VOLLEYBALL: Area rankings (thru Oct. 23)

Through October 23

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Holy Cross – 1

2. East Central – 3

3. Southwest – 5

4. McCollum – 2

5. South San – 4

6. Southside – 6

7. Harlandale – 7

8. Highlands – 8

9. Edison – 9

10. Providence – 10

11. Sam Houston – 12

12. Lanier – 11

13. Jefferson – 13

14. Memorial – 15

15. Burbank – 14

 

NR = not ranked

FOOTBALL: Healthy East Central erupts after halftime

District 28-6A rivals locked in scoreless tie at halftime

AREA TEAMS INCLUDED: East Central, Southwest.

PLEASE FOLLOW THIS LINK TO THE SOUTHSIDE REPORTER WEBSITE:

http://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Healthy-East-Central-erupts-after-halftime-6578187.php

East Central coach Clint Hartman has promising his team would be one to watch once its many injuries healed.

After halftime Oct. 16 at Southwest Stadium, the Hornets (2-5, 1-1) justified Hartman’s confidence. At halftime the game was deadlocked 0-0, but East Central scored 35 unanswered points for its second win in three games since its health improved.

“It’s going to come,” Hartman said. “We had a bunch of injuries early and we weren’t doing really well. Tonight, our defense was outstanding. We’re starting to come together, and we’ll get one more (senior receiver Joshua Barnes) back from injuries.”

The 35-0 loss was a tough one for the Dragons (1-6, 0-2) to absorb, especially because the game may affect their playoff chances in District 28-6A. Southwest and Corpus Christi Ray (1-6, 0-2) were the district’s only winless teams two weeks into the season, while the Hornets are tied for third with South San (1-6, 1-1).

“The first half was exactly what we wanted,” Southwest coach Pete Wagner said, “but how many times did we have the ball inside their 10, and we couldn’t punch it in. We still haven’t figured out how to make plays in the second half.”

East Central senior receiver Kyle Lamey (85 yards, 3 receptions) scored the game’s first two touchdowns on receptions covering 38 and 37 yards.

Lamey broke the ice with 6:36 remaining in the third quarter after a first half in which both teams missed field goals. Southwest missed a 28-yard attempt with 4:06 left until halftime. East Central senior Marco Monreal’s 56-yard try was short in the waning seconds of the half. Southwest’s Robert Zamarripa tantalizingly returned it 66 yards, before being tackled from behind as time ran out.

The Dragons crossed midfield on a 10-yard run from John Blaz shortly after receiving the second-half kickoff, but weren’t able to sustain any momentum after halftime.

A 31-yard run from junior Jauwan Hall set up East Central’s first touchdown on its first possession of the second half. The next time the Hornets had the ball, senior quarterback Justin Upshaw-Mendoza (8 of 12, 114 yards) found Lamey alone over the middle for a 38-yard scoring strike.

“It feels good to have all of us back,” Lamey said. “We want to get back to the playoffs. We’re like a new team.”

With the 14-0 lead in its pocket, East Central stuck mostly to the ground in the fourth quarter. One play after a defensive stop, Cody (82 yards, 8 carries) Nuckols broke a 70-yard touchdown run. Following an interception from Kahjah Matthews, Hall (71 yards, 12 carries) cashed in a two-yard run with 6:34 remaining.

East Central’s final touchdown also stemmed from an interception. A long return from linebacker Dalton Tarr paved the way for a second-string score. Donald Holden found the end zone on a 31-yard pass play from Cesar Lopez witth 3:25 left.

The Hornets recorded their first shutout since Nov. 1, 2013. Senior back Tyrone Middleton ran for 122 yards on 25 carries for the Dragons.

Southwest observed a moment of silence for former baseball coach John Velasquez who died of cancer Oct. 12. Velasquez coached the Dragons throughout the 2014 season.

MORE TO COME

VOLLEYBALL: Area playoff picture (final)

Volleyball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: East Central (25-17, 9-1), Edison (21-21, 12-4), Harlandale (25-9, 13-3), Highlands (25-10 ???, 13-3), Holy Cross (41-6, 16-0), McCollum (25-10, 14-2), Providence (17-18, 7-9), South San (17-17, 7-3), Southside (21-13, 12-2), Southwest (22-14 ???, 8-2).

FOOTBALL: Remaining area schedule (Oct. 22-Nov. 7)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 22-24)

Thursday’s games

District 28-5A

McCollum (4-3, 4-1) vs. Highlands (5-2, 4-1) at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (3-4, 2-2) vs. Laredo Martin (5-2, 3-1) at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King (7-0, 2-0) at Corpus Christi Carroll (5-2, 2-0) at Buccaneer Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (1-6, 0-2) at East Central (2-5, 1-1), 7:30 p.m.

Southwest (1-6, 0-2) at South San (1-6, 1-1), 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion (4-3, 4-1) at Lockhart (7-1, 5-1), 7:30 p.m.

Floresville (1-7, 1-5) vs. Memorial (1-6, 0-5) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

Kennedy (1-6, 0-5) at San Marcos (5-2, 3-2), 7:30 p.m.

Kerrville Tivy (7-0, 5-0) at Seguin (2-5, 2-3), 7:30 p.m.

District 28-5A

Jefferson (2-5, 2-3) vs. Brackenridge (2-6, 2-4) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

Sam Houston (8-0, 6-0) vs. Harlandale (4-3, 4-1) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Laredo Nixon (1-6, 1-3) vs. Laredo Cigarroa (1-6, 0-4) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Somerset (6-1, 4-0) at Uvalde (5-2, 3-1), 7:30 p.m.

Southside (2-5, 0-4) at Medina Valley (4-3, 3-1), 7:30 p.m.

District 15-3A

Brooks Academy (1-7, 0-2) at Mathis (6-1, 1-0), 7:30 p.m.

George West (4-3, 1-0) at Hallettsville (6-2, 2-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (4-3, 2-0) at Brownsville St. Joseph (6-1, 2-0), 7 p.m.

Central Catholic (5-2, 2-0) at San Antonio Christian (1-6, 0-2), 7:30 p.m.

St. Anthony (3-4, 0-2) at Antonian (3-4, 0-2), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (6-0, 2-0) at Victoria St. Joseph (1-7, 1-3), 7 p.m.

Holy Cross (5-1, 2-0) at Corpus Christi John Paul II (1-6, 0-3), 7:30 p.m.

TAPPS III-3

Hallettsville Sacred Heart (5-2, 2-1) at Austin Texas School for the Deaf (4-3, 2-1), 7 p.m.

St. Gerard (1-6, 0-3) at Schertz John Paul II (4-4, 1-3), 7:30 p.m.

Temple Central Texas Christian (3-2 ???, 2-1) vs. Shiner St. Paul (8-0, 4-0) at Comanche Stadium, Shiner, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Burbank (0-7, 0-5) vs. Edison (3-4, 2-3) at Alamo Stadium, 7 p.m.

WEEK 10 SCHEDULE

(Oct. 29-31)

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (5-2, 2-0) at South San (1-6, 1-1), 7:30 p.m.

Corpus Christi Ray (1-6, 0-2) at Southwest (1-6, 0-2), 7:30 p.m.

East Central (2-5, 1-1) vs. Corpus Christi King (7-0, 2-0) at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

District 27-5A

Alamo Heights (5-3, 4-2) at Floresville (1-7, 1-5), 7:30 p.m.

Memorial (1-6, 0-5) at Kerrville Tivy (7-0, 5-0), 7:30 p.m.

San Marcos (5-2, 3-2) at Boerne Champion (4-3, 4-1), 7:30 p.m.

Seguin (2-5, 2-3) vs. Kennedy (1-6, 0-5) at Edgewood Veterans Stadium, 7:30 p.m.

District 28-5A

Edison (3-4, 2-3) vs. McCollum (4-3, 4-1) at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Harlandale (4-3, 4-1) vs. Burbank (0-7, 0-5) at SAISD Stadium, 7:30 p.m.

Lanier (0-8, 0-6) vs. Sam Houston (8-0, 6-0) at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

District 29-5A

Eagle Pass Winn (3-4, 2-2) vs. Laredo Nixon (1-6, 1-3) at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

Laredo Cigarroa (1-6, 0-4) at Somerset (6-1, 4-0), 7:30 p.m.

Laredo Martin (5-2, 3-1) at Medina Valley (4-3, 3-1), 7:30 p.m.

Uvalde (5-2, 3-1) at Southside (2-5, 0-4), 7:30 p.m.

District 15-3A

Goliad (4-4, 0-2) vs. Brooks Academy (1-7, 0-2) at Wheatley Heights Sports Complex, 7:30 p.m.

Mathis (6-1, 1-0) at George West (4-3, 1-0), 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (6-1, 2-0) at Central Catholic (5-2, 2-0), 7 p.m.

San Antonio Christian (1-6, 0-2) at Antonian (3-4, 0-2), 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Corpus Christi John Paul II (1-6, 0-3) at Austin Hyde Park Baptist (6-0, 2-0), 7 p.m.

TAPPS III-3

Marble Falls Faith Academy (2-6, 1-3) at Temple Central Texas Christian (3-2 ???, 2-1), 7:30 p.m.

Shiner St. Paul (8-0, 4-0) vs. Hallettsville Sacred Heart (5-2, 2-1) at Brahma Stadium, Hallettsville, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Highlands (5-2, 4-1) vs. Jefferson (2-5, 2-3) at Alamo Stadium, 2 p.m.

TAPPS I-2

Austin St. Michael’s (4-3, 2-0) at St. Anthony (3-4, 0-2), 2 p.m.

TAPPS II-3

Austin Regents (4-3, 1-1) vs. Holy Cross (5-1, 2-0) at Harlandale Memorial Stadium, 6 p.m.

TAPPS III-3

Austin Texas School for the Deaf (4-3, 2-1) at St. Gerard (1-6, 0-3), 5 p.m.

WEEK 11 SCHEDULE

(Nov. 5-7)

Thursday’s games

District 28-6A

Southwest vs. Corpus Christi Carroll at Buccaneer Stadium, 7 p.m.

District 28-5A

Burbank vs. Lanier at Alamo Stadium, 7 p.m.

District 29-5A

Somerset vs. Eagle Pass Winn at Cozel Foster Veterans Memorial Stadium, Eagle Pass, 7 p.m.

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi King vs. Corpus Christi Ray at Cabaniss Stadium, Corpus Christi, 7:30 p.m.

South San at East Central, 7:30 p.m.

District 27-5A

Boerne Champion at Seguin, 7:30 p.m.

Kennedy vs. Memorial at Edgewood Veterans Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Salsa Bowl)

Kerrville Tivy at Alamo Heights, 7:30 p.m.

Lockhart at San Marcos, 7:30 p.m.

District 28-5A

Brackenridge vs. Highlands at Alamo Stadium, 7:30 p.m.

McCollum vs. Harlandale at Harlandale Memorial Stadium, 7:30 p.m. (Frontier Bowl)

District 29-5A

Medina Valley at Uvalde, 7:30 p.m.

Southside vs. Laredo Cigarroa at Shirley Field, Laredo, 7:30 p.m.

District 15-3A

George West at Goliad, 7:30 p.m.

Hallettsville at Mathis, 7:30 p.m.

TAPPS I-2

Antonian at Brownsville St. Joseph, 7:30 p.m.

Central Catholic at Austin St. Michael’s, 7:30 p.m.

St. Anthony at San Antonio Christian, 7:30 p.m.

TAPPS II-3

Cornerstone Christian at Austin Regents, 7:30 p.m.

Holy Cross at Austin Hyde Park Baptist, 7:30 p.m.

TAPPS III-3

Austin Texas School for the Deaf at Temple Central Texas Christian, 7:30 p.m.

Marble Falls Faith Academy at Schertz John Paul II, 7:30 p.m.

St. Gerard vs. Hallettsville Sacred Heart at Brahma Stadium, Hallettsville, 7:30 p.m.

Saturday’s games

District 28-5A

Edison vs. Jefferson at Alamo Stadium, 2 p.m. (Tommy Bowl)

District 29-5A

Laredo Nixon vs. Laredo Martin at Shirley Field, Laredo, 7 p.m.

FOOTBALL: This week’s results (thru Oct. 24)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 9 SCHEDULE

(Oct. 22-24)

Thursday’s games

District 28-5A

Highlands (6-2, 5-1) 32, McCollum (4-4, 4-2) 14

District 29-5A

Eagle Pass Winn (4-4, 3-2) 14, Laredo Martin (5-3, 3-2) 13

District 15-3A

Mathis (7-1, 2-0) 67, Brooks Academy (1-8, 0-3) 6

Friday’s games

District 28-6A

Corpus Christi Carroll (6-2, 3-0) 34, Corpus Christi King (7-1, 2-1) 21

East Central (3-5, 2-1) 49, Corpus Christi Ray (1-7, 0-3) 16

Southwest (2-6, 1-2) 21, South San (1-7, 1-2) 0

District 27-5A

Boerne Champion (5-3, 5-1) 47, Lockhart (7-2, 5-2) 26

Floresville (2-7, 2-5) 43, Memorial (1-7, 0-6) 0

San Marcos (6-2, 4-2) 48, Kennedy (1-7, 0-6) 6

Kerrville Tivy (8-0, 6-0) 52, Seguin (2-6, 2-4) 18

District 28-5A

Brackenridge (3-6, 3-4) 49, Jefferson (2-6, 2-4) 42

Sam Houston (9-0, 7-0) 29, Harlandale (4-4, 4-2) 23

District 29-5A

Laredo Nixon (2-6, 2-3) 54, Laredo Cigarroa (1-7, 0-5) 7

Somerset (7-1, 5-0) 39, Uvalde (5-3, 3-2) 20

Medina Valley (5-3, 4-1) 21, Southside (2-6, 0-5) 14

District 15-3A

Hallettsville (7-2, 3-0) 40, George West (4-4, 1-1) 30

TAPPS I-2

Brownsville St. Joseph (7-1, 3-0) 29, Austin St. Michael’s (4-4, 2-1) 26

Central Catholic (6-2, 3-0) 38, San Antonio Christian (1-7, 0-3) 0

Antonian (4-4, 1-2) 40, St. Anthony (3-5, 0-3) 6

TAPPS II-3

Austin Hyde Park Baptist (7-0, 3-0) 13, Victoria St. Joseph (1-8, 1-4) 6

Holy Cross (6-1, 3-0) 52, Corpus Christi John Paul II (1-7, 0-4) 0

TAPPS III-3

Hallettsville Sacred Heart (6-2, 3-1) 40, Austin Texas School for the Deaf (4-4, 2-2) 20

Schertz John Paul II (5-4, 2-3) 46, St. Gerard (1-7, 0-4) 6

Shiner St. Paul (9-0, 5-0) 54, Temple Central Texas Christian (3-3 ???, 2-2) 8

Saturday’s games

District 28-5A

Edison (4-4, 3-3) 24, Burbank (0-8, 0-6) 23 (OT)