GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 20-26

Monday’s games

Non-district
Young Women’s Leadership Academy at Hondo (canceled)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 55, Clemens 45

New Braunfels 54, Smithson Valley 34

South San at East Central (ppd., no reschedule date)

Steele at Wagner (ppd., no reschedule date)

District 27-5A
Highlands 62, Burbank 41

Lanier 62, Edison 47

Jefferson 53, Memorial 37

Sam Houston 48, Brackenridge 45

District 28-5A
Harlandale 58, McCollum 57

Medina Valley 61, Southwest 11

Southwest Legacy 65, Eagle Pass Winn 49

Southside at Floresville (ppd., rescheduled to 2 p.m. Jan. 16)

Non-district

Pleasanton 55, Fox Tech 30

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

MERRY CHRISTMAS!!!

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Dec. 27-Jan. 2

Monday, Dec. 28 games

No games scheduled

Tuesday, Dec. 29 games

District 27-5A
Lanier 67, Burbank 29

Wednesday, Dec. 30 games

District 27-5A
Lanier 56, Brackenridge 47

Kennedy 61, Edison 60 (OT)

Sam Houston 53, Highlands 49

District 28-5A
Southside 49, Southwest 39

Southwest Legacy 78, Floresville 68

McCollum at Medina Valley (ppd, no reschedule date)

Harlandale 68, Eagle Pass Winn 29

Non-district
Sunnybrook 57, Young Women’s Leadership Academy 16

Canyon Lake 40, Fox Tech 20

Providence at Holy Cross (score unavailable)

Thursday, Dec. 31 games

District 27-6A
Smithson Valley 59, Wagner 56

Friday, Jan. 1 games

No games scheduled

HAPPY NEW YEAR!!!

Saturday, Jan. 2 games

District 27-5A
Burbank
48, Memorial 32

Kennedy 52, Brackenridge 51

Lanier 64, Highlands 57

Jefferson 34, Sam Houston 24

District 28-5A
Southside
at McCollum (ppd., rescheduled to noon Jan. 9)

Medina Valley 68, Harlandale 49

Floresville 53, Eagle Pass Winn 38

Southwest Legacy 43, Southwest 18

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 20-26

Monday’s games

Non-district

San Antonio Christian 48, Young Men’s Leadership Academy 40
South San 62, Holmes 48
Clemens 62, Central Catholic 57

Tuesday’s games

District 27-5A

Highlands 60, Burbank 48
Lanier 60, Edison 40
Sam Houston vs. Brackenridge (ppd., rescheduled to 11 a.m. Jan. 23 at Alamo Convocation Center)

District 28-5A
Southwest Legacy 53, Eagle Pass Winn 41
Floresville at Southside (ppd., no reschedule date)

Southwest 65, Medina Valley 63

Non-district
Uvalde 72, Fox Tech 39
East Central at Saint Mary’s Hall (canceled)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

MERRY CHRISTMAS!!!

Saturday’s games

No games scheduled

Games of Dec. 27-Jan. 2

Monday, Dec. 28 games

Non-district
Bandera 49, Fox Tech 33

Holy Cross at Kerrville Our Lady of the Hills Tournament (canceled)

Tuesday, Dec. 29 games

District 27-5A
Edison 59, Memorial 56

Non-district
Fredericksburg at Kennedy (canceled)
Central Catholic at Seguin (canceled)

Wednesday, Dec. 30 games

District 27-6A
Judson 76, New Braunfels 62

Steele 79, East Central 78

Wagner 68, Smithson Valley 62

South San 48, Clemens 47

District 27-5A
Kennedy at Edison (ppd., rescheduled to noon Jan. 23)

Brackenridge 58, Lanier 47

Jefferson 99, Burbank 39

Sam Houston 79, Highlands 54

District 28-5A
Southwest Legacy 60, Floresville 56

Harlandale at Eagle Pass Winn (ppd., rescheduled to 1 p.m. Jan. 16)

McCollum 56, Medina Valley 47

Southside 82, Southwest 54

Thursday, Dec. 31 games

District 28-5A
Harlandale 66, McCollum 63

Non-district
Central Catholic 71, La Vernia 45

Friday, Jan. 1 games

No games scheduled

HAPPY NEW YEAR!!!

Saturday, Jan. 2 games

District 27-6A
Steele, 56, Wagner 46

East Central 61, South San 53

Smithson Valley 81, New Braunfels 69

Judson 82, Clemens 50

District 27-5A
Memorial
76, Burbank 59

Brackenridge vs. Kennedy (ppd., rescheduled to 10 a.m. Jan. 16 at Edgewood Gym)

Jefferson 69, Sam Houston 50

District 28-5A
Floresville at Eagle Pass Winn (ppd., rescheduled to 11:30 a.m. Jan. 9 at Alamo Convocation Center).

McCollum 78, Southside 75 (OT)

Southwest 82, Southwest Legacy 65

Harlandale 56, Medina Valley 48

Non-district
Central Catholic 77, Katy St. John XXIII 51

FOOTBALL: 5A Area Round — CC Veterans Memorial vs. Southwest Legacy updates

Final: Corpus Christi Veterans Memorial 53, Southwest Legacy 14

1ST QUARTER

Corpus Christi Veterans Memorial 6,

Southwest Legacy 0

– VM: Noe Garza 1 run

9:53 left, 1st Qtr

60 yards, 8 plays following opening kickoff


Corpus Christi Veterans Memorial 9,

Southwest Legacy 0

– VM: Connor Rye 26 field goal

8:25 left, 1st Qtr


Corpus Christi Veterans Memorial 12,

Southwest Legacy 0

– VM: Connor Rye 23 field goal

4:30 left, 1st Qtr


Corpus Christi Veterans Memorial 12,

Southwest Legacy 7

– SwL: Homer Flores 15 pass from Zezar Tovar

2:29 left, 1st Qtr

82 yards, 6 plays following field goal; Tovar 2 completions to Flores 55 yds. Tovar 21 run on 1st play


Corpus Christi Veterans Memorial 19,

Southwest Legacy 7

– VM: Cameron de la Pena pass from Carter Senterfitt

2:13 left, 1st Qtr

22 yards, 1 play following Legacy TD

2ND QUARTER

Corpus Christi Veterans Memorial 26,

Southwest Legacy 7

– VM: Bradley Burda 13 pass from Carter Senterfitt

7:11 left, 2nd Qtr

80 yards, 10 plays following touchback


Corpus Christi Veterans Memorial 33,

Southwest Legacy 7

– VM: Carter Senterfitt 7 run

3:35 left, 2nd Qtr

67 yards, 7 plays following interception by Luke Simper


HALFTIME


3RD QUARTER

Corpus Christi Veterans Memorial 40,

Southwest Legacy 7

– VM: Connor Rye 18 field goal

1:41 left, 3rd Qtr


4TH QUARTER

Corpus Christi Veterans Memorial 40,

Southwest Legacy 14

– SwL: Jorge Pineda 6 run

9:41 left, 4th Qtr

75 yards, 11 plays following field goal


Corpus Christi Veterans Memorial 46,

Southwest Legacy 14

– VM: Bradley Burda 8 pass from Elijah Durrette

6:41 left, 4th Qtr

52 yards, 7 plays following SwL TD


Corpus Christi Veterans Memorial 53,

Southwest Legacy 14

– VM: Elijah Durrette 10 run

1:25 left, 4th Qtr

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 13-19

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

Clemens 73, East Central 35

South San 66, New Braunfels 60 (OT)

Steele 65, Smithson Valley 32

District 27-5A

Edison 61, Burbank 30

Jefferson 57, Highlands 40

Brackenridge 59, Memorial 44

Sam Houston vs. Kennedy (score unavailable)

District 28-5A

McCollum, 68, Floresville 33

Harlandale 38, Southwest 33

Medina Valley 60, Eagle Pass Winn 24

Southwest Legacy 54, Southside 44

Non-district

Bandera 38, Young Women’s Leadership Academy 28

Poteet 44, Fox Tech 25

Wednesday’s games

No games scheduled 

Thursday’s games

No games scheduled 

Friday’s games

District 27-6A

Clemens at South San (ppd., no reschedule date)

Steele 102, East Central 33

New Braunfels at Judson (ppd., no reschedule date)

Wagner at Smithson Valley (ppd., rescheduled to Dec. 31)

District 27-5A

Brackenridge 55, Burbank 42

Edison 44, Sam Houston 36

Highlands 68, Memorial 44

Lanier 70, Kennedy 32

District 28-5A

McCollum 55, Southwest 40

Medina Valley at Floresville (ppd., no reschedule date)

Harlandale 64, Southwest Legacy 58

Non-district

Schertz John Paul II 51, Fox Tech 26

Young Women’s Leadership Academy at Pleasanton (canceled)

Saturday’s games

District 27-5A

Sam Houston 47, Burbank 28

Non-district

Southside 56, Eagle Pass Winn 36

Young Women’s Leadership Academy vs. TMI (canceled)

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 13-19

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Kennedy 53, Sam Houston 49

Brackenridge vs. Memorial (ppd., rescheduled for Jan. 9)

Burbank vs. Edison (ppd., rescheduled for Jan. 9)

Jefferson 68, Highlands 50

Non-district

Randolph 47, Fox Tech 30

Southwest Legacy 69, Young Men’s Leadership Academy 45

Harlandale at Somerset (canceled)

South San 66, Southwest 44

Boerne 79, Southside 46

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

McCollum 50, San Antonio Christian 41

Friday’s games

District 27-5A

Brackenridge 83, Burbank 28

Lanier 47, Kennedy 27

Non-district

Fox Tech 57, Carrizo Springs 55

Young Men’s Leadership Academy 51, Randolph 47

Steele 70, Southside 48

Central Catholic 66, Great Hearts Northern Oaks 24

Alamo Heights 85, Southwest Legacy 57

Antonian 86, East Central 65

South San at Somerset (canceled)

Saturday’s games

Non-district

Southwest 51, Pleasanton 48

Central Catholic 62, Schertz John Paul II 39

TMI at St. Gerard (canceled)

FOOTBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of November 19-21

Saturday’s games

TAPPS DIVISION I

Area round

Argyle Liberty Christian (2-6) 27, Central Catholic (4-2) 14

Games of November 26-28

Saturday’s games

TAPPS DIVISION III

Area round

Holy Cross (5-2) 41, Houston Northland Christian 0

Games of December 4-5

Saturday’s games

TAPPS Division III

State quarterfinals

Holy Cross (6-2) 59, The Woodlands Legacy Prep (4-3) 22

Games of December 10-12

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest (5-6) 31, Brackenridge (4-2) 7

Friday’s games

TAPPS Division III

State semifinals

Houston Cypress Christian (6-2) 14, Holy Cross (6-3) 0

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest Legacy (8-3) 34, Highlands (4-2) 24

Eagle Pass Winn (5-2) 17, Lanier (4-2) 11

Southside (9-1) 52, Jefferson (2-4) 0

Games of December 17-19

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Area round

Corpus Christi Flour Bluff (10-1) 31, Southside (9-2) 21

Friday’s games

Class 5A

Division I

Area round

Southwest (6-6) 32, Weslaco East (5-1) 15

Corpus Christi Veterans Memorial (11-0) 53, Southwest Legacy (8-4) 14

Games of December 24-26

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Region IV semifinals

Corpus Christi Veterans Memorial (12-0) 55, Southwest (6-7) 7

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A
Jefferson 58, Edison 47

Kennedy 39, Memorial 37

Highlands 57, Brackenridge 49

Non-district
Schertz John Paul II at Fox Tech (score unavailable)

Beeville 68, Harlandale 55

Southside 53, New Braunfels Davenport 20

South San 74, Incarnate Word 62

La Vernia 79, Southwest Legacy 35

Southwest 56, Eagle Pass 38

Young Women’s Leadership Academy 39, KIPP/UPREP 14

McCollum 55, Pearsall 24

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No matches scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 64, New Braunfels 49

South San 81, Wagner 62

Smithson Valley 55, East Central 49

District 27-5A
Jefferson 62, Brackenridge 42

Edison 52, Memorial 37

Lanier 79, Sam Houston 41

Non-district
Cole 56, Young Women’s Leadership Academy 21

Southside 55, Uvalde 25

La Vernia 44, Southwest 30

Harlandale 64, Pearsall 29

Saturday’s games

Non-district

Southwest 34, Pearsall 30

BOYS BASKETBALL: This week’s schedule/results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

Non-district
McCollum 88, Seguin 63

Tuesday’s games

Non-district
Jefferson 77, Holy Cross 52

Brackenridge 63, Southwest 50

Southwest Legacy 65, Highlands 53

San Antonio Christian 88, Fox Tech 50

South San 60, Southside 41

Central Catholic 66, Harlandale 58

East Central 84, Roosevelt 55

McCollum at Pearsall (canceled)

Burbank at La Vernia (canceled)

Canyon Lake at Edison (canceled)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-5A
Jefferson 58, Brackenridge 54

Sam Houston 74, Lanier 63

Kennedy 77, Burbank 46

Non-district
Harlandale 67, Young Men’s Leadership Academy 65

Eagle Pass 76, Southwest 66

Holy Cross 61, Eagle Pass Winn 46

Schertz John Paul II at St. Gerard (canceled)

Crystal City 65, Fox Tech 38

Fredericksburg 50, Southside 49

Central Catholic 77, Brooks Academy 20

South San 69, Southwest Legacy 28

McCollum 89, East Central 86 (2 OT)

Saturday’s games

Non-district
Laredo Alexander 48, South San 45

Bastrop at Central Catholic (canceled)

FOOTBALL: Area playoff picture (complete)

Football playoff picture

These are the area UIL Class 5A and 6A playoff qualifiers (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS — Brackenridge (4-1), Highlands (4-1), Jefferson (2-3), Lanier (4-1), Southside (8-1), Southwest (4-6), Southwest Legacy (7-3).