BOYS BASKETBALL: Area playoff pairings (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 1824

Monday-Tuesday games

CLASS 6A

Bi-district round

South San (26-7) vs. La Joya Juarez-Lincoln (21-12) at Corpus Christi King, Tuesday, 7 p.m.

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (24-12) vs. Richmond Foster (18-12) at Bastrop Cedar Creek, Tuesday, 6:30 p.m.

Harlandale (18-14) vs. Corpus Christi Flour Bluff (17-17) at Jourdanton, Tuesday, 6:30 p.m.

Jefferson (17-17) vs. Angleton (23-10) at Columbus, Tuesday, 6:30 p.m.

Kennedy (22-12) vs. Rosenberg Terry (27-6) at Cuero, Tuesday, 7 p.m.

McCollum (11-16) vs. Corpus Christi King (25-10), Tuesday at Cuero Junior High, 6 p.m.

Sam Houston (21-8) vs. Lamar Consolidated (22-12) at Cuero, Tuesday, 5:30 p.m.

Southside (17-15) vs. Corpus Christi Ray (24-11) at Kenedy, Tuesday, 7 p.m.

CLASS 3A

Bi-district round

Brooks Academy (14-10) vs. Blanco (26-7) at New Braunfels, 6 p.m.

TAPPS CLASS 3A

Area round

Spring Frassati Catholic (18-9) at St. Gerard (25-2), Tuesday, 6 p.m.

 

Friday-Saturday games

TAPPS CLASS 6A

Central Catholic (21-11) vs. Houston The Village (21-6) at A&M Consolidated Gym No. 1, College Station, Friday, 8:30 p.m.

TAPPS CLASS 3A

State quarterfinals

St. Gerard (25-2)Spring Frassati Catholic (18-9) winner vs. Austin Veritas (9-8)-Bryan Brazos Christian (6-18)-Mission Juan Diego (15-9) winner, TBD

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 11-17

Monday’s games

Non-district

Sam Houston vs. St. Anthony (score unavailable)

KIPP Academy 22, Lanier 4 (4 innings) 

O’Connor 11, Southwest 7

Schertz John Paul II 15, Southside 0 (5 innings)

East Central 12, Clark 2 (6 innings)

Tuesday’s games

Non-district

Kennedy 21, Brooks Academy 6 (4 innings)

Boerne vs. Providence (score unavailable)

South San 8, Stevens 2

Burbank at Kenedy (score unavailable)

Del Rio 13, Edison 0 (5 innings)

Medina Valley 9, McCollum 2

Antonian 9, Harlandale 6

Jay 16, Memorial 0 (3 innings)

Holy Cross 17, Brackenridge 2 (6 innings)

Veterans Memorial 17, Jefferson 11

 

Wednesday’s games

Non-district

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Bryan/College Station Tournament

Southwest 2, Waco University 0 (4 innings)

Edgewood ISD Tournament

McCollum 7, Wagner 4
Kennedy 14, Lanier 2 (3 innings)
Dilley 18, Memorial 6 (4 innings)
Dilley 10, Kennedy 1 (4 innings)

Navarro Tournament

Marion 13, Brackenridge 2
St. Anthony 16, Jefferson 0
Jourdanton 14, Southside 2
Luling 20, Jefferson 8
Navarro 16, Brackenridge 6

New Braunfels Canyon/Steele Tournament

Kyle Lehman 9, Highlands 1 (3 innings)
New Braunfels 8, Highlands 2 (4 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 11, Lee 0 (5 innings)
Johnson 8, Harlandale 0 (6 innings)
South San 5, Taft 2 (6 innings)
South San 8, Clemens 7 (5 innings)
East Central 18, Pflugerville 0 (4 innings)

Uvalde Tournament

Hondo 8, Providence 1 (4 innings)

Friday’s games

Non-district

Brooks Academy at Medina  (score unavailable)

Bryan/College Station Tournament

Rockwall 11, Southwest 1 (5 innings)
Round Rock 16, Southwest 0 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

Cornerstone Christian 12, Lanier 2 (4 innings)
Dilley 14, Lanier 4 (3 innings)
McCollum 13, Memorial 0(4 innings)
Wagner 5, Lanier 1 (4 innings)
Kennedy vs. Memorial (score unavailable)
Wagner vs. Kennedy (score unavailable)
McCollum 9, Dilley 0 (3 innings)
McCollum 10, Cornerstone Christian 0 (4 innings)

Navarro Tournament

Eagle Pass 8, Southside 4
Center Point 12, Brackenridge 5
Schertz John Paul II 14, Jefferson 0
Southside 8, El Paso Riverside 7
Jourdanton 14, Jefferson 0
Devine 10, Brackenridge 3
Southside 9, Marion 3

New Braunfels Canyon/Steele Tournament

Victoria East 10, Highlands 1 (4 innings)
Highlands 8, Churchill 3 (6 innings)

Northside ISD Tournament

East Central 9, Saginaw 1 (6 innings)
Harlandale 3, Taft 2 (6 innings)
Johnson 4, South San 3 (6 innings)
Clemens 9, Harlandale 3 (6 innings)
East Central 14, Madison 0 (5 innings)

SAISD Tournament

Edison 5, Laredo Cigarroa 0 (5 innings)
Edison 21, Sam Houston 0 (3 innings)
Del Rio 5, Edison 3 (6 innings)
Laredo Martin 12, Burbank 11 (3 innings)
Sam Houston vs. Roosevelt (score unavailable)
Burbank 0, Boerne 0 (4 innings)
Jay 15, Burbank 0 (5 innings)
Clark 19, Sam Houston 0 (3 innings)

Uvalde Tournament

Corpus Christi London vs. Providence (score unavailable)

Saturday’s games

Non-district

Bryan/College Station Tournament

Willis 11, Southwest 2 (5 innings)
Southwest 9, Houston Cypress Woods 2 (5 innings)

Edgewood ISD Tournament

McCollum 13, Kennedy 0 (3 innings)
Wagner vs. Memorial (score unavailable)
Cornerstone Christian vs. Kennedy (score unavailable)
Memorial 11, Lanier 10 (4 innings)
Championship
McCollum d. Lanier (score unavailable)

Navarro Tournament

Brackenridge 9, Southside 7
Eagle Pass 14, Jefferson 0
Luling 10, Brackenridge 3
Schertz John Paul II 10, Southside 0
Navarro 12, Jefferson 0

New Braunfels Canyon/Steele Tournament

Highlands (scores unavailable)

Northside ISD Tournament

South San 10, Harlandale 4 (6 innings)
Pflugerville 8, Harlandale 7
Semifinals
Stevens 3, East Central 2 (5 innings)
Third place
East Central 10, South San 4 (5 innings)

SAISD Tournament

Alamo Heights 8, Burbank 3 (4 innings)
Clark 12, Edison 0 (4 innings)
Laredo Cigarroa 14, Sam Houston 0 (3 innings)
Robstown 13, Burbank 3 (4 innings)
Edison 5, Roosevelt 2 (4 innings)
Del Rio 20, Sam Houston 0 (3 innings)
Alamo Heights 7, Edison 3 (5 innings)

Uvalde Tournament

Carrizo Springs 17, Providence 3

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 11-17

Monday’s games

District 285A

Edison 41, Jefferson 40

Burbank 60, Lanier 43

Memorial 48, Kennedy 45

Brackenridge 71, Highlands 42

TAPPS 53A

St. Gerard 70, Castle Hills Christian 67

San Antonio Lutheran 61, Kerrville Our Lady of the Hills 59

Keystone 51, Hallettsville Sacred Heart 49

Tuesday’s games

District 276A

Steele, 70, Clemens 61

Judson 75, New Braunfels Canyon 65

New Braunfels 63, Smithson Valley 62

Wagner 96, East Central 72

District 296A

Laredo Alexander 67, Del Rio 48

South San 74, Laredo United 66 (OT)

Southwest 68, Laredo United South 59

Laredo LBJ 98, Eagle Pass 59

District 295A

Southside 66, Floresville 62

Harlandale 78, McCollum 68

Uvalde 50, Eagle Pass Winn 46

District 26-3A

Cole 63, Natalia 32

Poth 59, Jourdanton 53

Brooks Academy 50, Fox Tech 43

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

Non-district

Central Catholic at San Antonio Christian (score unavailable)

 

Friday’s games

No games scheduled

 

Saturday’s games

TAPPS 26A

Antonian 74, Brownsville St. Joseph 53

GIRLS BASKETBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Feb. 11-24

Monday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Richmond Foster (22-13) 72, Brackenridge (18-18) 57

Corpus Christi Veterans Memorial (31-6) 60, Harlandale (24-10) 51

Sam Houston (33-5) 56,  Angleton (15-12) 47
Tuesday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (25-8) 55, O’Connor (23-10) 44

South San (24-12) 61, McAllen Memorial (24-12) 46
CLASS 5A

Bi-district round

Victoria West (30-6) 50, Edison (23-13) 37

Victoria East (17-19) 65, Lanier (22-15) 33

Corpus Christi Ray (23-14) 47, McCollum (21-19) 39

Corpus Christi Tuloso-Midway (22-15) 40, Southside (29-4) 35

Friday’s games

CLASS 6A

Area round

East Central (26-8) 57, Cedar Park Vista Ridge (19-15) 43

South San (25-12) 81, Harlingen (28-11) 78 (OT)

CLASS 5A

Area round

Sam Houston (34-5) 46, Dripping Springs (25-12) 44

 

Saturday’s games

TAPPS CLASS 5A

Bi-district round

Houston Lutheran South (13-13) 56, Providence (7-29) 44

 

Tuesday, Feb. 20 games

CLASS 6A

Region IV quarterfinals

East Central (27-8) 53, Clark (24-10) 38

Laredo United South (29-10) 83, South San (25-13) 78 

CLASS 5A

Region IV quarterfinals

Kerrville Tivy (30-6) 50, Sam Houston (34-6) 25

TAPPS CLASS 5A

Area round


Houston Second Baptist (24-12) 59, Holy Cross (7-18) 31

 

Friday, Feb. 23 games

CLASS 6A

Region IV semifinals

Laredo Alexander (30-9) 54, East Central (27-9) 36