VOLLEYBALL: This week’s results (complete, Sept. 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 4-10

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-5A
Brackenridge 3, Sam Houston 0 (25-17, 25-21, 25-21)
Alamo Heights 3, Lanier 0 (25-12, 25-7, 25-9)
MacArthur 3, Edison 0 (29-27, 25-9, 26-24)
Highlands 3, Jefferson 0 (25-15, 25-21, 25-15)

Non-district
South San 3, Wagner 0 (25-20, 25-14, 25-17)
Southside 3, Memorial 0 (25-12, 25-19, 25-22)
Harlandale 3, Judson 0 (25-11, 25-10, 25-13)
McCollum 3, Kennedy 1 (18-25, 25-10, 25-10, 25-11)
Fox Tech 3, West Campus 1 (25-15, 25-17, 18-25, 25-13)

Holy Cross 3, Milton Lee Academy 0 (scores unavailable)
Schertz John Paul II 3, Providence 0 (scores unavailable)
Southwest 3, Burbank 0 (25-18, 25-14, 25-21)
Young Women’s Leadership Academy 3, Southwest Legacy 0 (25-15, 25-17, 25-17)

Wednesday’s matches

Non-district
San Antonio Christian 3, East Central 2 (25-23, 28-26, 20-25, 20-25, 15-9)

Thursday’s matches

TAPPS 4-5A
Providence 3, TMI Episcopal 0 (25-22, 25-23, 25-20)

Non-district
Eagle Pass 3, Holy Cross 0 (scores unavailable)

Friday’s matches

District 27-5A
Highlands 3, Lanier 0 (25-10, 25-12, 25-16)
Alamo Heights 3, Burbank 0 (25-10, 26-24, 27-25)
MacArthur 3, Jefferson 0 (25-23, 25-20, 26-24)
Edison 3, Brackenridge 0 (25-23, 25-19, 25-15)
District 28-5A
McCollum 3, Southwest Legacy 0 (25-23, 25-23, 25-14)

Medina Valley 3, South San 1 (25-19, 13-25, 25-22, 31-29)
Southwest 3, Eagle Pass Winn 2 (25-19, 22-25, 23-25, 25-12, 15-11)
Harlandale 3, Southside 1 (25-14, 24-26, 25-19, 25-17)
District 28-4A
Cuero 3, Fox Tech 0 (25-11, 25-17, 25-16)
La Vernia 3, Gonzales 0 (25-21, 25-11, 25-15)
Young Women’s Leadership Academy 3, Kennedy 0 (25-10, 25-17, 25-16)
Non-district
Providence 3, Sam Houston 1 (25-20, 15-25, 25-18, 25-8)
Memorial 3, West Campus 0 (scores unavailable)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete, Sept. 10)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 1-3)

11-man

Thursday’s games

District 14-5A
Division II
Sam Houston (2-1, 1-1) 40, Jefferson (1-2, 0-2) 21
Non-district
Pearsall (3-0) 50, Memorial (0-3) 0
Randolph (3-0) 45, Young Men’s Leadership Academy (0-3) 0

Friday’s games

District 13-5A
Division I

Laredo Cigarroa (3-0, 1-0) 35, South San (2-1, 0-1) 7

Southwest (1-2, 1-0) 30, Laredo Martin (0-3, 0-1) 0
Southside (2-1, 1-0) 36, Laredo Nixon (1-2, 0-1) 0
Southwest Legacy (1-2, 1-0) 34, Medina Valley (0-3, 0-1) 21
District 14-5A
Division II
Alamo Heights (2-1, 2-0) 49, Highlands (1-2, 1-1) 23
McCollum (1-2, 1-1) 28, Edison (1-2, 0-2) 7
Harlandale (2-1, 2-0) 43, Lanier (1-2, 1-1) 0
Non-district
Holy Cross
(2-1) 35, Austin St. Dominic Savio (2-1) 27
Austin St. Michael’s (0-2) at Central Catholic (1-1) (ppd. thunder, no reschedule date)
Bandera (2-1) 24, Kennedy (1-2) 14
Smithson Valley (2-1) 45, East Central (1-2) 7
Lytle (1-2) 42, West Campus (0-3) 0

Saturday’s games

District 14-5A
Division II
Burbank
(3-0, 2-0) 29, Brackenridge (0-3, 0-2) 14

6-man

Friday’s games

Non-district
Austin Harmony School (1-1) 46, Brooks Academy (2-1) 0