BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 915

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

District 26-5A

Boerne Champion 63, Seguin 49

Veterans Memorial 67, McCollum 52

Wagner 106, Memorial 43

Kerrville Tivy 73, Kennedy 60

District 27-5A

Alamo Heights 50, Lanier 44

Edison 61, Burbank 39

Jefferson 69, Fox Tech 42

Sam Houston 76, Brackenridge 62

District 28-5A

Harlan 62, Somerset 44

Southside 71, Southwest Legacy 62

Southwest 57, Floresville 54

Medina Valley 59, Uvalde 30

Non-district

East Central 65, Madison 53

Harlandale 80, Luling 57

Kerrville Our Lady of the Hills 65, St. Gerard 36

Schertz John Paul II 47, Holy Cross 45

WEDNESDAY

Non-district

Clemens 82, Central Catholic 55

THURSDAY

Non-district

St. Gerard 54, Bulverde Living Rock Christian 50 

Tri-City Tournament

At Pharr-San Juan-Alamo

South San 35, Brownsville Hanna 31

FRIDAY

District 26-5A

Harlandale 68, Seguin 53

Boerne Champion 76, McCollum 44

Wagner 89, Kennedy 58

Memorial 71, Veterans Memorial 58

District 27-5A

Burbank 52, Lanier 50

Alamo Heights 70, Fox Tech 32

Brackenridge 68, Edison 46

Highlands 71, Sam Houston 62

District 28-5A

Southwest 73, Southside 70

Southwest Legacy 61, Uvalde 54 (OT)

Harlan 55, Floresville 44

Somerset 47, Eagle Pass Winn 42

Non-district

East Central 88, Roosevelt 83

St. Gerard 53, Keystone 43

Laredo St. Augustine 64, Holy Cross 36

Central Catholic 41, Austin St. Andrew’s 40

Tri-City Tournament

At Pharr-San Juan-Alamo

South San 54, Edcouch-Elsa 34
South San 51, Pharr-San Juan-Alamo North 47

SATURDAY

Non-district

Tri-City Tournament

At Pharr-San Juan-Alamo

Semifinals

 Brownsville Veterans Memorial 44, South San 36

Third place

South San 44, Sharyland Pioneer 42

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 915

MONDAY

No games scheduled

TUESDAY

District 26-6A

Clemens 39, New Braunfels 32

Judson 71, East Central 42

Smithson Valley 57, San Marcos 45

Steele 63, New Braunfels Canyon 29

District 26-5A

Boerne Champion 64, Seguin 40

Kerrville Tivy 84, Kennedy 15

Veterans Memorial 51, McCollum 24

Wagner 67, Memorial 36

District 27-5A

Alamo Heights 58, Lanier 53

Edison 59, Burbank 43

Jefferson 50, Fox Tech 8

Sam Houston 69, Brackenridge 46

District 28-5A

Floresville 51, Southwest 49

Harlan 54, Somerset 44

Southside 47, Southwest Legacy 41

Medina Valley 75, Uvalde 30

District 30-4A

La Vernia 83, Brooks Academy 11

Navarro 64, Poteet 26

Cuero 41, Pleasanton 21

Non-district

St. Mary’s Hall 43, Holy Cross 34

TMI 42, Young Women’s Leadership Academy 25

WEDNESDAY

No games scheduled

THURSDAY

Non-district

St. Gerard, 40, Bulverde Living Rock Christian 38

FRIDAY

District 26-6A

Judson 85, Clemens 41

Steele 88, East Central 36

San Marcos 32, New Braunfels Canyon 27

Smithson Valley 46, New Braunfels 32

District 27-6A

Reagan 51, MacArthur 45

LEE 44, Roosevelt 39

South San 50, Madison 48

Churchill 62, Johnson 60

District 26-5A

Veterans Memorial 52, Memorial 12

Wagner 68, Kennedy 26

Boerne Champion 60, McCollum 19

Harlandale 45, Seguin 40

District 27-5A

Edison 58, Brackenridge 45

Lanier 55, Burbank 38

Alamo Heights 68, Fox Tech 13

Highlands 59, Sam Houston 55

District 28-5A

Somerset 66, Eagle Pass Winn 57

Floresville 47, Harlan 45 

Southside 55, Southwest 44
Southwest Legacy 60, Uvalde 36

District 30-4A

Cuero vs. Brooks Academy (score unavailable)

La Vernia 57, Gonzales 42

Navarro 38, Pleasanton 29

Non-district

Keystone 34, St. Gerard 19

Poteet 54, Holy Cross 50

Young Women’s Leadership Academy at Providence (score unavailable)

SATURDAY

No games scheduled