uvalde 25

La Vernia 44, Southwest 30

Harlandale 64, Pearsall 29

Saturday’s games

Non-district

Southwest 34, Pearsall 30

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 29-Dec. 5

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

Non-district

Boerne 58, Brackenridge 24

Antonian 85, Edison 50

Jefferson 48, Southside 34

Randolph 65, Fox Tech 17

East Central 57, Sam Houston 46

Southwest Legacy 64, Crystal City 49

San Marcos, 61, Highlands 38

McCollum at New Braunfels Davenport (score unavailable)

La Vernia 70, Burbank 29

Lanier 58, Southwest 25

Harlandale 58, Memorial 41

Young Women’s Leadership Academy at Poteet (canceled)

Wednesday’s games

TAPPS 3-5A

Boerne Geneva 47, Providence 40

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-5A
Edison 53, Highlands 47

Jefferson 72, Kennedy 44

Lanier 65, Memorial 33

Sam Houston vs. Burbank (ppd., rescheduled to Saturday, Dec. 19)

Non-district

Laredo United 74, East Central 59

Providence at St. Mary’s Hall (score unavailable)

La Vernia 55, Southside 43

New Braunfels 87, Southwest Legacy 63

Young Women’s Leadership Academy 44, Salem Sayers Baptist Academy 18

Southwest 35, Uvalde 32

Saturday’s games

Non-district

Edgewood 57, Southwest Legacy 37

Young Women’s Leadership Academy 46, Sunnybrook 43

East Central 55, Harlandale 42

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Nov. 22-28

Monday’s games

Non-district
Fox Tech 55, West Campus JV 7
Victoria West 50, Edison 36
Boerne 93, Highlands 18
La Vernia 53, Jefferson 47
FEAST vs. Young Women’s Leadership Academy (canceled)
Providence 35, Canyon Lake 30

South San 80, New Braunfels Davenport 38
Holmes 57, East Central 38
Pleasanton 57, Kennedy 33
Southwest Legacy 62, Lytle 60 (OT)

Gonzales 62, Southwest Legacy 48
San Antonio Christian at Lanier (canceled)


Tuesday’s games


Non-district
McCollum 82, Burbank 46
Sam Houston 53, Harlandale 47
Randolph 40, Young Women’s Leadership Academy 22
Boerne Champion 50, Lanier 39
Antonian 89, Brackenridge 54

Carrizo Springs 32, Fox Tech 23

Jefferson 58, Alamo Heights 34
Clemens 68, Southwest 10
MacArthur 44, Edison 38
East Central 54, LEE 36
Southside 64, Memorial 58 (OT)
Jay 58, Kennedy 26


Wednesday’s games

No games scheduled


Thursday’s games

No games scheduled
HAPPY THANKSGIVING!!!


Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

Non-district
Johnson 64, East Central 41