BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 25)

Through December 25

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. East Central – 2

2. Central Catholic – 1

3. Brackenridge – 4

4. Jefferson – 6

5. South San – 5

6. Sam Houston – 3

7. Lanier – 7

8. Holy Cross – 8

9. McCollum – 9

10. Burbank – 10

11. Memorial – 12

12. Harlandale – 13

13. Southwest – 11

14. Kennedy – 14

15. Highlands – NR

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 25)

Through December 25

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. South San – 2

3. Highlands – 4

4. East Central – 3

5. Burbank – 5

6. Lanier – 6

7. Southside – 7

8. Harlandale – 8

9. Holy Cross – 9

10. Brackenridge – 10

11. Edison – 12

12. Kennedy – 11

13. Sam Houston – 13

14. Young Women’s Leadership Academy – 14

15. Jefferson – NR

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Southside pulls away from Nixon to win 29-5A opener

AREA TEAMS INCLUDED: Southside.

PLEASE FOLLOW THIS LINK TO THE SOUTHSIDE REPORTER WEBSITE:

http://www.mysanantonio.com/news/local/communities/southside/article/Southside-pulls-away-to-win-29-5A-opener-6713692.php

 

 

As a senior leader, Mayra Sendejo knows what to do when Southside needs an infusion of energy.

“If anything, I want to take it (to the basket),” Sendejo said. “If I don’t have a shot, I’ll kick it out. I know they’re good shooters.”

Sendejo made a concerted effort to grab defensive rebounds during the second half Dec. 18 at Southside and dribble the length of the court to spur activity in her fellow Cardinals. When Sendejo wasn’t able to score or get to the foul line, she was able to find teammates Marcy Lopez and Allie Herrera open for three-point shots. Those are the shooters she referred to.

Her efforts helped Southside (11-7, 1-0) rally with a 9-2 spurt after Laredo Nixon (11-11, 0-1) pulled within five points in the District 29-5A opener for both teams. The Cardinals won 55-44.

“They hit some big shots,” Laredo Nixon coach LeaAnn Mendoza said. “We lost composure.”

Sendejo led the Cardinals with 13 points, scoring seven in the second half. Herrera scored 11 points. Lopez and sophomore Klarissa Quintana each finished with 10.

“Mayra is our heartbeat,” Southside coach Jessica Macias-Cardenas said. “In the third quarter, every time we were kind of crumbling, she was communicating and getting us to focus. She does anything and everything for us.”

Southside hadn’t played since Dec. 8 when it absorbed a 65-21 loss to Taft, which is No. 4 in the Express-News area rankings.

The Cardinals led 22-17 at halftime behind nine points from Quintana. They expanded the lead to 10 little more than three minutes into the second half when post Cassandra Aguilar corralled an offensive rebound and passed to Herrera for a three-pointer.

“Cassandra came up with about eight blocks,” Macias-Cardenas said. “She was our defensive player of the year last year. Without her on the court, we’re a different team.”

The Mustangs, who finished third in 29-5A last year, received five quick points from Jenny Pena (18 points) to spark an 11-4 run. The tipping point for Southside was a four-point possession with 6:11 remaining.

Sendejo made a free throw for a 40-34 lead. She missed the second foul shot, but Southside’s Adrianna Escamilla was in place for the rebound and passed to Lopez. The sophomore was fouled on a three-point attempt and made each free throw. Quintana followed with a three-point basket.

Lopez has replaced fellow sophomore Desirae Arocha. Arocha was Southside’s leading scorer last year, when the Cardinals were the 29-5A runner-up, but is lost for the season with an anterior cruciate ligament injury.

“She’s stepped up a lot, coming from the JV,” Sendejo said. “She takes some of the pressure off without Desi.”

With 31.2 seconds left, Lopez sealed the win with two more free throws.

“Nixon’s always tough,” Sendejo said. “It’s a huge start. We can get on top of the district, so that’s always good.”

GIRLS BASKETBALL: Holiday results (thru Jan. 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 20-Jan. 2

Monday’s games

Non-district

Young Women’s Leadership Academy (7-8 ???) 41, Comfort (2-6 ???) 37

Tuesday’s games

District 29-5A

Medina Valley (4-15, 1-1) 51, Uvalde (4-14, 1-1) 23

Laredo Cigarroa (19-6, 2-0) 84, Eagle Pass Winn (0-6 ???, 0-2) 17

Laredo Martin (15-9, 2-0) 53, Laredo Nixon (11-12, 0-2) 44

Southside (12-7, 2-0) 53, Somerset (4-8, 0-2) 33

Non-district

Antonian (20-3) 61, East Central (9-9) 44

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

Monday, Dec. 28 games

Non-district

Boerne ISD Tournament

East Central (11-9) 67, Cuero 20
East Central (11-9) 42, Boerne Champion 34
Southwest (13-6) 69, Boerne 57
Southwest (13-6) 67, Del Rio 34

Comfort Tournament

OTHER AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy (7-8 ???). FINALS – Wednesday.

Natalia 77, Fox Tech (3-10 ???) 25

Tuesday, Dec. 29 games

District 27-5A

Alamo Heights (9-10, 3-3) 51, Memorial (1-15, 0-5) 19

Kerrville Tivy (13-7, 4-1) 56, San Marcos (8-7, 3-2) 47

District 28-5A

Burbank (13-9, 5-0) 53, Jefferson (4-16, 0-6) 30

Highlands (12-8, 6-0) 73, Lanier (12-6, 4-2) 60

Harlandale (10-10, 4-2) 65, Edison (8-10, 2-3) 47
Brackenridge (10-13, 2-3) 47, Sam Houston (6-12, 2-3) 44

Non-district

Boerne ISD Tournament

Antonian 77, Southwest (14-7) 48
East Central (12-10) 73, La Vernia 57
Southwest  (14-7) 75, Cuero 44
Antonian 58, East Central  (12-10) 47

Comfort Holiday Classic

Hondo 73, Young Women’s Leadership Academy (7-8 ???) 22

Fox Tech (4-10 ???) 38, Pearsall 35

Wednesday, Dec. 30 games

District 27-5A

Lockhart (3-8 ???, 1-4 ???) at Kennedy (7-10 ???, 0-4 ???) (score unavailable)

Floresville (17-3, 6-0) 55, Seguin (14-9, 3-2) 47

District 29-5A

Medina Valley (5-15, 2-1) 57, Eagle Pass Winn (0-7 ???, 0-3) 20

Southside (13-7, 3-0) 49, Laredo Martin (15-10, 2-1) 46 (OT)

Laredo Nixon (12-12, 1-2) 69, Somerset (4-9, 0-3) 51

Laredo Cigarroa (20-6, 3-0) 54, Uvalde (4-15, 1-2) 35

Non-district

Comfort Tournament

OTHER AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy (7-8 ???). FINALS – Wednesday. (scores unavailable)

CASA 48, Fox Tech (4-11 ???) 41

Thursday, Dec. 31 games

District 27-5A

San Marcos (9-7, 4-2) 52, Kennedy (7-11 ???, 0-5 ???) 32

Friday, Jan. 1 games

No games scheduled

Saturday, Jan. 2 games

District 27-5A

Boerne Champion (11-6, 4-2) 61, Lockhart (3-9 ???, 1-5 ???) 30

Floresville (18-3, 7-0) 73, Memorial (1-16, 0-6) 12

Seguin (15-9, 4-2) 43, Kerrville Tivy (13-8, 4-2) 31

District 28-5A

Highlands (13-8, 7-0) 63, Sam Houston (6-13, 2-4) 39

McCollum (2-15 ???, 1-5) 46, Jefferson  (4-17, 0-7) 39

Brackenridge (11-13, 3-3) 36, Burbank (13-10, 5-1) 34

Lanier (13-6, 5-2) 68, Edison (8-11, 2-4) 41

TAPPS 4-4A

Holy Cross (14-7, 3-1) 49, TMI (3-15, 1-4)  21

Laredo St. Augustine (3-13, 1-4) 33, Providence (3-17, 0-4) 30

Victoria St. Joseph (15-3, 5-0) 51, Corpus Christi Incarnate Word (16-3, 4-1) 35

San Antonio Christian (16-8, 2-2) 56, Cornerstone Christian (7-11, 0-4) 46

Non-district

Fox Tech (5-11 ???) 2, Athlos Academy 0 (forfeit)

Young Women’s Leadership Academy (8-8 ???) 36, Brooks Academy (4-1 ???) 28

South San (12-9) 80, Laredo United South 79

BOYS BASKETBALL: Holiday results (thru Jan. 2)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 20-Jan. 2

Monday’s games

Non-district

Navarro (12-2) 66, Fox Tech (9-12) 40

Tuesday’s games

Non-district

Marshall 67, Southwest (7-7) 31

East Central (12-4 ???) 84, Cedar Park 75

Lee Academy 106, Brooks Academy (0-4 ???) 74

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

Monday, Dec. 28 games

Non-district

Somerset 52, Fox Tech (9-13) 40

Boerne ISD Tournament

East Central  (14-4 ???) 89, Cornerstone Christian 64
Holy Cross (19-5) 54, Boerne 42
Central Catholic (16-5) 75, San Antonio Christian 34
East Central (14-4 ???) 88, Laredo United 61
Holy Cross (19-5) 54, Medina Valley 40
Central Catholic (16-5) 49, Kyle Lehman 19

Midland Tournament

AREA TEAMS – South San (8-5). FINALS – Wednesday.  (scores unavailable)

Starr Realty and Ranch Christmas Classic

At Uvalde

Southside (4-10 ???) 74, Poteet 59
Uvalde 88, Brooks Academy (0-6 ???) 25
Poth 72, Southside (4-10 ???) 44
Salado 65, Brooks Academy (0-6 ???) 34

Tuesday, Dec. 29 games

District 27-5A

Lockhart (8-9, 2-2) 74, Kennedy (4-13 ???, 0-3) 62

Alamo Heights (8-7, 4-0) 57, Memorial (6-9, 1-2) 51

District 28-5A

Jefferson (13-5, 4-0) 51, Burbank (10-10, 0-3) 38

Edison (4-10, 2-1) 75, Harlandale (6-13, 1-3) 69

Lanier (9-11, 2-2) 62, Highlands (4-13, 0-3) 49
Sam Houston (7-7, 3-1) 68, Brackenridge (13-6, 3-1) 65

Non-district

Boerne ISD Tournament

Central Catholic (18-5) 52, East Central (15-5 ???) 48
Holy Cross (20-6)
75, Boerne Champion 68 (OT)
Central Catholic (18-5) 54, La Vernia 32
Wimberley 84, Holy Cross (20-6) 76 (OT)
East Central (15-5 ???) 
82, San Antonio Christian 40

Midland Tournament

AREA TEAMS – South San (8-5). FINALS – Wednesday. (scores unavailable)

Southwest Tournament

Southwest (8-8) 55, Carrizo Springs 17
Aggieland Home School 67, Southwest (8-8) 47

Starr Realty and Ranch Christmas Classic

At Uvalde

Corpus Christi Moody d. Brooks Academy (0-7 ???) (score unavailable)
Laredo United South d. Southside  (4-11 ???) (score unavailable)

Wednesday, Dec. 30 games

District 27-5A

Seguin (6-13, 3-1) 68, Floresville (5-12, 1-3) 55

San Marcos (11-8, 2-2) 65, Kerrville Tivy (11-5 ???, 2-1) 61

District 29-5A

Laredo Cigarroa (4-6, 0-0) at Uvalde (7-9, 0-0) (rescheduled for Jan. 1)

Laredo Nixon (13-7, 1-0) 85, Somerset (8-6, 0-1) 48

Non-district

Gonzales Tournament

Southside JV 62, Stockdale 61
Southside JV 75, Medina 29

Midland Tournament

AREA TEAMS – South San (8-5). FINALS – Wednesday. (scores unavailable)

Southwest Tournament

OTHER AREA TEAMS – Brooks Academy (0-7 ???). FINALS – Wednesday.

New Braunfels Canyon 64, Southwest  (8-10) 58 (OT)
Austin McCallum 60, Southwest  (8-10) 56 (OT)

Thursday, Dec. 31 games

District 29-5A

Eagle Pass Winn (2-5 ???, 1-0) 43, Medina Valley (8-8, 0-1) 38

Friday, Jan. 1 games

District 29-5A

Uvalde (8-9, 1-0) 77, Laredo Cigarroa (4-7 ???, 0-1) 65 (OT)

Saturday, Jan. 2 games

District 27-5A

San Marcos (12-8, 3-2) 61, Kennedy (4-14 ???, 0-4) 52

Boerne Champion (16-4, 2-2) 74, Lockhart (8-10, 2-3) 49

Memorial (7-9, 2-2) 56, Floresville (5-13, 1-4) 53

Kerrville Tivy (12-5 ???, 3-1) 76, Seguin (6-14, 3-2) 67

District 28-5A

 Sam Houston (8-7, 4-1) 75, Highlands (4-14, 0-4) 53

Jefferson (14-5, 5-0) 71, McCollum (12-8, 1-3) 52

Brackenridge (14-6, 4-1) 66, Burbank (10-11, 0-4) 59

Lanier (10-11, 3-2) 58, Edison (4-11, 2-2) 54 (OT)
District 29-5A

Laredo Martin (7-9, 1-0) 75, Southside (4-12 ???, 0-1) 35

TAPPS 4-4A

San Antonio Christian (6-20, 2-2) 50, Cornerstone Christian (7-7, 1-2) 48

Holy Cross (21-6, 4-0) 72, TMI (9-18, 2-2) 61

Corpus Christi Incarnate Word (13-9, 2-2) 67, Victoria St. Joseph (5-6 ???, 0-4) 47

Non-district

Southwest (9-10) 50, New Braunfels Canyon 49

South San (9-5) 67, Laredo LBJ 50

 Central Catholic (19-5) 57, Churchill 48

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 16)

Through December 16

 

TOP 15:

Rank-Team-Last Week

1. Central Catholic – 1

2. East Central – 2

3. Sam Houston – 3

4. Brackenridge – 4

5. South San – 5

6. Jefferson – 6

7. Lanier – 7

8. Holy Cross – 8

9. McCollum – 9

10. Burbank – 10

11. Southwest – 11

12. Memorial – 13

13. Harlandale – 12

14. Kennedy – 15

15. Edison – NR

 

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 16)

Through December 16

 

TOP 15:

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. South San – 3

3. East Central – 2

4. Highlands – 4

5. Burbank – 6

6. Lanier – 5

7. Southside – 7

8. Harlandale – 8

9. Holy Cross – 9

10. Brackenridge – 10

11. Kennedy – 12

12. Edison – 11

13. Sam Houston – 13

14. Young Women’s Leadership Academy – 14

15. Brooks Academy – 15

 

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (thru Dec. 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 13-19

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 27-5A

Floresville (15-3, 4-0) 55, Lockhart (3-7 ???, 1-3) 15

Kerrville Tivy (11-7, 2-1) 40, Boerne Champion (9-6, 2-2) 33

San Marcos (8-5, 3-0) 59, Alamo Heights (8-9, 2-2) 44

Seguin (13-8, 2-1) 83, Memorial (1-14, 0-4) 19

District 28-5A

Lanier (11-5, 3-1) 66, Jefferson (4-14, 0-4) 36

Sam Houston (5-11, 1-2) 42, McCollum (1-14 ???, 0-4) 22

Highlands (10-8, 4-0) 83, Edison (8-9, 2-2) 54

Harlandale (9-9, 3-1) 54, Brackenridge (9-12, 1-2) 46

Non-district

Center Point (9-4) 64, Fox Tech (2-9 ???) 21

Burbank (11-9) 41, Jourdanton (4-6 ???) 26

Randolph (2-10 ???) 36, Young Women’s Leadership Academy (5-7 ???) 34

Lee Academy (1-4 ???) at Brooks Academy (4-0 ???) (score unavailable)

Smithson Valley (10-6) 60, Southwest (11-6) 54

Clemens (17-4) 43, East Central (8-8) 40

South San (11-9) 66, Eagle Pass (0-10) 20

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Brooks Academy (4-0 ???) at McMullen County (2-1 ???) (score unavailable)

Friday’s games

District 27-5A

Seguin (14-8, 3-1) 89, Alamo Heights (8-10, 2-3) 46

Floresville (16-3, 5-0) 58, San Marcos (8-6, 3-1) 41

Boerne Champion (10-6, 3-2) 67, Kennedy (7-10 ???, 0-4) 45

Kerrville Tivy (12-7, 3-1) 55, Lockhart (3-8 ???, 1-4) 22

District 28-5A

Lanier (12-5, 4-1) 68, Brackenridge (9-13, 1-3) 63

Highlands (11-8, 5-0) 78, Harlandale  (9-10, 3-2) 74 (OT)

Burbank  (12-9, 4-0) 42, McCollum (1-15 ???, 0-5) 20

Sam Houston (6-11, 2-2) 48, Jefferson (4-15, 0-5) 24

District 29-5A

Laredo Cigarroa (18-6, 1-0) 64, Medina Valley (3-15, 0-1) 50

Uvalde (4-13, 1-0) 48, Eagle Pass Winn (0-5 ???, 0-1) 28

Laredo Martin (14-9, 1-0) 67, Somerset (4-7, 0-1) 58

Southside (11-7, 1-0) 55, Laredo Nixon (11-11, 0-1) 44

TAPPS 4-4A

Victoria St. Joseph (14-3, 4-0) 63, Cornerstone Christian (4-9, 0-3) 17

Corpus Christi John Paul II (5-9, 3-1) 54, TMI (3-14, 1-3) 33

Non-district

East Central (9-8) 69, Memorial (1-15) 24

Fox Tech (3-9 ???) 42, Lee Academy (1-5 ???) 33

Edison (9-9) 46, Pleasanton (3-7) 39

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word (16-2, 4-0) 69, Providence (3-16, 0-3) 31

Non-district

Holy Cross (13-6) 44, Young Women’s Leadership Academy (5-8 ???) 25

 

BOYS BASKETBALL: This week’s results (thru Dec. 19)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 13-19

Monday’s games

Non-district

Lee Academy (7-1 ???) at St. Gerard (0-2 ???) (score unavailable)

Tuesday’s games

District 27-5A

Lockhart (7-8, 1-1) 64, Floresville (5-10, 1-1) 57

Kerrville Tivy (9-3 ???, 1-0) 63, Boerne Champion (11-3, 0-2) 47

Seguin (5-12, 2-0) 73, Memorial (6-8 ???, 1-1) 66

Alamo Heights (5-6 ???, 2-0) 73, San Marcos (5-5 ???, 0-2) 62

District 28-5A

Brackenridge (12-5, 2-0) 88, Harlandale (5-12, 0-2) 81

Jefferson (11-5, 2-0 ???) 57, Lanier (8-10, 1-1) 49

Sam Houston (6-6, 2-0) 91, McCollum (11-7, 0-2) 73

Edison (3-10, 1-1) 53, Highlands (4-11 ???, 0-1)  48

Non-district

Devine (6-3 ???) 66, Brooks Academy (0-2 ???) 32

East Central (10-4 ???) 77, O’Connor (10-7) 61

Fox Tech (6-8) 55, Southside (3-9 ???) 49

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Cotulla Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (6-8). FINALS – Saturday. (scores unavailable)

Friday’s games

District 27-5A

Boerne Champion (12-3, 1-2) 88, Kennedy (4-12 ???, 0-2) 44

Kerrville Tivy (10-3 ???, 2-0) 73, Lockhart (7-9, 1-2) 46

San Marcos (6-5 ???, 1-2) 58, Floresville (5-11, 1-2) 51

Alamo Heights (6-6 ???, 3-0) 79, Seguin (5-13, 2-1) 68

District 28-5A

McCollum (12-7, 1-2) 54, Burbank (5-9 ???, 0-2) 45

Brackenridge (13-5 ???, 3-0) 70, Lanier (8-11, 1-2) 69

Harlandale (6-12, 1-2) 67, Highlands (4-12 ???, 0-2) 65

Jefferson (12-5 ???, 3-0) 74, Sam Houston (6-7, 2-1) 62

TAPPS 4-4A

Laredo St. Augustine (12-10, 4-0) 70, San Antonio Christian (4-10, 1-2) 35

TMI (6-15, 2-1) 61, Corpus Christi John Paul II (8-4, 0-3) 46

Cornerstone Christian (7-6, 1-1) 74, Victoria St. Joseph (5-5 ???, 0-3) 30

Non-district

Holy Cross (16-5) 70, Antonian (16-7) 62

Johnson (12-7) 75, Edison (3-11) 47

Taft (2-16) 56, Southwest (7-6) 38

South San (8-5) 52, New Braunfels Canyon (8-6) 51 (OT)

East Central (11-4 ???) 98, Lee (5-9 ???) 74

Brandeis (17-0) 53, Central Catholic (13-5) 42

Cotulla Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (6-8). FINALS – Saturday. (scores unavailable)

Saturday’s games

Non-district

Central Catholic (14-5) 60, Houston Northland Christian (8-10) 33

Cotulla Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (6-8). FINALS – Saturday. (scores unavailable)

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 12)

Through December 12

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Central Catholic – 2

2. East Central – 1

3. Sam Houston – 5

4. Brackenridge – 3

5. South San – 4

6. Jefferson – 7

7. Lanier – 9

8. Holy Cross – 8

9. McCollum – 6

10. Burbank – 10

11. Southwest – 11

12. Harlandale – 12

13. Memorial – 15

14. Highlands – 11

15. Kennedy – NR

 

NR = not ranked

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 12)

Through December 12

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. East Central – 4

3. South San – 3

4. Highlands – 5

5. Lanier – 2

6. Burbank – 8

7. Southside – 6

8. Harlandale – 10

9. Holy Cross – 9

10. Brackenridge – 11

11. Edison – 7

12. Kennedy – 12

13. Sam Houston – 13

14. Young Women’s Leadership Academy – 14

15. Brooks Academy – 15

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: This week’s results (thru Dec. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Alamo Heights (3-6 ???, 1-0) 52, Boerne Champion (8-1 ???, 0-1) 51

Floresville (5-9, 1-0) 74, Kennedy (2-9 ???, 0-1) 72 (OT)

Memorial (5-4 ???, 1-0) 50, Lockhart (2-5 ???, 0-1) 40 

Seguin (3-9, 1-0) 57, San Marcos (3-2 ???, 0-1) 51

District 28-5A

Sam Houston (2-5, 1-0) 70, Burbank (4-5 ???, 0-1)  45

Lanier (5-8, 1-0)  59, McCollum (8-5, 0-1) 52

Jefferson (9-5 ???, 1-0) 74, Harlandale (3-9, 0-1) 55

Brackenridge (9-4, 1-0) 48, Edison (1-9, 0-1) 35

TAPPS 4-4A

Laredo St. Augustine (10-10, 2-0) 57, Corpus Christi Incarnate Word (8-6, 1-1) 43

Holy Cross (15-5, 2-0) 71, San Antonio Christian (4-9, 1-1) 51

TMI (5-15, 1-1) 68, Victoria St. Joseph (5-4 ???, 0-2) 51

Non-district

Fox Tech (4-6) 49, Kenedy (4-3 ???) 37

Roosevelt (7-5) 60, South San  (5-3) 57

Central Catholic (5-4) 61, Clark (4-7) 47

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

Devine Tournament

Devine (5-2) 72, Brooks Academy (0-1 ???) 17

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Houston Scarborough 50, Lanier (5-9) 49

Harlandale ISD Tournament

McCollum (10-5) 72, Kennedy (2-10 ???) 59

Harlandale (4-9) 81, Carrizo Springs 39

Central Catholic (10-4) 73, Memorial (5-5 ???) 37

McCollum (10-5) 50, San Antonio Christian 40

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Burbank (5-5 ???) 57, Corpus Christi West Oso 55

SAISD Tournament

Brandeis 81, Highlands (3-9) 42

Taft 48, Edison (1-10) 44

Wagner 75, Southwest (5-4) 27

Clark (5-7) 54, South San (5-4) 47

St. Anthony 90, East Central (6-4 ???) 81

Friday’s games

TAPPS 4-4A

Laredo St. Augustine (11-10, 3-0) 56, Corpus Christi John Paul II (8-3, 0-2) 49

Non-district

Devine Tournament

AREA TEAMS – Brooks Academy (0-1 ???). Finals – Saturday. (score unavailable)

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Lanier (7-9) 50, Gregory-Portland 36

Lanier  (7-9) 40, Hutto 31

Harlandale ISD Tournament

Memorial  (6-5 ???) 62, Harlandale (5-10) 55

Central Catholic (12-4) 75, San Marcos 50

Harlandale (5-10) 68, Kennedy (3-11 ???) 60

Central Catholic (12-4) 89, McCollum (11-6) 56

Kennedy (3-11 ???) 63, Carrizo Springs 44

McCollum (11-6) 63, Carrizo Springs 45

Lee Academy Tournament

OTHER AREA TEAMS – Brackenridge (9-5 ???),

Fox Tech (5-7) 46, Aussie Travelers 35

Houston YES Prep North Forest 74, Fox Tech (5-7) 50

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Madison 57, Burbank (5-7 ???) 43

Deer Park 53, Burbank (5-7 ???) 33

River City Tournament

At New Braunfels Canyon

Sam Houston (4-5) 62, Churchill 51

Sam Houston  (4-5) 66, Warren 45

SAISD Tournament

Highlands (4-9) 51, Southwest (5-5) 49

Antonian 64. South San (5-5) 59

Edison (2-10) 42, Smithson Valley 32

East Central (7-4 ???) 73, Littleton (Colo.) Heritage 55

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Holy Cross (15-5, 2-0) 58, Corpus Christi Incarnate Word (9-7, 1-2) 32

Non-district

Jefferson (10-5 ???) 60, Killeen (1-8 ???) 52

Devine Tournament

Brooks Academy (0-1 ???) vs. Mathis (score unavailable)

HEB Wildcat Classic

At Gregory-Portland

Consolation championship

Lanier (8-9) 69,Laredo Martin 48

Harlandale ISD Tournament

Jay 68, Memorial  (6-7 ???) 43

Kennedy (4-11 ???) 56, San Antonio Christian 52 (OT)

San Marcos 75, Harlandale (5-11) 66

Central Catholic (13-4) 59, Jay 47

Carrizo Springs 60, Memorial  (6-7 ???) 51

Lee Academy Tournament

Austin Hyde Park 52, Fox Tech (5-8) 38

Brackenridge (11-5 ???) 62, Houston Yes Prep Southwest 53

Brackenridge (11-5 ???) 61, Houston Redemption 51

Pride of Texas Tournament

At Corpus Christi Tuloso-Midway

Laredo Nixon 67, Burbank  (5-8 ???) 50

River City Tournament

At New Braunfels Canyon

Sam Houston (5-6) 63, Laredo Alexander 59

Championship

Marshall 67, Sam Houston (5-6) 60

SAISD Tournament

East Central (9-4 ???) 69, Edison (2-11) 46 

Antonian 46, Highlands (4-10 ???) 42

Southwest (7-5) 53, Smithson Valley 47

South San (7-5) 65, Littleton (Colo.) Heritage 57

East Central  (9-4 ???) 57, Antonian 47

South San (7-5) 50, Smithson Valley 46

Southwest (7-5) 50, Littleton (Colo.) Heritage 49

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (thru Dec. 12)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 6-12

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 27-5A

Lockhart (3-5, 1-1) 42, Memorial (1-12, 0-2) 18

Boerne Champion (9-4, 2-0) 47, Alamo Heights (7-8, 1-1) 32

Floresville (13-3, 2-0) 53, Kennedy (7-8 ???, 0-2) 38

San Marcos (6-5, 1-0) 46, Seguin (12-8, 1-1) 43

District 28-5A

Burbank (9-9, 2-0) 38, Sam Houston (4-10, 0-2) 31

Brackenridge (9-10, 1-0) 58, Edison (7-8, 1-1) 36

Harlandale (7-9, 1-1) 65, Jefferson (4-12, 0-2) 46

Lanier (10-4, 2-0) 73, McCollum (1-12 ???, 0-2) 32

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word (14-2, 2-0) 45, Laredo St. Augustine (2-10, 0-2) 4

Holy Cross (12-5, 2-0) 57, San Antonio Christian (11-8, 1-2) 42

Victoria St. Joseph (12-3, 2-0)  83, TMI (2-13, 0-2)  17

Corpus Christi John Paul II (3-9, 1-1) 60, Providence (3-14, 0-1) 30

Non-district

KIPP Academy 51, Young Women’s Leadership Academy (4-5 ???) 17

Saint Mary’s Hall (2-5 ???) 48, St. Gerard (3-10 ???) 32

Brooks Academy (4-0 ???) at Luling (3-1 ???) (scores unavailable)

Taft (17-3) 65, Southside (10-7) 21

Pleasanton (3-6) 68, Fox Tech (2-7 ???) 40

Judson (12-2) 63, East Central (7-7) 54

South San (10-8) 60, Lee (17-2) 57

Southwest (11-4) 54, New Braunfels Canyon (7-8) 47

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district

St. Gerard Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (2-7 ???), St. Gerard (3-10 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Friday’s games

District 27-5A

San Marcos (7-5, 2-0) 63, Memorial (1-13, 0-3) 22

Alamo Heights (8-8, 2-1) 36, Lockhart (3-6, 1-2) 31

Floresville (14-3, 3-0) 51, Boerne Champion (9-5, 2-1) 48

Kerrville Tivy (10-7, 1-1) 48, Kennedy (7-9 ???, 0-3) 30
District 28-5A

Edison (8-8, 2-1) 36, Jefferson (4-13, 0-3) 32

Burbank (10-9, 3-0) 55, Lanier (10-5, 2-1) 47

Harlandale (8-9, 2-1) 47\, McCollum  (1-13 ???, 0-3) 30

Highlands (8-10, 2-0) 70, Brackenridge (9-11, 1-1) 38

TAPPS 4-4A

Corpus Christi John Paul II (4-9, 2-1) 40, Laredo St. Augustine (2-11, 0-3) 13

Victoria St. Joseph (13-3, 3-0) 72, Providence (3-15, 0-2) 15

TMI (3-13, 1-2) 42, Cornerstone Christian (4-8, 0-2) 34

Non-district

Brooks Academy (4-0 ???) at Falls City (8-4 ???) (score unavailable)

Laredo Alexander (17-5) 65, South San (10-9) 48

East Central (8-7) 65, Holmes (2-13) 35

Judson (13-2) 68, Southwest (11-5) 40

New Braunfels Canyon (8-8) 41, Sam Houston (4-11) 16

Randolph Tournament

AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy (4-5 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

St. Gerard Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (2-7 ???), St. Gerard (3-10 ???). Finals – Saturday. (scores unavailable)

Saturday’s games

TAPPS 4-4A

Corpus Christi Incarnate Word (15-2, 3-0)  43, Holy Cross (12-6, 2-1) 30

Non-district

Randolph Tournament

AREA TEAMS – Young Women’s Leadership Academy (4-5 ???).  (scores unavailable)

St. Gerard Tournament

AREA TEAMS – Fox Tech (2-7 ???), St. Gerard (3-10 ???).  (scores unavailable)

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 5)

Through December 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. Southwest – 1

2. Lanier – 3

3. South San – 4

4. East Central – 2

5. Highlands – 8

6. Southside – 6

7. Edison – 9

8. Burbank – 10

9. Holy Cross – 11

10. Harlandale – 5

11. Brackenridge – 7

12. Kennedy – 12

13. Sam Houston – 14

14. Young Women’s Leadership Academy – 13

15. Brooks Academy – 15

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Dec. 5)

Through December 5

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last Week

1. East Central – 2

2. Central Catholic – 5

3. Brackenridge – 4

4. South San – 1

5. Sam Houston – 3

6. McCollum – 12

7. Jefferson – 7

8. Holy Cross – 11

9. Lanier – 6

10. Burbank – 8

11. Southwest – 13

12. Harlandale – 9

13. Southside – 15

14. Highlands – 10

15. Memorial – 14

 

NR = not ranked