SOFTBALL: 2021 Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 28-May 1

Wednesday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (18-9-1) 6, MacArthur (21-6) 0 (suspended, 2 outs, bottom 4th). (Game 1: best-of-3 series: will resume 5 p.m. Thursday at Northeast ISD West field)

CLASS 5A

Bi-district round

Floresville (14-9) 7, Jefferson (8-8) 0 (suspended, 1 out, top 3rd). (Game 1: best-of-3 series: will resume 5 p.m. Thursday at Villarreal Field No. 1 )

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (19-9-1) 9, MacArthur (21-7) 1 (completion of game suspended Wednesday, 2 outs, bottom 4th) (Game 1: best-of-3 series: East Central leads 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Southwest (19-13) 8, Kennedy (12-10) 0 (Game 1: best-of-3 series: Southwest leads 1-0)

Medina Valley (24-6) 11, Highlands (14-5-2) 1 (5 innings) (Game 1: best-of-3 series: Medina Valley leads 1-0)

Floresville (15-9) 15, Jefferson (8-9) 0 (completion of game suspended Wednesday, 1 out, top 3rd) (Game 1: best-of-3 series: Floresville leads 1-0)

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

MacArthur (22-7) 5, East Central (19-10-1) 2 (Game 2: best-of-3 series: tied 1-1)

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (16-3-2) vs. Southwest Legacy (13-12-1) (ppd., rescheduled for 2 p.m. Saturday at Southwest Legacy) (1-game series)

Jefferson (8-9) at Floresville (15-9) (Game 2: reverted to 1-game series, Floresville advances)

Southwest (19-13) 4, Kennedy (12-10) 0 (suspended, 2 outs, top 1st; will resume 4 p.m. Saturday at Somerset) (Game 2: best-of-3 series: Southwest leads 1-0)

Medina Valley (25-6) 3, Highlands (14-5-2) 0 (suspended, 1 out, bottom 2nd; will resume 10 a.m. Saturday at Marion) (Game 2: best-of-3 series: Medina Valley leads 1-0)

Saturday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (20-10-1) 11, MacArthur (22-8) 4 (Game 3 : best-of-3 series: East Central wins 2-1)

CLASS 5A

Bi-district round

Medina Valley (24-6) 8, Highlands (14-5-2) 2 (completion of game suspended Friday) (Game 2: best-of-3 series: Medina Valley wins 2-0)

Southwest (20-13) 24, Kennedy (12-11) 0 (5 innings) (completion of game suspended Friday) (Game 2: best-of-3 series: Southwest wins 2-0)

Southwest Legacy (14-12-1) 9, Edison (16-3-2) 0 (completion of game suspended Friday) (Southwest Legacy wins 1-game series)

Games of May 2-8

Tuesday’s games

TAPPS DIVISION II

Area round

Houston Lutheran South (17-9) 10, Providence (8-10) 0 (1-game series)


TAPPS DIVISION III

Area round

Holy Cross (15-6-1) 17, Texas School for the Deaf (0-8 ???) 0 (3 innings) (1-game series)

Friday’s games

CLASS 6A

Area round

Round Rock (17-5) 9, East Central (20-10-1) 8 (9 innings) (1-game series)

CLASS 5A

Area round

Leander (28-0) 11, Southwest (20-14)1 (6 innings) (Leander wins 1-game series)
New Braunfels Canyon (23-3) 5, Southwest Legacy (14-13-1) 1 (Game 1: best-of-3 series : New Braunfels Canyon leads 1-0)

TAPPS DIVISION III

State quarterfinals

Holy Cross (15-6-1) 15, Lubbock Trinity Christian (5-10-1) 0 (3 innings) (Holy Cross wins 1-game series)

Saturday’s games

CLASS 5A

Area round

New Braunfels Canyon (24-3) 8, Southwest Legacy (14-14-1) 2 (Game 2: best-of-3 series: New Braunfels Canyon wins 2-0)

Games of May 9-15

Wednesday’s games

TAPPS DIVISION III

State semifinals

Holy Cross (17-6-1) 23, Lubbock Christian (9-6) 1 (5 innings)

Thursday’s games

TAPPS DIVISION III

State finals

Holy Cross (18-6-1) 10, League City Bay Area Christian (15-12) 0 (5 innings)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-May 1

Monday’s games

District 28-5A
Eagle Pass Winn 24, Southside 0 (5 innings) (rescheduled from Friday)

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 7, Clemens 3
South San 10, New Braunfels 4
Smithson Valley 9, Steele 5
Judson 3, Wagner 1
District 27-5A
Burbank 10, Sam Houston 0 (6 innings)
Kennedy 6, Jefferson 3
Edison 8, Highlands 7
Memorial 5, Lanier 1

TAPPS 3-I
Central Catholic 11, San Antonio Christian 3 (rescheduled from Friday)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
East Central, 2, Clemens 0 (suspended, 2 outs, bottom 3rd; rescheduled for Monday)
Judson 6, Wagner 1 (suspended, 2 outs, bottom 3rd; no reschedule date)
Smithson Valley at Steele (ppd., rescheduled for 11 a.m. Saturday at Wimberley)
South San at New Braunfels (suspended, rescheduled for Monday)
District 27-5A
Brackenridge vs. Highlands (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. Monday at Diz Reeves Diamond)
Kennedy vs. Memorial (score unavailable)
Lanier vs. Burbank (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. Monday at Reeves Field No. 2)
Jefferson 2, Edison 0

Saturday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 11, Steele 0 (5 innings) (rescheduled from Friday)

Monday, May 1 games

District 27-6A
New Braunfels 5, South San 1 (completion of game suspended Friday)
East Central 6, Clemens 0 (completion of game suspended Friday with East Central leading 2-0 in bottom 3rd)
District 27-5A

Brackenridge 9, Highlands 1 (rescheduled from Friday)
Burbank 5, Lanier 0 (completion of game suspended Friday)

Kennedy 15, Memorial 1 (5 innings) (rescheduled from Friday)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-24

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
New Braunfels 9, Clemens 7
Judson 11, Steele 8
Smithson Valley 13, East Central 0 (5 innings)
South San 14, Wagner 4
District 27-5A
Burbank 11, Memorial 2
Kennedy, 2, Brackenridge 1
Jefferson 26, Sam Houston 0 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 1
District 28-5A
Eagle Pass Winn 5, Medina Valley 4
Floresville 7, McCollum 4
Southwest Legacy 10, Southside 5

Southwest 16, Harlandale 8
TAPPS 3-I
Antonian 12, Austin St. Dominic Savio 2 (6 innings)

Central Catholic 10, San Antonio Christian 4
TAPPS 3-III
San Marcos Academy at Holy Cross (ppd., rescheduled to 4:30 p.m. Wednesday)

Wednesday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 20, San Marcos Academy 3 (5 innings)

Thursday’s games

District 27-5A
Edison 4, Brackenridge 3
Memorial 5, Sam Houston 0
Kennedy 10, Highlands 6

Jefferson 11, Lanier 0 (5 innings)
District 28-5A
Southwest Legacy 10, Harlandale 1

Southwest 8, McCollum 5

Friday’s games

District 27-6A
East Central 4, Smithson Valley 2
New Braunfels at Clemens (ppd., rescheduled for noon Saturday)
Steele at Judson (ppd., rescheduled for Saturday)
South San 6, Wagner 3
District 28-5A
Eagle Pass Winn at Southside (ppd., rescheduled for 6 p.m. Monday)
Floresville 11, Medina Valley 3
TAPPS 3-I
San Antonio Christian vs. Central Catholic (ppd., no reschedule date)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (ppd., no reschedule date)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Antonian 5, Austin St. Dominic Savio 1 (Game 1)
Antonian 10, Austin St. Dominic Savio 0 (6 innings)(Game 2)

Central Catholic 12, San Antonio Christian 2 (5 innings)

District 27-6A
Judson 5, Steele 4
New Braunfels 7, Clemens 5

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 18-26

Monday’s games

TAPPS 4-IV
St. Gerard at New Braunfels Christian (score unavailable)
Non-district
Holy Cross 7, D’Hanis 0

Tuesday’s games

District 27-6A
Smithson Valley 3, East Central 2
New Braunfels 11, Clemens 6
Judson 11, Steele 1 (5 innings)
South San 15, Wagner 0 (3 innings)
District 27-5A
Memorial 34, Lanier 16 (5 innings)
Kennedy 9, Jefferson 3
Edison 15, Highlands 3 (5 innings)

TAPPS 4-IV
St. Gerard vs. Hill Country Christian (score unavailable)
Non-district
San Antonio Christian 20, Providence 5 (3 innings)

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 2, Corpus Christi Incarnate Word 1

Thursday’s games

District 27-5A
Highlands 13, Brackenridge 3 (5 innings)
Edison 15, Jefferson 0 (3 innings)
Kennedy 17, Memorial 11
Burbank 20, Lanier 5 (3 innings)

District 27-6A

Judson 23, Wagner 3

District 28-5A
First-place tiebreaker

Floresville 5, Southwest 3
Third-place tiebreaker
Medina Valley 10, Southwest Legacy 4

Friday’s games

District 27-6A
Clemens at East Central (ppd., rescheduled for 2 p.m. Saturday)
Smithson Valley at Steele (ppd., rescheduled for 10 a.m. Saturday at Marion)
South San at New Braunfels (ppd., rescheduled for Saturday)
TAPPS 3-III
San Antonio Lutheran at Holy Cross (score unavailable)

Saturday’s games

District 27-6A
East Central
3, Clemens 2
South San 6, New Braunfels 2
Steele 3, Smithson Valley 2

District 27-5A
Fourth-place tiebreaker
Jefferson 12, Burbank 6

Monday, April 26 games

District 27-6A
Second-place tiebreaker

Clemens 3, East Central 2

Steele 8, Clemens 4

Note: Steele is the No. 2 seed, Clemens No. 3 and East Central No. 4.

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 11-17

Monday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 15, Austin Veritas Academy 0 (3 innings)
TAPPS 4-IV
St. Gerard vs. Hill Country Christian (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 10, East Central 0 (5 innings)
Smithson Valley 2, South San 1

Clemens 3, Steele 1


New Braunfels 15, Wagner 0 (3 innings)
District 27-5A
Burbank 16, Memorial 5 (5 innings)
Highlands 21, Lanier 2 (3 innings)
Kennedy 7, Brackenridge 0 (4 innings)
District 28-5A
McCollum
at Floresville, 7 p.m.
Southwest Legacy 16, Southside 6 (6 innings)
Harlandale 2, Southwest 1
TAPPS 3-II
Providence 18, Boerne Geneva 11

Non-district

Edison 2, Holy Cross 2 (10 innings)

Wednesday’s games

District 28-5A
Medina Valley 6, Eagle Pass Winn 0

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 16, Texas School for the Deaf 0 (3 innings)

TAPPS 4-IV
St. Gerard 37, Keystone Christian 20

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 17, Wagner 0 (4 innings)
Judson 13, Smithson Valley 0 (5 innings)
East Central 12, New Braunfels 2 (6 innings)
Steele 5, South San 4
District 27-5A
Edison 20, Brackenridge 3 (5 innings)
Jefferson 16, Lanier 1 (3 innings)
Highlands 9, Kennedy 0
District 28-5A
Eagle Pass Winn 20, Southside 5
Floresville 5, Medina Valley 0
Southwest Legacy 8, Harlandale 4
Southwest 13, McCollum 3
Non-district
Holy Cross 9, Pleasanton 2

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 11-17

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
East Central 9, New Braunfels 7
Smithson Valley 3, Judson 0
Steele 7, South San 2

Clemens 24, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Edison 12, Lanier 2

Jefferson 14, Memorial 0 (5 innings)
Highlands 7, Burbank 1
Brackenridge 22, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 4, Southwest 0
McCollum 5, Southwest Legacy 1
Medina Valley 17, Southside 0 (5 innings)
Harlandale 8, Floresville 6
TAPPS 3-I
Central Catholic 10, Austin St. Dominic Savio 0 (5 innings)
Antonian 14, San Antonio Christian 0 (5 innings)
TAPPS 3-III
Holy Cross 21, Austin Veritas Academy 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 18, Texas School for the Deaf 2

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 6, Wagner 3
Smithson Valley 10, Judson 6
New Braunfels 14, East Central 7 (8 innings)
Steele 3, South San 1
District 27-5A
Burbank
vs. Jefferson at Reeves Field No. 2, 4:30 p.m.
Kennedy vs. Edison at Diz Reeves Diamond, 4:30 p.m.
Lanier vs. Brackenridge at Diz Reeves Diamond, 7 p.m.
Sam Houston vs. Highlands at Reeves Field No. 2, 7 p.m.
District 28-5A
Eagle Pass Winn 7, McCollum 1
Floresville 5, Southwest 0
Southside 3, Harlandale 2
Medina Valley 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)
TAPPS 3-I
Antonian 11, San Antonio Christian 1 (5 innings)

Saturday’s games

TAPPS 3-I
Central Catholic 6, Austin St. Dominic Savio 0 (Game 1)

Central Catholic 14, Austin St. Dominic Savio 2 (Game 2)
Antonian 10, San Antonio Christian 0 (6 innings)

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 29)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 29

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (18-8, 12-3), Central Catholic (23-4, 8-1), East Central (19-7-2, 11-2), Edison (16-9-1, 11-4), Holy Cross (10-7, 6-2), Jefferson (14-9, 12-3), McCollum (15-11, 7-7).

LIKELY QUALIFIERS: Highlands (9-15, 9-6).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (11-12, 8-7), Kennedy (8-11, 8-7), South San (13-14-1, 6-7).

SOFTBALL: Area playoff picture (complete)

Softball playoff picture

These are the area teams qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: East Central (18-9-1, 9-5), Edison (16-3-2, 14-0), Highlands (14-4-2, 12-2), Holy Cross (14-6-1, 8-0), Jefferson (8-8, 7-7), Kennedy (12-9, 10-4), Providence (8-9, 7-1), Southwest (18-13, 10-4), Southwest Legacy (13-12-1, 10-4).

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 4-10

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Judson 10, Clemens 4
New Braunfels 7, Smithson Valley 3
East Central 8, South San 3
Steele 16, Wagner 1
District 27-5A
Edison
19, Lanier 0 (3 innings)
Jefferson 21, Memorial 11 (5 innings)
Highlands 15, Burbank 4 (6 innings)
District 28-5A
Southwest 2, Eagle Pass Winn 0 (15 innings)
Floresville 9, Harlandale 3
Southwest Legacy 11, McCollum 8
Medina Valley 8, Southside 0
TAPPS 3-II
Providence 8, TMI 2
TAPPS 3-III
Holy Cross 15, San Antonio Lutheran 0
TAPPS 4-IV
Keystone vs. St. Gerard (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-III
Holy Cross 17, Schertz John Paul II 0 (4 innings)
TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian vs. St. Gerard (score unavailable)

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 4, Smithson Valley 2
Steele 4, New Braunfels 2
Judson 10, South San 0 (5 innings)
East Central 8, Wagner 1
District 27-5A
Edison 16, Kennedy 0 (3 innings)
Brackenridge 13, Lanier 1 (5 innings)
Burbank 14, Jefferson 9
District 28-5A
Eagle Pass Winn 5, McCollum 4
Southwest 5, Floresville 1

Harlandale 12, Southside 10 (8 innings)
Medina Valley 10, Southwest Legacy 0 (5 innings)
TAPPS 3-II
Providence 17, Corpus Christi Incarnate Word 8
TAPPS 3-III
Holy Cross 6, St. Anthony 0

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 4-10

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 12, Clemens 2 (6 innings)
New Braunfels 9, Wagner 2
Smithson Valley 11, South San 1
East Central 5, Judson 1
District 27-5A
Highlands 10, Jefferson 5
Brackenridge 10, Memorial 0
Kennedy 18, Sam Houston 0 (5 innings)
Edison 5, Burbank 1
District 28-5A
Eagle Pass Winn 12, Harlandale 1 (5 innings)
Southwest 13, Southside 2
Floresville 4, Southwest Legacy 2
Medina Valley 9, McCollum 3
TAPPS 3-I
Antonian 4, Central Catholic 3
TAPPS 3-III
Holy Cross 15, San Antonio Lutheran 0

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-I
San Antonio Christian 3, Austin St. Dominic Savio 1

Friday’s games

District 27-6A
East Central 12, Judson 2 (5 innings)
Smithson Valley 10, South San 0 (5 innings)
Steele 15, Clemens 3
New Braunfels 16, Wagner 3 (5 innings)
District 27-5A
Highlands 8, Memorial 1
Kennedy 7, Lanier 2
Edison 16, Sam Houston 1 (5 innings)
Brackenridge 1, Burbank 0 (10 innings)
District 28-5A
Eagle Pass Winn 4, Floresville 3
Harlandale 5, Medina Valley 3
Southside 5, McCollum 4 (8 innings)
Southwest Legacy 4, Southwest 3
TAPPS 3-I
Central Catholic 9, Antonian 4
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II at Holy Cross (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. April 14)

Saturday’s games

District 27-5A
Lanier 18, Sam Houston 0 (4 innings)
TAPPS 3-I
Central Catholic 7, Antonian 0
Non-district
Brennan 7, Southwest 0