BOYS BASKETBALL: Area playoff pairings (Feb. 17-23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 17-23

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (21-14) vs. Austin Westlake (31-3) at Buda Hays, Monday, 7 p.m.

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (26-8) vs. Southwest (19-12) at South San, Tuesday, 7 p.m.

Harlandale (20-10) vs. Austin Reagan (23-5) at Seguin, Tuesday, 8 p.m.

Highlands (22-12) vs. Harlan (21-9) at Alamo Convocation Center, Tuesday, 7 p.m.

Sam Houston (22-8) at Medina Valley (17-10), Tuesday, 7 p.m.

Southside (20-10) vs. Alamo Heights (22-10) at McDermott Center, U. of Incarnate Word, Tuesday, 7:30 p.m.

 

CLASS 4A

Bi-district round

Brooks Academy (13-12) vs. Devine (19-13) at Southwest Legacy, Tuesday, 7 p.m.

 

TAPPS CLASS 6A

Area round

Central Catholic (21-12) at Houston St. Thomas (23-8), Tuesday, 7:30 p.m.

TAPPS CLASS 2A

Area round

St. Gerard (15-10) vs. Austin Waldorf (18-10), Tuesday, time and location TBD

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 10-16

Monday’s games

Non-district

Lanier at San Antonio Christian (score unavailable)

 

Tuesday’s games

District 26-5A

Harlandale 12, Wagner 3

McCollum 16, Kennedy 1 (3 innings)

Kerrville Tivy 9, Seguin 6

Veterans Memorial 14, Boerne Champion 7

District 28-5A

Somerset 10, Harlan 0 (5 innings)

Medina Valley 10, Uvalde 2

Southwest 16, Floresville 0 (5 innings)

Southwest Legacy 13, Southside 6

Non-district

Del Rio 5, Edison 2

East Central 12, Lockhart 2 (6 innings)

Smithson Valley 9, South San 8

Providence 23, Jefferson 8 (5 innings)

Highlands 14, Schertz John Paul II 3 (6 innings)

Burbank 14, Kenedy 4 (5 innings)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Edgewood ISD Tournament

Jefferson 10, Wagner 6
Jefferson 17, Kennedy 2
Lanier 20, Brooks Academy 2
Lanier 6, Jefferson 5

Medina Valley Tournament

McCollum 11, Churchill 1 (5 innings)
Corpus Christi Moody 5, Highlands 0 (4 innings)

Medina Valley 11, Highlands 0 (4 innings)

Navarro Tournament

Southside 12, El Paso Dorado 0 (4 innings)
St. Anthony 5, Southside 0 (5 innings)
Southside 12, Luling 0 (3 innings)
OTHER AREA TEAMS – Brackenridge. 

NFCA Texas High School Leadoff Classic

Hosted by Bryan ISD

Southwest 9, Temple 5 (6 innings)
Southwest 5, Austin Vandegrift 4 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 7, Southwest Legacy 1
Stevens 9, Harlandale 2 (5 innings)
Taft 8, South San 6 (6 innings)
East Central 13, Taft 0 (4 innings)

 

Friday’s games

Non-district

Providence at Randolph (score unavailable)

Edgewood ISD Tournament

Jefferson 17, Brooks Academy 2
Jefferson 22, Memorial 4
Lanier 20, Cole 0
Lanier 8, Laredo Nixon 7

Medina Valley Tournament

Alice 4, Highlands 3 (5 innings)
Highlands 6, McCollum 6 (4 innings)
Medina Valley 9, McCollum 6 (5 innings)


Navarro Tournament

Southside 11, Cuero 10 (4 innings)

Karnes City 6, Southside 5 (5 innings)
OTHER AREA TEAMS – Brackenridge. Finals – at Huber Ranch, Seguin, Saturday.

NFCA Texas High School Leadoff Classic

Hosted by Bryan ISD

Southwest 3, San Marcos 0
Southwest 9, Klein 8

Northside ISD Tournament

Harlandale 15, Harlan 2 (6 innings)
South San 5, Southwest Legacy 0 (5 innings)
East Central 19, Pflugerville 0 (4 innings)
Taft 8, Southwest Legacy 4 (4 innings)
East Central 16, LEE 0 (3 innings)
Harlandale 7, Saginaw 3 (5 innings)
South San 7, Pflugerville 5 (4 innings)

SAISD Tournament

Laredo Cigarroa 5, Burbank 0 (4 innings)
Rockport-Fulton 6, Edison 0 (4 innings)
Laredo Martin 12, Sam Houston 0 (2 innings)
Del Rio 8, Burbank 1 (4 innings)
Edison 18, Sam Houston 0 (3 innings)
Jay 8, Burbank 2 (5 innings)
Boerne 12, Edison 4 (3 innings)
Clark 17, Sam Houston 0 (3 innings)

Somerset Tournament

Pearsall 3, Holy Cross 2 (6 innings)
La Vernia 4, Holy Cross 0 (4 innings)

Saturday’s games

Non-district

Edgewood ISD Tournament

Championship

Lanier 6, Jefferson 1

OTHER AREA TEAMS – Kennedy, Memorial. 

Medina Valley Tournament

Corpus Christi Moody 6, McCollum 0 (4 innings)
McCollum vs. Alice (score unavailable)
Highlands 6, Churchill 0 (5 innings)
Hondo 11, Highlands 5 (3 innings)

Navarro Tournament

AREA TEAMS – Brackenridge, Southside. (scores unavailable)

NFCA Texas High School Leadoff Classic

Hosted by Bryan ISD

Semifinals

Southwest 7, Fort Bend Ridge Point 6 (5 innings)

Championship

Round Rock Cedar Ridge 10, Southwest 5

Northside ISD Tournament

Southwest Legacy 12, Pflugerville 4 (5 innings)
South San 13, LEE 4 (4 innings)
Harlandale 11, Roosevelt 2 (4 innings)
Clemens 13, Harlandale 2 (5 innings)
East Central 4, South San 2 (6 innings)
Southwest Legacy 10, LEE 0 (4 innings)

Note: East Central is champion

SAISD Tournament

Alamo Heights 7, Burbank 4 (4 innings)
Clark 5, Edison 4 (4 innings)
Burbank vs. Robstown (score unavailable)
Boerne 14, Sam Houston 0 (3 innings)
Rockport-Fulton 25, Sam Houston 0 (2 innings)
Edison 6, Laredo Martin 4 (5 innings)

Somerset Tournament

Holy Cross 8, Incarnate Word 2 (4 innings)
La Vernia 1, Holy Cross 0 (after 7 scoreless innings, La Vernia won on tiebreaker)

BOYS BASKETBALL: This week’s schedule/results (thru Feb. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 10-16

Monday’s games

District 275A

Highlands 68, Brackenridge 67

Edison 55, Alamo Heights 53

Lanier 61, Jefferson 56

Sam Houston 59, Burbank 48

Tuesday’s games

District 26-6A

Judson 67, Clemens 58

New Braunfels 59, Smithson Valley 47

San Marcos 61, New Braunfels Canyon 58

Steele 86, East Central 80

District 27-6A

Roosevelt 78, Churchill 68

MacArthur 73, LEE 35

Madison 42, Johnson 38

Reagan 56, South San 44

District 265A

Harlandale, 74, Boerne Champion 62

Kerrville Tivy 63, Memorial 54

Seguin 52, Veterans Memorial 47

Wagner 83, McCollum 50

District 28-5A

Harlan 67, Eagle Pass Winn 46

Southside 48, Medina Valley 47

Southwest 63, Somerset 45

Floresville 66, Southwest Legacy 47

District 30-4A

Pleasanton 90, Navarro 39

La Vernia 80, Gonzales 50

Brooks Academy 62, Cuero 47

TAPPS 55A

Play-in game

TMI (11-22, 1-3) 49, Holy Cross (9-15, 1-3) 45

TAPPS 52A

Play-in game

St. Gerard (15-10, 3-3) 65, Victoria Faith Academy (13-15, 3-3) 48

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Sam Houston (23-12) 48, Harlan (24-9) 44 (OT)

Highlands (23-13) 78, Southside (21-10) 70 (OT)

Tuesday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (23-10) 62, Floresville (15-18) 30

Brackenridge (19-11) 48, Medina Valley (24-14) 42

Thursdays games

CLASS 5A

Area round

Veterans Memorial (28-6) 67, Edison (23-11) 47

Kerrville Tivy (33-1) 63, Highlands (23-14) 40

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Dripping Springs (25-12) 56, Brackenridge (19-12) 47

Sam Houston (24-12) 42, Austin Crockett (32-6) 40

Tuesday, Feb. 19 games

CLASS 5A

Regional quarterfinals

Veterans Memorial (29-6) 58, Sam Houston (24-13) 36

TAPPS CLASS 5A

Area round

Houston Second Baptist (23-5) 52, Providence (9-20) 35