BASEBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of May 1-4

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (24-7-1) 7, Austin Bowie (20-14) 1 (Game 1: East Central leads best-of-3 series 1-0)

South San (17-11-3) 2, Brennan (23-7) 0 (Game 1: South San leads best-of-3 series 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Eagle Pass Winn (16-12-1) 1, Brackenridge (14-14) 0 (8 innings) (Game 1: Eagle Pass Winn leads best-of-3 series 1-0)

Southwest (22-9) 8, Jefferson (16-14) 0 (Game 1: Southwest leads best-of-3 series 1-0)

Medina Valley (20-6) 3, Highlands (15-11) 2 (Game 1: Medina Valley leads best-of-3 series 1-0)

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (24-7-1) 9, Austin Bowie (20-14) 4 (Game 2: best-of-3 series; East Central wins 1-0)

Brennan (23-7) at South San (17-11-3) (suspended, 2 outs, bottom of 7th; to resume 5 p.m. Saturday at Dickson Stadium, St. Mary’s University) (Game 2: best-of-3 series; South San leads 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Eagle Pass Winn (17-12-1) 2, Brackenridge (14-15) 0 (Game 2: Eagle Pass Winn wins best-of-3 series 1-0)

Southwest (22-9) 3, Jefferson (16-14) 0 (suspended, bottom of 2nd; to resume 8:30 a.m. Saturday at Somerset) (Game 1: Southwest leads best-of-3 series 1-0)

Harlandale (17-9) at Austin McCallum (24-4-1) (ppd., rescheduled for 10 a.m. Saturday) (1game series)

Medina Valley (21-6) 5, Highlands (15-12) 2 (Game 2: Medina Valley wins best-of-3 series 2-0)

TAPPS DIVISION I

Area round

Beaumont Monsignor Kelly (14-11) vs. Central Catholic (20-11-1) at Kahlig Park (ppd. to 1 p.m. Saturday) (1game series)

Saturday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Brennan (24-7) 1, South San (17-12-3) 0 (completion of Friday’s suspended game) (Game 2: best-of-3 series; series tied 1-1)

South San (1812-3) 7, Brennan (24-8) 0 (Game 3: best-of-3 series; South San wins 2-1)

CLASS 5A

Bi-district round

Southwest (23-9) 5, Jefferson (16-15) 1 (completion of Friday’s suspended game) (Game 2: Southwest wins best-of-3 series 2-0)

Harlandale (18-9) 13, Austin McCallum (24-5-1) 8 (8 innings) (ppd. from Friday) (Harlandale wins 1game series)

TAPPS DIVISION I

Area round

Beaumont Monsignor Kelly (14-11) 6, Central Catholic (20-12-1) 3 (1game series)

Games of May 811

Thursday, May 9 games

CLASS 6A

Area round

East Central (26-7-1) 6, Johnson (30-7) 4 (Game 1: East Central leads best-of-3 series 1-0)

Austin Westlake (28-6-1) 11, South San (18-13-3) 1 (5 innings) (Game 1: Austin Westlake leads best-of-3 series 1-0)

CLASS 5A

Area round

Dripping Springs (23-11) 5, Southwest (23-10) 0 (Game 1: Dripping Springs leads best-of-3 series 1-0)

Friday, May 10 games

CLASS 6A

Area round

Johnson (31-7) 12, East Central (26-8-1) 0 (6 innings) (Game 2: best-of-3 series tied 1-1)

Austin Westlake (29-6-1) 8, South San (18-14-3) 7 (12 innings) (Game 1: Austin Westlake wins best-of-3 series 2-0)

CLASS 5A

Area round

Southwest (24-10) 8, Dripping Springs (23-12) 7 (Game 2: best-of-3 series tied 1-1)

Saturday, May 11 games

CLASS 6A

Area round

Johnson (32-7) 3, East Central (26-9-1)(Game 3: Johnson wins best-of-3 series 2-1)

CLASS 5A

Area round

Medina Valley (22-6) Harlandale (18-10) (Medina Valley wins 1-game series)

Dripping Springs (24-12) 5, Southwest (24-10) (Game 3: Dripping Springs wins best-of-3 series 2-1)

 

BASEBALL: Area playoff pairings (thru May 1)

Class 6A

Bi-district round

East Central (23-7-1) vs. Austin Bowie at San Marcos,, best of 3 series.. Game 1: 7 p.m. Thursday. Game 2: 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): 1 p.m., Saturday.

South San (16-11-3) vs. Brennan (23-6), best of 3 series. Game 1: at Wolff Stadium, 7 p.m., Thursday. Game 2: at South San, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): at Dickson Stadium, St. Mary’s University, 1 p.m., Saturday.

Class 5A

Bi-district round

Brackenridge (14-13) vs. Eagle Pass Winn (15-12-1), best of 3 series. Game 1: at Eagle Pass Student Activities Center, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Diz Reeves Diamond, 5 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): at Jourdanton, 1 p.m. Saturday.

Jefferson (16-13) vs. Southwest (21-9)best of 3 series.. Game 1: at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Southwest, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): at Diz Reeves Diamond, noon, Saturday.

Harlandale (17-9) at Austin McCallum (24-4-1), 7 p.m., Friday. (1-game playoff).

Highlands (15-10) vs. Medina Valley (19-6), best of 3 series. Game 1: at Medina Valley, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): at Medina Valley, noon, Saturday.

TAPPS Division I

Area round

Beaumont Monsignor Kelly (13-11) vs. Central Catholic (20-11-1) at Kahlig Park, Tuesday May 7, TBA. (1-game playoff).

BASEBALL: Area playoff pairings (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 28-May 4

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (23-7-1) vs. Austin Bowie (20-12) at San Marcos: best-of-3 series: – Game 1: 7 p.m. Thursday. Game 2: 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): 1 p.m., Saturday.

South San (16-11-3) vs. Brennan (23-6): best-of-3 series: – Game 1: at Wolff Stadium, 7 p.m., Thursday. Game 2:  at South San, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): at Dickson Stadium, St. Mary’s University, 1 p.m., Saturday.

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (14-13) vs. Eagle Pass Winn (15-12-1): best-of-3 series: – Game 1: at Eagle Pass Student Activities Center, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Diz Reeves Diamond, 5 p.m. Friday.  Game 3 (if necessary):  at Jourdanton, 1 p.m. Saturday. 

Jefferson (16-13) vs. Southwest (21-9): best-of-3 series: – Game 1: at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Southwest, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary):  at Diz Reeves Diamond, noon, Saturday.

Harlandale (17-9) at Austin McCallum (24-4-1), 7 p.m., Friday. 1-game playoff

Highlands (15-10) vs. Medina Valley (19-6): best-of-3 series: – Game 1: at Medina Valley, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. Friday.  Game 3 (if necessary): at Medina Valley, noon, Saturday.

TAPPS DIVISION I

Area round

Beaumont Monsignor Kelly (13-11) vs. Central Catholic (20-11-1) at Kahlig Park, Tuesday May 7, TBA. 1-game playoff

SOFTBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2430

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Hays (22-4) 1, East Central (19-7) 0 (Game 1: best-of-3 series; Hays leads 1-0)

Holmes (25-4) 3, South San (24-12) 1 (Game 1: best-of-3 series; Holmes leads 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Southwest (31-6-1) 11, Alamo Heights (13-13) 0 (6 innings) (Game 1: best-of-3 series; Southwest leads 1-0)

Medina Valley (29-2) 11, Burbank (9-16) 0 (Game 1: best-of-3 series, Medina Valley leads 1-0)

Medina Valley (30-2) 14, Burbank (9-17) 0 (Game 2: best-of-3 series; Medina Valley wins 2-0)

Dripping Springs (33-2) 7, Harlandale (19-16) 0 (Game 1: best-of-3 series; Dripping Springs leads 1-0)

Uvalde (15-11) 10, Highlands (17-15-2) 9 (Game 1: best-of-3 series; Uvalde leads 1-0)

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Hays (23-4) 7, East Central (19-8)(Game 2: best-of-3 series; Hays wins 2-0)

East Central (19-7) at Hays (22-4), 7:30 p.m. (Game 3 (if necessary): best-of-3 series; Hays leads 1-0)

Holmes (26-4) 7, South San (24-13)(Game 2: best-of-3 series; Holmes wins 2-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (21-11) 10, Eagle Pass Winn (19-11) 8 (Game 1: best-of-3 series; Edison leads 1-0)

Dripping Springs (34-2) 12, Harlandale (19-17) 2 (5 innings) (Game 2: best-of-3 series; Dripping Springs wins 2-0)

Uvalde (16-11) 17, Highlands (17-16-2) 0 (5 innings) (Game 2: best-of-3 series; ; Uvalde wins 2-0)

Southwest (32-6-1) 17, Alamo Heights (13-14) 0 (5 innings) (Game 2: best-of-3 series; Southwest wins 2-0)

 

Saturday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (22-11) 10, Eagle Pass Winn (19-12) 8 (Game 2: best-of-3 series; Edison wins 2-0)

Games of April 30-May 11

Tuesday’s games

TAPPS DIVSION II

Bi-district round

Providence (14-8) 11, Spring Frassati Catholic (5-13) 1 (5 innings) (1-game playoff)

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Seguin (22-6) 4, Edison (22-12)(Game 1: best-of-3 series; Edison leads 1-0)

Dripping Springs (35-2) 3, Southwest (32-7-1) 0 (Dripping Springs wins 1-game playoff)

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Seguin (22-6) 6, Edison (22-12) 0 (suspended, 0 outs, bottom of 4th; to resume 2 p.m. Saturday at Seguin) (Game 2: best-of-3 series; Seguin leads 1-0)

Saturday’s games

CLASS 5A

Area round

Seguin (23-6) 7, Edison (22-13) 1 (completion of Friday’s suspended game) (Game 2: Seguin wins best-of-3 series 2-0)

Monday, May 6 games

TAPPS DIVSION II

Area round

Houston Lutheran South (18-3) 10, Providence (14-9) 0 (5 innings) (1-game playoff)

Tuesday, May 7 games

TAPPS DIVSION II

Area round

Houston Second Baptist (10-8 ???) at Holy Cross (21-10-1) (ppd., rescheduled for 1 p.m. Wednesday at Three Rivers) (1-game playoff)

Wednesday, May 8 games

TAPPS DIVSION II

Area round

Houston Second Baptist (11-8 ???) 5, Holy Cross (21-11-1) 0 (rescheduled from Tuesday) (1-game playoff)

 

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2127

Monday’s games

TAPPS 3I

Antonian 11-5, Austin St. Dominic Savio 1-3 (Game 1: 5 innings)

Central Catholic 10-22, St. Mary’s Hall 0-1 (both games 5 innings)

Tuesday’s games

District 266A

East Central 4, San Marcos 1

Judson 12, Steele 0 (5 innings)

New Braunfels Canyon 14, New Braunfels 4 (5 innings)

Smithson Valley, 7, Clemens 1

District 276A

Johnson 3, Churchill 2

LEE 4, Roosevelt 3 (9 innings)

Madison 1, South San 0

Reagan 5, MacArthur 1

District 265A

Boerne Champion 4, Kerrville Tivy 3

Harlandale 12, Kennedy 2 (5 innings)

Seguin 12, Memorial 0 (5 innings)

Wagner 11, Veterans Memorial 7

District 275A

Alamo Heights 15, Sam Houston 2 (6 innings)

Burbank 10, Lanier 1

Edison 7, Jefferson 4

Highlands 6, Brackenridge 3 (8 innings)

District 285A

Medina Valley 7, Floresville 2

Somerset 4, Southwest Legacy 2

Southwest 4, Eagle Pass Winn 2

Uvalde 9, Southside 4

TAPPS 4II

Austin Hyde Park 6, Austin Brentwood Christian 4

Holy Cross 2, San Antonio Christian 0

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 20, Hill Country Christian 5 (6 innings)

Shiner St. Paul 13, Victoria Faith Academy 4

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 276A

MacArthur 10, LEE 5

Churchill 11, Roosevelt 0 (6 innings)

Johnson 7, Madison 3

Reagan 8, South San 6

District 265A

McCollum 12, Memorial 2 (6 innings)

District 285A

Southwest 4, Somerset 0

 

Friday’s games

District 265A

Boerne Champion 14, Wagner 5

Kerrville Tivy 13, Harlandale 0 (5 innings)

Seguin 14, Kennedy 2

District 285A

Eagle Pass Winn 4, Harlan 0

Floresville 4, Southwest Legacy 3

Medina Valley 7, Southside 4

TAPPS 4V

Shiner St. Paul 10, Bulverde Bracken Christian 8

District 266A

Second place tie-breaker

New Braunfels Canyon 14, New Braunfels 10

District 276A

First place tie-breaker

Play-in game

MacArthur 11, Churchill 4

Saturday’s games

TAPPS 3I

Central Catholic 10-10, Austin St. Dominic Savio 4-1 (DH)

District 276A

Fourth place tie-breaker

South San 6, MacArthur 5

District 27-5A

Fourth place tie-breaker

Jefferson 6, Burbank 2

District 28-5A

First place tie-breaker

Southwest 5, Medina Valley 4

BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (14-13, 11-3), Central Catholic (18-10-1, 5-2), East Central (23-7-1, 12-2), Harlandale (17-9, 10-6), Highlands (15-10, 9-5), Jefferson (16-13, 8-6), South San (17-11-3, 7-7), Southwest (21-9, 12-4).

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1420

Monday’s games

District 265A

Boerne Champion 10, Memorial 0 (5 innings)

Kennedy 6, Veterans Memorial 5

Kerrville Tivy 10, Wagner 0 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Medina Valley 6

Southside 10, Floresville 9

Southwest Legacy 3, Harlan 2

Uvalde 11, Somerset 0 (6 innings)

TAPPS 4-V

New Braunfels Christian 23, Keystone 1

Hill Country Christian 15, St. Gerard 4

Tuesday’s games

District 266A

Clemens 4, Judson 3

East Central 10, Steele 1

New Braunfels 4, Smithson Valley 3

New Braunfels Canyon 4, San Marcos 3 (9 innings)

District 276A

Johnson 7, South San 0

MacArthur 8, Churchill 3

Madison 7, LEE0

Reagan 14, Roosevelt 1 (5 innings)

District 265A

Harlandale 3, McCollum 1

District 275A

Brackenridge 16, Sam Houston 2

Burbank 9, Alamo Heights 4

Jefferson 11, Highlands 1

Lanier 7, Edison 6

TAPPS 3I

Antonian 7, Austin St. Dominic Savio 1

Central Catholic 9, St. Mary’s Hall 0

TAPPS 4II

TMI 2, Holy Cross 1

TAPPS 4-V

Shiner St. Paul 4, Bulverde Bracken Christian 2

Bulverde Living Rock 8, Victoria Faith Academy 2

Wednesday’s games

District 285A

Medina Valley 11, Harlan 0 (6 innings)

Thursday’s games

District 266A

Clemens 4, Judson 0

Smithson Valley 11, New Braunfels 8

New Braunfels Canyon 13, San Marcos 2 (5 innings)

Steele 4, East Central 2

District 276A

Reagan 13, LEE 1 (5 innings)

Johnson 10, Roosevelt 0 (6 innings)

MacArthur 17, Madison 7 (6 innings)

Churchill 11, South San 0 (6 innings)

District 265A

Boerne Champion 12, Kennedy 1 (5 innings)

Harlandale 14, Memorial 1 (5 innings)

Seguin 4, McCollum 1

Kerrville Tivy 19, Veterans Memorial 4 (5 innings)

District 275A

Highlands 7, Burbank 0

Edison 19, Sam Houston 3 (5 innings)

Alamo Heights 22, Lanier 0 (5 innings)

Brackenridge 11, Jefferson 2

District 285A

Southwest 12, Harlan 8

Medina Valley 9, Somerset 2

Eagle Pass Winn 10, Southwest Legacy 3

Floresville 5, Uvalde 4

TAPPS 4V

Bulverde Living Rock vs. St. Gerard (score unavailable)

Non-district

Holy Cross 8, Comfort 0

San Antonio Wolverines 13, Southside 0 (5 innings)

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1420

Monday’s games

District 27-5A

Alamo Heights 16, Lanier 1 (3 innings) (rescheduled from Saturday)

District 28-5A

Southwest 12, Harlan 5 (rescheduled from Saturday)

Tuesday’s games

District 266A

Judson 4, East Central 0

New Braunfels 3, Clemens 0

New Braunfels Canyon 4, Steele 0

San Marcos 9, Smithson Valley 7

District 276A

Churchill 16, Roosevelt 7

Johnson 15, Madison 0 (4 innings)

MacArthur 15, LEE 0 (3 innings)

South San 4, Reagan 2

District 26-5A

Boerne Champion 12, Kerrville Tivy 10

Harlandale 10, Kennedy 0 (5 innings)

Seguin 15, Memorial 0 (3 innings)

Veterans Memorial 23, Wagner 1 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Burbank 6, Lanier 3

Edison 16, Jefferson 1 (4 innings)

Highlands 10, Brackenridge 1

District 28-5A

Southwest 12, Eagle Pass Winn 2 (5 innings)

Southwest Legacy 5, Somerset 4

Uvalde 11, Southside 2

Floresville at Medina Valley (score unavailable)

District 304A

Cuero 8, Poteet 3

La Vernia 15, Pleasanton 3 (5 innings)

Brooks Academy at Gonzales (score unavailable)

TAPPS 3-II

Holy Cross 8, Austin Brentwood Christian 0

San Antonio Christian 19, Austin Hyde Park 0 (3 innings)

TMI 4, Providence 3

TAPPS 5-IV

Keystone 14, Kerrville Our Lady of the Hills 5

Hill Country Christian vs. St. Gerard (score unavailable)

Wednesday’s games

Non-district

Antonian 4, Holy Cross 3

Thursday’s games

District 26-6A

Judson 13, Clemens 12 (8 innings)

New Braunfels 15, Smithson Valley 3 (5 innings)

New Braunfels Canyon 16, San Marcos 1 (4 innings)

East Central 11, Steele 4

District 26-5A

Boerne Champion 22, Wagner 2 (3 innings)

Kerrville Tivy 10, Harlandale 1

McCollum 16, Memorial 1 (3 innings)

Seguin 25, Kennedy 1 (3 innings)

District 285A

Eagle Pass Winn 7, Harlan 2

Medina Valley 11, Southside 0 (5 innings)

Southwest 19, Somerset 3 (3 innings)

Southwest Legacy 8, Floresville 7 (9 innings)

TAPPS 3II

San Antonio Christian at Austin Brentwood Christian (score unavailable)

TAPPS 5-IV

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Hill Country Christian at New Braunfels Christian (score unavailable)

District 27-6A

Second-place tie-breaker

MacArthur 8, South San 7

Non-district

Schertz John Paul II at Holy Cross (canceled)

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

District 26-5A

Fourth place tie-breaker

Harlandale 8, Veterans Memorial 6

Monday, April 22 games

District 26-5A

First place tie-breaker

Medina Valley 8, Southwest 5

Tuesday, April 23 games

TAPPS 3-II

Holy Cross 13, San Antonio Christian 3 (6 innings)

Providence 19, Austin Hyde Park 4 (4 innings)

TMI 8, Austin Brentwood Christian 2

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian 17, Kerrville Our Lady of the Hills 3

Keystone 18, St. Gerard 3

Wednesday, April 24 games

TAPPS 3-II

Austin Hyde Park at Holy Cross (ppd., rescheduled to Thursday)

Thursday, April 25 games

TAPPS 3-II

Holy Cross 15, Austin Hyde Park 0 (4 innings) (rescheduled from Wednesday)

TMI 22, Austin Hyde Park 3

Holy Cross 16, Providence 2 (5 innings)

 

 

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

Judson 6, Smithson Valley 5

New Braunfels Canyon 7, East Central 2

San Marcos 6, Clemens 3

Steele 2, New Braunfels 1

District 276A

Johnson 15, Roosevelt 0 (4 innings)

MacArthur 15, Madison 0 (4 innings)

Reagan 5, LEE 2

South San 12, Churchill 0 (4 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 14, Memorial 1 (4 innings)

Veterans Memorial 15, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 9, McCollum 2

Kerrville Tivy 18, Wagner 3

District 28-5A

Medina Valley 7, Eagle Pass Winn 1

Southwest Legacy 15, Harlan 4 (5 innings)

Uvalde 6, Somerset 1

Southside 5, Floresville 3

TAPPS 3-II

Holy Cross 17, Austin Hyde Park 2 (3 innings)

Providence 6, Austin Brentwood Christian 1

San Antonio Christian 11, TMI 1

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

New Braunfels Christian 20, Keystone 3

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A

Brackenridge 23, Sam Houston 1 (3 innings)

Alamo Heights 14, Burbank 5

Highlands 15, Jefferson 0 (3 innings)

Edison 9, Lanier 0

TAPPS 3II

Providence 7, San Antonio Christian 6 (8 innings)

TAPPS 5-IV

New Braunfels Christian 23, St. Gerard 8

Hill Country Christian 16, Keystone 1

Friday’s games

District 26-6A

Judson 3, New Braunfels Canyon 0

East Central 8, Clemens 5

New Braunfels 2, San Marcos 0

Steele 7, Smithson Valley 3

District 27-6A

Johnson 15, Churchill 0 (4 innings)

LEE 15, Roosevelt 0 (3 innings)

South San 9, Madison 5

Reagan 6, MacArthur 4

District 26-5A

Boerne Champion 15, Kennedy 2 (5 innings)

Harlandale 15, Memorial 0 (3 innings)

Kerrville Tivy 10, Veterans Memorial 6

Seguin 13, McCollum 3 (5 innings)

District 285A

Medina Valley 5, Somerset 2

Eagle Pass Winn 9, Southwest Legacy 1

Floresville 7, Uvalde 6

District 304A

Navarro 9, Cuero 2

Pleasanton 15, Gonzales 8

La Vernia 1, Poteet 0 (8 innings)

TAPPS 5-IV

Kerrville Our Lady of the Hills at St. Gerard (score unavailable)

Non-district

St. Anthony 6, Southside 4

Saturday’s games

District 275A

Edison vs. Sam Houston (score unavailable)

Jefferson 11, Brackenridge 8

Highlands 12, Burbank 1 (5 innings)

Lanier at Alamo Heights (score unavailable)

District 285A

Southwest vs. Harlan (ppd., rescheduled for 6 p.m. Monday at Northside Field No. 1)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 7, Judson 3

New Braunfels 7, Clemens 3

Smithson Valley 7, San Marcos 5

Steele 3, New Braunfels Canyon 1

District 276A

Johnson 5, LEE 3

Madison 13, Roosevelt 4

Reagan 10, Churchill 0 (5 innings)

South San 7, MacArthur 6 (10 innings)

District 265A

Boerne Champion 2, Seguin 0

Kerrville Tivy 7, Kennedy 0

McCollum 10, Veterans Memorial 7

Wagner 17, Memorial 2 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 11, Southside 1

Somerset 8, Floresville 1

Southwest 9, Medina Valley 2

Uvalde 3, Harlan 1

TAPPS 3I

Antonian 5, St. Mary’s Hall 3

Central Catholic 8, Austin St. Dominic Savio 4

TAPPS 4II

San Antonio Christian 5, Holy Cross 2

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 13, St. Gerard 2

Hill Country Christian 12, Victoria Faith Academy 2 (5 innings)

Shiner St. Paul 13, Bulverde Living Rock 5

Nondistrict

Harlandale 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)

Wednesday’s games

TAPPS 3I

Antonian 12, St. Mary’s Hall 1 (5 innings)

Thursday’s games

District 275A

Alamo Heights 6, Brackenridge 4

Jefferson 23, Sam Houston 4 (5 innings)

Burbank 5, Edison 1

Highlands 7, Lanier 0

TAPPS 3I

Antonian 16, St. Mary’s Hall 2 (5 innings)

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 5, Bulverde Living Rock 3

Friday’s games

District 26-6A

New Braunfels 9, Clemens 8

East Central 4, Judson 2 (8 innings)

New Braunfels Canyon 5, Steele 4 (10 innings)

Smithson Valley 5, San Marcos 0

District 27-6A

Johnson 11, MacArthur 0 (5 innings)

South San 14, Roosevelt 1 (6 innings)

Churchill 9, LEE 1

Reagan 1, Madison 0 (8 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 4, McCollum 0 (8 innings)

Seguin 3, Harlandale 1

Veterans Memorial 14, Memorial 4 (5 innings)

Wagner 10, Kennedy 0 (6 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 11, Edison 1 (5 innings)

District 28-5A

Southwest 4, Southwest Legacy 0

Somerset 4, Southside 3

Eagle Pass Winn 2, Uvalde 0

TAPPS 4-II

San Antonio Christian 11, TMI 1

TAPPS 4-V

St. Gerard at Victoria Faith Academy (score unavailable)

Shiner St. Paul 9, Hill Country Christian 3

Saturday’s games

District 275A

Highlands 12, Sam Houston 2 (5 innings)

Burbank 7, Jefferson 5

Brackenridge 10, Lanier 2

District 28-5A

Medina Valley vs. Harlan (ppd., rescheduled for 7:30 p.m. Wednesday at Northside Field No. 1)

TAPPS 3-I

Central Catholic at Austin St. Dominic Savio (DH), (scores unavailable)

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 17)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 17

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (13-12, 10-2), Central Catholic (17-10-1, 3-2), East Central (22-6-1, 11-1).

LIKELY QUALIFIERS: Harlandale (15-8, 8-5), Jefferson (15-11, 8-4), McCollum (15-9-1, 8-6), South San (15-8-3, 7-4), Southwest (17-9, 9-4).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (13-13, 7-5), Highlands (13-10, 7-5), Kennedy (9-14, 5-8), Southside (7-9 ???, 6-8), Southwest Legacy (12-15-1, 7-6).

 

SOFTBALL: Area playoff picture (thru April 20)

Softball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 20

QUALIFIERS: Burbank (9-15, 8-6),  East Central (19-6, 8-6), Edison (20-11, 14-0), Harlandale (19-14, 10-6), Highlands (17-14-2, 12-2), Holy Cross (19-9-1, 7-0), Providence (12-6, 5-3), South San (2310, 11-3), Southwest (30-5-1, 15-1).

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 31-April 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 9, Clemens 8

New Braunfels 2, San Marcos 1 (6 innings)

New Braunfels Canyon 6, Judson 1

Smithson Valley 12, Steele 0 (5 innings)

District 276A

Churchill 9, Roosevelt 4

Johnson 10, Madison 0 (5 innings)

MacArthur 11, LEE 5

South San 2, Reagan 1 (11 innings)

District 265A

Harlandale 9, Veterans Memorial 0

Kennedy 11, Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 3, McCollum 0

Wagner 5, Seguin 2

District 275A

Alamo Heights 4, Jefferson 3

Brackenridge 5, Burbank 1

Highlands 2, Edison 1

Lanier 15, Sam Houston 2 (5 innings)

District 28-5A

Harlan 6, Floresville 2

Somerset 2, Eagle Pass Winn 0

Southwest 7, Southside 4

Uvalde 4, Southwest Legacy 2

TAPPS 3I

Austin St. Dominic Savio 10, St. Mary’s Hall 7

Central Catholic 4, Antonian 3

TAPPS 4II

TMI 9, San Antonio Christian 6

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 9, Hill Country Christian 1

Bulverde Living Rock 11, St. Gerard 7

Shiner St. Paul 11, Victoria Faith Academy 1 (5 innings)

Nondistrict

Schertz John Paul II 7, Holy Cross 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 21, Victoria Faith Academy 4 (5 innings)

Bulverde Living Rock at Hill Country Christian (score unavailable)

Friday’s games

District 26-6A

East Central 12, Clemens 6

Smithson Valley 2, Steele 1

New Braunfels Canyon 7, Judson 2

New Braunfels 10, San Marcos 0 (5 innings)

District 27-6A

Reagan 1, Johnson 0

MacArthur 11, Roosevelt 1 (6 innings)

Churchill 7, Madison 0

South San 11, LEE 1 (6 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 11, Harlandale 0 (5 innings)

Kerrville Tivy 22, Memorial 0 (5 innings)

Wagner 6, McCollum 3

Seguin 5, Veterans Memorial 1

District 275A

Brackenridge 4, Edison 3

Alamo Heights 10, Highlands 0 (6 innings)

Jefferson 9, Lanier 2

Burbank 10, Sam Houston 0 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 8, Floresville 3

Medina Valley 18, Southwest Legacy 4

Uvalde 7, Southwest 4

TAPPS 3-I

Antonian 4, Central Catholic 2

TAPPS 4-II

TMI 6, Holy Cross 5 (8 innings)

TAPPS 4-V

Shiner St. Paul 16, St. Gerard 1 (4 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 14, Southside 4 (5 innings)

TAPPS 3-I

Austin St. Dominic Savio 10-8, St. Mary’s Hall 6-10

Antonian 8, Central Catholic 3

SOFTBALL: This week’s schedule/results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 31-April 6

Monday’s games

TAPPS 3-II

Holy Cross 10, San Antonio Christian 1

Tuesday’s games

District 266A

Judson 6, San Marcos 4

New Braunfels 6, East Central 3

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 0

Steele 10, Clemens 7

District 276A

Churchill 7, LEE 6

MacArthur 3, Johnson 2

Madison 5, Reagan 4

South San 18, Roosevelt 0 (3 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 4, Seguin 2

Kerrville Tivy 16, Kennedy 0 (3 innings)

Veterans Memorial 5, McCollum 0

Wagner 16, Memorial 3 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 16, Brackenridge 1 (5 innings)

Edison 15, Burbank 2 (5 innings)

Highlands 16, Lanier 1 (3 innings)

Jefferson 17, Sam Houston 0 (3 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 15, Southside 7

Floresville 14, Somerset 10

Southwest 5, Medina Valley 0

Uvalde 8, Harlan 1

District 304A

Cuero 5, La Vernia 4

Navarro 9, Gonzales 1

Poteet 19, Brooks Academy 3

TAPPS 3-II

TMI 8, Austin Brentwood Christian 0

Providence 18, Austin Hyde Park 1

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian 3, New Braunfels Christian 2

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Non-district

Holy Cross 15, Corpus Christi Incarnate Word 5 (4 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-II

Holy Cross 10, Providence 0 (5 innings)

San Antonio Christian 7, Austin Brentwood Christian 5

TAPPS 5-IV

New Braunfels Christian at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

St. Gerard at Keystone (score unavailable)

Friday’s games

District 26-6A

Smithson Valley 2, East Central 1

New Braunfels 4, Judson 2

New Braunfels Canyon 15, Clemens 2 (6 innings)

Steele 17, San Marcos 7

District 27-6A

Madison 8, LEE 5

Johnson 4, South San 3

MacArthur 14, Churchill 0 (5 innings)

Reagan 17, Roosevelt 2 (4 innings)

District 26-5A

McCollum 7, Boerne Champion 3

Seguin 9, Harlandale 6

Veterans Memorial 13, Memorial 0 (5 innings)

Wagner 16, Kennedy 3 (6 innings)

District 275A

Edison 10, Alamo Heights 0 (6 innings)

Brackenridge 15, Lanier 10

Burbank 13, Jefferson 11

Highlands 19, Sam Houston 0 (3 innings)

District 285A

Somerset 7, Southside 3

Southwest 4, Southwest Legacy 1

Eagle Pass Winn 7, Uvalde 0

District 304A

Navarro 9, La Vernia 7

Pleasanton at Brooks Academy (score unavailable)

Gonzales 13, Poteet 3

TAPPS 3II

San Antonio Christian 7, Austin Brentwood Christian 5

TMI 14, Austin Hyde Park 4

Saturday’s games

District 285A

Medina Valley 3, Harlan 0

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2430

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 9, New Braunfels Canyon 2

Smithson Valley 12, Judson 2 (6 innings)

Clemens 3, San Marcos 1

New Braunfels 4, Steele 3

District 276A

Johnson 14, Roosevelt 1 (5 innings)

Churchill 21, South San 11 (6 innings)

Reagan 15, LEE 2 (5 innings)

Madison 4, MacArthur 3

District 265A

Seguin 9, Kennedy 2

Harlandale 4, Kerrville Tivy 3

McCollum 14, Memorial 0

Boerne Champion 22, Wagner 0 (5 innings)

District 275A

Alamo Heights 15, Lanier 0 (5 innings)

Highlands 1, Burbank 0

Brackenridge 7, Jefferson 1

Edison 19, Sam Houston 7 (5 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 5, Floresville 2

Southside 10, Medina Valley 8

Southwest 7, Somerset 1

TAPPS 4II

Holy Cross 4, TMI 3

TAPPS 4-V

St. Gerard 13, Victoria Faith Academy 9

Shiner St. Paul 12, Hill Country Christian 2

Bulverde Bracken Christian 8, Bulverde Living Rock 1

Wednesday’s games

District 285A

Eagle Pass Winn 7, Harlan 6

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic 1, Cornerstone Christian 1

Friday’s games

District 26-6A

Clemens 5, San Marcos 3 

Smithson Valley 14, Judson 8

East Central 9, New Braunfels Canyon 1

New Braunfels 11, Steele 1

District 27-6A

Johnson 9, Churchill 8 (8 innings)

LEE 6, Roosevelt 2

Reagan 3, MacArthur 1

Madison 6, South San 3

District 26-5A

Harlandale 14, Wagner 4 (5 innings)

McCollum 5, Kennedy 1

Boerne Champion 18, Veterans Memorial 1 (5 innings)

Seguin 2, Kerrville Tivy 0

District 275A

Jefferson 7, Edison 6

Brackenridge 17, Highlands 10 (8 innings)

Alamo Heights 11, Sam Houston 0 (5 innings)

Burbank 14, Lanier 1 (5 innings)

District 28-5A

Southwest 4, Floresville 0

Southwest Legacy 8, Southside 2

Medina Valley 6, Uvalde 5

TAPPS 4-II

San Antonio Christian 7, Holy Cross 6

TAPPS 4-V

Hill Country Christian 16, St. Gerard 0

Bulverde Bracken Christian 8, Shiner St. Paul 1

Victoria Faith Academy 26, Bulverde Living Rock 17

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 5, Somerset 0

Non-district

Marshall 7, Holy Cross 6

Southwest 9, LEE 4

 

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2430

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

Judson 4, Clemens 3

East Central 6, Steele 3

New Braunfels Canyon 11, San Marcos 1 (5 innings)

Smithson Valley 6, New Braunfels 4

District 276A

Madison 13, Churchill 0 (5 innings)

Johnson 2, Reagan 0

MacArthur 15, Roosevelt 0 (3 innings)

South San 13, LEE 0 (5 innings)

District 26-5A

Kerrville Tivy 16, McCollum 6 (5 innings)

Memorial 13, Kennedy 12

Seguin 16, Wagner 4 (5 innings)

Harlandale 6, Veterans Memorial 3

District 27-5A

Lanier 22, Sam Houston 0 (3 innings)

Burbank 15, Brackenridge 10

Edison 10, Highlands 2

Alamo Heights 23, Jefferson 8 (5 innings)

District 28-5A

Harlan 7, Floresville 2

Somerset 4, Eagle Pass Winn 3

Southwest 15, Southside 2 (5 innings)

Uvalde 3, Southwest Legacy 1

District 304A

Cuero 16, Brooks Academy 0

La Vernia 10, Gonzales 4

Navarro 11, Pleasanton 5

TAPPS 3-II

Holy Cross 1, TMI 0

San Antonio Christian 13, Providence 11

TAPPS 5-IV

New Braunfels Christian 23, St. Gerard 2

Hill Country Christian at Keystone (score unavailable)

Wednesday’s games

Non-district

Antonian 4, Holy Cross 2

Thursday’s games

TAPPS 3-II

Providence 14, TMI 2 (3 innings)

TAPPS 5-IV

Keystone at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

St. Gerard at Hill Country Christian (score unavailable)

 

Friday’s games

District 26-6A

Smithson Valley 4, Clemens 0

East Central 13, San Marcos 0 (6 innings)

Judson 7, Steele 4

New Braunfels Canyon 12, New Braunfels 1 (5 innings)

District 27-6A

Madison 18, Roosevelt 0 (3 innings)

Johnson 14, LEE 0 (5 innings)

South San 3, MacArthur 2

Reagan 17, Churchill 2 (4 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 17, Harlandale 12

Kerrville Tivy 17, Memorial 0 (3 innings)

Seguin 11, Veterans Memorial 1 (6 innings)

McCollum 11, Wagner 1 (5 innings)

District 275A

Highlands 14, Alamo Heights 12

Burbank 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Edison 17, Brackenridge 1 (4 innings)

Jefferson 20, Lanier 8 (5 innings)

District 285A

Floresville 8, Eagle Pass Winn 3

Medina Valley 7, Southwest Legacy 1

Southwest 8, Uvalde 1

District 304A

Navarro 21, Brooks Academy 0 (3 innings)

Cuero 21, Gonzales 7 (6 innings)

Pleasanton 13, Poteet 2 (5 innings)

TAPPS 3II

San Antonio Christian 31, Austin Hyde Park 8 (5 innings)

Holy Cross 12, Austin Brentwood Christian 0 (6 innings)

 

Saturday’s games

District 285A

Southside 10, Harlan 8

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1723

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 5, Smithson Valley 0

New Braunfels 9, Judson 4

New Braunfels Canyon 8, Clemens 2

Steele 6, San Marcos 5 (10 innings)

District 276A

Churchill 14, LEE 2 (5 innings)

Johnson 5, MacArthur 0

Reagan 15, Madison 2 (5 innings)

South San 10, Roosevelt 0 (5 innings)

District 265A

Boerne Champion 10, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 12, Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 10, Veterans Memorial 0 (5 innings)

McCollum 6, Seguin 2

District 275A

Alamo Heights 10, Edison 0 (5 innings)

Brackenridge 11, Lanier 1 (5 innings)

Highlands 10, Sam Houston 3

Jefferson 3, Burbank 2

District 28-5A

Medina Valley 15, Somerset 6

Southwest Legacy 6, Eagle Pass Winn 5

Uvalde 11, Floresville 6

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 18, Victoria Faith Academy 2

Shiner St. Paul 15, St. Gerard 0 (3 innings)

Non-district

Central Catholic 4, Cornerstone Christian 1

Schertz John Paul II 4, Holy Cross 3

Wednesday’s games

District 285A

Southwest 9, Harlan 2

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 26-6A

New Braunfels 12, Judson 2 (5 innings)

New Braunfels Canyon 3, Clemens 1

San Marcos 11, Steele 10 (10 innings)

Smithson Valley 2, East Central 1

District 27-6A

Johnson 5, South San 1

Madison 7, LEE 0

Reagan 17, Roosevelt 0 (5 innings)

MacArthur 2, Churchill 1

District 26-5A

Boerne Champion 4, Kerrville Tivy 3

Harlandale 12, Kennedy 1

Seguin 16, Memorial 0 (5 innings)

Veterans Memorial 5, Wagner 0

District 275A

Alamo Heights 7, Burbank 4

Brackenridge 29, Sam Houston 6 (6 innings)

Edison 13, Lanier 2 (6 innings)

Jefferson 5, Highlands 4

District 28-5A

Eagle Pass Winn 3, Southwest 2 (8 innings)

Medina Valley 5, Floresville 4

Southside 6, Uvalde 5

Southwest Legacy 8, Somerset 5

TAPPS 4-II

TMI 2, San Antonio Christian 1

TAPPS 4-V

Shiner St. Paul 16, Bulverde Living Rock 0

Bulverde Bracken Christian 6, St. Gerard 1

Non-district

Central Catholic 4, McCollum 3

Holy Cross 14, Boerne Geneva 7 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district

Brandeis 19, Southwest 10

Corpus Christi Moody 12, Burbank 0 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1723

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 9, Clemens 5

New Braunfels 8, San Marcos 4

New Braunfels Canyon 11, Judson 1

Steele 8, Smithson Valley 3

District 276A

MacArthur 2, Reagan 1 (8 innings)

Johnson 17, Churchill 2 (4 innings)

LEE 16, Roosevelt 0 (3 innings)

South San 10, Madison 4

District 26-5A

Boerne Champion 17, Wagner 2 (4 innings)

Kerrville Tivy 8, Harlandale 5

Seguin 15, Kennedy 0 (4 innings)

McCollum 16, Memorial 2 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 21, Lanier 3 (5 innings)

Highlands 13, Burbank 0 (5 innings)

Edison 23, Sam Houston 0 (3 innings)

Jefferson 26, Brackenridge 10 (6 innings)

District 28-5A

Floresville 7, Southwest Legacy 3

Medina Valley 15, Southside 0 (3 innings)

Southwest 10, Somerset 0 (6 innings)

District 304A

La Vernia 11, Pleasanton 0

Gonzales 21, Brooks Academy 0 (3 innings)

Poteet 4, Cuero 0

TAPPS 3-II

Holy Cross 16, TMI 0 (4 innings)

TAPPS 5-IV

Shiner St. Paul 20, Victoria Faith Academy 1

Wednesday’s games

District 285A

Eagle Pass Winn 22, Harlan 12

Non-district

Incarnate Word 10, Holy Cross 5

Thursday’s games

TAPPS 4II

Providence 13, Austin Brentwood Christian 3 (6 innings)

TMI 9, San Antonio Christian 7

Non-district

Holy Cross 11, Schertz John Paul II 1 (5 innings)

Friday’s games

District 26-6A

Judson 13, East Central 12

New Braunfels 6, Clemens 3

San Marcos 10, Smithson Valley 1

New Braunfels Canyon 7, Steele 1

District 27-6A

MacArthur 10, LEE 0 (6 innings)

Churchill 12, Roosevelt 2 (5 innings)

Johnson 13, Madison 5

Reagan 2, South San 0

District 26-5A

Boerne Champion 12, Veterans Memorial 9

Seguin 16, Kerrville Tivy 12

McCollum 11, Kennedy 0

Harlandale 15, Wagner 2 (5 innings)

District 275A

Alamo Heights, 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Edison 17, Jefferson 2 (5 innings)

Highlands 14, Brackenridge 2 (5 innings)

Burbank 13, Lanier 4

District 285A

Southwest 11, Floresville 1 (5 innings)

Southwest Legacy 13, Southside 2 (5 innings)

Medina Valley 11, Uvalde 1 (5 innings)

District 304A

La Vernia 16, Brooks Academy 0 (3 innings)

Cuero 13, Pleasanton 3

Navarro 5, Poteet 0

Non-district

St. Anthony 18, Memorial 4 (5 innings)

Saturday’s games

District 285A

Somerset 6, Harlan 1

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1016

Monday’s games

District 265A

Boerne Champion 9, Seguin 6

Kerrville Tivy 8, Kennedy 0

McCollum 10, Veterans Memorial 3

Wagner 16, Memorial 0 (4 innings)

District 275A

Alamo Heights 6, Highlands 2

Brackenridge 5, Edison 4

Burbank 12, Sam Houston 1 (5 innings)

Jefferson 16, Lanier 1 (3 innings)

Tuesday’s games

District 266A

Steele 7, Clemens 5

East Central 6, New Braunfels 3

New Braunfels Canyon 10, Smithson Valley 4

Judson 3, San Marcos 2

District 276A

South San 10, LEE 3

MacArthur 21, Roosevelt 2 (5 innings)

Madison 9, Churchill 7

Reagan 4, Johnson 1 (8 innings)

District 28-5A

Southside 15, Somerset 14 (8 innings)

Southwest 16,  Southwest Legacy 0 (5 innings)

Uvalde 7, Eagle Pass Winn 5

Medina Valley 5, Harlan 4

Non-district

Highlands 6. Gonzales 1

Wednesday’s games

District 265A

Kennedy 15, Wagner 7

McCollum at Boerne Champion (ppd., rescheduled to 1 p.m. Thursday)

Seguin 17, Harlandale 6

Veterans Memorial 20, Memorial 2 (5 innings)

District 275A

Burbank 11, Edison 1 (5 innings)

Jefferson 17, Sam Houston 1 (5 innings)

Alamo Heights 11, Brackenridge 5

Highlands 11, Lanier 2

Non-district

East Central 15, Southwest 6

Central Catholic 9, Smithson Valley 8

Thursday’s games

District 26-6A

East Central 4, New Braunfels 1

New Braunfels Canyon 6, Smithson Valley 5

Clemens 7, Steele 3

District 27-6A

Johnson 13, LEE 1 (5 innings)

South San 5, MacArthur 0

Reagan 11, Churchill 4

Madison 11, Roosevelt 1 (5 innings)

District 265A

Boerne Champion 2, McCollum 1 (rescheduled from Wednesday)

District 28-5A

Uvalde 5, Somerset 0

Friday’s games

District 26-6A

San Marcos 2, Judson 1

District 26-5A

McCollum 7, Harlandale 2

Kennedy 5, Veterans Memorial 4

Kerrville Tivy 10, Wagner 0 (5 innings)

Boerne Champion 16, Memorial 1 (4 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 5, Harlan 4 (10 innings)

Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 4

Southside 3, Floresville 0

Non-district

Central Catholic 10, Boerne 6

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 10-16

Monday’s games

District 266A

MacArthur 14, Churchill 0 (4 innings)

Madison 17, LEE 4 (5 innings)

Reagan 12, Roosevelt 0 (5 innings)

South San 6, Johnson 2

District 27-5A

Burbank 13, Jefferson 3 (5 innings)

Edison 9, Alamo Heights 8

Highlands 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Lanier 23, Brackenridge 12 (5 innings)

Tuesday’s games

District 266A

New Braunfels 11, Judson 3

New Braunfels Canyon 11, Clemens 0 (6 innings)

East Central 9, Smithson Valley 1

Steele 8, San Marcos 6 (8 innings)

District 26-5A

Harlandale 20, Memorial 5 (3 innings)

Boerne Champion 17, Kennedy 2 (4 innings)

Kerrville Tivy 11, Veterans Memorial 2

Seguin 14, McCollum 3 (5 innings)

District 28-5A

Southwest 11, Harlan 1 (5 innings)

Eagle Pass Winn 12, Southwest Legacy 11

Floresville at Uvalde (score unavailable)

Medina Valley 9, Somerset 3

District 304A

Poteet 7, Gonzales 4

Navarro 7, La Vernia 5

Pleasanton 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

Wednesday’s games

District 276A

South San 12, Churchill 1 (5 innings)

Johnson 15, Roosevelt 0 (4 innings)

Reagan 12, LEE 2 (5 innings)

MacArthur 16, Madison 3 (5 innings)

District 265A

Harlandale 19, Kennedy 1 (5 innings)

Seguin 16, Memorial 0 (3 innings)
Veterans Memorial 13, Wagner 2 (5 innings)

District 275A

Brackenridge vs. Sam Houston (score unavailable)

Alamo Heights 7, Burbank 3

Edison 20, Lanier 0 (3 innings)

Highlands 17, Jefferson 1 (3 innings)

Thursday’s games

District 26-6A

New Braunfels Canyon 7, East Central 5

Smithson Valley 6, Judson 5

New Braunfels 5, Steele 0

District 26-5A

Kerrville Tivy 10, Boerne Champion 8

District 28-5A

Southwest Legacy 7, Somerset 6

Medina Valley 14, Floresville 4

District 30-4A

La Vernia 12, Poteet 1 (6 innings)

Friday’s games

District 26-6A

Clemens 12, San Marcos 8

District 28-5A

Uvalde 10, Southside 3

Southwest 8, Eagle Pass Winn 3

District 30-4A

Navarro 4, Cuero 3

Pleasanton 16, Gonzales 1

Non-district

Holy Cross 10, Poth 1

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

teams we cover are in boldface

Games of March 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 10, San Marcos 0 (6 innings)

New Braunfels 7, New Braunfels Canyon 3

Clemens 8, Smithson Valley 7

Steele 6, Judson 1

District 26-5A

Kerrville Tivy 29, Memorial 0 (5 innings)

Seguin 12, Veterans Memorial 9

McCollum 5, Wagner 2

District 275A

Brackenridge 4, Burbank 3

Lanier 4, Sam Houston 3

Highlands 7, Edison 3

Alamo Heights 12, Jefferson 2 (5 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 9, Medina Valley 2

Eagle Pass Winn 1, Floresville 0

Harlan at Southside (rescheduled to Wednesday)

Non-district

Central Catholic 5, San Antonio Christian 1

IDEA Prep vs. St. Gerard at Pittman-Sullivan Park (rescheduled to Wednesday)

Lytle at South San (canceled)

Wednesday’s games

District 265A

Boerne Champion 18, Harlandale 2 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Harlan 11, Southside 1 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
Uvalde 5, Southwest 4 (10 innings) 
(rescheduled from Tuesday)

Non-district

St. Gerard 11, IDEA Prep 1 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

IDEA Prep vs. St. Gerard (score unavailable)

Bandera Tournament

Edison 5, Memorial 3 (6 innings)
Edison 3, Bandera 2 (5 innings)
Hondo 6, Edison 3 (4 innings)

OTHER AREA TEAMS – Holy Cross, Jefferson, South San. Finals – Saturday.

Canyon Lake Tournament

Jarrell 9, Brackenridge 7 (6 innings)
Veterans Memorial 16, Burbank 3 (4 innings)

San Antonio Classic

East Central 4, Corpus Christi Calallen 2
Central Catholic 4, Madison 3

Friday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 0 (5 innings)

Medina Valley 9, Southwest 1

Floresville 5, Somerset 1

Non-district

Sam Houston at Winston (score unavailable)

McCollum 13, Highlands 5

Bandera Tournament

South San 7, Jefferson 1
South San 8, Devine 3
South San 13, Holy Cross 4 (4 innings)
Edison 5, Memorial 3 (6 innings)
Devine 4, Holy Cross 1
Jefferson 15, Holy Cross 4
Devine 6, Jefferson 2

Canyon Lake Tournament

Burbank 9, Schertz John Paul 4 (6 innings)
Burbank 8, Canyon Lake 4 (6 innings)
OTHER AREA TEAMS – Brackenridge. Finals – Saturday.

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Southwest Legacy. Finals – Saturday. (scores unavailable)

San Antonio Classic

Corpus Christi Calallen 14, Central Catholic 6
Laredo Alexander 12, East Central 2 (6 innings)
Central Catholic 15, East Central 6 (6 innings)
Saturday’s games

District 28-5A

Uvalde 4, Harlan 3

Non-district

Bandera Tournament

Jefferson 10, Bandera 2 (5 innings)
Hondo 5, South San 3 (6 innings)
Devine 13, Edison 4 (4 innings)
Holy Cross 4, Memorial 0

Canyon Lake Tournament

Veterans Memorial 15, Brackenridge 11 (4 innings)
Corpus Christi Flour Bluff 11, Burbank 0 (5 innings)

Pearsall Tournament

Southwest Legacy 10, Pleasanton 1 (6 innings)

San Antonio Classic

Corpus Christi King 6, East Central 3 (5 innings)
Clemens 8, Central Catholic 5 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 10, New Braunfels 4

Steele 9, Clemens 4

Judson 11, San Marcos 1

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 0

District 276A

Johnson 17, LEE 0 (5 innings)

Reagan 12, Churchill 0 (5 innings)

Madison 17, Roosevelt 0 (3 innings)

MacArthur 10, South San 5

District 265A

Seguin 17, Harlandale 5 (5 innings)

Boerne Champion 15, McCollum 9

Wagner 17, Kennedy 2 (3 innings)

Veterans Memorial 16, Memorial 0 (3 innings)

District 275A

Burbank vs. Sam Houston (score unavailable)

Jefferson 12, Lanier 9

Edison 22, Brackenridge 3 (4 innings)

Highlands 17, Alamo Heights 0 (3 innings)

District 285A

Somerset 9, Southside 2

Eagle Pass Winn 13, Uvalde 0 (5 innings)

Medina Valley 6, Harlan 5

District 304A

Navarro 22, Brooks Academy 1 (3 innings)

Cuero 16, Gonzales 9

Pleasanton 7, Poteet 3

Non-district

Providence 15, Boerne Geneva 5 (5 innings)

IDEA Prep 11, St. Gerard 4

Wednesday’s games

District 285A

Southwest 12, Southwest Legacy 3 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

IDEA Prep vs. St. Gerard (score unavailable)

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

South San 17, Navarro 3 (4 innings)
South San 5, Austin Akins 1
South San 6, Midland Greenwood 0

Friday’s games

District 276A

LEE 12, Churchill 2 (6 innings)

Johnson 1, MacArthur 0

Reagan 8, Madison 7

South San 16, Roosevelt 0

District 26-5A

Veterans Memorial at Wagner 12, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 6, McCollum 4

Boerne Champion vs. Memorial (score unavailable)

Kerrville Tivy 16, Wagner 0 (3 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 16, Brackenridge 1 (4 innings)

Edison 11, Burbank 4

Highlands 18, Lanier 0 (3 innings)

Jefferson 20, Sam Houston 0 (3 innings)

District 28-5A

Medina Valley 7, Eagle Pass Winn 2

Southside at Floresville (score unavailable)

Uvalde 6, Somerset 4

District 30-4A

Poteet at Brooks Academy (score unavailable)

La Vernia 19, Cuero 3 (3 innings)

Navarro at Gonzales (score unavailable)

Non-district

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

Southwest 16, Argyle 5 (3 innings)
Southwest 3, Antonian 0 (3 innings)
Southwest 1, Lindale 1 (3 innings)
Southwest 6, Incarnate Word 4 (3 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 7, Southwest Legacy 4

Non-district

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

Gold bracket

Consolation semifinals

Southwest 8, Veterans Memorial 0

Consolation championship

Southwest 8, Lubbock Monterrey 5 (5 innings)

Quarterfinals

North Lamar 9, Southwest 3
South San 4, New Braunfels 2

Semifinals

Fredericksburg 2, South San 1

Third place

North Lamar 3, South San 2

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 24-March 2

Monday’s games

Non-district

Hondo 8, Highlands 2

Pearsall 9, Brackenridge 4

Reagan 4, East Central 1

 

Tuesday’s games

District 26-5A

Harlandale 11, Veterans Memorial 0 (5 innings)

Kennedy 15, Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 4, McCollum 1

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Somerset 0 (5 innings)

Southwest 3, Southside 0

Uvalde 3, Southwest Legacy 1 (8 innings)

Non-district

Boerne 9, Burbank 4

Edison 21, St. Anthony 0 (5 innings)

Holy Cross 11, Lanier 1 (5 innings)

Sam Houston 13, Harper 7

South San 8, Jefferson 0

 

Wednesday’s games

District 28-5A

Floresville 8, Harlan 0

 

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

McAllen Rowe 8, South San 0

Central Catholic 18, LEE 4 (4 innings)

Devine/Hondo Tournament

Brackenridge 5, San Antonio Christian 0

Edgewood ISD Tournament

Kennedy 16, Sam Houston 3

Cole 3, Memorial 2

Kennedy 9, Stockdale 1

Stockdale 9, Sam Houston 1

Natalia 6, Memorial 1

Jay 2, Edison 0

Jefferson 9, Roma 2 (5 innings)

Laredo Nixon 8, Jefferson 4 (4 innings)

Mira’s South Texas Classic

At Corpus Christi

East Central 9, Banquete 2 (6 innings)

East Central 11, El Paso Parkland 1 (4 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest 6, Wagner 2 (6 innings)

Stevens 4, Southwest Legacy 2 (6 innings)

Highlands 8, Warren 7 (6 innings)

Warren 5, Southwest 3 (6 innings)

Harlandale 15, Roosevelt 2 (5 innings)

Harlandale 5, Southwest Legacy 0 (5 innings)

 

Friday’s games

Non-district

Bandera Tournament

Burbank 10, St. Anthony 0 (4 innings)

Medina Valley 8, Burbank 7 (4 innings)

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

McCollum 6, South San 6

McCollum 8, Central Catholic 5

Central Catholic 15, South San 0 (5 innings)

Devine/Hondo Tournament

Zapata 7, Brackenridge 2 (6 innngs)

Somerset 5, Brackenridge 4 (4 innngs)

Holy Cross 12, Pleasanton 7

Holy Cross 10, Pearsall 0

Edgewood ISD Tournament

Roma 8, Edison 1

Laredo Martin 3, Jefferson 1 (4 innings)

Edison 14, Sam Houston 2

Jefferson 15, Cole 1 (3 innings)

Memorial 7, Sam Houston 6

Kennedy 14, Natalia 3 (4 innings)

Mira’s South Texas Classic

At Corpus Christi

East Central 9, Pharr-San Juan-Alamo North 0 (5 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest 7, Veterans Memorial 6 (5 innings)

Wagner 10, Highlands 0 (6 innings)

Harlandale 10, Warren 0 (4 innings)

Highlands 6, Southwest Legacy 1 (5 innings)

Stevens 9, Southwest 1 (5 innings)

Southwest Legacy 5, Veterans Memorial 4 (5 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Bandera Tournament

Burbank 9, Lytle 7 (5 innings)

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

South San 0, St. Mary’s Hall 0

McAllen Rowe 11, Central Catholic 1

McCollum 8, LEE 5

Devine/Hondo Tournament

Brackenridge 8, Dilley 3 (5 innngs)

Somerset 10, Lanier 2 (4 innings)

Third place

Hallettsville 8, Holy Cross 3

Edgewood ISD Tournament

Roma 6, Memorial 2

Championship

Laredo Nixon 5, Kennedy 1 (6 innings)

Mira’s South Texas Classic

At Corpus Christi

Corpus Christi Veterans Memorial 5, East Central 0

Southwest ISD Tournament

Roosevelt 10, Highlands 6 (4 innings)

Highlands 7, Veterans Memorial 6 (5 innings)

Stevens 9, Harlandale 2 (5 innings)

Southwest 3, Harlandale 1

Southwest 9, Roosevelt 1 (5 innings)

Southwest Legacy 11, Wagner 5 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 24-March 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 19, San Marcos 3 (4 innings)

Judson 10, Steele 0 (6 innings)

New Braunfels Canyon 12, New Braunfels 2 (5 innings)

Smithson Valley 7, Clemens 2

District 276A

Johnson 7, Reagan 2

MacArthur 10, Roosevelt 0 (5 innings)

Madison 19, Churchill 0 (3 innings)

South San 13, LEE 0 (4 innings)

District 265A

Harlandale 13, Boerne Champion 8

Kerrville Tivy 12, Memorial 1 (5 innings)

McCollum 21, Wagner 3 (5 innings)

Seguin 11, Veterans Memorial 2

District 275A

Alamo Heights 18, Jefferson 7 (5 innings)

Burbank 19, Brackenridge 4 (4 innings)

Edison 12, Highlands 2 (6 innings)

Lanier 13, Sam Houston 0 (5 innings)

District 285A

Eagle Pass Winn 8, Floresville 3

Harlan 16, Southside 2 (5 innings)

Medina Valley 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)

Southwest 12, Uvalde 0

District 304A

La Vernia 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Navarro 5, Poteet 0

Pleasanton 5, Cuero 2

Non-district

Boerne 12, Providence 0 (4 innings)

Holy Cross 4, Somerset 1

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Seguin Tournament

Hondo 6, Edison 2 (4 innings)

Highlands 12, Devine 2 (3 innings)

Incarnate Word 10, Harlandale 1 (2 innings)

Holy Cross 7, Pearsall 1 (5 innings)

Edison 7, Harlandale 4 (4 innings)

Highlands 6, Churchill 2 (4 innings)

Pharr-San Juan-Alamo North 10, Holy Cross 2 (4 innings)

Friday’s games

District 26-5A

Boerne Champion 9, Seguin 7

Kerrville Tivy 15, Kennedy 0 (3 innings)

Veterans Memorial 14, McCollum 4 (5 innings)

Wagner18, Memorial 8 (6 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 4

Floresville 7, Somerset 3

Medina Valley 8, Southwest 3

District 30-4A

La Vernia 27, Gonzales 5 (5 innings)

Navarro 8, Pleasanton 2

Cuero at Brooks Academy (score unavailable)

Non-district

South San 8, Clemens 4

Seguin Tournament

Pharr-San Juan-Alamo 14, Harlandale 2 (4 innings)

Seguin 4, Highlands 3 (5 innings)

Madison 17, Highlands 2 (3 innings)

Kyle Lehman 10, Harlandale 2 (4 innings)

Edison 4, Devine 3 (5 innings)

Edison 9, San Diego 4 (4 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Uvalde 8, Harlan 3

Non-district

Seguin Tournament

Hondo 7, Highlands 4 (4 innings)

Eagle Pass 22, Harlandale 0 (3 innings)

Harlandale 3, Highlands 1 (6 innings)

Edison 10, Jourdanton 6 (3 innings)

Sienna Tournament

At Missouri City

East Central vs. Angleton (tournament canceled, rain)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 1723

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 26-5A

Kerrville Tivy 16, McCollum 2 (5 innings)

Seguin 16, Wagner 1 (3 innings)

Veterans Memorial 16, Harlandale 7

Kennedy vs. Memorial (score unavailable)

District 28-5A

Somerset 13, Eagle Pass Winn 10

Southwest 15, Southside 0 (3 innings)

Uvalde 15, Southwest Legacy 9

Non-district

Holy Cross 14, Edison 6

Jefferson 16, Randolph 2 (5 innings)

LEE 12, Providence 2 (6 innings)

St. Mary’s Hall 20, Brooks Academy 2

Schertz John Paul II 22, Burbank 10 (6 innings)

La Vernia at East Central (canceled)

Wednesday’s games

District 28-5A

Harlan 6, Floresville 5 (9 innings)

Thursday’s games

Non-district

East Central/Judson Tournament

South San 8, Harlan 0 (5 innings)

OTHER AREA TEAMS – East Central. Finals – Saturday.

FEAST Tournament

Providence 11, San Antonio Christian 2 (3 innings)

Harlandale ISD Tournament

Harlandale 9, KIPP U Prep 2 (5 innings)

Harlandale 6, Alamo Heights 4 (6 innings)

OTHER AREA TEAMS – Burbank, Jefferson, McCollum, Memorial. Finals – Saturday at Tejeda Complex.

Jourdanton Tournament

AREA TEAMS – Southside. Finals – Saturday. (scores unavailable)

NEISD Tournament

San Marcos 12, Kennedy 0 (4 innings)

Boerne Champion 11, Highlands 5 (3 innings)

St. Anthony 4, Highlands 3 (4 innings)

Southwest Tournament

Southwest Legacy 5, San Benito 5 (6 innings)

Southwest Legacy 7, Edison 3 (6 innings)

New Braunfels 6, Southwest 3 (5 innings)

Southwest 11, Corpus Christi Moody 0 (5 innings)

Sugar Land Ft. Bend Christian Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday. (scores unavailable)

Friday’s games

Non-district

D’Hanis Tournament

Bandera 15, Lanier 2
Lanier 9, Medina 2
Lanier 20, Randolph 2

East Central/Judson Tournament

East Central 8, Johnson 2 (5 innings)

East Central 11, La Vernia 1 (4 innings)

South San 2, Corpus Christi Tuloso-Midway 1 (5 innings)

Judson 6, South San 2 (5 innings)

FEAST Tournament

San Antonio Christian 11, Brooks Academy 5 (4 innings)

Harlandale ISD Tournament

Harlandale 17, Memorial 2 (4 innings)

Eagle Pass Winn 6, McCollum 5

Pleasanton 13, Jefferson 0

Eagle Pass Winn 7, Harlandale 4

Jourdanton Tournament

AREA TEAMS – Southside. Finals – Saturday. (scores unavailable)

NEISD Tournament

Clemens 11, Highlands 1 (4 innings)

Antonian 15, Kennedy 0 (4 innings)

St. Anthony 11, Kennedy 3 (4 innings)

Highlands 2, LEE 1 (5 innings)

Southwest Tournament

Steele 10, Edison 1 (4 innings)

MacArthur 5, Southwest 0 (6 innings)

Southwest 12, Mercedes 0 (3 innings)

Steele 9, Southwest Legacy 1 (6 innings)

Eagle Pass 5, Southwest Legacy 3 (6 innings)

Sugar Land Ft. Bend Christian Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday. (scores unavailable)

Saturday’s games

Non-district

D’Hanis Tournament

Semifinals

D’Hanis 11, Lanier 5

Third place

TMI 10, Lanier 1

East Central/Judson Tournament

Semifinal

East Central 5, South San 1 (6 innings)

Third place

South San 5, Johnson 2 (5 innings)

Championship

East Central 11, Judson 2 (6 innings)

Harlandale ISD Tournament

Jefferson vs. Alamo Heights (score unavailable)

McCollum 15, Memorial 0

Harlandale 12, Floresville 11

Burbank vs. Pleasanton (score unavailable)

Memorial 9, KIPP U Prep 8

McCollum 17, Poteet 7

Jourdanton Tournament

AREA TEAMS – Southside. Finals – Saturday. (scores unavailable)

NEISD Tournament

Wagner 9, Kennedy 5 (3 innings)

Alvin Shadow Creek 7, Highlands 0 (4 innings)

Roosevelt 11, Kennedy 5 (4 innings)

Highlands 3, St. Anthony 3 (5 innings)

Southwest Tournament

Mercedes 5, Edison 0 (5 innings)

Southwest 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)

Southwest Legacy 5, Corpus Christi Moody 0 (6 innings)

Southwest 9, Steele 7

Sugar Land Ft. Bend Christian Tournament

AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday. (scores unavailable)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 1723

Monday’s games

Non-district

Devine 9, Edison 3

East Central 5, Churchill 0

Holy Cross 11, Lytle 1 (5 innings)

Hondo 10, Lanier 4

San Antonio Christian 6, Brackenridge 0

South San 3, Central Catholic 2

SA Wolverines 4, Burbank 1

Highlands at Yorktown (score unavailable)

Tuesday’s games

District 26-5A

Boerne Champion 24, Veterans Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 18, Seguin 8 (5 innings)

McCollum vs. Kennedy at Edgewood Field (ppd. to 7 p.m. Wednesday)

Wagner vs. Harlandale at Tejeda Complex (ppd. to 7 p.m. Wednesday)

District 28-5A

Somerset 11, Harlan 1 (6 innings)

Southwest 4, Floresville 1

Medina Valley at Uvalde (suspended in top 4th with MV leading 16-10; resumes at 6 p.m. Wednesday)

Southwest Legacy at Southside (score unavailable)

Non-district

Jefferson 8, Holy Cross 7

Karnes City 19, Sam Houston 4 (5 innings)

Bastrop vs. Memorial (score unavailable)

Wednesday’s games

District 26-5A

McCollum 11, Kennedy 0

Harlandale 6, Wagner 5

District 28-5A

Medina Valley 25, Uvalde 10

Southside 12, Southwest Legacy 11

Thursday’s games

Non-district

Border Olympics

South San 5, Beeville 0

South San 6, San Benito 2 (5 innings)

Jourdanton Tournament

Brackett 6, Edison 5 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 3, Marshall 0 (6 innings)

Bastrop Cedar Creek 3, McCollum 0

Pleasanton Tournament

Southwest Legacy 10, Poth 2

Hondo 6, Southwest Legacy 0 (5 innings)

OTHER AREA TEAMS – Holy Cross. Finals – Saturday.

SAISD Tournament

Southwest 15, Lanier 3 (4 innings)

Burbank 4, Wagner 2

Jefferson 8, Austin St. Dominic Savio 0

Brackenridge 3, Somerset 1

Highlands 6, Brownsville Pace 4

Harlandale 7, Roosevelt 1 (5 innings)

Sam Houston 9, Austin Eastside Memorial 4 (5 innings)

Central Catholic vs. Kennedy (score unavailable)

Friday’s games

Non-district

Border Olympics

South San 0, Laredo United 0

Alice 14, South San 6 (5 innings)

Jourdanton Tournament

Edison 3, Lytle 1 (5 innings)

Jourdanton 3, Edison 0 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 4, Clark 4 (6 innings)

McCollum 7, MacArthur 6

McCollum 6, Clark 3 (6 innings)

East Central 5, LEE 2 (6 innings)

Pleasanton Tournament

Southwest Legacy 6, Pleasanton 5 (5 innings)

Holy Cross 3, Poth 2

Hondo 9, Southwest Legacy 4 (4 innings)

SAISD Tournament

Brownsville Pace 5, Kennedy 4 (5 innings)

Somerset 10, Lanier 3 (5 innings)

Harlandale 19, Sam Houston 0 (3 innings)

Central Catholic 12, Highlands 1 (4 innings)

Jefferson 4, Burbank 3 (6 innings)

Saturday’s games

Non-district

Border Olympics

South San 6, Smithson Valley 2 (6 innings)

Jourdanton Tournament

Progreso 5, Edison 1 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 6, Brennan 3 (5 innings)

McCollum 8, Marshall 3 (5 innings)

McCollum 5, Brennan 4 (6 innings)

Championship

East Central 6, MacArthur 5 (5 innings)

Pleasanton Tournament

Championship

Holy Cross 9, Southwest Legacy 2 (6 innings)

SAISD Tournament

Highlands 7, Brackenridge 3 (5 innings)

Burbank 18, Sam Houston 1 (3 innings)

Semifinals

Central Catholic 13, Southwest 1 (4 innings)

Harlandale 5, Jefferson 0 (6 innings)

Third place

Southwest 11, Jefferson 5

Championship

Central Catholic 10, Harlandale 1 (4 innings)