BASEBALL: This week’s results (complete)

teams we cover are in boldface

Games of March 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 10, San Marcos 0 (6 innings)

New Braunfels 7, New Braunfels Canyon 3

Clemens 8, Smithson Valley 7

Steele 6, Judson 1

District 26-5A

Kerrville Tivy 29, Memorial 0 (5 innings)

Seguin 12, Veterans Memorial 9

McCollum 5, Wagner 2

District 275A

Brackenridge 4, Burbank 3

Lanier 4, Sam Houston 3

Highlands 7, Edison 3

Alamo Heights 12, Jefferson 2 (5 innings)

District 28-5A

Southwest Legacy 9, Medina Valley 2

Eagle Pass Winn 1, Floresville 0

Harlan at Southside (rescheduled to Wednesday)

Non-district

Central Catholic 5, San Antonio Christian 1

IDEA Prep vs. St. Gerard at Pittman-Sullivan Park (rescheduled to Wednesday)

Lytle at South San (canceled)

Wednesday’s games

District 265A

Boerne Champion 18, Harlandale 2 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

District 28-5A

Harlan 11, Southside 1 (6 innings) (rescheduled from Tuesday)
Uvalde 5, Southwest 4 (10 innings) 
(rescheduled from Tuesday)

Non-district

St. Gerard 11, IDEA Prep 1 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

IDEA Prep vs. St. Gerard (score unavailable)

Bandera Tournament

Edison 5, Memorial 3 (6 innings)
Edison 3, Bandera 2 (5 innings)
Hondo 6, Edison 3 (4 innings)

OTHER AREA TEAMS – Holy Cross, Jefferson, South San. Finals – Saturday.

Canyon Lake Tournament

Jarrell 9, Brackenridge 7 (6 innings)
Veterans Memorial 16, Burbank 3 (4 innings)

San Antonio Classic

East Central 4, Corpus Christi Calallen 2
Central Catholic 4, Madison 3

Friday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Southside 0 (5 innings)

Medina Valley 9, Southwest 1

Floresville 5, Somerset 1

Non-district

Sam Houston at Winston (score unavailable)

McCollum 13, Highlands 5

Bandera Tournament

South San 7, Jefferson 1
South San 8, Devine 3
South San 13, Holy Cross 4 (4 innings)
Edison 5, Memorial 3 (6 innings)
Devine 4, Holy Cross 1
Jefferson 15, Holy Cross 4
Devine 6, Jefferson 2

Canyon Lake Tournament

Burbank 9, Schertz John Paul 4 (6 innings)
Burbank 8, Canyon Lake 4 (6 innings)
OTHER AREA TEAMS – Brackenridge. Finals – Saturday.

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Southwest Legacy. Finals – Saturday. (scores unavailable)

San Antonio Classic

Corpus Christi Calallen 14, Central Catholic 6
Laredo Alexander 12, East Central 2 (6 innings)
Central Catholic 15, East Central 6 (6 innings)
Saturday’s games

District 28-5A

Uvalde 4, Harlan 3

Non-district

Bandera Tournament

Jefferson 10, Bandera 2 (5 innings)
Hondo 5, South San 3 (6 innings)
Devine 13, Edison 4 (4 innings)
Holy Cross 4, Memorial 0

Canyon Lake Tournament

Veterans Memorial 15, Brackenridge 11 (4 innings)
Corpus Christi Flour Bluff 11, Burbank 0 (5 innings)

Pearsall Tournament

Southwest Legacy 10, Pleasanton 1 (6 innings)

San Antonio Classic

Corpus Christi King 6, East Central 3 (5 innings)
Clemens 8, Central Catholic 5 (6 innings)

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 3-9

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 10, New Braunfels 4

Steele 9, Clemens 4

Judson 11, San Marcos 1

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 0

District 276A

Johnson 17, LEE 0 (5 innings)

Reagan 12, Churchill 0 (5 innings)

Madison 17, Roosevelt 0 (3 innings)

MacArthur 10, South San 5

District 265A

Seguin 17, Harlandale 5 (5 innings)

Boerne Champion 15, McCollum 9

Wagner 17, Kennedy 2 (3 innings)

Veterans Memorial 16, Memorial 0 (3 innings)

District 275A

Burbank vs. Sam Houston (score unavailable)

Jefferson 12, Lanier 9

Edison 22, Brackenridge 3 (4 innings)

Highlands 17, Alamo Heights 0 (3 innings)

District 285A

Somerset 9, Southside 2

Eagle Pass Winn 13, Uvalde 0 (5 innings)

Medina Valley 6, Harlan 5

District 304A

Navarro 22, Brooks Academy 1 (3 innings)

Cuero 16, Gonzales 9

Pleasanton 7, Poteet 3

Non-district

Providence 15, Boerne Geneva 5 (5 innings)

IDEA Prep 11, St. Gerard 4

Wednesday’s games

District 285A

Southwest 12, Southwest Legacy 3 (rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

Non-district

IDEA Prep vs. St. Gerard (score unavailable)

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

South San 17, Navarro 3 (4 innings)
South San 5, Austin Akins 1
South San 6, Midland Greenwood 0

Friday’s games

District 276A

LEE 12, Churchill 2 (6 innings)

Johnson 1, MacArthur 0

Reagan 8, Madison 7

South San 16, Roosevelt 0

District 26-5A

Veterans Memorial at Wagner 12, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 6, McCollum 4

Boerne Champion vs. Memorial (score unavailable)

Kerrville Tivy 16, Wagner 0 (3 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 16, Brackenridge 1 (4 innings)

Edison 11, Burbank 4

Highlands 18, Lanier 0 (3 innings)

Jefferson 20, Sam Houston 0 (3 innings)

District 28-5A

Medina Valley 7, Eagle Pass Winn 2

Southside at Floresville (score unavailable)

Uvalde 6, Somerset 4

District 30-4A

Poteet at Brooks Academy (score unavailable)

La Vernia 19, Cuero 3 (3 innings)

Navarro at Gonzales (score unavailable)

Non-district

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

Southwest 16, Argyle 5 (3 innings)
Southwest 3, Antonian 0 (3 innings)
Southwest 1, Lindale 1 (3 innings)
Southwest 6, Incarnate Word 4 (3 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 7, Southwest Legacy 4

Non-district

Rattler Spring Break Classic

At San Marcos

Gold bracket

Consolation semifinals

Southwest 8, Veterans Memorial 0

Consolation championship

Southwest 8, Lubbock Monterrey 5 (5 innings)

Quarterfinals

North Lamar 9, Southwest 3
South San 4, New Braunfels 2

Semifinals

Fredericksburg 2, South San 1

Third place

North Lamar 3, South San 2