SOUTHSIDE REPORTER SUMMER STORY DIGEST

8/8/18 Southside baseball coach Blake Vincent:

Southside coach seeking to nurture community ties

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Southside-coach-seeking-to-nurture-community-ties-13138809.php

8/1/18 Sam Houston volleyball coach Brenda Virjan:

New Sam Houston coach eager to get to work

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/New-Sam-Houston-coach-eager-to-get-to-work-13123743.php

7/25/18 Fox Tech boys basketball coach Simon Aguirre:

New Fox Tech coach to guide Buffaloes into 5A

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/New-Fox-Tech-coach-to-guide-Buffaloes-into-5A-13105018.php

7/10/18 Tales from the road:

The unpredictable road trips of high school sports

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/The-unpredictable-road-trips-of-high-school-sports-13061178.php

6/26/18 East Central ISD director of athletics Suzette Arriola:

Arriola considers Hornet Pride a key to East Central’s success

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Arriola-considers-Hornet-Pride-a-key-to-East-13035660.php

6/26/18 New Southwest girls basketball coach:

Lira takes on dream job at Southwest

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Lira-takes-on-dream-job-at-Southwest-13035669.php

6/19/18 San Antonio Area softball all-star game:

29-6A rivals help all-star teams battle to 2-2 tie

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/29-6A-rivals-help-all-star-teams-battle-to-2-2-tie-13017616.php

6/5/18 Valley-Hi Optimists baseball all-star game:

Area players help Sub-6A maintain dominance in Optimists game

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Area-players-help-Sub-6A-maintain-dominance-in-12972708.php

 

6/5/18 San Antonio Area Baseball Coaches association all-star game:

Hernandez, Perez contribute to all-star team win

https://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Hernandez-Perez-contribute-to-all-star-team-win-12972704.php

BASEBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 29May 5

Wednesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Port Lavaca Calhoun (12-16-1) 4, Highlands (16-10) 3 (Game 1: Calhoun leads best-of-3 series 1-0)

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (23-9-2) 4, Brandeis (16-10-3) 0 (Game 1: East Central leads best-of-3 series 1-0)
Mission (12-9-1) 3, Southwest (19-9)(Game 1: Mission leads best-of-3 series 1-0)
CLASS 5A

Bi-district round

Angleton (20-10) 5, Brackenridge (14-10) 1 (Game 1: Angleton leads best-of-3 series 1-0)

Corpus Christi King (19-10-1) 4, McCollum (12-12-1) 0 (Game 1: King leads best-of-3 series 1-0)

 

TAPPS DIVISION II

Area round

Sugar Land Fort Bend Christian (22-5) 8, Holy Cross (7-12) 1   (Fort Bend Christian wins 1-game playoff)
Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Brandeis (16-10-3) at East Central (23-9-2), 7 p.m. (Game 2: ppd., rescheduled to 1 p.m. Saturday; East Central leads best-of-3 series 1-0)

Mission (13-9-1) 8, Southwest (19-10) (Game 2: Mission wins best-of-3 series 2-0)


CLASS 5A

Bi-district round

Angleton (21-10) 9, Brackenridge (14-11)(Game 2: Angleton wins best-of-3 series 2-0)

Burbank (14-12-1) vs. Victoria East (15-13-1) at Diz Reeves Diamond (Game 1 ppd.: best-of-3 series rescheduled as 1-game playoff, 1 p.m. Saturday at Riverside Stadium Victoria)
Corpus Christi Veterans Memorial (26-5-1) 7, Harlandale (15-11-1) 6 1-game playoff
Port Lavaca Calhoun (13-16-1) 6, Highlands (16-10) 0 (Game 2: Calhoun wins best-of-3 series 2-0)
Richmond Foster (24-5) 6, Jefferson (14-10) 4 (Foster wins 1-game playoff)

 

Saturday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (24-9-2) 9, Brandeis (16-11-3) 8 (9 innings) (Game 2: rescheduled from Friday; East Central wins best-of-3 series 2-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Victoria East (16-13-1) 3, Burbank (14-13-1) 0 (Game 1: rescheduled from Friday: Victoria East wins 1-game playoff; previously a best-of-3 series)
Corpus Christi King (20-10-1) 5, McCollum (12-13-1) 4 (Game 2: King wins best-of-3 series 2-0)

TAPPS DIVISION I

State quarterfinals

Central Catholic (24-4-3) bye

 

Games of May 6-12

Thursday, May 10 games

CLASS 6A

Area round

Austin Lake Travis (30-2) 2, East Central (24-10-2) 1 (Game 1: Lake Travis leads best-of-3 series 1-0)

TAPPS DIVISION I

State quarterfinals

Tomball Concordia Lutheran (15-14) 10, Central Catholic (24-5-3) 4 (8 innings) (Concordia Lutheran wins 1-game playoff)
Friday, May 11 games

CLASS 6A

Area round

Austin Lake Travis (31-2) 11, East Central (24-11-2)(Game 2: Lake Travis wins best-of-3 series 2-0)

BASEBALL: Area playoff pairings (updated May 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 29May 5

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (22-9-2) vs. Brandeis (16-9-3): best-of-3 series: Game 1: 8 p.m., Thursday at Nelson Wolff Stadium. Game 2: 7 p.m., Friday, at East Central. Game 3: noon, Saturday, at Northside ISD Field No. 1 (if necessary).
Southwest (19-8) vs. Mission (11-9-1) at Corpus Christi Calallen: best-of-3 series: Game 1: 8 p.m., Thursday. Game 2: 4:30 p.m., Friday. Game 3: 7:30 p.m., Friday.

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (14-9) vs. Angleton (19-10): best-of-3 series:  – Game 1: 7 p.m., Thursday, at Diz Reeves Diamond; Game 2: 11 a.m., Saturday, at Cabaniss Field, Corpus Christi; Game 3: 2 p.m., Saturday at Weimar, time TBA (if necessary)

Burbank (14-12-1) vs. Victoria East (15-13-1): best-of-3 series:  – Game 1: 7 p.m., Friday, at Diz Reeves Diamond; Game 2: 1 p.m., Saturday, at Riverside Stadium, Victoria; Game 3: 4 p.m., Saturday, at Riverside Stadium, Victoria (if necessary)
Harlandale (15-10-1) vs. Corpus Christi Veterans Memorial (25-5-1) at Cabaniss Field, Corpus Christi, Friday, 7 p.m. 1-game playoff
Highlands (16-9) vs. Port Lavaca Calhoun (12-16-1): best-of-3 series:  – Game 1: 7 p.m. Wednesday, at Diz Reeves Diamond; Game 2: 5 p.m. Friday, at Calhoun; Game 3: 8 p.m. at Calhoun (if necessary).
Jefferson (14-9) at Richmond Foster (23-5), 7 p.m., Friday 1-game playoff
McCollum (12-11-1) vs. Corpus Christi King (18-10-1): best-of-3 series:  – Game 1: 7 p.m., Thursday, at Tejeda Complex; Game 2: 11 a.m., Saturday, at Cabaniss Field, Corpus Christi; Game 3: 2 p.m., Saturday, Cabaniss Field, Corpus Christi (if necessary)

TAPPS DIVISION II

Area round

Holy Cross (7-12) vs. Houston Second Baptist (20-11) or Sugar Land Fort Bend Christian (21-5), TBD 1-game playoff

TAPPS DIVISION I

State quarterfinals

Central Catholic (25-3-3) vs. Tomball Concordia Lutheran (12-14) or El Paso Cathedral (6-7-1 ???) or Plano John Paul II (19-12-1), TBD 1-game playoff

SOFTBALL: Area playoff schedule/results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2228

Wednesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Edison vs. Rosenberg Terry at Villarreal Field No. 1 (Game 1 of scheduled 3-game series postponed, wet grounds) (Series now is a 1-game playoff, 8 p.m. Friday at Weimar)
Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

O’Connor (18-7) 8, East Central (23-10) (Game 1: best-of-3 series; O’Connor leads 1-0)

 

CLASS 5A

Bi-district round

Angleton (27-3) 24, Burbank (12-10) 0 (5 innings) (Angleton wins 1-game playoff)
Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

O’Connor (19-7) 9, East Central (23-11) 5 (Game 2: O’Connor wins best-of-3 series 2-0)

South San (24-5-1) 18, McAllen (10-16) 1 (5 innings) (Game 1: South San leads best-of-3 series 1-0)

Southwest (19-12-1) 16, McAllen Memorial (15-16) 0 (5 innings) (Southwest wins 1-game playoff)

 

CLASS 5A

Bi-district round

Rosenberg Terry (17-16) 11, Edison (18-6) 0 (5 innings) (Terry wins 1-game playoff)

Corpus Christi Flour Bluff (20-10) 8, Harlandale (17-11) 7 (Flour Bluff wins 1-game playoff)

Port Lavaca Calhoun (20-11-1) 7, Highlands (17-7)(Game 1: Calhoun leads best-of-3 series 1-0)

Richmond Foster (28-7) 12, Brackenridge (11-14) 0 (5 innings) (Richmond Foster wins 1-game playoff)
Saturday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

South San (24-5-1) 13, McAllen (10-16) 3 (5 innings(Game 2: South San wins best-of-3 series 2-0)


CLASS 5A

Bi-district round

Port Lavaca Calhoun (21-11-1) 8, Highlands (17-8) 1 (Game 2Calhoun wins best-of-3 series 2-0)
Games of April 29May 8

Friday’s games

CLASS 6A

Area round

San Benito (21-6) 3, Southwest (20-13-2) (Game 1: San Benito leads best-of-3 series 1-0)
Saturday’s games

CLASS 6A

Area round

Harlingen South (28-8) 6, South San (24-6-1)(Harlingen South wins 1-game playoff)
Southwest (21-13-2) 3, San Benito (21-7) 0 (Game 2: best-of-3 series tied 1-1)

San Benito (22-7) 10, Southwest (21-14-2) 4 (Game 3 : San Benito wins best-of-3 series 2-1)

 

Games of May 612

Tuesday, May 8 games

TAPPS DIVISION II

Area round

Holy Cross (17-10) 7, Corpus Christi John Paul II (6-7 ???) 6 (8 innings) (Holy Cross wins 1-game playoff)
Houston Lutheran South (21-4) 10, Providence (11-17) 0 (5 innings) (Lutheran South wins 1-game playoff)

 

Saturday, May 12 games

TAPPS DIVISION II

State quarterfinals

Holy Cross (1810) 9, Houston Lutheran South (21-5) 8 (Holy Cross wins 1-game playoff)

 

Friday, May 18 games

TAPPS DIVISION II

State semifinals

Sugar Land Fort Bend Christian (2010-1) 1, Holy Cross (1811) 0 (1-game playoff)

 

BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (14-9, 12-4), Burbank (14-12-1, 12-4), Central Catholic (24-3-3, 4-0), East Central (22-9-2, 9-5), Harlandale (15-10-1, 7-3), Highlands (16-9, 13-3), Holy Cross (7-12-1, 4-4), Jefferson (14-9, 11-5), McCollum (13-11-1, 6-4), Southwest (19-7, 10-4).

 

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2228

Monday’s games

District 29-6A

Laredo United 10, Laredo Alexander 0 (5 innings)

Laredo United South 7, Laredo LBJ 6 (8 innings)

Tuesday’s games

District 276A

East Central 16, Wagner 3 (5 innings)

New Braunfels Canyon 4, Judson 1

New Braunfels 9, Smithson Valley 2

Clemens 6, Steele 2

District 296A

Eagle Pass 12, Del Rio 2

Southwest 4, South San 2

District 285A

Jefferson 13, Sam Houston 3 (6 innings)

Brackenridge 10, Lanier 0

Kennedy 2, Edison 1

Highlands 14, Memorial 1 (5 innings)

District 295A

Floresville 4, Eagle Pass Winn 3

Uvalde 1, McCollum 0

Harlandale 15, Southside 0 (5 innings)

TAPPS 5-II

Holy Cross 4, St. Mary’s Hall 2

TMI 8, Cornerstone Christian 1

TAPPS 4-IV

Hallettsville Sacred Heart 13, San Antonio Lutheran 0

Kerrville Our Lady of the Hills 20, St. Gerard 1

Non-district

La Vernia 12, Burbank 2 (6 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 285A

Burbank 10, Lanier 4

Jefferson 15, Edison 11

Highlands 6, Brackenridge 1

Kennedy 11, Memorial 3

District 295A

Harlandale 14, McCollum 4

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 13, St. Mary’s Hall 3 (5 innings)

District 27-6A

East Central 5, Wagner 0

Friday’s games

District 27-6A

Steele 11, Clemens 1

Judson 8, New Braunfels Canyon 0

New Braunfels 10, Smithson Valley 2

District 295A

Floresville 18, Southside 0 (5 innings)

Uvalde 13, Eagle Pass Winn 0

TAPPS 4IV

Hallettsville Sacred Heart 16, St. Gerard 0

Saturday’s games

TAPPS 5-II

Third place tie-breaker

Holy Cross 7, St. Mary’s Hall 2

District 29-5A

Third place tie-breaker

McCollum 4, Floresville 3

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 22-May 1

Monday’s games

Nondistrict

Antonian 7, Holy Cross 6

 

Tuesday’s games

TAPPS 5-II

Holy Cross 19, St. Mary’s Hall 2 (3 innings)

Cornerstone Christian at TMI (score unavailable)

 

Monday, April 30 games

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 5, Providence 4

 

Tuesday, May 1 games

Non-district

Schertz John Paul II 6, Holy Cross 4

SOFTBALL: Area playoff pairings (updated April 26)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2228

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (23-9) vs. O’Connor (17-7) at Northside Field No. 1: best-of-3 series:  – Game 1: 7 p.m., Thursday; Game 2: noon, Friday; Game 3: noon, Saturday (if necessary)

South San (22-5-1) vs. McAllen (10-14) at Corpus Christi Tuloso-Midway: best-of-3 series:  – Game 1: 7 p.m., Friday; Game 2: 3 p.m., Saturday; Game 3: 5:30 p.m., Saturday (if necessary)

Southwest (18-12-1) vs. McAllen Memorial (15-15) at Sinton, 7:30 p.m., Friday. 1-game playoff

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (11-13) vs. Richmond Foster (27-7) at Weimar, 6 p.m., Thursday. 1-game playoff

Burbank (12-9) vs. Angleton (26-3) at Weimar, 7:30 p.m., Thursday. 1-game playoff

Edison (18-5) vs. Rosenberg Terry (16-16) at Weimar, 8 p.m., Friday.  1-game playoff (rescheduled from 3-game series after Game 1 postponed because of wet grounds)

Harlandale (17-10) vs. Corpus Christi Flour Bluff (19-10) at Cuero, 6 p.m., Friday. 1-game playoff

Highlands (17-6) vs. Port Lavaca Calhoun (19-11-1): best-of-3 series:  – Game 1: 7:30 p.m., Friday, at Villarreal Field No. 1; Game 2: 1 p.m., Saturday, at Calhoun; Game 3: 3:30 p.m., Saturday, at Calhou(if necessary)

TAPPS DIVISION II

Bi-district round

Holy Cross (16-9) vs. TBD

Providence (11-16 ???) vs. TBD

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1521

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

District 27-6A

New Braunfels Canyon 9, East Central 0

Clemens 11, New Braunfels 1

Smithson Valley 6, New Braunfels 3

Steele 17, Wagner 1

District 29-6A

Eagle Pass 6, Del Rio 5

Laredo LBJ 8, Laredo United South 6

South San 6, Southwest 5 (8 innings)

District 28-5A

Edison 15, Kennedy 0 (5 innings)

Brackenridge 15, Lanier 6

Highlands 15, Memorial 0 (3 innings)

Jefferson 16, Sam Houston 6 (5 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 3, Southside 2

Floresville 5, McCollum 2

Harlandale 8, Uvalde 7 (9 innings)

District 26-3A

Karnes City 15, Brooks Academy 0 (4 innings)

Natalia 13, Cole 1 (5 innings)

Jourdanton 7, Poth 3

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 17, Cornerstone Christian 11

TMI 15, St. Mary’s Hall 6

Holy Cross 8, Providence 5

WEDNESDAY

District 29-6A

Laredo Alexander 16, Laredo United 3

THURSDAY

No games scheduled

FRIDAY

District 27-6A
Clemens 19, Steele 3 (5 innings)
New Braunfels Canyon 12, Judson 0 (6 innings)
Smithson Valley 7, New Braunfels 0
East Central 17, Wagner 1 (3 innings)
District 28-5A
Kennedy vs. Memorial (ppd., rescheduled to 7 p.m. Monday)
Highlands 11, Brackenridge 0 (6 innings)
 Edison 16, Jefferson 1 (4 innings)
Burbank 6, Lanier 5
District 29-5A
Floresville at Uvalde  (score unavailable)
Eagle Pass Winn 9, Harlandale 8
Southside 14, McCollum 13
District 26-3A
Natalia 18, Brooks Academy 1 (3 innings)
Poth 19, Cole 2
Jourdanton 13, Karnes City 0
TAPPS 5-II
Holy Cross 15, Cornerstone Christian 3
Providence d. St. Mary’s Hall  (score unavailable)
San Antonio Christian 18, TMI 4 (6 innings)

 

SATURDAY
No games scheduled

 

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1521

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

District 27-6A

New Braunfels 10, Clemens 1

East Central 3, New Braunfels Canyon 2

Smithson Valley 9, Judson 3

Steele 14, Wagner 4 (6 innings)

District 29-6A

Laredo United South 2, Del Rio 0

Eagle Pass 8, Laredo United 4

Laredo Alexander 3, South San 1

District 28-5A

Burbank 11, Memorial 1 (5 innings)

Highlands 16, Sam Houston 2 (5 innings)

Edison 18, Lanier 8

Jefferson 4, Kennedy 3

District 29-5A

Eagle Pass Winn 20, Southside 4 (5 innings)

Uvalde 6, Harlandale 2 (8 innings)

Floresville 6, McCollum 5

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 10, Cornerstone Christian 9

St. Mary’s Hall 7, TMI 6 (8 innings)

TAPPS 4-IV

Hallettsville Sacred Heart 18, Keystone 1 (Game 1)

Hallettsville Sacred Heart 22, Keystone 0 (Game 2)

San Antonio Lutheran 17, Kerrville Our Lady of the Hills 7

Non-district

MacArthur 8, Brackenridge 4

WEDNESDAY

District 29-6A

Southwest 8, Laredo LBJ 5

Non-district

Central Catholic 8, Austin St. Michael’s 4

THURSDAY

No games scheduled

FRIDAY

District 27-6A
East Central 6, New Braunfels Canyon 1
Judson 4, Smithson Valley 1
New Braunfels 6, Clemens 2
Wagner 11, Steele 4

District 29-6A

Southwest 4, Eagle Pass 0
Laredo United South 4, Laredo Alexander 3
Laredo United 8, Del Rio 0
South San 13, Laredo LBJ 3 (5 innings)
District 28-5A
Burbank 4, Brackenridge 0
Kennedy 21,  Sam Houston 0 (5 innings)
Edison 6, Highlands 5 (8 innings)
Lanier 16, Memorial 6 (5 innings)
District 29-5A
Uvalde 6, Floresville 4
McCollum 14, Southside 4 (5 innings)
Harlandale 9, Eagle Pass Winn 2
TAPPS 5-II
Holy Cross 8, Cornerstone Christian 2
San Antonio Christian 9, TMI 3
TAPPS 4-IV
St. Gerard at Keystone (score unavailable)
Kerrville Our Lady of the Hills at Hallettsville Sacred Heart (score unavailable)

SATURDAY

TAPPS 2-I
Antonian 1, Central Catholic 0
Non-district
Burbank 6, Holy Cross 6 (9 innings) (will stand as tie)
Johnson at Southwest (canceled, wet grounds)

 

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 20)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 20

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (13-8, 11-3), Burbank (13-11-1, 11-4), Central Catholic (24-3-3, 4-0), Harlandale (13-10-1, 5-3), Highlands (14-9, 11-3), McCollum (12-9-1, 6-2), Southwest (18-7, 9-4).

LIKELY QUALIFIERS:  none.

POSSIBLE QUALIFIERS: East Central (20-9-2, 7-5), Edison (12-11, 9-5), Holy Cross (5-12, 3-4), Jefferson (12-9, 9-5), Kennedy (9-11, 7-7).

SOFTBALL: Area playoff picture (complete)

Softball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (11-13, 11-5), Burbank (12-9, 12-4), East Central (23-9, 11-3), Edison (18-5, 15-1), Harlandale (17-10, 8-2), Highlands (17-6, 14-2), Holy Cross (16-10, 10-0), Providence (11-17, 6-4), South San (22-5-1, 13-1), Southwest (18-12-1, 12-2).

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 814

Monday’s games

TAPPS 5II

Providence 11, TMI 8

 

Tuesday’s games

District 263A

Jourdanton 15, Cole 0

Karnes City 1, Natalia 0

Poth 14, Brooks Academy 2

TAPPS 5-II

Holy Cross 7, San Antonio Christian 6

St. Mary’s Hall at Cornerstone Christian (score unavailable)

 

Wednesday’s games

TAPPS 5II

Holy Cross 10, TMI 0 (5 innings)

 

Thursday’s games

TAPPS 5-II

Providence 10, Cornerstone Christian 0

Non-district

Antonian at Holy Cross (ppd., rescheduled to April 23, 5:30 p.m.)

 

Friday’s games

District 27-6A

Judson 8, Clemens 2

East Central 11, Steele 4

Smithson Valley 15, New Braunfels Canyon 0 (5 innings)

New Braunfels 16, Wagner 1 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 3, Southwest 0

Laredo United 15, Del Rio 7

Laredo Alexander 11, Laredo United South 0

South San 15, Laredo LBJ 0

District 28-5A

Kennedy 12, Jefferson 8

Edison 12, Lanier 0 (6 innings)

Burbank 14, Memorial 4 (6 innings)

Highlands 16, Sam Houston 0 (3 innings)

District 29-5A

Harlandale 7, Floresville 2

Eagle Pass Winn 14, McCollum 4 (6 innings)

Uvalde 10, Southside 2

District 26-3A

Jourdanton 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Karnes City at Cole (score unavailable)

Natalia 6, Poth 2

 

Saturday’s games

District 28-5A

Kennedy 23, Sam Houston 8

Burbank 14, Brackenridge 2

Highlands 10, Edison 2

Memorial 16, Lanier 14

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 814

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 11, Holy Cross 1

St. Mary’s Hall 6, Cornerstone Christian 4

TAPPS 4-IV

San Antonio Lutheran 14, Keystone 4 (Game 1)

San Antonio Lutheran 18, Keystone 0 (Game 2)

Hallettsville Sacred Heart 27, St. Gerard 0

Wednesday’s games

TAPPS 2-I

Central Catholic 10, Antonian 4

Thursday’s games

TAPPS 5II

Holy Cross, 15, TMI 9

Friday’s games

District 27-6A

Clemens 2, East Central 1

New Braunfels 13, Judson 2

Smithson Valley 6, Steele 5

New Braunfels Canyon 8, Wagner 1

District 29-6A

Eagle Pass 10, Laredo United South 2

Laredo Alexander 10, Laredo LBJ 2

Southwest 5, Laredo United 4

South San 7, Del Rio 2

District 285A

Highlands 11, Kennedy 1 (5 innings)

Jefferson 12, Lanier 0 (6 innings)

Brackenridge 9, Edison 4

Burbank 15, Sam Houston 0 (5 innings)

District 295A

McCollum 7, Eagle Pass Winn 0

Harlandale 2, Floresville 1

Uvalde 10, Southside 0 (5 innings)

TAPPS 5II

St. Mary’s Hall at San Antonio Christian (score unavailable)

TAPPS 4IV

San Antonio Lutheran 23, St. Gerard 3

Saturday’s games

District 285A

Brackenridge 18, Memorial 1 (5 innings)

Highlands 5, Jefferson 1

Burbank 15, Edison 8

Lanier 7, Sam Houston 6

TAPPS 2I

Central Catholic 12, Brownsville St. Joseph 2 (5 innings) (Game 1)

Central Catholic 16, Brownsville St. Joseph 1 (5 innings) (Game 2)

Nondistrict

Reagan 8, Southwest 1

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1-7

Monday’s games

District 28-5A

Brackenridge 29, Sam Houston 10 (5 innings) (rescheduled from Thursday)
Burbank 16, Jefferson 7 (6 innings) (rescheduled from Thursday)
Edison 13, Memorial 3 (5 innings) (rescheduled from Thursday)

District 263A

Poth 15, Cole 0 (4 innings) (rescheduled from Thursday)

Tuesday’s games

District 27-6A

New Braunfels 7, Steele 2

Smithson Valley 13, Wagner 3

East Central at Judson (suspended in 5th inning with East Central leading 7-1)

New Braunfels Canyon at Clemens (suspended)

District 29-6A

Eagle Pass 11, Laredo United South 1

Laredo Alexander 10, Laredo LBJ 5

South San 9, Del Rio 0

District 28-5A

Burbank 22, Sam Houston 0 (3 innings)

Highlands 16, Kennedy 1 (4 innings)

Edison vs. Brackenridge (suspended in top 5th inning with Edison leading 14-0)
Jefferson vs. Lanier (suspended in bottom 3rd inning with Lanier leading 13-3)

District 29-5A

Floresville 4, Southside 3 (8 innings)

McCollum 6, Harlandale 3 (6 innings)

Uvalde 6, Eagle Pass Winn 3

TAPPS 5-II

Holy Cross 15, Cornerstone Christian 4
Providence 11, St. Mary’s Hall 1

San Antonio Christian 19, TMI 1 (4 innings)

Wednesday’s games

District 27-6A

East Central 7, Judson 2 (suspended from Tuesday)

New Braunfels Canyon 11, Clemens 2 (suspended from Tuesday)

District 29-6A

Southwest 6, Laredo United 3

District 28-5A

Edison 14, Brackenridge 0 (5 innings) (suspended from Tuesday)
Lanier 18, Jefferson 3 (3 innings) (suspended from Tuesday)

Non-district

Incarnate Word 15, Holy Cross 0 (4 innings)

Thursday’s games

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 5, Providence 1

Friday’s games

District 27-6A

Smithson Valley 12, Clemens 5

East Central 16, New Braunfels 4 (5 innings)

New Braunfels Canyon 14, Steele 0 (5 innings)

Judson 17, Wagner 2 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 6, Laredo United 4

South San 3, Laredo Alexander 1

Southwest 9, Laredo LBJ 7

District 28-5A

Brackenridge 18, Memorial 2 (5 innings)

Edison 14, Burbank 4 (6 innings)

Highlands 14, Jefferson 1 (5 innings)

Lanier 15, Sam Houston 13

District 29-5A

Eagle Pass Winn 12, Floresville 2

Harlandale 9, Southside 0

Uvalde 7, McCollum 5

District 26-3A

Brooks Academy 25, Cole 23

Natalia 4, Jourdanton 0

Poth 7, Karnes City 1

TAPPS 5-II

Holy Cross 16, St. Mary’s Hall 0 (5 innings)

TMI at Cornerstone Christian (score unavailable)

Saturday’s games

District 29-6A

Laredo United South 3, Del Rio 1

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1-7

Monday’s games

District 28-5A

Edison 12, Sam Houston 7 (rescheduled from Thursday)
Highlands 7, Burbank 6 (rescheduled from Thursday)
Jefferson 9, Memorial 5 (rescheduled from Thursday)

TAPPS 4-IV

Hallettsville Sacred Heart 16, Kerrville Our Lady of the Hills 0

Non-district

Central Catholic 18, Madison 0 (5 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 10, Judson 9 (5 innings)

East Central 1, Steele 1 (suspended in bottom 7th; to resume 5:30 p.m. Wednesday)

New Braunfels 6, Wagner 4
New Braunfels Canyon 5, Smithson Valley 2
District 29-6A

Eagle Pass 9, Laredo LBJ 4

Laredo Alexander 11, Del Rio 4

Laredo United 8, South San

Laredo United South 6, Southwest 3

District 28-5A

Highlands 15, Lanier 2 (6 innings)

Jefferson 12, Brackenridge 10

Sam Houston 14, Memorial 12 (8 innings)

Kennedy vs. Burbank (suspended in top 5th with Kennedy leading 2-0)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 2, Uvalde 1

Floresville 14, Southside

McCollum 2, Harlandale 0

TAPPS 5-II

Holy Cross 5, Cornerstone Christian 4

TMI at San Antonio Christian (suspended)

TAPPS 4-IV

Keystone vs. St. Gerard (score unavailable)

Non-district

St. Mary’s Hall 11, Southwest Legacy JV 1 (5 innings)

Wednesday’s games

District 27-6A

East Central 2, Steele 1 (completion of game suspended Tuesday)

District 28-5A

Kennedy 3, Burbank 1 (completion of game suspended Tuesday)

TAPPS 5-II

TMI 3, San Antonio Christian 2 (completion of game suspended Tuesday)

Thursday’s games

TAPPS 4IV

Hallettsville Sacred Heart 11, San Antonio Lutheran 0

Friday’s games

District 27-6A

Clemens 16, Judson 11

East Central 14, Steele 5

New Braunfels 10, Wagner 0 (5 innings)

Smithson Valley 8, New Braunfels Canyon 4

District 29-6A

Del Rio 12, Laredo LBJ 2

South San 3, Eagle Pass 0

Laredo United 14, Laredo United South 3

Laredo Alexander 7, Southwest 2

District 285A

Brackenridge 12, Sam Houston 1 (5 innings)

Burbank 17, Jefferson 12

Kennedy 6, Lanier 3

Edison 6, Memorial 3

District 295A

Floresville 4, Eagle Pass Winn 2 (8 innings)

Harlandale 16, Southside 0 (6 innings)

Uvalde 5, McCollum 4

TAPPS 5II

TMI 14, Cornerstone Christian 1

St. Mary’s Hall 7, Holy Cross 4

TAPPS 4IV

Kerrville Our Lady of the Hills vs. St. Gerard (score unavailable)

Nondistrict

Central Catholic 4, Lee 3 (10 innings)

Saturday’s games

TAPPS 2I

Antonian 9, Brownsville St. Joseph 1 (Game 1)
Antonian 11, Brownsville St. Joseph 2 (Game 2)

Nondistrict

Burbank 4, TMI 3

Central Catholic 17, Eagle Pass Winn 6 (6 innings)

Smithson Valley 5, Highlands 2

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2531

Monday’s games

District 29-6A

Southwest 17, Laredo United South 0 (3 innings)

District 28-5A

Memorial 15, Sam Houston 5 (5 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 3

Floresville 3, McCollum 0

Harlandale 6, Uvalde 2

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 12, Clemens 9

New Braunfels Canyon 15, Wagner 0

Judson 3, New Braunfels 1

Smithson Valley 7, Steele 5

District 29-6A

Laredo Alexander 4, Del Rio 1

Eagle Pass 16, Laredo LBJ 1 (4 innings)

South San 5, Laredo United 0

District 28-5A

Highlands 22, Lanier 16

Brackenridge 21, Jefferson 6 (4 innings) 

Burbank 11, Kennedy 0  (5 innings) 

District 26-3A

Karnes City 15, Brooks Academy 1

Natalia 19, Cole 3

Jourdanton 13, Poth 4

TAPPS 5-II

Holy Cross 17, Providence 1 (6 innings)

TMI at St. Mary’s Hall (score unavailable)

San Antonio Christian 17, Cornerstone Christian 5 (6 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-6A

Clemens 22, Wagner 1 (3 innings)

Judson 7, Steele 3

New Braunfels Canyon 6, New Braunfels 2

East Central 6, Smithson Valley 3

District 29-6A

Del Rio 11, Laredo LBJ 1

South San 5, Eagle Pass 1

Southwest 7, Laredo Alexander 3

Laredo United 10, Laredo United South 3

District 28-5A

Kennedy 9, Lanier 8 (8 innings)

Brackenridge vs. Sam Houston at Villarreal Field No. 1 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

Burbank vs. Jefferson at Villarreal Field No. 2 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

Memorial vs. Edison at Villarreal Field No. 3 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

District 29-5A

Uvalde 10, Floresville 0 (5 innings)

Eagle Pass Winn vs. Harlandale at Tejeda Complex (ppd., rescheduled to 5 p.m. Friday)

McCollum 12, Southside 3

District 26-3A

Brooks Academy at Natalia (ppd., rescheduled to 10 a.m. Friday)

Cole at Poth (score unavailable)

Jourdanton 8, Karnes City 7 (8 innings)

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 11, Saint Mary’s Hall 0 (5 innings)

Friday’s games

District 29-5A

Harlandale 3, Eagle Pass Winn 1 (rescheduled from Thursday)

District 26-3A

Natalia 15, Brooks Academy 0 (4 innings) (ppd., rescheduled from Thursday)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 2531

Monday’s games

District 29-5A

Uvalde 3, Harlandale 2

McCollum 5, Floresville 3

Eagle Pass Winn 6, Southside 5

District 27-6A

Smithson Valley 16, Clemens 8

New Braunfels 4, East Central 3

New Braunfels Canyon 8, Steele 5

Judson 12, Wagner 2 (5 innings)

District 28-5A

Kennedy 15, Memorial 5 (5 innings)

Tuesday’s games

District 29-6A

Laredo Alexander 3, Laredo United 1

Del Rio at Eagle Pass (ppd., rescheduled for 5 p.m. Wednesday)

Southwest 5, South San 1

Laredo United South at Laredo LBJ (suspended in 5th inning with South leading 6-0)

District 28-5A

Brackenridge 9, Highlands 6

Burbank 17, Lanier 1 (5 innings)

Jefferson 14, Edison 5

TAPPS 5-II

TMI 2, St. Mary’s Hall 0

San Antonio Christian 15, Cornerstone Christian 1 (5 innings)

TAPPS 4-IV

St. Gerard at San Antonio Lutheran (score unavailable)

Non-district

Johnson 9, Central Catholic 3

Wednesday’s games

District 29-6A

Laredo United South 6, Laredo LBJ 0 (suspended from Tuesday)

Eagle Pass 8, Del Rio 2 (rescheduled from Tuesday)

Non-district

Victoria St. Joseph vs. Central Catholic (canceled)

Thursday’s games

District 27-6A

Judson 8, Wagner 6

East Central 4, New Braunfels 3

Smithson Valley 14, Clemens 9

Steele 7, New Braunfels Canyon 0

District 29-6A

Del Rio at Southwest (ppd., rescheduled to 4 p.m. Friday)

Eagle Pass 3, Laredo Alexander 1

Laredo United 14, Laredo LBJ 0

South San 4, Laredo United South 1

District 285A

Edison vs. Sam Houston (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Monday)

Kennedy 2, Brackenridge 1

Burbank vs. Highlands (ppd., rescheduled to 6 p.m. Monday)

Memorial vs. Jefferson (ppd., rescheduled to 7 p.m. Monday)

District 295A

Eagle Pass Winn vs. Harlandale (ppd., rescheduled to 5 p.m. Friday)

Floresville 8, Uvalde 4

McCollum 4, Southside 0

TAPPS 4IV

San Antonio Lutheran 13, Kerrville Our Lady of the Hills 3

Non-district

Gonzales vs. Lanier (canceled)

Friday’s games

District 29-6A

Southwest 7, Del Rio 1 (rescheduled from Thursday)

District 29-5A

Harlandale 8, Eagle Pass Winn 7 (rescheduled from Thursday)

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: Area rankings (thru March 22)

Thru March 22

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last year

1. Central Catholic – 8

2. East Central – 4

3. Southwest – 2

4. South San – 7

5. Brackenridge – 3

6. Highlands – 1

7. Harlandale – 6

8. Burbank – 11

9. Edison – 10

10. Jefferson – 9

11. Holy Cross – 5

12. McCollum – 13

13. Kennedy – 12

14. Southside – 14

15. Lanier15

 

NR = not ranked

Last year = final 2017 ranking

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1824

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 4, New Braunfels 2

New Braunfels Canyon 13, East Central 2 (6 innings)

Smithson Valley 4, Judson 2 (9 innings)

Steele 16, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 17, Del Rio 6

Laredo Alexander 18, Laredo United 8 (6 innings)

Southwest 1, South San 0

Laredo United South at Laredo LBJ (score unavailable)

District 28-5A

Brackenridge 5, Highlands 4

Burbank 17, Lanier 2 (4 innings)

Edison 25, Jefferson 0 (3 innings)

Kennedy 15, Memorial 14 (8 innings)

District 29-5A

Floresville 6, Southside 5

Harlandale 19, McCollum 2 (4 innings)

Uvalde 6, Eagle Pass Winn 5 (9 innings)

District 26-3A

Jourdanton 22, Cole 0 (3 innings)

Natalia 3, Karnes City 0

Poth at Brooks Academy (score unavailable)

TAPPS 5-II

Holy Cross 11, San Antonio Christian 4

Providence 16, TMI 8

Wednesday’s games

TAPPS 5-II

Cornerstone Christian 16, St. Mary’s Hall 6

Non-district

Antonian 13, Holy Cross 12

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A

East Central 23, Wagner 2 (3 innings)

Judson 1, New Braunfels Canyon 0

Smithson Valley 10, New Braunfels 0 (6 innings)

Clemens 6, Steele 0

District 29-6A

Eagle Pass 5, Laredo Alexander 3

Southwest 19, Del Rio 9

Laredo LBJ 12, Laredo United 11

South San 16,  Laredo United South 0 (4 innings)

District 28-5A

Brackenridge 18, Kennedy 3 (3 innings)

Highlands 16, Burbank 6 (5 innings)

Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)

Memorial 15, Jefferson 0 (3 innings)

District 29-5A

Harlandale 14, Floresville 4 (5 innings)

Eagle Pass Winn 13, McCollum 1 (5 innings)

Uvalde 14, Southside 8

District 26-3A

Brooks Academy at Jourdanton (score unavailable)

Karnes City 17, Cole 1 (4 innings)

Natalia 10, Poth 0

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 10, Saint Mary’s Hall 0 (5 innings)

Holy Cross 15, TMI 3 (5 innings)

Providence 10, Cornerstone Christian 6

Saturday’s games

Non-district

Holy Cross 15, Corpus Christi Incarnate Word 0 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1824

Monday’s games

Non-district

Reagan 6, Central Catholic 0

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 10, Judson 0 (5 innings)

Clemens 6, New Braunfels Canyon 5 (8 innings)

Smithson Valley 14, Wagner 0 (5 innings)

Steele 6, New Braunfels 5

District 29-6A

Eagle Pass 4, Laredo United 3

Laredo Alexander 1, South San 0 (8 innings)

Laredo United South 7, Del Rio 5 (8 innings)

Southwest 11, Laredo LBJ 1 (6 innings)

District 28-5A

Brackenridge 7, Burbank 0

Edison 17, Highlands 14

Kennedy 7, Sam Houston 0 (5 innings)

Lanier 17, Memorial 7 (5 innings)

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 11, Holy Cross 4

Cornerstone Christian at St. Mary’s Hall (score unavailable)

Non-district

TMI 3, Southwest Legacy JV 1

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Austin St. Michael’s 11, Central Catholic 1 (5 innings)

Friday’s games

District 27-6A

Judson 7, East Central 5

Clemens 3, New Braunfels Canyon 1

New Braunfels 10, Steele 0 (5 innings)

Smithson Valley 15, Wagner 5 (6 innings)

District 29-6A

Laredo United 12, Del Rio 2

Southwest 5, Eagle Pass 1

Laredo United South 5, Laredo Alexander 4 (8 innings)

Laredo LBJ 3, South San 2

District 28-5A

Brackenridge 15, Lanier 1 (5 innings)

Edison 8, Kennedy 6

Jefferson 19, Sam Houston 3 (5 innings)

Highlands 11, Memorial 1 (5 innings)

District 29-5A

Harlandale 7, Floresville 3

McCollum 9, Eagle Pass Winn 1

Uvalde 19, Southside 1 (5 innings)

TAPPS 5-II

San Antonio Christian 6, St. Mary’s Hall 5 (12 innings)

TMI 10, Holy Cross 1

Saturday’s games

Non-district

Southwest 9, Brandeis 7

Central Catholic 19, Highlands 6 (5 innings)

Johnson 11, Burbank 1 (5 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1117

Monday’s games

District 28-5A

Burbank 15, Memorial 0 (4 innings)

Edison 10, Lanier 4

Highlands 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Jefferson 14, Kennedy 12

Non-district

Incarnate Word 6, Southwest 3

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 12, Smithson Valley 9

East Central 7, New Braunfels 4

New Braunfels Canyon 10, Steele 0

Judson 15, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 8, Laredo United 0

South San 11, Laredo Alexander 0 (5 innings)

Del Rio 9, Laredo United South 5

Southwest 15, Laredo LBJ  0 (4 innings)

Non-district

Boerne 4, McCollum 3

Harlandale 16, Veterans Memorial 0 (4 innings)

Wednesday’s games

District 28-5A

Sam Houston vs. Kennedy (score unavailable)

Burbank 20, Brackenridge 13

Edison 6, Highlands 2

Memorial 27, Lanier 16 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-6A

Judson 3, Clemens 2

New Braunfels 27, Wagner 2 (3 innings)

New Braunfels Canyon 4, Smithson Valley 1

East Central 7, Steele 2

District 29-6A

Laredo United 11, Del Rio 3

Southwest 6, Eagle Pass 3

Laredo Alexander 9, Laredo United South 0

South San 10, Laredo LBJ 0 (5 innings)

District 28-5A

Highlands 15, Memorial 0 (5 innings)

Jefferson 26, Sam Houston 8 (6 innings)

Edison 5, Kennedy 0

Brackenridge 16, Lanier 0 (4 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 6, Floresville 5

Harlandale 15, Southside 5 (6 innings)

Uvalde 8, McCollum 5

Non-district

Pleasanton 9, Holy Cross 3

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 1117

Monday’s games

District 29-6A

Eagle Pass 11, Laredo LBJ 0

Laredo Alexander 11, Del Rio 1

South San 6, Laredo United 5

Southwest 3, Laredo United South 0

District 28-5A

Brackenridge 6, Edison 4

Burbank 13, Sam Houston 0 (5 innings)

Jefferson 16, Lanier 1 (5 innings)

Highlands 5, Kennedy 1

Non-district

McCollum 12, Southwest Legacy JV 3

Tuesday’s games

District 27-6A

New Braunfels Canyon 4, New Braunfels 2

Judson 3, Steele 0

Clemens 13, Wagner 3 (6 innings)

Smithson Valley 4, East Central 3

Non-district

Lee 8, Brackenridge 6

Antonian 8, Harlandale 1

Central Catholic 7, Cornerstone Christian 3

Wednesday’s games

District 29-6A

Eagle Pass 9, South San 1

Laredo Alexander 11, Southwest 1 (6 innings)

Laredo United 6, Laredo United South 1

Del Rio 5, Laredo LBJ 0

District 28-5A

Highlands 6, Jefferson 5

Brackenridge 12, Memorial 4

Burbank 4, Edison 2

Lanier 8, Sam Houston 4

Non-district

East Central 18, Antonian 15 (9 innings)

San Marcos 5, McCollum 1

Central Catholic 17, Kennedy 2 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-6A

Clemens 18, Wagner 1 (5 innings)

Judson 3, Steele 1

New Braunfels 15, New Braunfels Canyon 5 (6 innings)

Smithson Valley 11, East Central 9

District 29-6A

Eagle Pass 13, Laredo United South 2

District 28-5A

Burbank 16, Memorial 1 (5 innings)

Highlands 15, Sam Houston 1 (5 innings)

Jefferson 7, Kennedy 0

Edison 11, Lanier 1 (6 innings)

Non-district

Harlandale 5, Somerset 4

Friday’s games

District 29-6A

Laredo Alexander 8, Laredo LBJ 0

Laredo United 5, Southwest 1

South San 13, Del Rio 3 (6 innings)

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic 4, Robstown 3

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 410

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 15, Smithson Valley 2 (5 innings)

New Braunfels Canyon 11, New Braunfels 0 (5 innings)

Steele 9, Judson 0

Clemens 15, Wagner 0 (4 innings)

District 29-6A

Del Rio 11, Laredo LBJ 1

South San 5, Eagle Pass 0

Southwest 6, Laredo Alexander 0

District 28-5A

Highlands 17, Kennedy 1 (5 innings)

Edison 7, Brackenridge 0

Lanier 20, Jefferson 4 (4 innings)

Burbank 21, Sam Houston 0 (3 innings)

Non-district

Somerset 5, Holy Cross 4 (8 innings)

Runge vs. Providence (score unavailable)

Southside 6, Kenedy 3

Brooks Academy at Crystal City (score unavailable)

Schertz John Paul II 8, Harlandale 3

McCollum vs. Lee (score unavailable)

 

 

Wednesday’s games

District 29-6A

Laredo United 12, Laredo United South 0 (5 innings)

 

Thursday’s games

Non-district

San Marcos Spring Break Classic

Southwest 7, Austin Akins 1 (3 innings)

Southwest 13, Bastrop 0 (2 innings)
Southwest 1, Argyle 1 (4 innings)
Southwest 5, Van 1 (5 innings)

 

Friday’s games

District 27-6A

New Braunfels Canyon 2, Clemens 1

Judson 5, East Central 2

Steele 7, New Braunfels 1

Smithson Valley 20, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 17, Laredo United South 0

South San 11, Del Rio 0 (5 innings)

Southwest 9, Laredo United 2

Laredo Alexander 19, Laredo LBJ 5

District 28-5A

Lanier 17, Sam Houston 2 (3 innings)

Brackenridge 15, Memorial 14

Highlands 16, Jefferson 0 (5 innings)

Edison 13, Burbank 0 (5 innings)

Non-district

Falls City 19, Brooks Academy 4 (3 innings)

Providence at Crystal City (score unavailable)

Devine 8, McCollum 5

Harlandale 17, Lytle 2 (5 innings)

Pleasanton 16, Southside 4 (5 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

San Marcos Spring Break Classic

Paris North Lamar 4, Southwest 2
Southwest 8, Houston Kinkaid 4

SOFTBALL: Area rankings (thru Feb. 28)

Through Feb. 28

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last year

1. East Central – 2

2. South San – 1

3. Southwest – 3

4. Holy Cross – 5

5. Highlands – 4

6. Harlandale – 11

7. McCollum – 8

8. Edison – 7

9. Brackenridge – 9

10. Burbank – 10

11. Southside – 12

12. Kennedy – 6

13. Memorial – 14

14. Jefferson – 15

15. Lanier13

 

NR = not ranked

Last year = final 2017 ranking

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 25-March 3

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 7, Clemens 6

New Braunfels 5, Judson 0

New Braunfels Canyon 17, Wagner 0 (3 innings)

Smithson Valley 6, Steele 5

District 29-6A

Laredo Alexander at Eagle Pass (score unavailable)

Laredo United 9, Laredo LBJ 6

Southwest 11, Del Rio 1 (6 innings)

District 28-5A

Memorial 23, Sam Houston 2 (4 innings)

Burbank 16, Kennedy 3 (5 innings)

Brackenridge 17, Jefferson 6 (6 innings)

Highlands 11, Lanier 1 (6 innings)

Non-district

Providence at Poth (score unavailable)

Holy Cross 8, Southside 2

Harlandale 5, Lee 4

Somerset 8, McCollum 7

 

Wednesday’s games

District 29-6A

South San 14, Laredo United South 0 (5 innings)

 

Thursday’s games

Non-district

Seguin Tournament

Hays 3, East Central 1 (6 innings)
Denton Ryan 12, Harlandale 1 (3 innings)
Weslaco 6, East Central 5 (5 innings)
Harlandale 7, Boerne 3 (5 innings)
Harper 4, Holy Cross 3 (5 innings)
Seguin 9, Southside 0 (4 innings) 

Friday’s games

District 29-6A

Laredo Alexander 6, Del Rio 2

Eagle Pass 15, Laredo LBJ 0 (5 innings)

South San 7, Laredo United 0

Southwest 15, Laredo United South 0 (3 innings)

District 28-5A

Edison 11, Memorial 0 (5 innings)

Burbank 17, Jefferson 1 (4 innings)

Lanier 17, Kennedy 2 (4 innings)

Brackenridge 16, Sam Houston 1 (3 innings)

Non-district

Clemens 14, McCollum 0 (6 innings)

Providence vs. Boerne Champion (score unavailable)

Highlands 8, Kerrville Tivy 3

Seguin Tournament

East Central 6, Incarnate Word 3 (4 innings)
Harlandale 5, Edinburg 2 (4 innings)
Denton Ryan 3, East Central 2 (4 innings)
Harlandale 7, Bandera 5 (5 innings)
George West vs. Holy Cross (score unavailable)
Holy Cross vs. Southside (score unavailable)

 

Saturday’s games

Non-district

Seguin Tournament

Corpus Christi Calallen 5, East Central 2 (6 innings)
Harlandale 1, Corpus Christi John Paul II 0
Edinburg vs. Holy Cross (score unavailable)
Weslaco 16, Southside 0 (3 innings)
Weslaco East 7, Southside 5 (3 innings)
Liberty Hill vs. East Central (score unavailable)
Pearsall 12, Harlandale 7 (3 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 25-March 3

Monday’s games

Non-district

Floresville 6, South San 5
McCollum 6, Somerset 3

Jourdanton at Southside (score unavailable)

Tuesday’s games

District 28-5A

Brackenridge 5, Kennedy 1

Edison 11, Sam Houston 1 (6 innings) 

Highlands 8, Burbank 3

Jefferson 11, Memorial 0 (5 innings)

Non-district

Central Catholic 7, MacArthur 2

Harlandale 8, Holy Cross 3

East Central 12, San Marcos 2 (6 innings)

Southwest 5, Austin Akins 0

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

Non-district

Bandera Tournament

East Central 11, Houston Christian 6

East Central 1, Medina Valley 1 (6 innings)

Devine Tournament

Brackenridge 6, Ingleside 1
Brackenridge 10, Somerset 0 (4 innings)
Hallettsville 1, Holy Cross 0
Zapata 9, Holy Cross 6 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

Memorial 11, Sam Houston 6
Edison 11, Kennedy JV 0 (5 innings)
Jefferson 7, Stockdale 2
Kennedy 18, Cole 0 (3 innings)
Natalia 8, Sam Houston 1
Laredo Nixon 12, Kennedy JV 3
Laredo Nixon 5, Edison 1
Natalia 15, Memorial 4
Wagner 7, Jefferson 0 (4 innings)
Jay 4, Kennedy 3 (4 innings)

Floresville Tournament

Navarro 8, Lanier 5 (5 innings)

South San Tournament

Marshall 8, Burbank 2 (6 innings)
Highlands 6, Taft 5 (5 innings)
South San 23, Taft 2 (6 innings)
Highlands 9, Lee 8 (6 innings)
Judson 12, South San 7 (6 innings)
Central Catholic 7, McCollum 4 (6 innings)
Roosevelt 7, McCollum 6 (5 innings)
Central Catholic 10, Marshall 2 (6 innings)

Southwest Tournament

Harlandale 7, St. Mary’s Hall 2 (5 innings)
Southwest 5, Stevens 3
Antonian 13, Harlandale 2
Southwest 5, Antonian 4

Friday’s games

Non-district

Bandera Tournament

East Central 7, Southside 1 (5 innings)

Devine Tournament

Devine 10, Brackenridge 3 (6 innings)
Holy Cross 6, Pearsall 1
Ingleside 10, Holy Cross 8

Edgewood ISD Tournament

Wagner 5, Edison 4
Natalia 5, Edison 4
Laredo Nixon 3, Jefferson 0 (5 innings)
Jefferson 22, Memorial 0 (3 innings)
Natalia 4, Kennedy 3 (4 innings)
Wagner 9, Kennedy 1

Floresville Tournament

Pleasanton 13, Lanier 3 (3 innings)

South San Tournament

McCollum 5, McAllen Memorial 4 (6 innings)
Judson 5, Highlands 2 (6 innings)
Highlands 7, McAllen Rowe 4 (6 innings)
Central Catholic 9, Burbank 3 (6 innings)
South San 10, Lee 1
McCollum 7, Burbank 3
South San 8, McAllen Rowe 2

Central Catholic 9, Roosevelt 4

Southwest Tournament

Warren 4, Harlandale 1
Southwest 6, Harlandale 1
St. Mary’s Hall 6, Southwest 1

Saturday’s games

Non-district

Bandera Tournament

East Central 2, Marion 1 (6 innings)
East Central 2, Houston Christian 1 (5 innings)
Bandera 4, Southside 1 (5 innings)

Crystal City Tournament

TMI 12, Southwest Legacy JV 3 (4 innings)

Devine Tournament

Hondo 12, Brackenridge 1 (5 innings)
OTHER AREA TEAMS – Holy Cross.

Edgewood ISD Tournament

Natalia 4, Jefferson 3 (5 innings)
Jay 4, Kennedy 3 (6 innings)

OTHER AREA TEAMS – Edison, Memorial, Sam Houston.

Floresville Tournament

AREA TEAMS – Lanier. (scores unavailable)

South San Tournament

McCollum 7, Burbank 3
McAllen Memorial 6, Highlands 3
McAllen Rowe 9, McCollum 5 (6 innings)
Burbank 9, Lee 8  (6 innings)

Semifinals

Central Catholic 6, South San 0 (6 innings)
Marshall 12, Judson 1 (6 innings)

Championship

Central Catholic vs. Marshall (canceled)

Southwest Tournament

Harlandale 5, Stevens 5
Southwest vs. Warren (canceled)