BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-24

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
New Braunfels 9, Clemens 7
Judson 11, Steele 8
Smithson Valley 13, East Central 0 (5 innings)
South San 14, Wagner 4
District 27-5A
Burbank 11, Memorial 2
Kennedy, 2, Brackenridge 1
Jefferson 26, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 1
District 28-5A
Eagle Pass Winn 5, Medina Valley 4
Floresville 7, McCollum 4
Southwest Legacy 10, Southside 5

Southwest 16, Harlandale 8
TAPPS 3-I
Antonian 12, Austin St. Dominic Savio 2 (6 innings)

Central Catholic 10, San Antonio Christian 4
TAPPS 3-III
San Marcos Academy at Holy Cross (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Wednesday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 20, San Marcos Academy 3 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 4, Brackenridge 3
Memorial 5, Sam Houston 0
Kennedy 10, Highlands 6

Jefferson 11, Lanier 0 (5 innings)
District 28-5A
Southwest Legacy 10, Harlandale 1

Southwest 8, McCollum 5

Friday’s games

District 27-6A
East Central 4, Smithson Valley 2
New Braunfels at Clemens (ppd., rescheduled for noon Saturday)
Steele at Judson (ppd., rescheduled for Saturday)
South San 6, Wagner 3
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southside (ppd., rescheduled for 6 p.m. Monday)
Floresville 11, Medina Valley 3
TAPPS 3-I
San Antonio Christian vs. Central Catholic (ppd., no reschedule date)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Antonian 5, Austin St. Dominic Savio 1 (Game 1)
Antonian 10, Austin St. Dominic Savio 0 (6 innings)(Game 2)

Central Catholic 12, San Antonio Christian 2 (5 innings)

District 27-6A
Judson 5, Steele 4
New Braunfels 7, Clemens 5

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-26

Monday’s games

TAPPS 4-IV
St. Gerard at New Braunfels Christian (score unavailable)
Non-district
Holy Cross 7, D’Hanis 0

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 3, East Central 2
New Braunfels 11, Clemens 6
Judson 11, Steele 1 (5 innings)
South San 15, Wagner 0 (3 innings)
District 27-5A
Memorial 34, Lanier 16 (5 innings)
Kennedy 9, Jefferson 3
Edison 15, Highlands 3 (5 innings)

TAPPS 4-IV
St. Gerard vs. Hill Country Christian (score unavailable)
Non-district
San Antonio Christian 20, Providence 5 (3 innings)

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 2, Corpus Christi Incarnate Word 1

Thursday’s games

District 27-5A
Highlands 13, Brackenridge 3 (5 innings)
Edison 15, Jefferson 0 (3 innings)
Kennedy 17, Memorial 11
Burbank 20, Lanier 5 (3 innings)

District 27-6A

Judson 23, Wagner 3

District 28-5A
First-place tiebreaker

Floresville 5, Southwest 3
Third-place tiebreaker
Medina Valley 10, Southwest Legacy 4

Friday’s games

District 27-6A
Clemens at East Central (ppd., rescheduled for 2 p.m. Saturday)
Smithson Valley at Steele (ppd., rescheduled for 10 a.m. Saturday at Marion)
South San at New Braunfels (ppd., rescheduled for Saturday)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (score unavailable)

Saturday’s games

District 27-6A
East Central
3, Clemens 2
South San 6, New Braunfels 2
Steele 3, Smithson Valley 2

District 27-5A
Fourth-place tiebreaker
Jefferson 12, Burbank 6

Monday, April 26 games

District 27-6A
Second-place tiebreaker

Clemens 3, East Central 2

Steele 8, Clemens 4

Note: Steele is the No. 2 seed, Clemens No. 3 and East Central No. 4.