VOLLEYBALL: This week’s results (complete, Sept. 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Aug. 28-Sept. 3

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-5A
Highlands 3, Sam Houston 1 (25-21, 25-10, 17-25, 25-22)
Alamo Heights 3, Edison 0 (25-7, 25-9, 25-15)
MacArthur 3, Brackenridge 0 (25-11, 25-14, 25-20)
Burbank 3, Jefferson 1 (25-13, 23-25, 26-24, 25-17)
Non-district
South San 3, Judson 0 (25-20, 25-13, 25-13)
Southwest Legacy 3, Kennedy 0 (26-24, 26-24, 25-23)
Pieper 3, East Central 0 (25-13, 25-11, 25-14)
Lytle 3, Memorial 1 (25-11, 25-21, 20-25, 25-21)
Southside 3, Veterans Memorial 0 (25-21, 28-26, 25-23)
Seguin 3, Southwest 1 (23-25, 25-18, 27-25, 25-20)
McCollum 3, Wagner 2 (20-25, 25-18, 23-25, 25-18, 15-9)
Fox Tech 3, Pearsall 0 (25-10, 25-19, 25-20)
Young Women’s Leadership Academy 3, Providence 0 (25-13, 25-22, 25-21)

FEAST 3, Holy Cross 2 (scores unavailable)
Harlandale 3, Lanier 0 (25-4, 25-10, 25-19)

Wednesday’s matches

No matches scheduled

Thursday’s matches

Non-district
Holy Cross at St. Anthony (scores unavailable)

Friday’s matches

District 27-5A
Burbank 3, Lanier 0 (25-18, 25-16, 25-19)
Alamo Heights 3, Jefferson 0 (25-13, 25-14, 25-17)
MacArthur 3, Sam Houston 0 (25-19, 25-18, 25-15)
Highlands 3, Edison 0 (25-20, 25-9, 25-16)

Non-district
Sabinal 3, Memorial 0 (25-19, 25-15, 25-14)
Boerne 3, South San 1 (25-19, 25-13, 16-25, 25-17)
Floresville 3, Southwest 2 (25-22, 25-18, 19-25, 13-25, 17-15)
Veterans Memorial 3, Harlandale 1 (25-19, 25-16, 15-25, 25-18)
Southside 3, Brackenridge 0 (25-13, 25-19, 25-18)
West Campus 3, St. Mary’s Hall 0 (25-12, 25-12, 25-11)
Lytle 3, Southwest Legacy 0 (scores unavailable)
East Central 3, Seguin 0 (25-21, 25-7, 25-16)
Young Women’s Leadership Academy 3, McCollum 0 (scores unavailable)
Pleasanton 3, Fox Tech 0 (25-13, 25-10, 25-13)

Saturday’s matches

No matches scheduled

FOOTBALL: This week’s results (complete, Sept. 3)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 2 SCHEDULE

(Sept. 1-3)

11-man

Thursday’s games

District 14-5A
Division II

Harlandale (1-1, 1-0) 20, Edison (1-1, 0-1) 14

Non-district

St. Anthony (2-0) 50, West Campus (0-2) 0

Friday’s games

District 14-5A
Division II

Alamo Heights (1-1, 1-0) 56, Brackenridge (0-2, 0-1) 23
Highlands (1-1, 1-0) 27, McCollum (0-2, 0-1) 10
Lanier (1-1, 1-0) 36, Jefferson (1-1, 0-1) 6
Burbank (2-0, 1-0) 24, Sam Houston (1-1, 0-1) 14
Non-district
Central Catholic (1-1) 48, Memorial (0-2) 0
Floresville (1-1) 21, Southwest (0-2) 14

Kennedy (1-1) 27, Lytle (0-2) 13
New Orleans Holy Cross (2-0) 48, Holy Cross (1-1) 28
East Central (1-1) 34, Roosevelt (1-1) 22
South San (2-0) 31, Sotomayor (0-2) 17
Somerset (2-0) 23, Southside (1-1) 14
Robstown (2-0) 28, Young Men’s Leadership Academy (0-2) 14

Saturday’s games

Non-district
LEE (2-0) 21, Southwest Legacy (0-2) 7

6-man

Friday’s games

Non-district
Brooks Academy (2-0) 61, Atonement Academy (0-1) 25

St. Mary’s Hall 45, Brooks Collegiate Academy 0