SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 1622

Monday’s games

Non-district

Providence 11, FEAST 8

Jefferson 13, Randolph 4

 

Tuesday’s games

District 265A

Boerne Champion 7, Veterans Memorial 1

Seguin 11, Kerrville Tivy 1 (5 innings)

McCollum 13, Kennedy 1 (5 innings)

Harlandale 16, Wagner 1 (4 innings)

District 28-5A

Southwest 10, Floresville 0 (6 innings)

Harlan 12, Somerset 2 (5 innings)

Southside 5, Southwest Legacy 4

Medina Valley 9, Uvalde 1

Non-district

Memorial 26, Brooks Academy 2 (3 innings)

Holy Cross 13, Alamo Heights 2 (6 innings)

Del Rio 1, Edison 0

East Central 15, Lockhart 2 (5 innings)

Devine 15, Highlands 0 (4 innings)

Smithson Valley at South San (canceled; game called after 3 innings with South San leading 4-0)

Burbank 13, Corpus Christi John Paul II 11

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

Non-district

Edgewood ISD Tournament

Cole 17, Memorial 7
El Paso Jefferson 14, Lanier 2
Memorial 14, Lanier 11
Wagner 6, Kennedy 2 (4 innings)
Lubbock Coronado 10, Jefferson 3 (3 innings)
Kennedy 8, Jefferson 7 (4 innings)

MVP Tournament

At Medina Valley

Hondo 8, McCollum 7
Alice 6, McCollum 2

NFCA Texas High School Leadoff Classic

Hosted by Bryan ISD

Houston Cypress Woods 8, Southwest 3 (5 innings)
Bridgeland 2, East Central 1 (6 innings)

Northside ISD Tournament

AREA TEAMS – Harlandale, South San, Southwest Legacy. Finals – Saturday. (Thursday’s games canceled, tourney will begin with Friday’s scheduled games) 

Ranger Round Robin

At Smithson Valley

Madison 10, Southside 9 (4 innings)

Somerset Tournament

Somerset 12, Highlands 3 (4 innings)
Highlands 10, Lytle 5 (4 innings)

Friday’s games

Non-district

Edgewood ISD Tournament

Kennedy 7, El Paso Coronado 5 (6 innings)
Wagner 11, Jefferson 10
Wagner 13, Lanier 5 (3 innings)
El Paso Jefferson 19, Jefferson 0 (3 innings)
Kennedy 6, Memorial 4 (5 innings)
Cole 15, Lanier 14 (5 innings)

MVP Tournament

At Medina Valley

McCollum 8, Churchill 1 (4 innings)

McCollum 6, Austin Akins 3 (5 innings)

Navarro Tournament

Providence 18, Schertz John Paul II 7
El Dorado 18, Providence 0 (4 innings)

NFCA Texas High School Leadoff Classic

Hosted by Bryan ISD

East Central 20, Trophy Club Byron Nelson 1 (5 innings)
Southwest 5, Richmond Foster 2 (5 innings)
Southwest 5, El Paso Eastlake 2 (6 innings)
East Central 9, Round Rock Cedar Ridge 0
Southwest 10, Holmes 1 (4 innings)
East Central 7, Burleson 0

Northside ISD Tournament

Southwest Legacy 9, Roosevelt 0 (6 innings)
South San 7, Stevens 2 (5 innings)
Harlan 6, Harlandale 5 (5 innings)
Southwest Legacy 10, Saginaw 1 (6 innings)
South San 22, Pflugerville 2 (3 innings)
Ft. Worth Boswell 7, Harlandale 2 (6 innings)

Ranger Round Robin

At Smithson Valley

Eagle Pass 9, Southside 1 (5 innings)
Los Fresnos 9, Southside 3 (4 innings)

SAISD Tournament

Holy Cross 6, Jay 4 (6 innings)
Brackenridge 8, Laredo Cigarroa 6 (3 innings)
Laredo LBJ 6, Burbank 2 (4 innings)
Edison 9, Laredo Martin 6 (5 innings)
Clark 1, Edison 0 (6 innings)
Burbank 2, Brackenridge 0 (4 innings)
Holy Cross 9, Laredo LBJ 1 (3 innings)
Del Rio 6, Edison 3 (5 innings)
Holy Cross 6, Burbank 0 (4 innings)
Jay 11, Brackenridge 1 (4 innings)

Somerset Tournament

Pleasanton 12, Highlands 9 (3 innings)
Pearsall 4, Highlands 1 (6 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Edgewood ISD Tournament

El Paso Jefferson 16, Kennedy 2 (3 innings)
El Paso Coronado 5, Kennedy 3 (6 innings)
Jefferson 12, Memorial 3 (4 innings)
Cole 19, Lanier 10 (3 innings)
Jefferson 11, Cole 5 (4 innings)

MVP Tournament

At Medina Valley

McCollum 5, Floresville 2 (3 innings)
McCollum vs. Cornerstone Christian (score unavailable)

Navarro Tournament

Marion 6, Providence 0 (5 innings)
Providence 5, Karnes City 4 (5 innings)

NFCA Texas High School Leadoff Classic

Hosted by Bryan ISD

Consolation semifinals

MacArthur 16, East Central 3 (5 innings)
Southwest 14, San Marcos 3 (4 innings)

Consolation championship

MacArthur 3, Southwest 2

Northside ISD Tournament

Harlandale 5, LEE 1 (5 innings)
South San 6, Southwest Legacy 0 (6 innings)
South San 12, Saginaw 1 (6 innings)

Note: South San wins Pool 1 championship.

Ranger Round Robin

At Smithson Valley

Smithson Valley 6, Southside 0 (5 innings)
O’Connor 10, Southside 0 (5 innings)

SAISD Tournament

Edison 13, Alamo Heights 0 (4 innings)
Laredo LBJ 12, Brackenridge 3 (3 innings)
Holy Cross 4, Laredo Cigarroa 1 (4 innings)
Jay 4, Burbank 1 (5 innings)
Holy Cross 16, Brackenridge 0 (4 innings)
Laredo Cigarroa 5, Burbank 3 (4 innings)
Edison 10, Robstown 2 (4 innings)

Third place

Edison 12, Laredo LBJ 0 (4 innings)

Championship

Clark 2, Holy Cross 0 (4 innings)

Somerset Tournament

Natalia 11, Highlands 3 (5 innings)
La Vernia 14, Highlands 3 (4 innings)

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 1622

Monday’s games

District 27-5A

Alamo Heights 65, Edison 50

Highlands 63, Brackenridge 48

Jefferson 62, Lanier 59

Sam Houston 88, Burbank 71

Tuesday’s games

District 266A

Judson 79, Clemens 65

East Central 74, Steele 62

New Braunfels 70, Smithson Valley 62

San Marcos 65, New Braunfels Canyon 58

District 276A

Johnson 71, Madison 62

MacArthur d. LEE (score unavailable)

Churchill 62, Roosevelt 61

Reagan 71, South San 65 (OT)

District 265A

Boerne Champion 52, Harlandale 50

Wagner 95, McCollum 55

Kerrville Tivy 77, Memorial 50

Seguin 61, Veterans Memorial 47

District 28-5A

Harlan 105, Eagle Pass Winn 51

Floresville 81, Southwest Legacy 61

Somerset 68, Southwest 49

Southside 90, Medina Valley 70

District 304A

La Vernia 75, Gonzales 61

Pleasanton 64, Navarro 40
Brooks Academy 63, Cuero 54

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

 

MORE TO COME

BOYS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 15-March 3

Saturday’s games

TAPPS CLASS 2A

Bi-district round

St. Gerard (12-9) 57, Bryan St. Joseph (11-14) 31

 

Tuesday’s games

TAPPS CLASS 2A

Area round

Victoria Faith Academy (24-8) 78, St. Gerard (12-10) 70

 

Tuesday, Feb. 25 games

CLASS 6A

Bi-district round

Austin Bowie (24-8) 78, East Central (23-13) 69

 

CLASS 5A

Bi-district round

Southside (24-8) 57, Brackenridge (21-12) 54

Austin Northeast Early College (17-14) 46, Harlandale (22-10) 45

Harlan (25-4) 71, Sam Houston (16-17) 48

Floresville (21-12) 55, Jefferson (23-12) 51

 

Friday, Feb. 28 games

CLASS 5A

Area round

Southside (25-8) 75, Austin Northeast Early College (17-15) 50

 

Tuesday, March 3 games

CLASS 5A

Region IV quarterfinals

Harlan (27-4) 75, Southside (25-9) 67

 

GIRLS BASKETBALL: Area playoff results (complete):

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of February 1718

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (19-15) 65, Medina Valley (28-9) 47

 

Tuesday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Clark (28-4) 61, South San (16-15) 46

 

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (26-7) 58, Somerset (21-12) 45

Highlands (28-8) 80, Southwest Legacy (16-18) 60

Sam Houston (18-17) 45, Harlan (29-6) 41

 

TAPPS CLASS 5A

Area round

Victoria St. Joseph (25-8) 63, Providence (16-17) 45

 

Games of February 1922

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Boerne Champion (24-9) 53, Brackenridge (19-16) 38

Veterans Memorial (28-7) 59, Edison (26-8) 55 (2 OT)

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Kerrville Tivy (23-5) 66, Highlands (28-9) 48

Wagner (21-8) 51, Sam Houston (18-18) 47