VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of September 1-7

Monday’s matches

No matches scheduled

 

Tuesday’s matches

District 26-5A

Harlandale 3, Veterans Memorial 2 (14-25, 23-25, 25-21, 25-15, 15-12)

Kerrville Tivy 3, McCollum 1 (25-17, 25-17, 24-26, 25-18)

Memorial 3, Kennedy 0 (25-10, 25-18, 25-20)

Wagner 3, Seguin 1 (16-25, 25-19, 25-16, 25-22)

District 27-5A

Edison 3, Brackenridge 1 (25-19, 24-26, 25-23, 25-17)

Alamo Heights 3, Fox Tech 0 (25-9, 25-15, 25-11)

Highlands 3, Sam Houston 0 (25-20, 25-11, 25-22)

District 28-5A

Somerset 3, Eagle Pass Winn 0 (25-23, 25-19, 25-15)

Harlan 3, Floresville 1 (25-18, 25-19, 24-26, 25-20)

Southwest Legacy 3, Uvalde 1 (17-25, 25-21, 26-24, 25-17)

Southside 3, Southwest 0 (25-6, 25-22, 25-22)

Non-district

St. Gerard 3, Kerrville Our Lady of the Hills 1 (25-20, 22-25, 25-17, 25-15)

KIPP Academy vs. Brooks Academy (scores unavailable)

South San 3, Providence 0 (23-25, 25-17, 25-17, 25-12)

Medina Valley 3, Jefferson 2 (23-25, 20-25, 25-16, 25-23, 15-12)

Holy Cross 3, Austin St. Michael’s 1 (21-25, 25-11, 25-12, 25-17)

 

Wednesday’s matches

District 27-5A

Burbank 3, Lanier 0 (25-9, 25-10, 25-11)

 

Thursday’s matches

Non-district

St. Gerard 3, First Baptist Academy 0 (25-12, 25-8, 25-10)

Holy Cross 3, Austin Regents 0 (25-23, 25-19, 25-22)

 

Friday’s matches

District 26-5A

Boerne Champion 3, Harlandale 0 (25-16, 25-19, 25-19)

Kerrville Tivy 3, Memorial 0 (25-9, 25-10, 25-12)

Seguin 3, Veterans Memorial 1 (25-10, 25-15, 18-25, 25-15)

McCollum 3, Wagner 2 (26-28, 24-26, 25-20, 25-23, 15-10)

District 27-5A

Brackenridge 3, Lanier 0 (25-16, 25-19, 25-15)

Burbank 3, Fox Tech 0 (25-11, 25-14, 25-17)

Alamo Heights 3, Jefferson 1 (scores unavailable)

Highlands 3, Edison 1 (25-19, 13-25, 25-20, 25-22)

 District 28-5A

Floresville 3, Eagle Pass Winn 0 (25-14, 25-18, 25-18)

Medina Valley 3, Southwest Legacy 0 (25-13, 25-13, 25-16)

Southwest 3, Uvalde 0 (25-19, 25-18, 25-18)

Harlan 3, Southside 0 (27-25, 25-14, 25-22)

Non-district

South San 3, Randolph 0 (25-14, 25-21, 25-23)

East Central 3, Sam Houston 0 (25-13, 25-15, 25-11)

St. Anthony 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-20, 25-13, 25-16)

San Antonio Christian Invitational

Providence 2, Galveston O’Connell 0 (25-14, 25-7)
Round Rock Christian 2, Providence 0 (25-20, 25-22)
Providence 2, Texas School for the Deaf 1 (25-23, 18-25, 25-21)

 

Saturday’s matches

Non-district

Victoria St. Joseph 3, Holy Cross 0 (25-20, 25-20, 25-21)

San Antonio Christian Invitational

Navarro 2, Providence 0 (25-22, 25-9)
Providence 2, Roosevelt 1 (18-25, 25-23, 25-15)
New Braunfels Christian Academy 2, Providence 0 (25-17, 25-15)

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 5-7)

Thursday’s games

Non-district

Antonian (2-0) 20, Sam Houston (0-2) 8

Edison (1-126, Kennedy (0-2) 7

Friday’s games

Non-district

Center Point (2-0) 75, Brooks Academy (0-2) 18 

Burbank (2-0) 34, Memorial (0-2) 29

South San (2-0) 30, Harlandale (1-1)(Olympia Trophy Bowl)

Southwest Legacy (2-0) 32, Jefferson (0-2) 7

Pleasanton (2-0) 49, Lanier (0-2) 33

LEE (1-1) 30, Brackenridge (1-1) 27

La Vernia (2-0) 63, McCollum (0-2) 10

St. Gerard (1-140, Pettus (0-2) 28

Southside (2-0) 45, Highlands (0-2) 7

Eagle Pass (1-1) 42, Southwest (0-2) 14

Saturday’s games

Non-district

Roosevelt (2-0) 50, East Central (1-1) 35

Holy Cross (2-0) 23, Central Catholic (1-1) 17 (Holy Bowl)