BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (complete)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (17-6, 13-3), Brooks Academy (7-7, 3-5), Central Catholic (17-7, 3-3), Harlandale (14-8, 11-3), Holy Cross (4-9, 2-6), Jefferson (19-7, 15-1), Lanier (14-10, 10-6), McCollum (20-3, 12-2), Sam Houston (11-10, 11-5), South San (18-8, 7-7), Southside (12-10, 11-3), Young Men’s Leadership Academy (10-8, 5-3).

GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 10)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Through Feb. 10

QUALIFIERS: Harlandale (15-10, 9-5), Highlands (11-10, 11-5), Jefferson (20-4, 15-1), Lanier (16-6, 14-2), Providence (13-6, 9-5), Sam Houston (13-8, 11-5), Southside (13-12, 9-5), Southwest Legacy (15-9, 11-3), Young Women’s Leadership Academy (6-12, 2-4).

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 24-30

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 61, Clemens 31

South San 70, East Central 51

New Braunfels 54, Smithson Valley 38

Wagner at Steele (score unavailable)

District 27-5A
Sam Houston 66, Brackenridge 48

Lanier 57, Edison 23

Jefferson 64, Memorial 39

Highlands 59, Burbank 56

District 28-5A
Floresville 53, Eagle Pass Winn 42

Medina Valley 59, Harlandale 33

Southside 55, McCollum 39

Southwest Legacy 62, Southwest 37

District 29-4A
Devine 83, Fox Tech 10

TAPPS 3-5A
Providence 62, Austin Regents 44

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 37, Holy Cross 23

TAPPS 5-2A
Bulverde Bracken Christian 45, St. Gerard 31

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 56, Memorial 29

TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II at Holy Cross (score unavailable)

Friday’s games

District 27-6A
East Central
at Wagner(ppd., rescheduled to 5 p.m. Feb. 8)

Judson 93, South San 58

Clemens 72, Smithson Valley 31

Steele 60, New Braunfels 33

District 27-5A
Lanier 51, Brackenridge 44

Highlands 43, Sam Houston 33

Kennedy 61, Edison 60 (OT)

Jefferson 66, Burbank 37

District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southwest (canceled)

Medina Valley 66, Southside 55

Harlandale 60, Floresville 44

Southwest Legacy 61, McCollum 41

District 29-4A
Devine 50, Somerset 48

TAPPS 3-5A

Austin Hyde Park 47, Providence 44

St. Mary’s Hall 42, Austin Brentwood Christian 37

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 37, Austin Veritas Academy 18

Schertz John Paul II 35, Holy Cross 27

Saturday’s games

District 27-5A
Brackenridge 62, Memorial 39

District 29-4A
Young Women’s Leadership Academy 37, Fox Tech 33

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 24-30

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central
75, Judson 72 (OT)

Smithson Valley at New Braunfels (ppd., no reschedule date)

Wagner 50, Steele 47

District 27-5A
Jefferson 80, Memorial 30

Edison vs. Lanier (ppd., rescheduled for 7 p.m., Feb. 10 at Alamo Convocation Center)

Brackenridge vs. Sam Houston (ppd., rescheduled for 5:30 p.m., Feb. 10 at Alamo Convocation Center)

Highlands 68, Burbank 66 (OT)

District 28-5A
Floresville 60, Eagle Pass Winn 43

Harlandale 61, Medina Valley 56

McCollum 63, Southside 62

Southwest 67, Southwest Legacy 63

District 29-4A
Devine 47, Fox Tech 41

Young Men’s Leadership Academy 66, Brooks Academy 59

TAPPS 3-6A
Central Catholic at San Antonio Christian (postponed)

Antonian 95, Austin St. Dominic Savio 60

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 49, Holy Cross 46

TAPPS 5-2A
Bulverde Bracken Christian 64, St. Gerard 61

Wednesday’s games

District 27-5A
Kennedy at Jefferson (ppd., rescheduled to 1 p.m. Feb. 6)

Thursday’s games

District 29-4A
Brooks Academy 75, Fox Tech 55

Friday’s games

District 27-6A
Clemens at Smithson Valley (ppd., no reschedule date)

New Braunfels 50, Steele 46

Judson 75, South San 61

Wagner 67, East Central 52

District 27-5A
Brackenridge 41, Lanier 35

Sam Houston vs. Highlands (ppd., rescheduled to 5:30 p.m. Feb. 12)

Jefferson 79, Burbank 36

District 28-5A
Floresville 61, Harlandale 57

Medina Valley 64, Southside 52

Southwest 71, Eagle Pass Winn 41

McCollum 67, Southwest Legacy 42

District 29-4A
Somerset 61, Devine 36

TAPPS 3-6A

San Antonio Christian 71, Austin St. Dominic Savio 66 (OT)

TAPPS 3-4A
Schertz John Paul II 66, Holy Cross 35

San Antonio Lutheran at Austin Veritas Academy (score unavailable)

Saturday’s games

District 27-6A
South San 64, New Braunfels 47

Smithson Valley at Judson (ppd., no reschedule date)

District 27-5A
Kennedy
at Highlands (ppd., rescheduled for 11 a.m. Feb. 13)

District 28-5A

Harlandale 57, Eagle Pass Winn 39

District 29-4A

Somerset 98, Brooks Academy 41

Young Men’s Leadership Academy 61, Fox Tech 52