VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 28)

Through Sept. 28

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Southside – 2

3. Harlandale – 3

4. Southwest – 4

5. McCollum – 5

6. Providence6

7. Edison – 7

8. East Central – 8

9. South San – 9

10. Highlands – 10

11. Jefferson – 12

12. Sam Houston – 11

13. Lanier – 13

14. Memorial15

15. Burbank14

 

NR = not ranked

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 25Oct. 1

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A

New Braunfels Canyon (29-7, 4-2) 3, East Central (13-18, 1-5) 0 (25-17, 25-8, 25-17)

New Braunfels (26-11, 6-0) 3, Clemens (28-5, 4-2) 1 (14-25, 25-12, 25-10, 25-16)

Smithson Valley (27-7, 5-1) 3, Judson (7-24, 1-5) 0 (25-10, 25-7,25-7)

Steele (18-14, 3-3) 3, Wagner (6-19, 0-6) 0 (25-14, 25-9, 25-19)

District 29-6A

Southwest (19-16, 3-3) 3, Eagle Pass (2-9 ???, 0-6) 0 (25-6, 25-6, 25-13)

Laredo United (25-6, 6-0) 3, Del Rio (8-4 ???, 4-2) 0 (25-15, 25-14, 25-15)

Laredo Alexander (32-3, 5-1) 3, Laredo United South (5-8 ???, 2-4) 0 (25-20, 25-10, 25-12)

Laredo LBJ (17-10, 2-4) 3, South San (12-17, 1-5) 2 (20-25, 25-15, 25-22, 23-25, 16-14)

District 28-5A

Highlands (17-14, 7-2) 3, Burbank (9-24, 3-6) 1 (25-27, 25-22, 25-9, 25-22)

Jefferson (9-17, 7-2) 3, Memorial (8-18, 2-7) 1 (25-22, 25-21, 20-25, 25-21)

Brackenridge (4-26, 3-6) 3, Kennedy (0-20, 0-9) 0  (25-18, 25-15, 25-14)

Edison (17-15, 9-0) 3, Sam Houston (16-19, 4-5) 0  (25-20, 25-21, 25-21)

District 295A

McCollum (17-10, 2-0) 3, Floresville (9-13 ???, 1-1) 1 (25-19, 25-10, 20-25, 25-15) 

Harlandale (21-7, 1-1) 3, Uvalde (0-14 ???, 0-2) 0 (25-10, 25-13, 25-11)

Southside (24-7, 2-0) 3, Eagle Pass Winn (7-10 ???, 0-2) 1 (25-22, 18-25, 25-8, 25-12)

District 26-3A

Cole (4-10 ???, 1-2 ???) at Natalia (7-9, 1-3) (scores unavailable)

Jourdanton (13-7 ???, 3-1 ???) at Brooks Academy (5-10 ???, 1-3) (scores unavailable)

Karnes City (6-5 ???, 4-1) 3, Fox Tech (1-25, 0-5) 0 (25-17, 25-7, 25-13)

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall (19-8, 3-0) 3, TMI (2-9 ???, 0-3) 0 (25-20, 26-24, 25-16)

Holy Cross (32-10, 3-0) 3, Providence (19-11, 2-1) 0 (25-15, 25-7, 25-9)

San Antonio Christian (15-13, 1-2) 3, Cornerstone Christian (11-19, 0-3) 0 (25-17, 25-15, 25-22)

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (14-6-1, 2-0) 3, St. Gerard (7-11 ???, 0-3) 0 (25-18, 25-19, 25-19)

San Antonio Lutheran (11-9 ???, 2-1) 3, Kerrville Our Lady of the Hills (2-2 ???, 1-1) 1 (19-25, 25-22, 25-13, 25-20)

Hallettsville Sacred Heart (16-8, 3-0) 3, Keystone (4-9 ???, 0-3) 0 (scores unavailable)

Wednesday’s matches

Non-district

Holy Cross (33-10) 3, Schertz John Paul II (26-5) 0 (25-12, 25-11, 25-19)

Thursday’s matches

TAPPS 5-3A

Hallettsville Sacred Heart (17-8, 4-0) 3, Castle Hills Baptist (17-9-2, 2-2) 1 (scores unavailable)

Kerrville Our Lady of the Hills (21-5, 3-1) 3, Keystone (4-10 ???, 0-4) 2 (scores unavailable)

San Antonio Lutheran (17-17-2, 3-1) 3, St. Gerard (7-13 ???, 0-4) 1 (25-27, 25-16, 25-19, 25-22)

TAPPS 5-5A

San Antonio Christian (16-13, 2-2) 3, TMI (2-10 ???, 0-4) 0 (25-13, 25-18, 25-11)

Friday’s matches

District 27-6A

Clemens (29-5, 5-2) at Steele (18-15, 3-4) 1 (27-25, 25-13, 24-26, 25-15)

New Braunfels Canyon (30-7, 5-2) 3, Judson (7-25, 1-6) 0 (25-12, 25-12, 25-8)

New Braunfels (27-11, 7-0) 3, Smithson Valley (27-7, 5-1) 1 (13-25, 25-18, 25-16, 25-20)

East Central (14-18, 2-5) 3, Wagner (6-20, 0-7) 1 (23-25, 28-26, 26-24, 25-22)

District 29-6A

Del Rio (8-4 ???, 4-2) at Eagle Pass (2-9 ???, 0-6) (scores unavailable)

Laredo Alexander (33-3, 6-1) 3, Laredo United (25-7, 6-1), 0 (25-16, 25-17, 25-20)

Laredo United South (6-8 ???, 3-4) 3, Laredo LBJ (17-11, 2-5) 2 (25-9, 24-26, 25-23, 20-25, 16-14)

Southwest (20-16, 4-3) 3, South San (12-18, 1-6) 0 (25-15, 25-15, 25-23)

District 28-5A

Jefferson (10-17, 8-2) 3, Brackenridge (4-27, 3-7) 0 (25-17, 25-14, 25-18)

Memorial (9-18, 3-7) 3, Sam Houston (16-20, 4-6) 0 (25-21, 25-21, 25-21)

Burbank (10-24, 4-6) 3, Kennedy (0-21, 0-10) 0 (25-4, 25-11, 25-9)

Lanier (16-19, 6-3) 3, Highlands (17-15, 7-3) 2 (29-27, 16-25, 11-25, 25-21, 15-12)

District 295A

Southside (25-7, 3-0) 3, Floresville (9-14 ???, 1-2) 0 (25-20, 25-20, 25-21)

McCollum (18-10, 3-0) 3, Harlandale (21-8, 1-2) 0 (25-20, 25-11, 25-23)

Uvalde (0-14 ???, 0-2) at Eagle Pass Winn (7-10 ???, 0-2 ???) (scores unavailable)

District 26-3A

Natalia (7-9 ???, 1-3 ???) at Brooks Academy (5-10 ???, 1-3 ???) (scores unavailable)

Cole (5-10 ???, 2-2 ???) 3, Fox Tech (1-26, 0-6) 1 (22-25, 28-26, 25-11, 25-21)

Poth (16-18, 6-0) 3, Karnes City (6-6 ???, 4-2) 0 (25-4, 25-8, 25-14)

TAPPS 55A

Holy Cross (34-10, 4-0) at Cornerstone Christian (11-20, 0-4) 0 (25-14, 25-7, 25-14)

St. Mary’s Hall (19-8, 3-0) 3, Providence (19-12, 2-2) 0 (25-22, 25-15, 25-23)

 

Saturday’s matches

No matches scheduled

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 24)

Through Sept. 24

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Southside – 3

3. Harlandale – 2

4. Southwest – 5

5. McCollum – 4

6. Providence6

7. Edison – 8

8. East Central – 7

9. South San – 9

10. Highlands – 11

11. Sam Houston – 12

12. Jefferson – 10

13. Lanier – 13

14. Burbank14

15. Memorial15

 

NR = not ranked

FOOTBALL: Area rankings (thru Sept. 24)

Through Sept. 24

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Edison – 7

3. Brackenridge – 8

4. Sam Houston – 2

5. Harlandale – 3

6. Central Catholic – 4

7. Southside – 9

8. Southwest – 5

9. Lanier13

10. McCollum – 10

11. East Central – 6

12. Highlands – 11

13. Kennedy12

14. Jefferson15

15. South San – 14

NR = not ranked

FOOTBALL: This week’s results ( complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 6 SCHEDULE

(Sept. 26Oct. 1)

Monday’s game

District 296A

Eagle Pass (3–2, 1-1) 28, Laredo LBJ (0-5, 0-2) 25 (suspended from Saturday)

Thursday’s games

District 28-5A

Lanier (32, 3-0) 35, Jefferson (24, 22) 14

Friday’s games

District 28-5A

Highlands (23, 21) 23, Kennedy (15, 13) 20

Sam Houston (42, 31) 34, Burbank (0-6, 0-4) 7

TAPPS II-3

Austin Hyde Park (4-1, 1-0) 56, St. Mary’s Hall (3-3, 0-2) 7

Holy Cross (6-0, 2-0) 44, Cornerstone Christian (1-4, 0-2) 0

San Antonio Christian (4-1, 2-0) 28, Austin St. Michael’s (1-5, 0-2) 10

TAPPS III5

Hallettsville Sacred Heart (4-3, 3-0) 35, Austin Brentwood Christian (3-3, 0-2) 0

San Marcos Academy (1-4, 1-1) 34, St. Gerard (15, 0-2) 8

Non-district

Leakey (5-1) 51, Brooks Academy (0-5) 6

Navarro (6-0) 56, Central Catholic (2434

Saturday’s games

District 28-5A

Edison (41, 2-1) 31, Brackenridge (33, 3-1) 17

TAPPS III-5

Shiner St. Paul (4-2, 2-0) 39, Boerne Geneva (3-2, 0-1) 21

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 1824

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A

Judson (7-22, 1-3) 3, Wagner (6-17, 0-4) 1 (22-25, 25-19, 28-26, 25-17)

New Braunfels (24-11, 4-0) 3, East Central (13-16, 1-3) 0 (25-11, 25-17, 25-10)

Clemens (27-4, 3-1) 3, Smithson Valley (25-7, 3-1) 1 (25-21, 25-17, 19-25, 25-23)

New Braunfels Canyon (28-6, 3-1) 3, Steele (16-14, 1-3) 0 (25-19, 25-11, 25-22)

District 29-6A

Del Rio (7-3 ???, 3-1) 3, South San (12-15, 1-3) 1 (25-17, 21-25, 25-23, 25-23)

Laredo United (23-6, 4-0) 3, Southwest (17-16, 1-3) 1 (25-22, 21-25, 25-14, 25-20)

Laredo Alexander (31-2, 4-0) 3, Laredo LBJ (16-9, 1-3) 0 (25-18, 25-18, 25-13)

Laredo United South (5-6 ???, 2-2) 3, Eagle Pass (2-7 ???, 0-4) 0 (25-19, 25-17, 25-21)

District 28-5A

Sam Houston (16-18, 4-4) 3, Jefferson (8-16, 6-1) 2 (25-12, 14-25, 7-25, 25-21, 15-13)

Highlands (15-14, 5-2) 3, Memorial (7-17, 1-6) 0 (25-21, 25-9, 25-14)

Edison (15-15, 7-0) 3, Kennedy (0-18, 0-7) 0 (25-14, 25-5, 25-5)

Lanier (14-19, 4-3) 3, Brackenridge (3-25, 2-5) 2 (18-25, 18-25, 25-8, 25-21, 15-13)

District 26-3A

Karnes City (5-5 ???, 3-1) 3, Cole (4-10 ???, 1-2) 0  (25-7, 25-15, 25-10)

Brooks Academy (5-9 ???, 1-2) 3, Fox Tech (1-23, 0-3) 2 (25-19, 20-25, 25-23, 15-25, 15-11)

Poth (14-18, 4-0) 3,  Jourdanton (13-7, 3-1) 0 (25-12, 25-23, 25-14)

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall (17-8, 1-0) at Cornerstone Christian (11-17, 0-1) 0 (25-21, 25-23, 26-24)

Providence (18-10, 1-0) 3, TMI (2-7 ???, 0-1)  0 (26-24, 25-14, 25-16)

Holy Cross (30-10, 1-0) 3, San Antonio Christian (14-12, 0-1) 0 (25-12, 25-14, 26-24)

TAPPS 5-3A

Hallettsville Sacred Heart (14-8, 1-0) 3, San Antonio Lutheran (9-9 ???, 0-1) 1 (25-11, 25-21, 13-25, 25-18)

Kerrville Our Lady of the Hills (2-1 ???, 1-0) 3, St. Gerard (7-9 ???, 0-1) 0 (25-19, 25-16, 25-22)

Castle Hills Baptist (13-6-1, 1-0) 3, Keystone (4-7 ???, 0-1) 2 (scores unavailable)

Non-district

Hondo (10-12 ???) 3, Young Women’s Leadership Academy (6-15 ???) 1 (25-14, 25-20, 22-25, 25-20)

Southside (22-7) 3, Bandera (17-13)  1 (23-25, 25-19, 25-21, 25-19)

Burbank (9-22) 3, Pleasanton (9-21) 0 (25-22, 25-18, 25-17)

Harlandale (20-6) 3, Poteet (5-8 ???) 1 (25-18, 25-20, 23-25, 25-22)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (13-6-1, 1-0) at Kerrville Our Lady of the Hills (2-1 ???, 1-0) (scores unavailable)

San Antonio Lutheran (10-9 ???, 1-1) 3, Keystone (4-8 ???, 0-2) 1 (25-17, 17-25, 25-16, 25-23)

Hallettsville Sacred Heart (15-8, 2-0) 3, St. Gerard (7-10 ???, 0-2) 0 (25-17, 25-16, 25-22)

TAPPS 5-5A

St. Mary’s Hall (18-8, 2-0) 3, San Antonio Christian (14-13, 0-2) 2 (26-24, 15-25, 25-20, 13-25, 15-11)

Friday’s matches

District 27-6A

Clemens (28-4, 4-1) 3, Judson (7-23, 1-4) 0 (25-10, 25-14, 25-17)

Steele (17-14, 2-3) 3, East Central (13-17, 1-4) 2 (25-19, 25-14, 22-25, 21-25, 15-6)

Smithson Valley (26-7, 4-1) 3, New Braunfels Canyon (28-7, 3-2) 1 (25-19, 25-22, 19-25, 25-21)

New Braunfels (25-11, 5-0) 3, Wagner (6-18, 0-5) 0 (25-16, 25-9, 25-11)

District 29-6A

Laredo Alexander (31-3, 4-1) 3, South San (12-16, 1-4) 0 (25-11, 25-10, 25-21)

Southwest (18-16, 2-3) 3, Laredo LBJ (16-10, 1-4) 2 (25-11, 25-16, 16-25, 23-25, 15-9)

District 28-5A

Lanier (15-19, 5-3) 3, Burbank (9-23, 3-5) 0 (25-21, 25-15, 25-11)

Edison (16-15, 8-0) 3, Jefferson (8-17, 6-2) 2 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 15-8)

Memorial (8-17, 2-6) 3, Kennedy (0-19, 0-8) 0 (25-14, 25-7, 25-7)

Highlands (16-14, 6-2) 3, Brackenridge (3-26, 2-6) 0 (27-25, 25-14, 25-12)

District 295A

Floresville (9-12 ???, 1-0) 3, Eagle Pass Winn (7-9 ???, 0-1) 1 (25-13, 23-25, 25-18, 25-14)

McCollum (16-10, 1-0) 3, Uvalde (0-13 ???, 0-1) 0 (25-15, 25-20, 25-7)

Southside (23-7, 1-0) 3, Harlandale (20-7, 0-1) 1 (20-25, 25-20, 25-13, 25-22)

District 26-3A

Poth (15-18, 5-0) 3, Brooks Academy (5-10 ???, 1-3) 0 (25-9, 25-7, 25-19)

Cole (4-10 ???, 1-2 ???) at Jourdanton (13-7, 3-1) (scores unavailable)

Natalia (7-9, 1-3) 3, Fox Tech (1-24, 0-4) 1 (25-19, 25-18, 20-25, 25-11)

TAPPS 55A

Providence (19-10, 2-0) 3, Cornerstone Christian (11-18, 0-2) 2 (22-25, 25-18, 25-21, 19-25, 15-9)

Holy Cross (31-10, 2-0) 3, TMI (2-8 ???, 0-2) 0 (25-10, 25-9, 25-10)

 

Saturday’s matches

District 29-6A

Del Rio (8-3 ???, 4-1) 3, Laredo United South (5-7 ???, 2-3) 1 (25-21, 23-25, 25-17, 25-23)

Laredo United (24-6, 5-0) 3, Eagle Pass (2-8 ???, 0-5) 0 (25-12, 25-5, 25-11)

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 17)

Through Sept. 17

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Harlandale – 2

3. Southside – 3

4. McCollum – 4

5. Southwest – 5

6. Providence6

7. East Central – 7

8. Edison – 9

9. South San – 8

10. Jefferson – 11

11. Highlands – 12

12. Sam Houston – 10

13. Lanier – 13

14. BurbankNR

15. Memorial14

NR = not ranked

FOOTBALL: Area rankings (thru Sept. 17)

Through Sept. 17

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Sam Houston – 3

3. Harlandale – 2

4. Central Catholic – 4

5. Southwest – 5

6. East Central – 6

7. Edison – 8

8. Brackenridge – 9

9. Southside – 7

10. McCollum – 11

11. Highlands – 10

12. Kennedy13

13. Lanier14

14. South San – 12

15. Jefferson15

NR = not ranked

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 5 SCHEDULE

(Sept. 22-24)

Thursday’s games

District 27-6A

New Braunfels (32, 1-1) 42, New Braunfels Canyon (1-4, 1-1) 35

District 28-5A

Brackenridge (32, 21) 13, Sam Houston (3-2, 2-1) 0

District 29-6A

Laredo United South (4-1, 2-0) 24, Southwest (2-3, 0-2) 14

Friday’s games

District 27-6A

Clemens (4-1, 2-0) 41, Wagner (3-2, 0-2) 7

Steele (41, 2-0) 30, Judson (4-1, 1-1) 9

Smithson Valley (2-2, 1-1) 65, East Central (1-4, 0-2) 6

District 29-6A

Del Rio (5-0, 2-0) 24, Laredo Alexander (1-4, 1-1) 0

Laredo United (4-1, 2-0) 58, South San (0-5, 0-2) 14

District 28-5A

Jefferson (2-3, 2-1) 27, Burbank (0-5, 0-3) 12

Lanier (2-2, 2-0) 19, Kennedy (1-4, 1-2) 14

Edison (31, 1-1) 48, Memorial (0-5, 0-3) 10.

TAPPS II-3

Austin Regents (5-0, 1-0) 55, Austin St. Michael’s (14, 0-1) 26

San Antonio Christian (31, 1-0) 36, Cornerstone Christian (13, 0-1) 14

TAPPS III-5

Shiner St. Paul (32, 1-0) 42, Austin Brentwood Christian (32, 0-1) 6

Hallettsville Sacred Heart (33, 2-0) 54, St. Gerard (14, 0-1) 0

Schertz John Paul II (32, 1-0) 40, San Marcos Academy (0-4, 0-1) 0

Non-district

Pettus (4-0) 40, Brooks Academy (0-4) 12

Eagle Pass Winn (41) 27, Central Catholic (23) 14

Somerset (41) 24, Harlandale (32) 0

San Marcos (23) 49, McCollum (14) 27

Southside (32) 17, La Vernia (0-5) 10

Saturday’s games

District 29-6A

Laredo LBJ (0-4, 0-1) vs. Eagle Pass (22, 0-1) (suspended to 6 p.m. Monday with Eagle Pass leading 21-19)

TAPPS II-3

Holy Cross (5-0, 1-0) 36, St. Mary’s Hall (32, 0-1) 16

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 11-17

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A

Clemens (26-3, 2-0) 3, Wagner (6-15, 0-2) 0 (25-10, 25-12, 25-18)

Steele (16-12, 1-1) 3, Judson (6-21, 0-2) 0 (25-17, 25-8, 25-13)

New Braunfels (22-11, 2-0) 3, New Braunfels Canyon (26-6, 1-1) 0 (25-22, 25-18, 25-22)

Smithson Valley (24-6, 2-0) 3, East Central (12-15, 0-2) 0 (25-16, 25-21, 25-12)

District 29-6A

Laredo Alexander (9-1 ???, 2-0) 3, Del Rio (5-3 ???, 1-1) 0 (25-13, 25-14, 25-14)

Laredo LBJ (4-5 ???, 1-1) 3, Eagle Pass (2-5 ???, 0-2) (25-12, 25-14, 25-15)

Southwest (17-14, 1-1) 3, Laredo United South (4-5 ???, 1-1) 0 (25-19, 25-17, 25-17)

Laredo United (21-6, 2-0) 3, South San (11-14, 0-2) 0 (25-9, 25-19, 25-17)

District 28-5A

Edison (13-15, 5-0) 3, Lanier (12-19, 2-3) 0 (25-16, 25-14, 25-20)

Jefferson (8-14, 6-0) 3, Kennedy (0-16, 0-5) 0 (25-14, 25-20, 25-6)

Burbank (7-22, 2-4) 3, Memorial (7-15, 1-4) 0 (25-18, 25-21, 25-18)

Highlands (14-13, 4-1) 3, Sam Houston (14-18, 2-4) 0 (25-23, 25-22, 25-17)

District 26-3A

Cole (4-9 ???, 1-1) 3, Brooks Academy (4-8 ???, 0-1) 0 (25-14, 25-16, 25-21)

Jourdanton (12-6, 2-0) 3, Karnes City (3-5 ???, 1-1) 2 (25-21, 25-18, 20-25, 24-26, 15-11)

Poth (12-18, 2-0) 3, Natalia (6-8, 0-2) 0 (25-6, 25-13, 25-14)

Non-district

McCollum (15-9) 3, Gonzales (0-10 ???) 0 (25-10, 25-5, 25-10)

Pleasanton (8-19 ???) 3, Brackenridge (3-23) 0 (25-15, 28-26, 25-11)

Holy Cross (29-10) 3, Fredericksburg (14-18 ???) 0 (25-22, 25-18, 28-26)

Harlandale (19-6) 3, Lytle (2-13 ???) 0 (25-12, 25-13, 25-17)

Southside (21-7) 3, San Marcos (12-17) 2 (25-18, 22-23, 23-25, 25-15, 15-12)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

Non-district

Gateway Christian (2-2 ???) 3, St. Gerard (7-8 ???)(scores unavailable)

Friday’s matches

District 27-6A

New Braunfels Canyon (27-6, 2-1) 3, Clemens (26-4, 2-1) 0 (25-18, 25-16, 25-20)

Smithson Valley (25-6, 3-0) 3, Wagner (6-16, 0-3) 0 (25-7, 25-8, 25-10)

East Central (13-15, 1-2) 3, Judson (6-22, 0-3) 0 (25-18, 25-19, 25-19)

New Braunfels (23-11, 3-0) 3, Steele (16-13, 1-2) 0 (25-14, 25-21, 26-24)

District 29-6A

South San (12-14, 1-2) 3, Eagle Pass (2-6 ???, 0-3) 0 (25-10, 25-15, 25-23)

District 28-5A

Burbank (8-22, 3-4) 3, Brackenridge (3-24, 2-4) 0 (25-19, 25-13, 25-16)

Lanier (13-19, 3-3) 3, Memorial (7-16, 1-5) 0 (29-27, 25-14, 25-22)

Sam Houston (15-18, 3-43, Kennedy (0-17, 0-6) 0 (25-14, 25-17, 25-9) 

Edison (14-15, 6-0) 3, Highlands (14-14, 4-2) 2 (25-16, 25-19, 10-25, 11-25, 15-11)

District 26-3A

Jourdanton (13-6, 3-0) 3, Natalia (6-9, 0-3) 0 (25-13, ???, 25-19)

Karnes City (4-5 ???, 2-1) 3, Brooks Academy (4-9 ???, 0-2) 0 (25-10, 25-9, 25-17)

Poth (13-18, 3-0) 3, Fox Tech (1-22, 0-2) 0 (25-10, 25-8, 25-7)

Non-district

Boerne (18-12) 3, Jefferson (8-15) 0 (25-10, 25-20, 25-19)

Somerset (10-13 ???) 3, Young Women’s Leadership Academy (6-14 ???) 0 (25-12, 25-13, 25-14)

La Vernia (25-8) 3, McCollum (15-10) 2 (25-21, 20-25, 25-22, 17-25, 15-10)

 

Saturday’s matches

District 29-6A

Del Rio (6-3 ???, 2-1) 3, Laredo LBJ (16-8, 1-2) 0  (25-14, 28-26, 25-16)

Laredo United (22-6, 3-0) 3, Laredo United South (4-6 ???, 1-2) 0 (25-23, 25-9, 25-22)

Laredo Alexander (10-1 ???, 3-0) 3, Southwest (17-15, 1-2) 0 (25-5, 25-15, 25-21)

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 10)

Through Sept. 10

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Harlandale – 2

3. Southside – 3

4. McCollum – 4

5. Southwest – 5

6. Providence7

7. East Central – 6

8. South San – 8

9. Edison – 9

10. Sam Houston – 10

11. Jefferson – 11

12. Highlands – 12

13. Lanier – 13

14. Memorial15

15. Brackenridge14

 

NR = not ranked

FOOTBALL: Area rankings (thru Sept. 10)

Through Sept. 10

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Harlandale – 4

3. Sam Houston – 3

4. Central Catholic – 2

5. Southwest – 5

6. East Central – 6

7. Southside – 7

8. Edison – 8

9. Brackenridge – 9

10. Highlands – 12

11. McCollum – 10

12. South San – 11

13. Kennedy14

14. Lanier13

15. JeffersonNR

 

NR = not ranked

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 15-17)

Thursday’s games

District 296A

Laredo Alexander (1-3, 1-0) 42, Eagle Pass (2-2, 0-1) 16

District 28-5A

Lanier (1-2, 1-0) 33, Highlands (13, 1-1) 21

Non-district

Holmes (3-1) 49, Harlandale (3-1) 28

Friday’s games

District 27-6A

Clemens (3-1, 1-0) 56, East Central (13, 0-1) 21

Judson (4-0, 1-0) 54, New Braunfels (2-2, 0-1) 13

Steele (3-1, 1-0) 24, Smithson Valley (1-2, 0-1) 17

New Braunfels Canyon (1-3, 1-0) 29, Wagner (3-1, 0-1) 15

District 296A

Del Rio (4-0, 1-0) 22, Southwest (22, 0-114

Laredo United (3-1, 1-0) 56, Laredo LBJ (0-4, 0-1) 0

Laredo United South (3-1, 1-0) 48, South San (0-4, 0-114

District 28-5A

Brackenridge (22, 1-1) 24, Jefferson (13, 1-1) 0

Kennedy (1-3, 11) 28, Burbank (0-4, 0-2) 10

Sam Houston (31, 2-0) 39, Memorial (0-4, 0-2) 10

Non-district

Devine (3-1) 41, Central Catholic (22) 38

Clark (2-2) 33, McCollum (13) 20

Holy Cross (4-0) 48, Hondo (0-4) 28

Marble Falls Faith Academy (2-1) 41, St. Gerard (1-3) 0

Saturday’s games

Non-district

Dallas Parish Episcopal (2-2) 57, Southside (2-2) 14

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Sept. 5)

Through Sept. 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Harlandale – 2

3. Southside – 4

4. McCollum – 3

5. Southwest – 5

6. East Central – 6

7. Providence8

8. South San – 7

9. Edison – 9

10. Sam Houston – 10

11. Jefferson – 13

12. Highlands – 11

14. Lanier – 12

14. BrackenridgeNR

15. Memorial14

 

NR = not ranked

FOOTBALL: Area rankings (thru Sept. 5)

Through Sept. 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 2

2. Central Catholic – 4

3. Sam Houston – 1

4. Harlandale – 6

5. Southwest – 5

6. East Central – 3

7. Southside – 8

8. Edison – 9

9. Brackenridge – 7

10. McCollum – 10

11. South San – 11

12. Highlands – 12

13. Lanier14

14. Kennedy15

15. Memorial13

NR = not ranked

VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Sept. 4-10

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 28-5A

Edison (11-15, 3-0) 3, Brackenridge (3-21, 2-2) 0 (25-22, 25-14, 25-11)

Highlands (7-10, 2-0) 3, Kennedy (0-15, 0-4) 0 (25-7, 25-9, 25-19)

Jefferson (6-14, 4-0) 3, Lanier (11-18, 1-2) 0 (25-22, 25-22, 25-15)

Non-district

McCollum (13-93, Somerset (9-11) 0 (25-13, 25-13, 25-21)

Austin St. Michael’s (14-5-1) 3, Providence (16-102 (25-13, 25-13, 18-25, 19-25, 15-7)

East Central (12-133, Southwest (16-12) 2 (22-25, 25-7, 25-23, 20-25, 15-11)

Pleasanton (8-18 ???) 3, Young Women’s Leadership Academy (6-13 ???) 0 (25-21, 25-18, 25-20)

Brooks Academy (4-7 ???) 3, St. Gerard (5-5 ???2  (25-18, 25-13, 16-25, 22-25, 16-14)

Holy Cross (27-10) 3, St. Anthony (21-5) 0 (28-26, 25-16, 25-20)

Southside (19-7) 3, South San (11-121  (21-25, 25-18, 25-19, 26-24)

Harlandale (17-53, Wagner (6-13) 1  (25-14, 14-25, 25-17, 25-17)

Wednesday’s matches

District 28-5A

Sam Houston (14-16, 2-2) 3, Burbank (6-20, 1-3) 0 (25-20, 25-21, 25-16)

Thursday’s matches

Non-district

Brooks Academy (4-7 ???) at KIPP Academy (1-0 ???) (scores unavailable)

St. Gerard (6-5 ???) 3, Legacy Christian (0-2 ???) 2 (25-23, 18-25, 25-22, 20-25, 19-17)

Friday’s matches

District 27-6A

Clemens (25-3, 1-0) 3, East Central (12-14, 0-1) 0 (25-10, 25-18, 25-19)

New Braunfels (21-11, 1-0) 3, Judson (6-20, 0-1) 0  (25-8, 25-19, 25-12)

Smithson Valley (23-6, 1-0) 3, Steele (15-12, 0-1) 1 (25-17, 21-25, 25-18, 25-16)

New Braunfels Canyon (26-5, 1-0) 3, Wagner (6-14, 0-1) 0 (25-12, 25-14, 25-20)

District 29-6A

Del Rio (5-2 ???, 2-0) 3, Southwest (16-14, 0-1) 1 (20-25, 25-15, 25-18, 25-21)

Laredo United South (4-4 ???, 1-0) at South San (11-13, 0-12 (25-21, 25-22, 21-25, 26-28, 15-11)

District 28-5

Jefferson (7-14, 5-0) 3, Highlands (13-13, 3-1) 2 (23-25, 17-25, 25-4, 25-15, 15-13)

Edison (12-15, 4-0) 3, Burbank (6-22, 1-4) 1 (25-11, 22-25, 25-20, 25-23)

Memorial (7-14, 1-3) 3, Brackenridge (3-22, 2-3) 0 (25-11, 25-22, 25-19)

Lanier (12-18, 2-2) 3, Sam Houston (14-17, 2-3) 2 (25-19, 23-25, 11-25, 26-24, 15-8)

District 26-3A

Jourdanton (11-6, 1-0) 3, Fox Tech (1-21, 0-1) 0 (25-18, 25-9, 25-7)

Karnes City (3-4 ???, 1-0) 3, Natalia (6-7, 0-1) 0 (25-19, 27-25, 25-17)

Poth (11-18, 1-0) 3, Cole (3-9 ???, 0-1) 0 (25-11, 25-12, 25-13)

Non-district

McCollum (14-9) 3, Lytle (2-12 ???) 0 (25-15, 25-16, 25-15)

Holy Cross (28-103, Incarnate Word (16-14) 0 (25-22, 25-15, 25-23)

Providence (17-103, Pleasanton (7-19 ???) 2 (23-25, 22-25, 25-14, 25-23, 15-11)

Southside (20-7) 3, St. Anthony (21-6) 1 (22-25, 33-31, 25-21, 27-25)

Marion (12-7) 3, Harlandale (18-6) 0 (25-22, 25-19, 28-26)

Castle Hills Baptist Tournament

St. Gerard (7-7 ???) 2, Faith Academy 0 (25-16, 25-22)
Keystone 2, St. Gerard (7-7 ???) 0 (25-22, 25-23)
Hill Country Christian 2, St. Gerard (7-7 ???) 0 (25-18, 25-13)

Saturday’s matches

District 29-6A

Laredo Alexander (8-1 ???, 1-0) 3, Eagle Pass (2-4 ???, 0-1) 0 (25-8, 25-12, 25-9)

Laredo United (7-4 ???, 1-0) 3, Laredo LBJ (3-5 ???, 0-1) 0 (25-11, 25-17, 25-20)

Non-district

Castle Hills Baptist Tournament

Kerrville Our Lady of the Hills 2, St. Gerard (7-7 ???) 0 (25-23, 25-17)

 

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 3 SCHEDULE

(Sept. 8-10)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands (1-2, 1-0) 29, Burbank (0-3, 0-1) 0

Non-district

Holy Cross (3-0) 28, Boerne (2-1) 26

Friday’s games

District 28-5A

Brackenridge (1-2, 1-0) 13, Kennedy (0-3, 0-1) 12

Sam Houston (21, 1-0) 57, Edison (2-1, 0-1) 42

Jefferson (1-2, 1-0) 21, Memorial (0-3, 0-1) 6

Non-district

Beeville (3-0) 52, Southside (2-1) 42

St. Gerard (1-2) 24, Brooks Academy (0-3) 16

Harlandale (3-0) 46, Central Catholic (2-1) 45 (OT)

Holmes (2-1) 21, Southwest (2-1) 14

Somerset (3-0) 34, McCollum (12) 7

Antonian (3-0) 45, South San (0-3) 20

Victoria East (2-1) 30, East Central (12) 23

Saturday’s games

No games scheduled

VOLLEYBALL: Area rankings (thru Aug. 31)

Through Aug. 31

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last year

1. Holy Cross – 1

2. Harlandale – 7

3. McCollum – 4

4. Southside – 5

5. Southwest – 3

6. East Central – 2

7. South San – 6

8. Providence10

9. Edison – 9

10. Sam Houston – 11

11. Highlands – 8

12. Lanier – 12

13. Jefferson – 13

14. Memorial14

15. Burbank – 15

NR = not ranked

Last year = final 2015 rankings

 

FOOTBALL: Area rankings (thru Aug. 31)

Through Aug. 31

TOP 15:

Rank-Team-Last year

1. Sam Houston – 1

2. Holy Cross – 3

3. East Central – 4

4. Central Catholic – 2

5. Southwest – 8

6. Harlandale – 6

7. Brackenridge – 9

8. Southside – 12

9. Edison – 11

10. McCollum – 7

11. South San – 13

12. Highlands – 5

13. MemorialNR

14. Lanier14

15. Kennedy15

 

NR = not ranked

Last year = final 2015 rankings