BOYS BASKETBALL: This week’s results (thru Dec. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (3-6 ???, 1-0) 52, Boerne Champion (8-1 ???, 0-1) 51

Floresville (5-9, 1-0) 74, Kennedy (2-9 ???, 0-1) 72 (OT)

Memorial (5-4 ???, 1-0) 50, Lockhart (2-5 ???, 0-1) 40 

Seguin (3-9, 1-0) 57, San Marcos (3-2 ???, 0-1) 51

District 28-5A

Sam Houston (2-5, 1-0) 70, Burbank (4-5 ???, 0-1)  45

Lanier (5-8, 1-0)  59, McCollum (8-5, 0-1) 52

Jefferson (9-5 ???, 1-0) 74, Harlandale (3-9, 0-1) 55

Brackenridge (9-4, 1-0) 48, Edison (1-9, 0-1) 35

TAPPS 4-4A

Laredo St. Augustine (10-10, 2-0) 57, Corpus Christi Incarnate Word (8-6, 1-1) 43

Holy Cross (15-5, 2-0) 71, San Antonio Christian (4-9, 1-1) 51

TMI (5-15, 1-1) 68, Victoria St. Joseph (5-4 ???, 0-2) 51

Non-district

Fox Tech (4-6) 49, Kenedy (4-3 ???) 37

Roosevelt (7-5) 60, South San  (5-3) 57

Central Catholic (5-4) 61, Clark (4-7) 47

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Devine Tournament

Devine (5-2) 72, Brooks Academy (0-1 ???) 17

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Houston Scarborough 50, Lanier (5-9) 49

Harlandale ISD Tournament

McCollum (10-5) 72, Kennedy (2-10 ???) 59

Harlandale (4-9) 81, Carrizo Springs 39

Central Catholic (10-4) 73, Memorial (5-5 ???) 37

McCollum (10-5) 50, San Antonio Christian 40

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Burbank (5-5 ???) 57, Corpus Christi West Oso 55

SAISD Tournament

Brandeis 81, Highlands (3-9) 42

Taft 48, Edison (1-10) 44

Wagner 75, Southwest (5-4) 27

Clark (5-7) 54, South San (5-4) 47

St. Anthony 90, East Central (6-4 ???) 81

Friday’s games

TAPPS 4-4A

Laredo St. Augustine (11-10, 3-0) 56, Corpus Christi John Paul II (8-3, 0-2) 49

Non-district

Devine Tournament

AREA TEAMS – Brooks Academy (0-1 ???). Finals – Saturday. (score unavailable)

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Lanier (7-9) 50, Gregory-Portland 36

Lanier  (7-9) 40, Hutto 31

Harlandale ISD Tournament

Memorial  (6-5 ???) 62, Harlandale (5-10) 55

Central Catholic (12-4) 75, San Marcos 50

Harlandale (5-10) 68, Kennedy (3-11 ???) 60

Central Catholic (12-4) 89, McCollum (11-6) 56

Kennedy (3-11 ???) 63, Carrizo Springs 44

McCollum (11-6) 63, Carrizo Springs 45

Lee Academy Tournament

OTHER AREA TEAMS – Brackenridge (9-5 ???),

Fox Tech (5-7) 46, Aussie Travelers 35

Houston YES Prep North Forest 74, Fox Tech (5-7) 50

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Madison 57, Burbank (5-7 ???) 43

Deer Park 53, Burbank (5-7 ???) 33

River City Tournament

At New Braunfels Canyon

Sam Houston (4-5) 62, Churchill 51

Sam Houston  (4-5) 66, Warren 45

SAISD Tournament

Highlands (4-9) 51, Southwest (5-5) 49

Antonian 64. South San (5-5) 59

Edison (2-10) 42, Smithson Valley 32

East Central (7-4 ???) 73, Littleton (Colo.) Heritage 55

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Holy Cross (15-5, 2-0) 58, Corpus Christi Incarnate Word (9-7, 1-2) 32

Non-district

Jefferson (10-5 ???) 60, Killeen (1-8 ???) 52

Devine Tournament

Brooks Academy (0-1 ???) vs. Mathis (score unavailable)

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Consolation championship

Lanier (8-9) 69,Laredo Martin 48

Harlandale ISD Tournament

Jay 68, Memorial  (6-7 ???) 43

Kennedy (4-11 ???) 56, San Antonio Christian 52 (OT)

San Marcos 75, Harlandale (5-11) 66

Central Catholic (13-4) 59, Jay 47

Carrizo Springs 60, Memorial  (6-7 ???) 51

Lee Academy Tournament

Austin Hyde Park 52, Fox Tech (5-8) 38

Brackenridge (11-5 ???) 62, Houston Yes Prep Southwest 53

Brackenridge (11-5 ???) 61, Houston Redemption 51

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Laredo Nixon 67, Burbank  (5-8 ???) 50

River City Tournament

At New Braunfels Canyon

Sam Houston (5-6) 63, Laredo Alexander 59

Championship

Marshall 67, Sam Houston (5-6) 60

SAISD Tournament

East Central (9-4 ???) 69, Edison (2-11) 46 

Antonian 46, Highlands (4-10 ???) 42

Southwest (7-5) 53, Smithson Valley 47

South San (7-5) 65, Littleton (Colo.) Heritage 57

East Central  (9-4 ???) 57, Antonian 47

South San (7-5) 50, Smithson Valley 46

Southwest (7-5) 50, Littleton (Colo.) Heritage 49

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (thru Dec. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Lockhart (3-5, 1-1) 42, Memorial (1-12, 0-2) 18

Boerne Champion (9-4, 2-0) 47, Alamo Heights (7-8, 1-1) 32

Floresville (13-3, 2-0) 53, Kennedy (7-8 ???, 0-2) 38

San Marcos (6-5, 1-0) 46, Seguin (12-8, 1-1) 43

District 28-5A

Burbank (9-9, 2-0) 38, Sam Houston (4-10, 0-2) 31

Brackenridge (9-10, 1-0) 58, Edison (7-8, 1-1) 36

Harlandale (7-9, 1-1) 65, Jefferson (4-12, 0-2) 46

Lanier (10-4, 2-0) 73, McCollum (1-12 ???, 0-2) 32

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word (14-2, 2-0) 45, Laredo St. Augustine (2-10, 0-2) 4

Holy Cross (12-5, 2-0) 57, San Antonio Christian (11-8, 1-2) 42

Victoria St. Joseph (12-3, 2-0)  83, TMI (2-13, 0-2)  17

Corpus Christi John Paul II (3-9, 1-1) 60, Providence (3-14, 0-1) 30

Non-district

KIPP Academy 51, Young Women’s Leadership Academy (4-5 ???) 17

Saint Mary’s Hall (2-5 ???) 48, St. Gerard (3-10 ???) 32

Brooks Academy (4-0 ???) at Luling (3-1 ???) (scores unavailable)

Taft (17-3) 65, Southside (10-7) 21

Pleasanton (3-6) 68, Fox Tech (2-7 ???) 40

Judson (12-2) 63, East Central (7-7) 54

South San (10-8) 60, Lee (17-2) 57

Southwest (11-4) 54, New Braunfels Canyon (7-8) 47

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

St. Gerard Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (2-7 ???), St. Gerard (3-10 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Friday’s games

District 27-5A

San Marcos (7-5, 2-0) 63, Memorial (1-13, 0-3) 22

Alamo Heights (8-8, 2-1) 36, Lockhart (3-6, 1-2) 31

Floresville (14-3, 3-0) 51, Boerne Champion (9-5, 2-1) 48

Kerrville Tivy (10-7, 1-1) 48, Kennedy (7-9 ???, 0-3) 30
District 28-5A

Edison (8-8, 2-1) 36, Jefferson (4-13, 0-3) 32

Burbank (10-9, 3-0) 55, Lanier (10-5, 2-1) 47

Harlandale (8-9, 2-1) 47\, McCollum  (1-13 ???, 0-3) 30

Highlands (8-10, 2-0) 70, Brackenridge (9-11, 1-1) 38

TAPPS 4-4A

Corpus Christi John Paul II (4-9, 2-1) 40, Laredo St. Augustine (2-11, 0-3) 13

Victoria St. Joseph (13-3, 3-0) 72, Providence (3-15, 0-2) 15

TMI (3-13, 1-2) 42, Cornerstone Christian (4-8, 0-2) 34

Non-district

Brooks Academy (4-0 ???) at Falls City (8-4 ???) (score unavailable)

Laredo Alexander (17-5) 65, South San (10-9) 48

East Central (8-7) 65, Holmes (2-13) 35

Judson (13-2) 68, Southwest (11-5) 40

New Braunfels Canyon (8-8) 41, Sam Houston (4-11) 16

Randolph Tournament

AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy (4-5 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

St. Gerard Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (2-7 ???), St. Gerard (3-10 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word (15-2, 3-0)  43, Holy Cross (12-6, 2-1) 30

Non-district

Randolph Tournament

AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy (4-5 ???).  (scores unavailable)

St. Gerard Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (2-7 ???), St. Gerard (3-10 ???).  (scores unavailable)

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 5)

Through December 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. Lanier – 3

3. South San – 4

4. East Central – 2

5. Highlands – 8

6. Southside – 6

7. Edison – 9

8. Burbank – 10

9. Holy Cross – 11

10. Harlandale – 5

11. Brackenridge – 7

12. Kennedy – 12

13. Sam Houston – 14

14. Young Women’s Leadership Academy – 13

15. Brooks Academy – 15

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 5)

Through December 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. East Central – 2

2. Central Catholic – 5

3. Brackenridge – 4

4. South San – 1

5. Sam Houston – 3

6. McCollum – 12

7. Jefferson – 7

8. Holy Cross – 11

9. Lanier – 6

10. Burbank – 8

11. Southwest – 13

12. Harlandale – 9

13. Southside – 15

14. Highlands – 10

15. Memorial – 14

 

NR = not ranked