SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 410

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 15, Smithson Valley 2 (5 innings)

New Braunfels Canyon 11, New Braunfels 0 (5 innings)

Steele 9, Judson 0

Clemens 15, Wagner 0 (4 innings)

District 29-6A

Del Rio 11, Laredo LBJ 1

South San 5, Eagle Pass 0

Southwest 6, Laredo Alexander 0

District 28-5A

Highlands 17, Kennedy 1 (5 innings)

Edison 7, Brackenridge 0

Lanier 20, Jefferson 4 (4 innings)

Burbank 21, Sam Houston 0 (3 innings)

Non-district

Somerset 5, Holy Cross 4 (8 innings)

Runge vs. Providence (score unavailable)

Southside 6, Kenedy 3

Brooks Academy at Crystal City (score unavailable)

Schertz John Paul II 8, Harlandale 3

McCollum vs. Lee (score unavailable)

 

 

Wednesday’s games

District 29-6A

Laredo United 12, Laredo United South 0 (5 innings)

 

Thursday’s games

Non-district

San Marcos Spring Break Classic

Southwest 7, Austin Akins 1 (3 innings)

Southwest 13, Bastrop 0 (2 innings)
Southwest 1, Argyle 1 (4 innings)
Southwest 5, Van 1 (5 innings)

 

Friday’s games

District 27-6A

New Braunfels Canyon 2, Clemens 1

Judson 5, East Central 2

Steele 7, New Braunfels 1

Smithson Valley 20, Wagner 0 (3 innings)

District 29-6A

Eagle Pass 17, Laredo United South 0

South San 11, Del Rio 0 (5 innings)

Southwest 9, Laredo United 2

Laredo Alexander 19, Laredo LBJ 5

District 28-5A

Lanier 17, Sam Houston 2 (3 innings)

Brackenridge 15, Memorial 14

Highlands 16, Jefferson 0 (5 innings)

Edison 13, Burbank 0 (5 innings)

Non-district

Falls City 19, Brooks Academy 4 (3 innings)

Providence at Crystal City (score unavailable)

Devine 8, McCollum 5

Harlandale 17, Lytle 2 (5 innings)

Pleasanton 16, Southside 4 (5 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

San Marcos Spring Break Classic

Paris North Lamar 4, Southwest 2
Southwest 8, Houston Kinkaid 4

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 410

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-6A

East Central 6, Clemens 5

Judson 3, New Braunfels 2

New Braunfels Canyon 4, Wagner 2

Smithson Valley 7, Steele 3

District 29-6A

Laredo Alexander at Eagle Pass (score unavailable)

Laredo United 13, Laredo LBJ 3 (5 innings)

Laredo United South 8, South San 0

Southwest 8, Del Rio 0

District 28-5A

Sam Houston 14, Memorial 3 (5 innings)

Highlands 18, Lanier 1 (5 innings)

Brackenridge 11, Jefferson 5

Burbank 6, Kennedy 2

Non-district

Central Catholic 11, McCollum 1 (6 innings)

Harlandale 3, San Marcos 2

Victoria West 20, Southside 3 (6 innings)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Edinburg Tournament

Central Catholic 8, Mission 4 (5 innings)
Central Catholic 4, McAllen Memorial 3 (5 innings)

Harlandale ISD Tournament

Harlandale 4, Holy Cross 3
South San 12, McCollum 4
McCollum 5, Steele 5

San Antonio Classic

East Central 10, Houston Lamar 1
East Central 5, El Paso Franklin 5

 

Friday’s games

Non-district

Edinburg Tournament

Central Catholic 3, Pharr Valley View 2 (5 innings)
Central Catholic 1, Edinburg 1 (5 innings)

Harlandale ISD Tournament

McCollum 5, Holy Cross 4
South San 5, Steele 4
Harlandale 10, Steele 1
South San 3, Harlandale 1

Pearsall Tournament

AREA TEAMS – Southside, Southwest Legacy JV. Finals – Saturday. (scores unavailable)

San Antonio Classic

Boerne 10, East Central 4 (6 innings)
Reagan 2, East Central 0 (6 innings)

 

Saturday’s games

Non-district

Harlandale ISD Tournament

Holy Cross 12, Steele 8 (6 innings)
South San 8, Holy Cross 6
Harlandale 7, McCollum 2

Pearsall Tournament

Southside 11, Dilley 4 (6 innings)
Pearsall 16, Southside 4 (5 innings)

San Antonio Classic

El Paso Eastwood 4, East Central 1