BOYS BASKETBALL: This week’s results (compete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1521

Monday’s games

Non-district

East Central 79, Madison 60

 

Tuesday’s games

District 26-5A

Wagner 103, Memorial 41

Boerne Champion 51, Seguin 44

Kerrville Tivy 59, Kennedy 49

Veterans Memorial 63, McCollum 54

District 27-5A

Burbank 49, Edison 42

Jefferson 74, Fox Tech 61

Brackenridge 57, Sam Houston 55

District 28-5A

Somerset 90, Eagle Pass Winn 51

Southside 88, Southwest 59

Harlan 100, Floresville 71

Southwest Legacy 54, Uvalde 44

 

Wednesday’s games

District 27-5A

Alamo Heights 54, Lanier 40

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 26-5A

Wagner 98, Kennedy 44

Boerne Champion 48, McCollum 37

Veterans Memorial 67, Memorial 64

Harlandale 63, Seguin 58

District 27-5A

Brackenridge 49, Edison 47 (OT)

Alamo Heights 78, Fox Tech 37

Sam Houston 75, Highlands 66

Lanier 56, Burbank 22

District 28-5A

Southwest Legacy 65, Medina Valley 56

Southwest 73, Uvalde 62

Floresville 93, Eagle Pass Winn 71

Harlan 102, Southside 73

Non-district

Brooks Academy 74, St. Gerard 56

Holy Cross 78, Bandera 42

South San 64, Austin Northeast Early College 54

Roosevelt 75, East Central 70

Marianist Tournament

At Chaminade West Hills, California

Central Catholic 70, Wailuku (Hawaii) St. Anthony 42
Chaminade (California) 83, Central Catholic 48

 

Saturday’s games

Non-district

Holy Cross 80, Corpus Christi John Paul II 27

Marianist Tournament

At Chaminade West Hills, California

St. Louis (Missouri) Chaminade 84, Central Catholic 43
Los Angeles Loyola 59, Central Catholic 42

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 1521

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 26-6A

Clemens 48, New Braunfels 40

Judson 67, East Central 44

Steele 58, New Braunfels Canyon 39

Smithson Valley 56, San Marcos 36

District 26-5A

Kerrville Tivy 60, Kennedy 8

Wagner 78, Memorial 15

Boerne Champion 61, Seguin 32

Veterans Memorial 65, McCollum 25

District 27-5A

Lanier 68, Alamo Heights 37

Jefferson 58, Fox Tech 38

Edison 52, Burbank 36

Sam Houston 40, Brackenridge 37

District 28-5A

Southwest Legacy 63, Uvalde 31

Harlan 72, Floresville 51

Southside 49, Southwest 39

Somerset 51, Eagle Pass Winn 39

District 304A

Cuero 35, Pleasanton 30

La Vernia 61, Brooks Academy 12

Navarro 58, Poteet 32

Non-district

Schertz John Paul II 54, St. Gerard 14

Young Women’s Leadership Academy 45, Harmony Science Academy 3

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 26-6A

Clemens 38, Judson 37

Smithson Valley 69, New Braunfels 49

San Marcos 44, New Braunfels Canyon 33

Steele 76, East Central 66

District 276A

Johnson 90, Churchill 51

Reagan 74, MacArthur 31

Madison 57, South San 38

Roosevelt 54, LEE 47

District 26-5A

Veterans Memorial 64, Memorial 21

Wagner 66, Kennedy 13

Boerne Champion 54, McCollum 32

Harlandale 60, Seguin 53

District 27-5A

Highlands 44, Sam Houston 24

Lanier 54, Burbank 40

Edison 58, Brackenridge 54

District 28-5A

Eagle Pass Winn 37, Floresville 33

Harlan 64, Southside 39

Southwest 49, Uvalde 41

Medina Valley 65, Southwest Legacy 52

District 304A

Brooks Academy at Cuero (score unavailable)

Gonzales 40, La Vernia 33

Navarro 49, Pleasanton 31

Non-district

Young Women’s Leadership Academy 30, Providence 26

 

Saturday’s games

District 27-5A

Alamo Heights 78, Fox Tech 32