VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Oct. 7-13

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 26-6A

Smithson Valley 3, East Central 0 (25-10, 25-15, 25-21)

New Braunfels 3, Judson 0 (25-6, 25-15, 25-13)

Clemens 3, New Braunfels Canyon 2 (25-8, 22-25, 25-17, 23-25, 15-8)

Steele 3, San Marcos 0 (25-16, 25-20, 25-16)

District 27-6A

Johnson 3, MacArthur 1 (25-17, 25-23, 21-25, 25-22)

Churchill 3, LEE 0 (25-12, 25-14, 25-22)

Reagan 3, Madison 0 (25-16, 25-20, 25-22)

South San 3, Roosevelt 1 (25-16, 25-20, 24-26, 25-15)

District 26-5A

Boerne Champion 3, McCollum 1 (24-26, 25-13, 25-11, 25-16)

Seguin 3, Harlandale 0 (25-17, 25-18, 25-20)

Wagner 3, Kennedy 0 (25-15, 25-8, 25-9)

Memorial 3, Veterans Memorial 2 (25-21, 18-25, 25-18, 18-25, 15-12)

District 27-5A

Jefferson 3, Brackenridge 0 (25-22, 25-16, 25-19)

Alamo Heights 3, Burbank 0 (25-19, 25-22. 25-18)

Highlands 3, Fox Tech 0 (25-13, 25-14, 25-12)

Lanier 3, Sam Houston 1 (20-25, 25-20, 25-17, 25-21)

District 28-5A

Somerset 3, Southside 1 (23-25, 26-24, 25-23, 28-26)

Eagle Pass Winn 3, Uvalde 2 (scores unavailable)

Harlan 3, Medina Valley 2 (25-8, 15-25, 25-27, 25-22, 15-9)

Southwest 3, Southwest Legacy 0 (25-12, 25-20, 25-7)

District 30-4A

Cuero 3, Gonzales 0 (25-23, 25-19, 25-15)

Pleasanton 3, Poteet 0 (25-19, 25-19, 25-23)

Navarro 3, Brooks Academy 0 (25-4, 25-6, 25-9)

TAPPS 55A

San Antonio Christian 3, Holy Cross 1 (20-25, 25-21, 26-24, 25-6)

Providence 3, TMI 1 (scores unavailable)

TAPPS 52A

Shiner St. Paul 3, Bulverde Bracken Christian 1 (25-21, 25-22, 18-25, 25-5)

Victoria Faith Academy 3, St. Gerard (scores unavailable)

Nondistrict

Edison 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-12, 25-16, 25-17)

 

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 5-2A

Shiner St. Paul 3, Victoria Faith Academy 0 (25-9, 25-9, 25-18)

Bulverde Bracken Christian 3, St. Gerard 0 (scores unavailable)

Friday’s matches

District 26-6A

Clemens 3, San Marcos 0 (25-16, 25-19, 25-14)

New Braunfels 3, Steele 2 (25-21, 18-25, 21-25, 25-19, 15-13)

New Braunfels Canyon 3, East Central 0 (25-18, 25-23, 25-13)

Smithson Valley 3, Judson 0 (25-8, 25-8, 25-16)

District 27-6A

Johnson 3, South San 0 (25-13, 25-10, 25-11)

Churchill 3, MacArthur 0 (25-13, 25-12, 25-13)

Reagan 3, Roosevelt 0 (25-9, 25-13, 25-13)

Madison 3, LEE 0 (25-22, 25-9, 25-11)

District 265A

Boerne Champion 3, Memorial 0 (25-13, 25-12, 25-8)

Kennedy at Veterans Memorial (scores unavailable)

Kerrville Tivy 3, Wagner 0 (25-22, 25-19, 25-19)

Harlandale 3, McCollum 0 (25-12, 25-17, 25-7)

District 27-5A

Edison 3, Lanier 0 (25-18, 25-19, 25-15)

Alamo Heights 3, Brackenridge 1 (25-12, 23-25, 25-14, 25-17)

Sam Houston 3, Fox Tech 2 (23-25, 22-25, 26-24, 25-16, 15-12)

Jefferson 3, Highlands 2 (25-21, 19-25, 24-26, 25-13. 15-8)

District 285A

Medina Valley 3, Eagle Pass Winn 0 (25-11, 25-13, 25-10)

Southside 3, Floresville  2 (25-22, 22-25, 25-16, 21-25, 15-12)

Harlan 3,  Southwest Legacy 0 (25-7, 25-8, 25-7)

Somerset at Uvalde (scores unavailable)

District 304A

La Vernia 3, Cuero 0 (scores unavailable)

Navarro 3, Gonzales 0 (scores unavailable)

Brooks Academy at Poteet (scores unavailable)

TAPPS 5-5A

Holy Cross 3, Providence 0 (25-20, 25-17, 25-23)

Nondistrict

Burbank 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-9, 25-14, 25-22)

Antonian 3, Southwest 0 (25-17, 25-15, 25-11)

Saturday’s matches

No matches scheduled

 

 

 

 

 

VOLLEYBALL: Area playoff picture (thru Oct. 21)

Volleyball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through Oct. 19

ALREADY QUALIFIED: Edison (23-13, 11-4), Harlandale (22-7, 11-4), Highlands (30-9, 12-3), Holy Cross (16-25-2, 4-2), Jefferson (28-11, 14-1), Southwest (24-16, 11-4).

LIKELY QUALIFIERS: Southside (18-14, 9-6).

POSSIBLE QUALIFIERS: East Central (22-19, 6-7).

Remaining games for contenders

(district records in parentheses; area teams in boldface)

District 26-6A

EAST CENTRAL (6-7) – Tuesday, Steele.

SMITHSON VALLEY (7-6) – Tuesday, New Braunfels.

District 28-5A

SOUTHSIDE (9-6) – Tuesday, Medina Valley.

FLORESVILLE (7-7 ???) – Tuesday, Southwest Legacy.  (missing Oct. 16 score vs. Uvalde)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Oct. 1113

WEEK 7 SCHEDULE

(Oct. 11-13)

Thursday’s games

District 266A

Judson (5-0, 3-0) 37, New Braunfels (2-4, 1-2) 11

District 13-5A

Division I

Sam Houston (33, 31) 41, Brackenridge (34, 23) 34

District 14-5A

Division I

McCollum (1-5, 1-2) 38, Southwest Legacy (0-6, 0-326

District 14-5A

Division II

Medina Valley (51, 3-0) 42, Kennedy (0-6, 0-3) 7

Friday’s games

District 26-6A

Clemens (51, 3-0) 38, New Braunfels Canyon (24, 0-3) 13

Steele (33, 1-2) 45, San Marcos (1-5, 0-3) 10

Smithson Valley (23, 21) 30, East Central (42, 2-113

District 27-6A

Churchill (24, 1-2) 56, LEE (0-6, 0-3) 14

Madison (42, 3-0) 42, Reagan (4-2, 2-1) 28

Roosevelt (24, 21) 28, South San (24, 1-2) 24 (OT)

District 13-5A

Division I

Edison (25, 1-4) 20, Lanier (15, 0-4) 18

Wagner (61, 5-0) 75, Highlands (15, 13) 15

Veterans Memorial (52, 5-0) 34, Jefferson (15, 0-4) 0

District 14-5A

Division I

Harlandale (42, 1-1) 27, Eagle Pass Winn (43, 12) 14

Southwest (51, 2-0) 45, Laredo Martin (4-3, 2-1) 14

District 14-5A

Division II

Alamo Heights (51, 3-0) 42, Memorial (15, 0-3) 6

Kerrville Tivy (51, 3-0) 56, Uvalde (15, 12) 28

Boerne Champion (33, 1-2) 55, Lockhart (3-3, 1-2) 23

District 15-5A

Division II

Alice (42, 21) 52, Floresville (24, 0-3) 18

Corpus Christi Calallen (51, 3-0) 27, Southside (4-2, 1-2) 7

Port Lavaca Calhoun (51, 3-0) 56, Corpus Christi Tuloso-Midway (2-4, 0-3) 14

Somerset (51, 21) 24, Gregory-Portland (4-2, 1-2) 7

TAPPS I-3

Houston St. Pius X (25, 1-0) 51, Central Catholic (34, 0-136

Houston St. Thomas (61, 1-0) 42, Tomball Concordia Lutheran (34, 0-1) 27

TAPPS II4

Holy Cross (43, 1-0) 56, Corpus Christi John Paul II (2-5, 0-1) 46

San Antonio Christian (23-1, 0-0) bye

Nondistrict

Texas School for the Deaf (33) 54, St. Gerard (2420

Saturday’s games

District 276A

Johnson (42, 21) 31, MacArthur (1-5, 1-2) 3

Nondistrict

St. Anthony (43) 17, Brooks Academy (0-7) 0