BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

<
QUALIFIERS: Brackenridge (21-5, 15-1), Burbank (18-7, 12-4), Central Catholic (28-5, 9-0), East Central (15-10, 7-7), Edison (15-9-1, 12-4), Holy Cross (7-12-1, 6-2), Kennedy (20-8-1, 12-4), McCollum (18-8-1, 9-5).

SOFTBALL: Area playoff picture (complete)

Softball playoff picture

These are the area teams that have qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

<
QUALIFIERS: Burbank (17-7, 12-4), East Central (23-9, 9-5), Edison (16-8, 15-1), Highlands (18-7, 13-3), Holy Cross (20-6-1, 8-0), Kennedy (9-14, 9-7), McCollum (18-9, 9-5), Providence (9-13 ???, 8-6), Southside (12-14, 8-6), Southwest Legacy (13-13, 9-5).

SOFTBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

TAPPS 3-II
St. Anthony 12, Providence 8

District 29-4A

Somerset 16, Brooks Academy 1 (3 innings)

Tuesday’s games

District 27-6A
Steele 4, Clemens 3
Judson 6, East Central 1
New Braunfels 16, Wagner 0 (3 innings)
South San 10, Smithson Valley 2
District 27-5A
Highlands
9, Kennedy 4
Edison 20, Brackenridge 0 (3 innings)
Jefferson 16, Lanier 5 (5 innings)
Memorial 21, Sam Houston 3 (4 innings)
District 28-5A
Southwest 13, Eagle Pass Winn 6
Floresville 18, Harlandale 3 (4 innings)
Medina Valley 9, Southside 6
McCollum 11, Southwest Legacy 6

TAPPS 3-III
Holy Cross 16, Schertz John Paul II 0

TAPPS 4-IV
New Braunfels Christian 20, St. Gerard 12

Wednesday’s games

TAPPS 3-II
Providence 17, TMI 1

TAPPS 3-III
Austin Veritas Academy at Holy Cross (ppd., rescheduled for 4:30 p.m. May 2)

Thursday’s games

District 27-6A
East Central 8, New Braunfels 5
Judson 11, Smithson Valley 1 (5 innings)
Steele 10, South San 9
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
District 27-5A
Memorial 10, Lanier 1
Edison 4, Highlands 0
Kennedy 8, Jefferson 6
Burbank 15, Sam Houston 0 (3 innings)
District 28-5A
McCollum 18, Eagle Pass Winn 2 (6 innings)
Medina Valley 10, Southwest Legacy 3 (9 innings)
Southside 23, Harlandale 5 (3 innings)
Floresville 10, Southwest 2
District 29-4A
Devine 6, Somerset 2

TAPPS 4-IV
Hill Country Christian vs. St. Gerard (score unavailable)
Non-district
Holy Cross 12, Pleasanton 2

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

BASEBALL: This week’s results (complete, April 14)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 10-16

Monday’s games

District 28-5A

Eagle Pass Winn 6, Harlandale 0
Floresville 4, Southwest Legacy 0

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 13, Wagner 0 (5 innings)
Smithson Valley 8, Judson 0
New Braunfels 15, East Central 4
Steele 5, South San 0
District 27-5A
Burbank 15, Jefferson 5 (5 innings)
Brackenridge 13, Lanier 1 (6 innings)
Kennedy 11, Edison 1 (6 innings)
Highlands 11, Sam Houston 0 (5 innings)
District 28-5A
McCollum 4, Medina Valley 2
Southwest 11, Southside 1 (5 innings)
TAPPS 3-III
Schertz John Paul II 11, Holy Cross 1

Wednesday’s games

Non-district
Central Catholic 4, Shiner St. Paul 3 (8 innings)

Thursday’s games

District 27-6A
New Braunfels 10, East Central 2
Smithson Valley 20, Judson 2 (5 innings)
Steele 6, South San 1
Clemens 16, Wagner 4 (5 innings)
District 27-5A
Kennedy 4, Brackenridge 2
Jefferson 23, Sam Houston 1 (5 innings)
Burbank 14, Memorial 3 (5 innings)
Highlands 10, Lanier 7
District 28-5A
Eagle Pass Winn 8, Floresville 7
McCollum 4, Southside 3
Medina Valley 5, Harlandale 3 (8 innings)
Southwest 6, Southwest Legacy 0

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled