BASEBALL: Area rankings (thru April 28)

Through April 28

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Central Catholic – 3

3. Southwest – 3

4. McCollum – 4

5. Highlands – 5

6. Harlandale – 6

7. South San – 8

8. Holy Cross – 7

9. Brackenridge – 9

10. Burbank – 10

11. Edison – 11

12. Kennedy – 13

13. Sam Houston – 12

14. Southside – 14

15. Jefferson – 15

 

NR = not ranked

 

SOFTBALL: Area rankings (final)

Final

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Southwest – 2

2. South San – 1

3. McCollum – 3

4. Holy Cross – 4

5. Brackenridge – 5

6. East Central – 6

7. Harlandale – 7

8. Highlands – 9

9. Edison – 8

10. Southside10

11. Jefferson – 11

12. Burbank – 13

13. Lanier – 12

14. Kennedy – 14

15. Providence15

NR = not ranked

SOFTBALL: Area playoff schedule/results (updated April 30)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2430

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Brennan (21-4) 4, South San (22-10) 0. (Brennan leads best-of-3 series 1-0)

Southwest (2010) 3, Brandeis (16-10) 2(Southwest wins series 10)

CLASS 5A

Bi-district round

Lockhart (21-6) 10, Highlands (14-13) 0 (5 innings). (Lockhart wins series 1-0)

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Brennan (22-4) 6, South San (22-11) 2. (Brennan wins best-of-3 series 2-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Seguin (20-9) 7, Brackenridge (15-11) 0. (Seguin wins 1game series)

San Marcos (21-4) 9, Harlandale (19-11) 4 (Best-of-3 series; San Marcos leads 1-0)

Floresville (17-7) 2, McCollum (22-5) 0. (Best-of-3 series; Floresville leads 1-0)

Saturday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

San Marcos (22-4) 16, Harlandale (19-12) 6 (5 innings). (San Marcos wins best-of-3 series 2-0)

Floresville (18-7) 1, McCollum (22-6) 0 (8 innings). (Floresville wins best-of-3 series 2-0)

Games of May 17

Tuesday’s games

TAPPS CLASS 4A

Area round

Holy Cross (22-10) vs. Austin Hyde Park (15-9) at Wimberley, 6 p.m.

Thursday-Saturday games

CLASS 6A

Area round

Southwest (2010) vs. New Braunfels Canyon (267), TBD

TAPPS CLASS 4A

State quarterfinals

Holy Cross (22-10)-Austin Hyde Park (15-9) winner vs. Sugar Land Fort Bend Christian (19-6-1) winner-Victoria St. Joseph (17-7-1) winner at College Station, TBA

BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 30

QUALIFIERS: Burbank (13-13, 9-7), Central Catholic (18-12-1, 3-3), East Central (16-9, 6-4), Harlandale (19-8, 142), Highlands (20-6, 14-2), Holy Cross (15-7-1, 10-2); McCollum (16-9, 14-2).

BASEBALL: This week’s results (thru April 30)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2430

Monday’s games

TAPPS 4-4A

Victoria St. Joseph at TMI, 6 p.m.

Tuesday’s games

District 286A

South San 1, East Central 0

Corpus Christi Carroll 16, Southwest 0 (5 innings)

Corpus Christi King 4, Corpus Christi Ray 2

District 27-5A

Alamo Heights 6, Kerrville Tivy 5

Kennedy 11, Memorial 1 (6 innings)

San Marcos 8, Lockhart 0

Boerne Champion 14, Seguin 2 (5 innings)

District 28-5A

Highlands 9, Jefferson 3

McCollum 8, Edison 7

Harlandale 12, Burbank 2 (6 innings)

Sam Houston 4, Lanier 3

District 29-5A

Uvalde 6, Eagle Pass Winn 1

Medina Valley 13, Laredo Cigarroa 0 (5 innings)

Southside 5, Laredo Nixon 2

Somerset 13, Laredo Martin 3

TAPPS 2-5A

Antonian at St. Anthony (rescheduled for May 2)

TAPPS 44A

TMI 15, Laredo St. Augustine 0

Corpus Christi Incarnate Word 3, Corpus Christi John Paul II 2

Holy Cross 11, Cornerstone Christian 1 (5 innings)

TAPPS 5-3A

Boerne Geneva 12, Kerrville Our Lady of the Hills 0 (5 innings)

Schertz John Paul II 17, Keystone 2

Wednesday’s games

TAPPS 44A

Cornerstone Christian 7, TMI 6

San Antonio Christian 21, Victoria St. Joseph 3 (5 innings)

TAPPS 53A

Keystone 2, Kerrville Our Lady of the Hills 0

Boerne Geneva 7, St. Gerard 0

Non-district

Austin St. Michael’s 9, Central Catholic 3

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 285A

Highlands 10, Brackenridge 3

Edison vs. Jefferson at SAISD Field No. 1, 7 p.m. (canceled due to inclement weather)

Harlandale 7, McCollum 2

Burbank 16, Lanier 1 (5 innings)

District 295A

Eagle Pass Winn 7, Laredo Cigarroa 2

Laredo Martin 3, Laredo Nixon 0

Medina Valley 3, Uvalde 2

Somerset 12, Southside 6

District 286A

Fourth-place tie-breaker

Corpus Christi Ray 9, Southwest 1

Non-district

Central Catholic 5, Austin St. Michaels 3

Saturday’s games

TAPPS 25A

St. Anthony 11, Brownsville St. Joseph 0 (6 innings) (Game 1)

St. Anthony 6, Brownsville St. Joseph 4 (Game 2)

TAPPS 44A

Victoria St. Joseph at Cornerstone Christian (score unavailable)

Holy Cross 6, Corpus Christi Incarnate Word 2

TMI 7, Corpus Christi John Paul II 1

District 285A

Fourth-place tiebreaker

Burbank 7, Brackenridge 6

Second-place tiebreaker

Harlandale 9, McCollum 2

First-place tiebreaker

Highlands 9, Harlandale 8

SOFTBALL: This week’s results (thru April 30)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2430

Monday’s games

District 28-5A

Second-place tiebreaker

Brackenridge vs. Harlandale at Tejeda Complex (ppd., rescheduled to 5 p.m. Tuesday)

District 26-3A

Marion 17, Cole 0 (3 innings)

TAPPS 44A

Victoria St. Joseph 21, San Antonio Christian 2 (5 innings)

Tuesday’s games

District 28-5A

Second-place tiebreaker

Brackenridge 7, Harlandale 2 (rescheduled from Monday)

TAPPS 44A

Holy Cross 15, Cornerstone Christian 0 (3 innings)

Corpus Christi Incarnate Word 4, Corpus Christi John Paul II 3

TMI 18, Providence 9

TAPPS 53A

Marble Falls Faith Academy at Austin San Juan Diego (score unavailable)

Schertz John Paul II 15, Keystone 0 (3 innings) 

Wednesday’s games

TAPPS 53A

Keystone 2, Kerrville Our Lady of the Hills  0

Schertz John Paul II at Austin San Juan Diego (score unavailable)

Thursday’s games

TAPPS 44A

TMI at Cornerstone Christian (score unavailable)

Friday’s games

TAPPS 44A

San Antonio Christian 17, Providence 16

Saturday’s games

TAPPS 44A

Victoria St. Joseph 13, Cornerstone Christian 0 (5 innings)

Corpus Christi Incarnate Word 11, Holy Cross 6

Corpus Christi John Paul II 9, TMI 0

SOFTBALL: Area playoff pairings (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2430

CLASS 6A

Bi-district round

South San (22-9) vs. Brennan (20-4): best-of-3 series: Game 1: 7 p.m., Thursday, at Northside ISD Field No. 1; Game 2: 7 p.m., Friday, at South San;  Game 3: 2 p.m., Saturday, at South San (if necessary).

Southwest (1910) vs. Brandeis (16-10): 1game series: 7 p.m., Thursday, at Villarreal Field No. 1.

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (15-10) at Seguin (19-9): 1game series: 7 p.m., Friday

Harlandale (19-10) vs. San Marcos (20-4): best-of-3 series: Game 1: 7 p.m., Friday, at Tejeda Complex; Game 2: noon, Saturday, at San Marcos; Game 3: 2 p.m., Saturday at San Marcos (if necessary).

Highlands (14-12) vs. Lockhart (21-6): 1game series: 7 p.m., Friday, at NEISD East Field.

McCollum (22-4) vs. Floresville (16-7): best-of-3 series: Game 1: 7 p.m., Friday, at Floresville; Game 2: noon, Saturday, at Tejeda Complex; Game 3: 2 p.m., Saturday, at Tejeda Complex (if necessary).

BASEBALL: Area rankings (thru April 19)

Through April 19

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Central Catholic – 3

3. Southwest – 2

4. McCollum – 4

5. Highlands – 5

6. Harlandale – 6

7. Holy Cross – 7

8. South San – 8

9. Brackenridge – 10

10. Burbank – 9

11. Edison – 12

12. Sam Houston – 13

13. Kennedy – 11

14. Southside – 14

15. Jefferson – 15

 

NR = not ranked

 

SOFTBALL: Area rankings (thru April 19)

Through April 19

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. South San – 2

2. Southwest – 1

3. McCollum – 3

4. Holy Cross – 4

5. Brackenridge – 5

6. East Central – 7

7. Harlandale – 6

8. Edison – 9

9. Highlands – 8

10. Southside10

11. Jefferson – 12

12. Lanier – 11

13. Burbank – 13

14. Kennedy – 14

15. Providence15

 

NR = not ranked

SOFTBALL: Area playoff picture (thru April 23)

Softball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 23

QUALIFIERS: Brackenridge (14-10, 12-4), Harlandale (19-10, 12-4), Highlands (14-12, 9-7), Holy Cross (21-9, 11-1), McCollum (22-4, 16-0), South San (22-9, 5-5), Southwest (19-10, 8-2).

SOFTBALL: This week’s results (thru April 23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1016

Monday’s games

District 29-5A

Medina Valley 12, Southside 2 (6 innings) (suspended from Friday)

TAPPS 44A

Providence at Holy Cross (ppd., wet grounds)

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills at Schertz John Paul II (score unavailable)

St. Gerard at Keystone (score unavailable)

Tuesday’s games

District 28-6A

East Central 10, Corpus Christi King 9

Southwest vs. Corpus Christi Ray at Cabaniss Field, Corpus Christi (ppd. to 5:30 p.m., Thursday)

South San vs. Corpus Christi Carroll at Cabaniss Field, Corpus Christi (ppd. to 5:30 p.m. Wednesday)

District 27-5A

Floresville 4, Alamo Heights 2

Kerrville Tivy 15, Memorial 0 (3 innings)

San Marcos 15, Boerne Champion 0 (5 innings)

Seguin 15, Kennedy 0 (3 innings)

District 28-5A

Burbank 10, Harlandale 7

Jefferson 8, Highlands 1

Lanier 17, Sam Houston 1 (4 innings)

McCollum 10, Edison 6

District 29-5A

Laredo Cigarroa 11, Southside 1 (5 innings)

Laredo Nixon 6, Laredo Martin 4

Medina Valley 11, Uvalde 1 (5 innings)

Somerset 3, Eagle Pass Winn 2

District 26-3A

Marion 10, Randolph 0 (5 innings)

Cole at Brooks Academy (score unavailable)

TAPPS 44A

TMI 16, San Antonio Christian 9

Corpus Christi John Paul II at Cornerstone Christian (score unavailable)

Victoria St. Joseph at Corpus Christi Incarnate Word (ppd., rescheduled to 5 p.m. Friday)

TAPPS 53A

Austin San Juan Diego at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Nondistrict

Antonian 5, Holy Cross 2 (rescheduled from Thursday)

Wednesday’s games

District 286A

Corpus Christi Carroll 3, South San(rescheduled from Tuesday)

Thursday’s games

District 286A

Corpus Christi Ray 5, Southwest 4 (11 innings) (rescheduled from Tuesday)

District 275A

Kennedy 11, Memorial 0 (5 innings)

District 285A

Edison vs. Jefferson at Villarreal Field No. 3 (ppd, rescheduled to 7:15 p.m. Friday)

Harlandale vs. McCollum at Tejeda Complex  (ppd., rescheduled to 10 a.m. Friday)

Highlands vs. Brackenridge at Villarreal Field No. 1 (ppd, rescheduled to 7:15 p.m. Friday)

Lanier vs. Burbank at Villarreal Field No. 2 (ppd, rescheduled to 7:15 p.m. Friday)

TAPPS 44A

Holy Cross 15, Providence 0 (4 innings) (rescheduled from Monday)
Cornerstone Christian at TMI (score unavailable)

TAPPS 53A

Marble Falls Faith Academy vs. St. Gerard (score unavailable)

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll at Southwest (rescheduled to 2 p.m. Saturday)

South San 6, East Central 2

Corpus Christi Ray 11, Corpus Christi King 4

District 275A

Kerrville Tivy 5, Alamo Heights 4 (8 innings)

San Marcos at Lockhart (rescheduled to 7 p.m. Saturday)

Seguin 15, Boerne Champion 0 (4 innings)

District 285A

Edison 4, Jefferson 3 (rescheduled from Thursday)

McCollum 9, Harlandale (rescheduled from Thursday)

Highlands 3, Brackenridge 2 (rescheduled from Thursday)

Burbank 17, Lanier 0 (3 innings) (rescheduled from Thursday)

District 263A

Marion at Cole (score unavailable)

Natalia 14, Randolph 1 (5 innings)

TAPPS 44A

Holy Cross 5, Corpus Christi John Paul II 2

Corpus Christi Incarnate Word 8, Victoria St. Joseph 1 (rescheduled from Tuesday)

Victoria St. Joseph 18, Provudence 3 (5 innings)

Saturday’s games

District 28-6A

Southwest 4, Corpus Christi Carroll 3 (rescheduled from Friday)

District 275A

Lockhart 2, San Marcos 0 (rescheduled from Friday)

Nondistrict

Three Rivers at Holy Cross (score unavailable)

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 23)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 23

ALREADY QUALIFIED: Central Catholic (17-11-1, 3-3), East Central (16-8, 6-3), Harlandale (16-7, 122), Highlands (17-6, 12-2), Holy Cross (13-7-1, 9-2); McCollum (15-7, 13-1).

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (12-11, 9-6), Southwest (17-8, 3-6).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (11-12, 8-6).

Remaining games for contenders

(district records in parentheses; area teams in boldface)

District 28-6A

CORPUS CHRISTI RAY (3-6) – Tuesday, Corpus Christi King (at Cabaniss Field, Corpus Christi).

SOUTHWEST (3-6) – Tuesday, Corpus Christi Carroll.

District 28-5A

BRACKENRIDGE (9-6) – Tuesday, idle; Friday, Highlands at SAISD Field No. 1.

BURBANK (8-6) – Tuesday, Harlandale (at Tejeda Complex); Friday, Lanier at SAISD Field No. 1.

BASEBALL: This week’s results (thru April 23)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1723

Monday’s games

TAPPS 5-3A

Kerrville Our Lady of the Hills at Schertz John Paul II (score unavailable)

Non-district

St. Mary’s Hall at Holy Cross (canceled, wet grounds)

Tuesday’s games

District 286A

Southwest 5, South San 1

East Central 6, Corpus Christi Ray 5

District 27-5A

Kerrville Tivy 5, Seguin 0

Lockhart at Boerne Champion (ppd., rescheduled to 7 p.m. Wednesday)

Floresville 12, Memorial 0 (5 innings)

San Marcos 8, Kennedy 0

District 28-5A

Highlands 1, Burbank 0

McCollum 2, Brackenridge 1

Harlandale 16, Lanier 0 (5 innings)

Edison 4, Sam Houston 3

District 29-5A

Uvalde 10, Somerset 0

Laredo Nixon 6, Laredo Cigarroa 2

Laredo Martin 4, Eagle Pass Winn 3

Medina Valley 10, Southside 0

TAPPS 4-4A

Laredo St. Augustine at Holy Cross (ppd., rescheduled for May 3)

Corpus Christi John Paul II at Cornerstone Christian (score unavailable)

Corpus Christi Incarnate Word 1, Victoria St. Joseph 0

San Antonio Christian 6, TMI 5 (9 innings)

TAPPS 5-3A

Kerrville Our Lady of the Hills 16, Austin San Juan Diego 1

St. Gerard at Keystone (score unavailable)

Wednesday’s games

District 286A

Corpus Christi King 2, Corpus Christi Carroll 1

District 27-5A

Boerne Champion 14, Lockhart 4 (5 innings) (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 2-5A

St. Anthony 5, Central Catholic 4

Thursday’s games

District 285A

Edison vs. Burbank at SAISD Field No. 1 (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Friday)

Harlandale vs. Sam Houston at SAISD Field No. 2 (ppd., rescheduled to 6 p.m. Friday)

Brackenridge vs. Jefferson at SAISD Field No. 1 (ppd., rescheduled to 7 p.m. Friday)

Highlands vs. McCollum at Tejeda Complex (ppd., rescheduled to noon Friday)

TAPPS 44A

Cornerstone Christian at TMI (ppd., rescheduled to 7:30 p.m. Friday)

TAPPS 53A

Marble Falls Faith Academy 1, St. Gerard 0

Friday’s games

District 286A

Corpus Christi Carroll 2, South San 0

Corpus Christi King 2, East Central 1 (8 innings)

District 275A

San Marcos 3, Boerne Champion 1

Alamo Heights 5, Floresville 0

Seguin 9, Kennedy 5

Kerrville Tivy 26, Memorial 0 (5 innings)

District 285A

Burbank 3, Edison(rescheduled from Thursday)

Harlandale 21, Sam Houston 1 (5 innings) (rescheduled from Thursday)

Brackenridge 10, Jefferson 0 (6 innings) (rescheduled from Thursday)

McCollum 9, Highlands(rescheduled from Thursday)

District 295A

Eagle Pass Winn 14, Southside 2

Medina Valley 3, Laredo Martin 0

Laredo Cigarroa 2, Somerset 1

Uvalde 3, Laredo Nixon 0

TAPPS 53A

Corpus Christi John Paul II 2, Holy Cross 0

Corpus Christi Incarnate Word 2, San Antonio Christian 0

Laredo St. Augustine at Victoria St. Joseph  (score unavailable)

Cornerstone Christian at TMI  (score unavailable)

Saturday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Ray 2, Southwest 1

TAPPS 25A

Antonian 7, Central Catholic 2

Brownsville St. Joseph vs. St. Anthony (score unavailable)

Brownsville St. Joseph vs. St. Anthony (score unavailable)

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 16)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 16

ALREADY QUALIFIED: Central Catholic (17-9-1, 3-1), .

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (11-10, 8-5), East Central (157, 5-2), Harlandale (147, 102), Highlands (155, 111), Holy Cross (13-6-1, 9-1), McCollum (137, 11-1),

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (10-11, 7-5), Edison (8-12, 48), Southwest (167, 2-5).

SOFTBALL: Area playoff picture (thru April 16)

Softball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 15

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (14-9, 123), Harlandale (198, 122), Holy Cross (19-8, 9-1), McCollum (20-4, 14-0), South San (21-8, 4-4), Southwest (18-9, 7-1).

LIKELY QUALIFIERS: Highlands (13-11, 8-6).

POSSIBLE QUALIFIERS: Edison (11-10, 77).

SOFTBALL: This week’s results (thru April 16)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1016

Monday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll 13, Corpus Christi Ray 6

TAPPS 44A

Holy Cross, 16, TMI 0 (5 innings)

Tuesday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King 3, South San 1

Southwest 6, East Central 2

District 27-5A

Alamo Heights 18, Memorial 0 (3 innings)

Seguin 10, Floresville 6 (10 innings)

Lockhart 14, Kennedy 0

San Marcos 15, Kerrville Tivy 2

District 28-5A

Highlands 6, Burbank 0

Harlandale 13, Lanier 0 (5 innings)

McCollum 20, Brackenridge 13

Edison 19, Sam Houston 0 (3 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 15, Laredo Martin 0 (4 innings)

Laredo Cigarroa 14, Laredo Nixon 8

Medina Valley at Southside (suspended ???)

Somerset 10, Uvalde 2

District 26-3A

Randolph 18, Cole 8 (5 innings)

Natalia 25, Brooks Academy 1 (3 innings)

TAPPS 44A

San Antonio Christian at Cornerstone Christian (score unavailable)

Corpus Christi Incarnate Word 22, Providence 0

Nondistrict

Holy Cross 2, Schertz John Paul II 1

Wednesday’s games

District 29-5A

Medina Valley at Southside, TBA (suspended from Tuesday ???)

Thursday’s games

TAPPS 53A

Schertz John Paul II 18, Marble Falls Faith Academy 0 (3 innings)

Nondistrict

Antonian 3, Holy Cross 2

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Ray 6, East Central 3

South San 8, Southwest 0

Corpus Christi Carroll 10, Corpus Christi King 4

District 275A

Lockhart 10, Boerne Champion 0

Memorial at Floresville (score unavailable)

San Marcos 21, Kennedy 0 (3 innings)

Seguin 12, Kerrville Tivy 0 (5 innings)

District 285A

Brackenridge 12, Jefferson 2 (5 innings)

Edison 12, Burbank 1 (5 innings)

Harlandale 18, Sam Houston 2 (3 innings)

McCollum 8, Highlands 3

District 295A

Laredo Nixon at Eagle Pass Winn (score unavailable)

Medina Valley 28, Laredo Martin 0 (3 innings)

Uvalde 7, Southside 1

District 263A

Randolph 20, Brooks Academy 5 (5 innings)

Marion 5, Natalia 3

TAPPS 44A

Holy Cross 15, San Antonio Christian 0 (4 innings)

TAPPS 53A

Schertz John Paul II 22, Austin San Juan Diego 0

Saturday’s games

District 295A

Somerset 9, Laredo Cigarroa 1

TAPPS 44A

Victoria St. Joseph 15, TMI 1

BASEBALL: This week’s results (thru April 16)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1016

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 286A

South San vs. Corpus Christi Ray at Cabaniss Field (rescheduled for 6 p.m. Wednesday)

East Central 10, Corpus Christi Carroll 6 

Corpus Christi King 10, Southwest 0 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 10, Seguin 9

Boerne Champion 7, Kennedy 0

Floresville 2, San Marcos 1

Kerrville Tivy 8, Lockhart 2

District 28-5A

Highlands 14, Lanier 0 (5 innings)

Brackenridge 4, Sam Houston 0

Burbank 4, Jefferson 1

Harlandale 8, Edison 0

District 29-5A

Eagle Pass Winn 7, Laredo Nixon 2

Laredo Cigarroa 3, Laredo Martin 2

Medina Valley 7, Somerset 6

Uvalde 14, Southside 4 (5 innings)

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word 15, Laredo St. Augustine 0

Holy Cross 1, TMI 0

San Antonio Christian at Cornerstone Christian (suspended ???)

Corpus Christi John Paul II 10, Victoria St. Joseph 8

TAPPS 5-3A

Marble Falls Faith Academy 11, Keystone 3

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills  (score unavailable)

Schertz John Paul II 7, Boerne Geneva 3

Wednesday’s games

District 286A

Corpus Christi Ray 4, South San 2 (rescheduled from Tueesday)

TAPPS 2-5A

Antonian 4, Central Catholic 2

Thursday’s games

TAPPS 44A

Corpus Christi Incarnate Word 6, Cornerstone Christian 5

TMI 19, Victoria St. Joseph 1 (5 innings)

San Antonio Christian 3, Holy Cross 1

TAPPS 53A

Schertz John Paul II at Marble Falls Faith Academy (score unavailable)

Friday’s games

District 286A

Corpus Christi King 9, South San 0

East Central 6, Southwest 3

Corpus Christi Carroll 5, Corpus Christi Ray 3

District 275A

Alamo Heights 17, Memorial 0 (5 innings)

Floresville 4, Seguin 2

Lockhart 9, Kennedy 2

San Marcos 5, Kerrville Tivy 4

District 285A

Edison 5, Lanier 3

Brackenridge 7, Burbank 4

Highlands 5, Sam Houston 1

McCollum 11, Jefferson 1 (5 innings)

District 295A

Medina Valley 15, Laredo Nixon 0 (5 innings)

Eagle Pass Winn 7, Somerset 5

Laredo Cigarroa 6, Southside 5

Laredo Martin 9, Uvalde 2

TAPPS 53A

Boerne Geneva 32, St. Gerard 0 (3 innings)

Schertz John Paul II 22, Austin San Juan Diego 0

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Corpus Christi John Paul II 14, Laredo St. Augustine 0 (Game 1)

Corpus Christi John Paul II 14, Laredo St. Augustine 4 (Game 2)

Corpus Christi Incarnate Word at TMI (score unavailable)

TAPPS 25A

Central Catholic 12, Brownsville St. Joseph 3 (Game 1)

Central Catholic 16, Brownsville St. Joseph 4 (5 innings) (Game 2)

Antonian vs. St. Anthony (score unavailable)

BASEBALL: Area rankings (thru April 9)

Through April 9

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – x

2. Southwest – x

3. Central Catholic – x

4. McCollum – x

5. Highlands – x

6. Harlandale – x

7. Holy Cross – x

8. South San – x

9. Burbank – x

10. Brackenridge – x

11. Kennedy – x

12. Edison – x

13. Sam Houston – x

14. Southside – x

15. Jefferson – x

NR = not ranked

 

SOFTBALL: Area rankings (thru April 9)

Through April 9

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Southwest – x

2. South San – x

3. McCollum – x

4. Holy Cross – x

5. Brackenridge – x

6. Harlandale – x

7. East Central – x

8. Highlands – x

9. Edison – x

10. Southsidex

11. Lanier – x

12. Jefferson – x

13. Burbank – x

14. Kennedy – x

15. Providencex

NR = not ranked

SOFTBALL: This week’s results (thru April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 39

Monday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King 11, Corpus Christi Ray 6

Tuesday’s games

District 28-6A

South San 6, East Central 3

Southwest 7, Corpus Christi Carroll 4

District 27-5A

Boerne Champion 8, Kerrville Tivy 4

Lockhart 5, Floresville 1

San Marcos 13, Alamo Heights 1 (5 innings)

Seguin d. Memorial (score unavailable)

District 28-5A

Brackenridge 20, Sam Houston 0 (3 innings)

Burbank 16, Jefferson 9

Harlandale 7, Edison 2

Highlands 13, Lanier 8

District 29-5A

Laredo Cigarroa 17, Laredo Martin 7

Medina Valley 17, Laredo Nixon 1 (4 innings)

Somerset 15, Southside 0 (3 innings)

Uvalde 2, Eagle Pass Winn 1

District 26-3A

Marion 14, Cole 0 (5 innings)

Natalia 15, Randolph 0 (3 innings)

TAPPS 44A

Corpus Christi Incarnate Word 5, Holy Cross 1

Victoria St. Joseph 22, Cornerstone Christian 0 (5 innings)

Providence 20, San Antonio Christian 16 (???)

Corpus Christi John Paul II 15, TMI 3

TAPPS 53A

Austin San Juan Diego 18, St. Gerard 2

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills 31, St. Gerard 30

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll 10, East Central 1

Southwest 4,  Corpus Christi King 2

South San 4, Corpus Christi Ray 2

District 275A

Boerne Champion 18, Kennedy 1 (5 innings)

Lockhart 13, Kerrville Tivy 1 (5 innings)

San Marcos 6, Floresville 1

Seguin 12, Alamo Heights 2

District 285A

Brackenridge 24, Burbank 8

Lanier 8, Edison 7 (8 innings)

Highlands 17, Sam Houston 1 (3 innings)

McCollum 10, Jefferson 0 (5 innings)

District 295A

Eagle Pass Winn 14, Laredo Cigarroa 1

Uvalde 11, Laredo Nixon 1 (5 innings)

Somerset 6, Medina Valley 4

Southside 16, Laredo Martin 0 (3 innings)

District 263A

Marion 15, Brooks Academy 0 (3 innings)

Natalia 15, Cole 0 (3 innings)

TAPPS 44A

Corpus Christi Incarnate Word 11, TMI 1

Cornerstone Christian vs. Providence (score unavailable)

Holy Cross 2, Victoria St. Joseph 1

Corpus Christi John Paul II 20, San Antonio Christian 0 (4 innings) (Game 1)

Corpus Christi John Paul II 15, San Antonio Christian 0 (3 innings) (Game 2)

TAPPS 53A

Schertz John Paul II 23, St. Gerard 0

Keystone 16, Austin San Juan Diego 9

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (thru April 9)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 39

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 286A

Corpus Christi King 6, East Central 0

Southwest 5, Corpus Christi Ray 4

Corpus Christi Carroll 4, South San 3 (9 innings)

District 275A

Alamo Heights 6, Lockhart 3

Boerne Champion 5, Floresville 4

Kerrville Tivy 17, Kennedy 0 (5 innings)

San Marcos 22, Memorial 0 (5 innings)

District 28-5A

Harlandale 6, Brackenridge 1

Jefferson 6, Lanier 2

Highlands 6, Edison 4

McCollum 13, Sam Houston 3 (6 innings)

District 29-5A

Eagle Pass Winn 10, Laredo Cigarroa 5

Laredo Martin 9, Laredo Nixon 1

Somerset 19, Southside 6

Uvalde 4, Medina Valley 2

TAPPS 4-4A

Cornerstone Christian 14, Victoria St. Joseph 4

Corpus Christi John Paul II 14, TMI 8

Holy Cross 15, Corpus Christi Incarnate Word 1 (5 innings)

San Antonio Christian 16, Laredo St. Augustine 1 (5 innings) (Game 1)

San Antonio Christian 18, Laredo St. Augustine 2 (3 innings) (Game 2)

TAPPS 5-3A

Boerne Geneva 17, Keystone 1 (3 innings)

Kerrville Our Lady of the Hills 5, Marble Falls Faith Academy 0

Wednesday’s games

TAPPS 5-3A

Austin San Juan Diego 13, St. Gerard

Thursday’s games

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills vs. St. Gerard (score unavailable)

Schertz John Paul II 16, Austin San Juan Diego 0

Friday’s games

District 286A

Corpus Christi Carroll 7, Southwest 0

East Central 6, South San 4

District 275A

San Marcos 3, Alamo Heights 0

Lockhart 6, Floresville 2

Boerne Champion 2, Kerrville Tivy 1 (8 innings)

Seguin 12, Memorial 1 (5 innings)

District 285A

McCollum 10, Burbank 5

Brackenridge 20, Lanier 4 (5 innings)

Highlands 2, Harlandale 0

Sam Houston 4, Jefferson 3

District 295A

Uvalde 4, Laredo Cigarroa 3

Southside 4, Laredo Martin 3

Medina Valley 4, Eagle Pass Winn 3

Somerset 7, Laredo Nixon 3

TAPPS 44A

Corpus Christi John Paul II 7, San Antonio Christian 4

Laredo St. Augustine at Cornerstone Christian (score unavailable)

Holy Cross 13, Victoria St. Joseph 1 (6 innings)

TMI 11, Corpus Christi Incarnate Word 2

TAPPS 53A

Boerne Geneva 18, Marble Falls Faith Academy 2 (3 innings)

Schertz John Paul II 22, St. Gerard 1 (4 innings)

Austin San Juan Diego at Keystone, 5 p.m.(score unavailable)

Saturday’s games

District 286A

Corpus Christi King 4, Corpus Christi Ray 3

TAPPS 2-5A

Antonian 10, Brownsville St. Joseph 1 (Game 1)

 Antonian 20, Brownsville St. Joseph 1 (5 innings) (Game 2)

Central Catholic 7, St. Anthony 1