VOLLEYBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of October 29-31

Thursday’s matches

CLASS 4A

Bi-district round

Young Women’s Leadership Academy 3, Carrizo Springs 1 (25-17, 25-20, 25-27, 25-20)

Hondo 3, Fox Tech 0 (25-13, 25-15, 25-15)

Matches of November 1-7

Tuesday’s matches

CLASS 4A

Area round

Corpus Christi Tuloso-Midway (18-6) 3, Young Women’s Leadership Academy (4-6) 0 (25-13, 25-10, 25-13)

Saturday’s matches

TAPPS CLASS 5A

Bi-district round

Dallas Christian 3, Providence 2 (17-25, 25-19, 15-25, 25-21, 15-8)

Matches of November 8-14

Tuesday’s matches

TAPPS CLASS 4A

Area round

Holy Cross 3, Houston Cypress Christian 0 (25-15, 25-21, 25-18)

Saturday’s matches

TAPPS CLASS 4A

State quarterfinals

Houston Northland Christian 3, Holy Cross 1 (23-25, 25-21, 25-12, 25-19)

Matches of November 15-21

Thursday’s matches

CLASS 4A

Bi-district round

Highlands 3, McCollum 1 (25-19, 25-21, 21-25, 25-18)
Floresville 3, Edison 0 (25-18, 25-22, 25-23)
Medina Valley 3, Brackenridge 0 (25-17, 25-18, 25-23)

Friday’s matches

CLASS 4A

Area round

Harlandale 3, Burbank 0 (25-21, 25-17, 25-19)

Matches of November 22-28

Monday’s matches

CLASS 4A

Area round

Leander Rouse 3, Highlands 0 (25-18, 25-9, 25-10)

Tuesday’s matches

CLASS 5A

Area round

New Braunfels Canyon 3, Harlandale 0 (25-8, 25-12, 25-9)

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of November 1-7

Friday’s games

Non-district

McCollum 61, Jefferson 52

Harlandale 56, Del Rio 45

FEAST 52, Young Women’s Leadership Academy 9

Churchill 69, Southwest 34

Alamo Heights 56, Southside 47

Floresville 55, Memorial 47

Saturday’s games

Non-district

Poteet 39, Fox Tech 24

Brennan 58, East Central 49

Southwest Legacy vs. Kennedy (canceled)

Edison 61, Harlandale 42

Boerne 71, South San 37

Games of November 8-14

Monday’s games

Non-district

Warren 72, East Central 62

McCollum 66, Brackenridge 47

Tuesday’s games

Non-district

Burbank 49, Alamo Heights 46

Young Women’s Leadership Academy 41, Great Hearts Northern Oaks 21

Sam Houston 44, Southwest 29

Kennedy 53, Southside 50
South San 79, Memorial 31

Wednesday’s games

Non-district

Harlandale 72, Lanier 69

Thursday’s games

Non-district

Antonian 87, Highlands 34

Friday’s games

Non-district

Edison 51, Southside 31

Schertz John Paul II vs. Young Women’s Leadership Academy (canceled)

Jefferson 62, Churchill 38

Medina Valley 58, Memorial 24

Wimberley 47, Southwest 41

McCollum 61, Alamo Heights 49

Boerne 85, Sam Houston 34

Marshall 62, Brackenridge 39

Harlandale 59, Kennedy 50

Saturday’s games

Non-district

Warren 70, Lanier 56

Antonian 74, Jefferson 49

Hondo 62, Burbank 25

St. Anthony 43, Fox Tech 34

Holmes 50, Edison 30

Laredo United 72, South San 44

Southwest Legacy at Boerne (canceled)

Beeville at Harlandale (canceled)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 5-7)

11-man

Thursday’s games

District 27-6A

Smithson Valley 21, New Braunfels 0

Steele 42, Wagner 27

District 13-5A

Division I

Zone A

Brackenridge 29, Burbank 21

Memorial 50, Sam Houston 34

District 14-5A

Division I

Eagle Pass Winn 52, Laredo Martin 6

Friday’s games

District 27-6A

Clemens 35, South San 0

District 12-5A

Division I

Seguin 7, Harlandale 0 (forfeit)

Dripping Springs 57, Kyle Lehman 7

Buda Johnson 7, Veterans Memorial 0 (forfeit)

New Braunfels Canyon 7, McCollum 0 (forfeit)

District 13-5A

Division I

Crossover

Edison 23, Jefferson 6

District 14-5A

Division I

Southside 2, Rio Grande City 0 (forfeit)

District 14-4A

Division II

Navarro vs. Young Men’s Leadership Academy (canceled)

Manor New Tech at Austin Eastside Memorial (canceled)

Wimberley 80, Austin Achieve 0

TAPPS 2-I

Central Catholic 40, Katy St. John XXIII 20

Houston St. Pius X 48, San Antonio Christian 6

Antonian 34, Tomball Concordia Lutheran 10

TAPPS 3-III/IV

Temple Central Texas Christian 40, Holy Cross 14

Shiner St. Paul 49, Schertz John Paul II 21

Saturday’s games

District 13-5A

Division I

Zone B

Highlands 57, Kennedy 8

District 14-5A

Division I

Southwest 42, Laredo Cigarroa 14

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Nov. 1-7

Monday’s matches

District 28-5A
Floresville 3, Southwest 1 (25-17, 25-20, 12-25, 25-13)

TAPPS 3-5A
Austin Hyde Park 3, Boerne Geneva 2 (scores unavailable)

Austin Regents 3, Austin St. Michael’s (25-21, 25-22, 25-19)

Providence 3, TMI 2 (25-17, 25-21, 23-25, 23-25, 15-4)

St. Mary’s Hall at Austin Brentwood Christian (scores unavailable)

TAPPS 3-5A
Holy Cross 3, Austin Veritas Academy 0 (25-19, 25-12, 25-16-9)

San Marcos Academy at San Antonio Lutheran (scores unavailable)

Tuesday’s matches

District 27-6A
Clemens 3, Wagner 0 (25-20, 25-11, 25-8)

New Braunfels 3, East Central 0 (25-22, 25-14, 25-15)

Steele 3, South San 0 (25-21, 25-17, 25-15)

Smithson Valley 3, Judson 0 (scores unavailable)

District 27-5A
Jefferson 3, Sam Houston 1 (25-17, 25-17. 21-25, 25-13)

Burbank 3, Memorial 0 (25-11, 25-12, 25-9)

Kennedy vs. Brackenridge (scores unavailable)

Highlands 3, Lanier 0 (25-7, 25-16, 25-13)

District 28-5A
Harlandale 3, Southside 0 (25-17, 25-10, 25-8)

McCollum 3, Eagle Pass Winn 1 (18-25, 25-20. 25-23, 25-15)

Wednesday’s matches

District 28-5A
Harlandale 3, Southside 0 (25-18, 25-11, 25-11)

Medina Valley 3, Southwest Legacy 0 (25-16, 25-10, 25-14)

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva 3, TMI 0 (25-9, 25-11, 25-11)

St. Anthony 3, St. Mary’s Hall 1 (scores unavailable)

Thursday’s matches

No matches scheduled

Friday’s matches

District 27-6A
Smithson Valley 3, East Central 0 (25-12, 25-13, 25-22)

New Braunfels 3, Clemens 1 (19-25, 25-15, 25-19, 25-17)

Steele 3, Judson 0 (25-13, 25-13, 25-16)

Wagner 3, South San 0 (25-22, 25-23, 25-21)

District 27-5A
Edison 3, Brackenridge 0 (25-14, 25-21, 25-13)

Highlands 3, Kennedy 0 (scores unavailable)

Jefferson 3, Lanier 0 (25-18, 25-22, 25-16)

Sam Houston 3, Memorial 1 (25-10, 13-25, 25-16, 25-20)

District 28-5A
McCollum 3, Floresville 0 (25-19, 25-17, 25-18)

Medina Valley at Eagle Pass Winn (scores unavailable)

Southwest Legacy 3, Southside 1 (25-15, 25-11, 22-25, 25-15)

Harlandale 3, Southwest 2 (24-26, 20-25, 25-19, 25-21, 17-15)

Saturday’s matches

No matches scheduled