BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2430

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 9, New Braunfels Canyon 2

Smithson Valley 12, Judson 2 (6 innings)

Clemens 3, San Marcos 1

New Braunfels 4, Steele 3

District 276A

Johnson 14, Roosevelt 1 (5 innings)

Churchill 21, South San 11 (6 innings)

Reagan 15, LEE 2 (5 innings)

Madison 4, MacArthur 3

District 265A

Seguin 9, Kennedy 2

Harlandale 4, Kerrville Tivy 3

McCollum 14, Memorial 0

Boerne Champion 22, Wagner 0 (5 innings)

District 275A

Alamo Heights 15, Lanier 0 (5 innings)

Highlands 1, Burbank 0

Brackenridge 7, Jefferson 1

Edison 19, Sam Houston 7 (5 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 5, Floresville 2

Southside 10, Medina Valley 8

Southwest 7, Somerset 1

TAPPS 4II

Holy Cross 4, TMI 3

TAPPS 4-V

St. Gerard 13, Victoria Faith Academy 9

Shiner St. Paul 12, Hill Country Christian 2

Bulverde Bracken Christian 8, Bulverde Living Rock 1

Wednesday’s games

District 285A

Eagle Pass Winn 7, Harlan 6

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic 1, Cornerstone Christian 1

Friday’s games

District 26-6A

Clemens 5, San Marcos 3 

Smithson Valley 14, Judson 8

East Central 9, New Braunfels Canyon 1

New Braunfels 11, Steele 1

District 27-6A

Johnson 9, Churchill 8 (8 innings)

LEE 6, Roosevelt 2

Reagan 3, MacArthur 1

Madison 6, South San 3

District 26-5A

Harlandale 14, Wagner 4 (5 innings)

McCollum 5, Kennedy 1

Boerne Champion 18, Veterans Memorial 1 (5 innings)

Seguin 2, Kerrville Tivy 0

District 275A

Jefferson 7, Edison 6

Brackenridge 17, Highlands 10 (8 innings)

Alamo Heights 11, Sam Houston 0 (5 innings)

Burbank 14, Lanier 1 (5 innings)

District 28-5A

Southwest 4, Floresville 0

Southwest Legacy 8, Southside 2

Medina Valley 6, Uvalde 5

TAPPS 4-II

San Antonio Christian 7, Holy Cross 6

TAPPS 4-V

Hill Country Christian 16, St. Gerard 0

Bulverde Bracken Christian 8, Shiner St. Paul 1

Victoria Faith Academy 26, Bulverde Living Rock 17

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 5, Somerset 0

Non-district

Marshall 7, Holy Cross 6

Southwest 9, LEE 4

 

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2430

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

Judson 4, Clemens 3

East Central 6, Steele 3

New Braunfels Canyon 11, San Marcos 1 (5 innings)

Smithson Valley 6, New Braunfels 4

District 276A

Madison 13, Churchill 0 (5 innings)

Johnson 2, Reagan 0

MacArthur 15, Roosevelt 0 (3 innings)

South San 13, LEE 0 (5 innings)

District 26-5A

Kerrville Tivy 16, McCollum 6 (5 innings)

Memorial 13, Kennedy 12

Seguin 16, Wagner 4 (5 innings)

Harlandale 6, Veterans Memorial 3

District 27-5A

Lanier 22, Sam Houston 0 (3 innings)

Burbank 15, Brackenridge 10

Edison 10, Highlands 2

Alamo Heights 23, Jefferson 8 (5 innings)

District 28-5A

Harlan 7, Floresville 2

Somerset 4, Eagle Pass Winn 3

Southwest 15, Southside 2 (5 innings)

Uvalde 3, Southwest Legacy 1

District 304A

Cuero 16, Brooks Academy 0

La Vernia 10, Gonzales 4

Navarro 11, Pleasanton 5

TAPPS 3-II

Holy Cross 1, TMI 0

San Antonio Christian 13, Providence 11

TAPPS 5-IV

New Braunfels Christian 23, St. Gerard 2

Hill Country Christian at Keystone (score unavailable)

Wednesday’s games

Non-district

Antonian 4, Holy Cross 2

Thursday’s games

TAPPS 3-II

Providence 14, TMI 2 (3 innings)

TAPPS 5-IV

Keystone at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

St. Gerard at Hill Country Christian (score unavailable)

 

Friday’s games

District 26-6A

Smithson Valley 4, Clemens 0

East Central 13, San Marcos 0 (6 innings)

Judson 7, Steele 4

New Braunfels Canyon 12, New Braunfels 1 (5 innings)

District 27-6A

Madison 18, Roosevelt 0 (3 innings)

Johnson 14, LEE 0 (5 innings)

South San 3, MacArthur 2

Reagan 17, Churchill 2 (4 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 17, Harlandale 12

Kerrville Tivy 17, Memorial 0 (3 innings)

Seguin 11, Veterans Memorial 1 (6 innings)

McCollum 11, Wagner 1 (5 innings)

District 275A

Highlands 14, Alamo Heights 12

Burbank 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Edison 17, Brackenridge 1 (4 innings)

Jefferson 20, Lanier 8 (5 innings)

District 285A

Floresville 8, Eagle Pass Winn 3

Medina Valley 7, Southwest Legacy 1

Southwest 8, Uvalde 1

District 304A

Navarro 21, Brooks Academy 0 (3 innings)

Cuero 21, Gonzales 7 (6 innings)

Pleasanton 13, Poteet 2 (5 innings)

TAPPS 3II

San Antonio Christian 31, Austin Hyde Park 8 (5 innings)

Holy Cross 12, Austin Brentwood Christian 0 (6 innings)

 

Saturday’s games

District 285A

Southside 10, Harlan 8

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1723

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 5, Smithson Valley 0

New Braunfels 9, Judson 4

New Braunfels Canyon 8, Clemens 2

Steele 6, San Marcos 5 (10 innings)

District 276A

Churchill 14, LEE 2 (5 innings)

Johnson 5, MacArthur 0

Reagan 15, Madison 2 (5 innings)

South San 10, Roosevelt 0 (5 innings)

District 265A

Boerne Champion 10, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 12, Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 10, Veterans Memorial 0 (5 innings)

McCollum 6, Seguin 2

District 275A

Alamo Heights 10, Edison 0 (5 innings)

Brackenridge 11, Lanier 1 (5 innings)

Highlands 10, Sam Houston 3

Jefferson 3, Burbank 2

District 28-5A

Medina Valley 15, Somerset 6

Southwest Legacy 6, Eagle Pass Winn 5

Uvalde 11, Floresville 6

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 18, Victoria Faith Academy 2

Shiner St. Paul 15, St. Gerard 0 (3 innings)

Non-district

Central Catholic 4, Cornerstone Christian 1

Schertz John Paul II 4, Holy Cross 3

Wednesday’s games

District 285A

Southwest 9, Harlan 2

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 26-6A

New Braunfels 12, Judson 2 (5 innings)

New Braunfels Canyon 3, Clemens 1

San Marcos 11, Steele 10 (10 innings)

Smithson Valley 2, East Central 1

District 27-6A

Johnson 5, South San 1

Madison 7, LEE 0

Reagan 17, Roosevelt 0 (5 innings)

MacArthur 2, Churchill 1

District 26-5A

Boerne Champion 4, Kerrville Tivy 3

Harlandale 12, Kennedy 1

Seguin 16, Memorial 0 (5 innings)

Veterans Memorial 5, Wagner 0

District 275A

Alamo Heights 7, Burbank 4

Brackenridge 29, Sam Houston 6 (6 innings)

Edison 13, Lanier 2 (6 innings)

Jefferson 5, Highlands 4

District 28-5A

Eagle Pass Winn 3, Southwest 2 (8 innings)

Medina Valley 5, Floresville 4

Southside 6, Uvalde 5

Southwest Legacy 8, Somerset 5

TAPPS 4-II

TMI 2, San Antonio Christian 1

TAPPS 4-V

Shiner St. Paul 16, Bulverde Living Rock 0

Bulverde Bracken Christian 6, St. Gerard 1

Non-district

Central Catholic 4, McCollum 3

Holy Cross 14, Boerne Geneva 7 (5 innings)

Saturday’s games

Non-district

Brandeis 19, Southwest 10

Corpus Christi Moody 12, Burbank 0 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1723

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 9, Clemens 5

New Braunfels 8, San Marcos 4

New Braunfels Canyon 11, Judson 1

Steele 8, Smithson Valley 3

District 276A

MacArthur 2, Reagan 1 (8 innings)

Johnson 17, Churchill 2 (4 innings)

LEE 16, Roosevelt 0 (3 innings)

South San 10, Madison 4

District 26-5A

Boerne Champion 17, Wagner 2 (4 innings)

Kerrville Tivy 8, Harlandale 5

Seguin 15, Kennedy 0 (4 innings)

McCollum 16, Memorial 2 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 21, Lanier 3 (5 innings)

Highlands 13, Burbank 0 (5 innings)

Edison 23, Sam Houston 0 (3 innings)

Jefferson 26, Brackenridge 10 (6 innings)

District 28-5A

Floresville 7, Southwest Legacy 3

Medina Valley 15, Southside 0 (3 innings)

Southwest 10, Somerset 0 (6 innings)

District 304A

La Vernia 11, Pleasanton 0

Gonzales 21, Brooks Academy 0 (3 innings)

Poteet 4, Cuero 0

TAPPS 3-II

Holy Cross 16, TMI 0 (4 innings)

TAPPS 5-IV

Shiner St. Paul 20, Victoria Faith Academy 1

Wednesday’s games

District 285A

Eagle Pass Winn 22, Harlan 12

Non-district

Incarnate Word 10, Holy Cross 5

Thursday’s games

TAPPS 4II

Providence 13, Austin Brentwood Christian 3 (6 innings)

TMI 9, San Antonio Christian 7

Non-district

Holy Cross 11, Schertz John Paul II 1 (5 innings)

Friday’s games

District 26-6A

Judson 13, East Central 12

New Braunfels 6, Clemens 3

San Marcos 10, Smithson Valley 1

New Braunfels Canyon 7, Steele 1

District 27-6A

MacArthur 10, LEE 0 (6 innings)

Churchill 12, Roosevelt 2 (5 innings)

Johnson 13, Madison 5

Reagan 2, South San 0

District 26-5A

Boerne Champion 12, Veterans Memorial 9

Seguin 16, Kerrville Tivy 12

McCollum 11, Kennedy 0

Harlandale 15, Wagner 2 (5 innings)

District 275A

Alamo Heights, 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Edison 17, Jefferson 2 (5 innings)

Highlands 14, Brackenridge 2 (5 innings)

Burbank 13, Lanier 4

District 285A

Southwest 11, Floresville 1 (5 innings)

Southwest Legacy 13, Southside 2 (5 innings)

Medina Valley 11, Uvalde 1 (5 innings)

District 304A

La Vernia 16, Brooks Academy 0 (3 innings)

Cuero 13, Pleasanton 3

Navarro 5, Poteet 0

Non-district

St. Anthony 18, Memorial 4 (5 innings)

Saturday’s games

District 285A

Somerset 6, Harlan 1

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1016

Monday’s games

District 265A

Boerne Champion 9, Seguin 6

Kerrville Tivy 8, Kennedy 0

McCollum 10, Veterans Memorial 3

Wagner 16, Memorial 0 (4 innings)

District 275A

Alamo Heights 6, Highlands 2

Brackenridge 5, Edison 4

Burbank 12, Sam Houston 1 (5 innings)

Jefferson 16, Lanier 1 (3 innings)

Tuesday’s games

District 266A

Steele 7, Clemens 5

East Central 6, New Braunfels 3

New Braunfels Canyon 10, Smithson Valley 4

Judson 3, San Marcos 2

District 276A

South San 10, LEE 3

MacArthur 21, Roosevelt 2 (5 innings)

Madison 9, Churchill 7

Reagan 4, Johnson 1 (8 innings)

District 28-5A

Southside 15, Somerset 14 (8 innings)

Southwest 16,  Southwest Legacy 0 (5 innings)

Uvalde 7, Eagle Pass Winn 5

Medina Valley 5, Harlan 4

Non-district

Highlands 6. Gonzales 1

Wednesday’s games

District 265A

Kennedy 15, Wagner 7

McCollum at Boerne Champion (ppd., rescheduled to 1 p.m. Thursday)

Seguin 17, Harlandale 6

Veterans Memorial 20, Memorial 2 (5 innings)

District 275A

Burbank 11, Edison 1 (5 innings)

Jefferson 17, Sam Houston 1 (5 innings)

Alamo Heights 11, Brackenridge 5

Highlands 11, Lanier 2

Non-district

East Central 15, Southwest 6

Central Catholic 9, Smithson Valley 8

Thursday’s games

District 26-6A

East Central 4, New Braunfels 1

New Braunfels Canyon 6, Smithson Valley 5

Clemens 7, Steele 3

District 27-6A

Johnson 13, LEE 1 (5 innings)

South San 5, MacArthur 0

Reagan 11, Churchill 4

Madison 11, Roosevelt 1 (5 innings)

District 265A

Boerne Champion 2, McCollum 1 (rescheduled from Wednesday)

District 28-5A

Uvalde 5, Somerset 0

Friday’s games

District 26-6A

San Marcos 2, Judson 1

District 26-5A

McCollum 7, Harlandale 2

Kennedy 5, Veterans Memorial 4

Kerrville Tivy 10, Wagner 0 (5 innings)

Boerne Champion 16, Memorial 1 (4 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 5, Harlan 4 (10 innings)

Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 4

Southside 3, Floresville 0

Non-district

Central Catholic 10, Boerne 6

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 10-16

Monday’s games

District 266A

MacArthur 14, Churchill 0 (4 innings)

Madison 17, LEE 4 (5 innings)

Reagan 12, Roosevelt 0 (5 innings)

South San 6, Johnson 2

District 27-5A

Burbank 13, Jefferson 3 (5 innings)

Edison 9, Alamo Heights 8

Highlands 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Lanier 23, Brackenridge 12 (5 innings)

Tuesday’s games

District 266A

New Braunfels 11, Judson 3

New Braunfels Canyon 11, Clemens 0 (6 innings)

East Central 9, Smithson Valley 1

Steele 8, San Marcos 6 (8 innings)

District 26-5A

Harlandale 20, Memorial 5 (3 innings)

Boerne Champion 17, Kennedy 2 (4 innings)

Kerrville Tivy 11, Veterans Memorial 2

Seguin 14, McCollum 3 (5 innings)

District 28-5A

Southwest 11, Harlan 1 (5 innings)

Eagle Pass Winn 12, Southwest Legacy 11

Floresville at Uvalde (score unavailable)

Medina Valley 9, Somerset 3

District 304A

Poteet 7, Gonzales 4

Navarro 7, La Vernia 5

Pleasanton 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

Wednesday’s games

District 276A

South San 12, Churchill 1 (5 innings)

Johnson 15, Roosevelt 0 (4 innings)

Reagan 12, LEE 2 (5 innings)

MacArthur 16, Madison 3 (5 innings)

District 265A

Harlandale 19, Kennedy 1 (5 innings)

Seguin 16, Memorial 0 (3 innings)
Veterans Memorial 13, Wagner 2 (5 innings)

District 275A

Brackenridge vs. Sam Houston (score unavailable)

Alamo Heights 7, Burbank 3

Edison 20, Lanier 0 (3 innings)

Highlands 17, Jefferson 1 (3 innings)

Thursday’s games

District 26-6A

New Braunfels Canyon 7, East Central 5

Smithson Valley 6, Judson 5

New Braunfels 5, Steele 0

District 26-5A

Kerrville Tivy 10, Boerne Champion 8

District 28-5A

Southwest Legacy 7, Somerset 6

Medina Valley 14, Floresville 4

District 30-4A

La Vernia 12, Poteet 1 (6 innings)

Friday’s games

District 26-6A

Clemens 12, San Marcos 8

District 28-5A

Uvalde 10, Southside 3

Southwest 8, Eagle Pass Winn 3

District 30-4A

Navarro 4, Cuero 3

Pleasanton 16, Gonzales 1

Non-district

Holy Cross 10, Poth 1

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

teams we cover are in boldface

Games of March 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 10, San Marcos 0 (6 innings)

New Braunfels 7, New Braunfels Canyon 3

Clemens 8, Smithson Valley 7

Steele 6, Judson 1

District 26-5A

Kerrville Tivy 29, Memorial 0 (5 innings)

Seguin 12, Veterans Memorial 9

McCollum 5, Wagner 2

District 275A

Brackenridge 4, Burbank 3

Lanier 4, Sam Houston 3

Highlands 7, Edison 3

Alamo Heights 12, Jefferson 2 (5 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 9, Medina Valley 2

Eagle Pass Winn 1, Floresville 0

Harlan at Southside (rescheduled to Wednesday)

Non-district

Central Catholic 5, San Antonio Christian 1

IDEA Prep vs. St. Gerard at Pittman-Sullivan Park (rescheduled to Wednesday)

Lytle at South San (canceled)

Wednesday’s games

District 265A

Boerne Champion 18, Harlandale 2 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Harlan 11, Southside 1 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
Uvalde 5, Southwest 4 (10 innings) 
(rescheduled from Tuesday)

Non-district

St. Gerard 11, IDEA Prep 1 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

IDEA Prep vs. St. Gerard (score unavailable)

Bandera Tournament

Edison 5, Memorial 3 (6 innings)
Edison 3, Bandera 2 (5 innings)
Hondo 6, Edison 3 (4 innings)

OTHER AREA TEAMS – Holy Cross, Jefferson, South San. Finals – Saturday.

Canyon Lake Tournament

Jarrell 9, Brackenridge 7 (6 innings)
Veterans Memorial 16, Burbank 3 (4 innings)

San Antonio Classic

East Central 4, Corpus Christi Calallen 2
Central Catholic 4, Madison 3

Friday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 0 (5 innings)

Medina Valley 9, Southwest 1

Floresville 5, Somerset 1

Non-district

Sam Houston at Winston (score unavailable)

McCollum 13, Highlands 5

Bandera Tournament

South San 7, Jefferson 1
South San 8, Devine 3
South San 13, Holy Cross 4 (4 innings)
Edison 5, Memorial 3 (6 innings)
Devine 4, Holy Cross 1
Jefferson 15, Holy Cross 4
Devine 6, Jefferson 2

Canyon Lake Tournament

Burbank 9, Schertz John Paul 4 (6 innings)
Burbank 8, Canyon Lake 4 (6 innings)
OTHER AREA TEAMS – Brackenridge. Finals – Saturday.

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Southwest Legacy. Finals – Saturday. (scores unavailable)

San Antonio Classic

Corpus Christi Calallen 14, Central Catholic 6
Laredo Alexander 12, East Central 2 (6 innings)
Central Catholic 15, East Central 6 (6 innings)
Saturday’s games

District 28-5A

Uvalde 4, Harlan 3

Non-district

Bandera Tournament

Jefferson 10, Bandera 2 (5 innings)
Hondo 5, South San 3 (6 innings)
Devine 13, Edison 4 (4 innings)
Holy Cross 4, Memorial 0

Canyon Lake Tournament

Veterans Memorial 15, Brackenridge 11 (4 innings)
Corpus Christi Flour Bluff 11, Burbank 0 (5 innings)

Pearsall Tournament

Southwest Legacy 10, Pleasanton 1 (6 innings)

San Antonio Classic

Corpus Christi King 6, East Central 3 (5 innings)
Clemens 8, Central Catholic 5 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 10, New Braunfels 4

Steele 9, Clemens 4

Judson 11, San Marcos 1

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 0

District 276A

Johnson 17, LEE 0 (5 innings)

Reagan 12, Churchill 0 (5 innings)

Madison 17, Roosevelt 0 (3 innings)

MacArthur 10, South San 5

District 265A

Seguin 17, Harlandale 5 (5 innings)

Boerne Champion 15, McCollum 9

Wagner 17, Kennedy 2 (3 innings)

Veterans Memorial 16, Memorial 0 (3 innings)

District 275A

Burbank vs. Sam Houston (score unavailable)

Jefferson 12, Lanier 9

Edison 22, Brackenridge 3 (4 innings)

Highlands 17, Alamo Heights 0 (3 innings)

District 285A

Somerset 9, Southside 2

Eagle Pass Winn 13, Uvalde 0 (5 innings)

Medina Valley 6, Harlan 5

District 304A

Navarro 22, Brooks Academy 1 (3 innings)

Cuero 16, Gonzales 9

Pleasanton 7, Poteet 3

Non-district

Providence 15, Boerne Geneva 5 (5 innings)

IDEA Prep 11, St. Gerard 4

Wednesday’s games

District 285A

Southwest 12, Southwest Legacy 3 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

IDEA Prep vs. St. Gerard (score unavailable)

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

South San 17, Navarro 3 (4 innings)
South San 5, Austin Akins 1
South San 6, Midland Greenwood 0

Friday’s games

District 276A

LEE 12, Churchill 2 (6 innings)

Johnson 1, MacArthur 0

Reagan 8, Madison 7

South San 16, Roosevelt 0

District 26-5A

Veterans Memorial at Wagner 12, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 6, McCollum 4

Boerne Champion vs. Memorial (score unavailable)

Kerrville Tivy 16, Wagner 0 (3 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 16, Brackenridge 1 (4 innings)

Edison 11, Burbank 4

Highlands 18, Lanier 0 (3 innings)

Jefferson 20, Sam Houston 0 (3 innings)

District 28-5A

Medina Valley 7, Eagle Pass Winn 2

Southside at Floresville (score unavailable)

Uvalde 6, Somerset 4

District 30-4A

Poteet at Brooks Academy (score unavailable)

La Vernia 19, Cuero 3 (3 innings)

Navarro at Gonzales (score unavailable)

Non-district

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

Southwest 16, Argyle 5 (3 innings)
Southwest 3, Antonian 0 (3 innings)
Southwest 1, Lindale 1 (3 innings)
Southwest 6, Incarnate Word 4 (3 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 7, Southwest Legacy 4

Non-district

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

Gold bracket

Consolation semifinals

Southwest 8, Veterans Memorial 0

Consolation championship

Southwest 8, Lubbock Monterrey 5 (5 innings)

Quarterfinals

North Lamar 9, Southwest 3
South San 4, New Braunfels 2

Semifinals

Fredericksburg 2, South San 1

Third place

North Lamar 3, South San 2

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 24-March 2

Monday’s games

Non-district

Hondo 8, Highlands 2

Pearsall 9, Brackenridge 4

Reagan 4, East Central 1

 

Tuesday’s games

District 26-5A

Harlandale 11, Veterans Memorial 0 (5 innings)

Kennedy 15, Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 4, McCollum 1

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Somerset 0 (5 innings)

Southwest 3, Southside 0

Uvalde 3, Southwest Legacy 1 (8 innings)

Non-district

Boerne 9, Burbank 4

Edison 21, St. Anthony 0 (5 innings)

Holy Cross 11, Lanier 1 (5 innings)

Sam Houston 13, Harper 7

South San 8, Jefferson 0

 

Wednesday’s games

District 28-5A

Floresville 8, Harlan 0

 

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

McAllen Rowe 8, South San 0

Central Catholic 18, LEE 4 (4 innings)

Devine/Hondo Tournament

Brackenridge 5, San Antonio Christian 0

Edgewood ISD Tournament

Kennedy 16, Sam Houston 3

Cole 3, Memorial 2

Kennedy 9, Stockdale 1

Stockdale 9, Sam Houston 1

Natalia 6, Memorial 1

Jay 2, Edison 0

Jefferson 9, Roma 2 (5 innings)

Laredo Nixon 8, Jefferson 4 (4 innings)

Mira’s South Texas Classic

At Corpus Christi

East Central 9, Banquete 2 (6 innings)

East Central 11, El Paso Parkland 1 (4 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest 6, Wagner 2 (6 innings)

Stevens 4, Southwest Legacy 2 (6 innings)

Highlands 8, Warren 7 (6 innings)

Warren 5, Southwest 3 (6 innings)

Harlandale 15, Roosevelt 2 (5 innings)

Harlandale 5, Southwest Legacy 0 (5 innings)

 

Friday’s games

Non-district

Bandera Tournament

Burbank 10, St. Anthony 0 (4 innings)

Medina Valley 8, Burbank 7 (4 innings)

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

McCollum 6, South San 6

McCollum 8, Central Catholic 5

Central Catholic 15, South San 0 (5 innings)

Devine/Hondo Tournament

Zapata 7, Brackenridge 2 (6 innngs)

Somerset 5, Brackenridge 4 (4 innngs)

Holy Cross 12, Pleasanton 7

Holy Cross 10, Pearsall 0

Edgewood ISD Tournament

Roma 8, Edison 1

Laredo Martin 3, Jefferson 1 (4 innings)

Edison 14, Sam Houston 2

Jefferson 15, Cole 1 (3 innings)

Memorial 7, Sam Houston 6

Kennedy 14, Natalia 3 (4 innings)

Mira’s South Texas Classic

At Corpus Christi

East Central 9, Pharr-San Juan-Alamo North 0 (5 innings)

Southwest ISD Tournament

Southwest 7, Veterans Memorial 6 (5 innings)

Wagner 10, Highlands 0 (6 innings)

Harlandale 10, Warren 0 (4 innings)

Highlands 6, Southwest Legacy 1 (5 innings)

Stevens 9, Southwest 1 (5 innings)

Southwest Legacy 5, Veterans Memorial 4 (5 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Bandera Tournament

Burbank 9, Lytle 7 (5 innings)

Central Catholic/St. Mary’s Hall Tournament

South San 0, St. Mary’s Hall 0

McAllen Rowe 11, Central Catholic 1

McCollum 8, LEE 5

Devine/Hondo Tournament

Brackenridge 8, Dilley 3 (5 innngs)

Somerset 10, Lanier 2 (4 innings)

Third place

Hallettsville 8, Holy Cross 3

Edgewood ISD Tournament

Roma 6, Memorial 2

Championship

Laredo Nixon 5, Kennedy 1 (6 innings)

Mira’s South Texas Classic

At Corpus Christi

Corpus Christi Veterans Memorial 5, East Central 0

Southwest ISD Tournament

Roosevelt 10, Highlands 6 (4 innings)

Highlands 7, Veterans Memorial 6 (5 innings)

Stevens 9, Harlandale 2 (5 innings)

Southwest 3, Harlandale 1

Southwest 9, Roosevelt 1 (5 innings)

Southwest Legacy 11, Wagner 5 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 24-March 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 19, San Marcos 3 (4 innings)

Judson 10, Steele 0 (6 innings)

New Braunfels Canyon 12, New Braunfels 2 (5 innings)

Smithson Valley 7, Clemens 2

District 276A

Johnson 7, Reagan 2

MacArthur 10, Roosevelt 0 (5 innings)

Madison 19, Churchill 0 (3 innings)

South San 13, LEE 0 (4 innings)

District 265A

Harlandale 13, Boerne Champion 8

Kerrville Tivy 12, Memorial 1 (5 innings)

McCollum 21, Wagner 3 (5 innings)

Seguin 11, Veterans Memorial 2

District 275A

Alamo Heights 18, Jefferson 7 (5 innings)

Burbank 19, Brackenridge 4 (4 innings)

Edison 12, Highlands 2 (6 innings)

Lanier 13, Sam Houston 0 (5 innings)

District 285A

Eagle Pass Winn 8, Floresville 3

Harlan 16, Southside 2 (5 innings)

Medina Valley 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)

Southwest 12, Uvalde 0

District 304A

La Vernia 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Navarro 5, Poteet 0

Pleasanton 5, Cuero 2

Non-district

Boerne 12, Providence 0 (4 innings)

Holy Cross 4, Somerset 1

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Seguin Tournament

Hondo 6, Edison 2 (4 innings)

Highlands 12, Devine 2 (3 innings)

Incarnate Word 10, Harlandale 1 (2 innings)

Holy Cross 7, Pearsall 1 (5 innings)

Edison 7, Harlandale 4 (4 innings)

Highlands 6, Churchill 2 (4 innings)

Pharr-San Juan-Alamo North 10, Holy Cross 2 (4 innings)

Friday’s games

District 26-5A

Boerne Champion 9, Seguin 7

Kerrville Tivy 15, Kennedy 0 (3 innings)

Veterans Memorial 14, McCollum 4 (5 innings)

Wagner18, Memorial 8 (6 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 4

Floresville 7, Somerset 3

Medina Valley 8, Southwest 3

District 30-4A

La Vernia 27, Gonzales 5 (5 innings)

Navarro 8, Pleasanton 2

Cuero at Brooks Academy (score unavailable)

Non-district

South San 8, Clemens 4

Seguin Tournament

Pharr-San Juan-Alamo 14, Harlandale 2 (4 innings)

Seguin 4, Highlands 3 (5 innings)

Madison 17, Highlands 2 (3 innings)

Kyle Lehman 10, Harlandale 2 (4 innings)

Edison 4, Devine 3 (5 innings)

Edison 9, San Diego 4 (4 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Uvalde 8, Harlan 3

Non-district

Seguin Tournament

Hondo 7, Highlands 4 (4 innings)

Eagle Pass 22, Harlandale 0 (3 innings)

Harlandale 3, Highlands 1 (6 innings)

Edison 10, Jourdanton 6 (3 innings)

Sienna Tournament

At Missouri City

East Central vs. Angleton (tournament canceled, rain)