BASEBALL: Area playoff pairings (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 28-May 4

CLASS 6A

Bi-district round

East Central (23-7-1) vs. Austin Bowie (20-12) at San Marcos: best-of-3 series: – Game 1: 7 p.m. Thursday. Game 2: 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): 1 p.m., Saturday.

South San (16-11-3) vs. Brennan (23-6): best-of-3 series: – Game 1: at Wolff Stadium, 7 p.m., Thursday. Game 2:  at South San, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary): at Dickson Stadium, St. Mary’s University, 1 p.m., Saturday.

CLASS 5A

Bi-district round

Brackenridge (14-13) vs. Eagle Pass Winn (15-12-1): best-of-3 series: – Game 1: at Eagle Pass Student Activities Center, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Diz Reeves Diamond, 5 p.m. Friday.  Game 3 (if necessary):  at Jourdanton, 1 p.m. Saturday. 

Jefferson (16-13) vs. Southwest (21-9): best-of-3 series: – Game 1: at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Southwest, 7 p.m. Friday. Game 3 (if necessary):  at Diz Reeves Diamond, noon, Saturday.

Harlandale (17-9) at Austin McCallum (24-4-1), 7 p.m., Friday. 1-game playoff

Highlands (15-10) vs. Medina Valley (19-6): best-of-3 series: – Game 1: at Medina Valley, 7 p.m. Thursday. Game 2: at Diz Reeves Diamond, 7 p.m. Friday.  Game 3 (if necessary): at Medina Valley, noon, Saturday.

TAPPS DIVISION I

Area round

Beaumont Monsignor Kelly (13-11) vs. Central Catholic (20-11-1) at Kahlig Park, Tuesday May 7, TBA. 1-game playoff

SOFTBALL: Area playoff results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2430

Thursday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Hays (22-4) 1, East Central (19-7) 0 (Game 1: best-of-3 series; Hays leads 1-0)

Holmes (25-4) 3, South San (24-12) 1 (Game 1: best-of-3 series; Holmes leads 1-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Southwest (31-6-1) 11, Alamo Heights (13-13) 0 (6 innings) (Game 1: best-of-3 series; Southwest leads 1-0)

Medina Valley (29-2) 11, Burbank (9-16) 0 (Game 1: best-of-3 series, Medina Valley leads 1-0)

Medina Valley (30-2) 14, Burbank (9-17) 0 (Game 2: best-of-3 series; Medina Valley wins 2-0)

Dripping Springs (33-2) 7, Harlandale (19-16) 0 (Game 1: best-of-3 series; Dripping Springs leads 1-0)

Uvalde (15-11) 10, Highlands (17-15-2) 9 (Game 1: best-of-3 series; Uvalde leads 1-0)

Friday’s games

CLASS 6A

Bi-district round

Hays (23-4) 7, East Central (19-8)(Game 2: best-of-3 series; Hays wins 2-0)

East Central (19-7) at Hays (22-4), 7:30 p.m. (Game 3 (if necessary): best-of-3 series; Hays leads 1-0)

Holmes (26-4) 7, South San (24-13)(Game 2: best-of-3 series; Holmes wins 2-0)

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (21-11) 10, Eagle Pass Winn (19-11) 8 (Game 1: best-of-3 series; Edison leads 1-0)

Dripping Springs (34-2) 12, Harlandale (19-17) 2 (5 innings) (Game 2: best-of-3 series; Dripping Springs wins 2-0)

Uvalde (16-11) 17, Highlands (17-16-2) 0 (5 innings) (Game 2: best-of-3 series; ; Uvalde wins 2-0)

Southwest (32-6-1) 17, Alamo Heights (13-14) 0 (5 innings) (Game 2: best-of-3 series; Southwest wins 2-0)

 

Saturday’s games

CLASS 5A

Bi-district round

Edison (22-11) 10, Eagle Pass Winn (19-12) 8 (Game 2: best-of-3 series; Edison wins 2-0)

Games of April 30-May 11

Tuesday’s games

TAPPS DIVSION II

Bi-district round

Providence (14-8) 11, Spring Frassati Catholic (5-13) 1 (5 innings) (1-game playoff)

Thursday’s games

CLASS 5A

Area round

Seguin (22-6) 4, Edison (22-12)(Game 1: best-of-3 series; Edison leads 1-0)

Dripping Springs (35-2) 3, Southwest (32-7-1) 0 (Dripping Springs wins 1-game playoff)

Friday’s games

CLASS 5A

Area round

Seguin (22-6) 6, Edison (22-12) 0 (suspended, 0 outs, bottom of 4th; to resume 2 p.m. Saturday at Seguin) (Game 2: best-of-3 series; Seguin leads 1-0)

Saturday’s games

CLASS 5A

Area round

Seguin (23-6) 7, Edison (22-13) 1 (completion of Friday’s suspended game) (Game 2: Seguin wins best-of-3 series 2-0)

Monday, May 6 games

TAPPS DIVSION II

Area round

Houston Lutheran South (18-3) 10, Providence (14-9) 0 (5 innings) (1-game playoff)

Tuesday, May 7 games

TAPPS DIVSION II

Area round

Houston Second Baptist (10-8 ???) at Holy Cross (21-10-1) (ppd., rescheduled for 1 p.m. Wednesday at Three Rivers) (1-game playoff)

Wednesday, May 8 games

TAPPS DIVSION II

Area round

Houston Second Baptist (11-8 ???) 5, Holy Cross (21-11-1) 0 (rescheduled from Tuesday) (1-game playoff)

 

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 2127

Monday’s games

TAPPS 3I

Antonian 11-5, Austin St. Dominic Savio 1-3 (Game 1: 5 innings)

Central Catholic 10-22, St. Mary’s Hall 0-1 (both games 5 innings)

Tuesday’s games

District 266A

East Central 4, San Marcos 1

Judson 12, Steele 0 (5 innings)

New Braunfels Canyon 14, New Braunfels 4 (5 innings)

Smithson Valley, 7, Clemens 1

District 276A

Johnson 3, Churchill 2

LEE 4, Roosevelt 3 (9 innings)

Madison 1, South San 0

Reagan 5, MacArthur 1

District 265A

Boerne Champion 4, Kerrville Tivy 3

Harlandale 12, Kennedy 2 (5 innings)

Seguin 12, Memorial 0 (5 innings)

Wagner 11, Veterans Memorial 7

District 275A

Alamo Heights 15, Sam Houston 2 (6 innings)

Burbank 10, Lanier 1

Edison 7, Jefferson 4

Highlands 6, Brackenridge 3 (8 innings)

District 285A

Medina Valley 7, Floresville 2

Somerset 4, Southwest Legacy 2

Southwest 4, Eagle Pass Winn 2

Uvalde 9, Southside 4

TAPPS 4II

Austin Hyde Park 6, Austin Brentwood Christian 4

Holy Cross 2, San Antonio Christian 0

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 20, Hill Country Christian 5 (6 innings)

Shiner St. Paul 13, Victoria Faith Academy 4

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 276A

MacArthur 10, LEE 5

Churchill 11, Roosevelt 0 (6 innings)

Johnson 7, Madison 3

Reagan 8, South San 6

District 265A

McCollum 12, Memorial 2 (6 innings)

District 285A

Southwest 4, Somerset 0

 

Friday’s games

District 265A

Boerne Champion 14, Wagner 5

Kerrville Tivy 13, Harlandale 0 (5 innings)

Seguin 14, Kennedy 2

District 285A

Eagle Pass Winn 4, Harlan 0

Floresville 4, Southwest Legacy 3

Medina Valley 7, Southside 4

TAPPS 4V

Shiner St. Paul 10, Bulverde Bracken Christian 8

District 266A

Second place tie-breaker

New Braunfels Canyon 14, New Braunfels 10

District 276A

First place tie-breaker

Play-in game

MacArthur 11, Churchill 4

Saturday’s games

TAPPS 3I

Central Catholic 10-10, Austin St. Dominic Savio 4-1 (DH)

District 276A

Fourth place tie-breaker

South San 6, MacArthur 5

District 27-5A

Fourth place tie-breaker

Jefferson 6, Burbank 2

District 28-5A

First place tie-breaker

Southwest 5, Medina Valley 4

BASEBALL: Area playoff picture (complete)

Baseball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Final

QUALIFIERS: Brackenridge (14-13, 11-3), Central Catholic (18-10-1, 5-2), East Central (23-7-1, 12-2), Harlandale (17-9, 10-6), Highlands (15-10, 9-5), Jefferson (16-13, 8-6), South San (17-11-3, 7-7), Southwest (21-9, 12-4).

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1420

Monday’s games

District 265A

Boerne Champion 10, Memorial 0 (5 innings)

Kennedy 6, Veterans Memorial 5

Kerrville Tivy 10, Wagner 0 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 10, Medina Valley 6

Southside 10, Floresville 9

Southwest Legacy 3, Harlan 2

Uvalde 11, Somerset 0 (6 innings)

TAPPS 4-V

New Braunfels Christian 23, Keystone 1

Hill Country Christian 15, St. Gerard 4

Tuesday’s games

District 266A

Clemens 4, Judson 3

East Central 10, Steele 1

New Braunfels 4, Smithson Valley 3

New Braunfels Canyon 4, San Marcos 3 (9 innings)

District 276A

Johnson 7, South San 0

MacArthur 8, Churchill 3

Madison 7, LEE0

Reagan 14, Roosevelt 1 (5 innings)

District 265A

Harlandale 3, McCollum 1

District 275A

Brackenridge 16, Sam Houston 2

Burbank 9, Alamo Heights 4

Jefferson 11, Highlands 1

Lanier 7, Edison 6

TAPPS 3I

Antonian 7, Austin St. Dominic Savio 1

Central Catholic 9, St. Mary’s Hall 0

TAPPS 4II

TMI 2, Holy Cross 1

TAPPS 4-V

Shiner St. Paul 4, Bulverde Bracken Christian 2

Bulverde Living Rock 8, Victoria Faith Academy 2

Wednesday’s games

District 285A

Medina Valley 11, Harlan 0 (6 innings)

Thursday’s games

District 266A

Clemens 4, Judson 0

Smithson Valley 11, New Braunfels 8

New Braunfels Canyon 13, San Marcos 2 (5 innings)

Steele 4, East Central 2

District 276A

Reagan 13, LEE 1 (5 innings)

Johnson 10, Roosevelt 0 (6 innings)

MacArthur 17, Madison 7 (6 innings)

Churchill 11, South San 0 (6 innings)

District 265A

Boerne Champion 12, Kennedy 1 (5 innings)

Harlandale 14, Memorial 1 (5 innings)

Seguin 4, McCollum 1

Kerrville Tivy 19, Veterans Memorial 4 (5 innings)

District 275A

Highlands 7, Burbank 0

Edison 19, Sam Houston 3 (5 innings)

Alamo Heights 22, Lanier 0 (5 innings)

Brackenridge 11, Jefferson 2

District 285A

Southwest 12, Harlan 8

Medina Valley 9, Somerset 2

Eagle Pass Winn 10, Southwest Legacy 3

Floresville 5, Uvalde 4

TAPPS 4V

Bulverde Living Rock vs. St. Gerard (score unavailable)

Non-district

Holy Cross 8, Comfort 0

San Antonio Wolverines 13, Southside 0 (5 innings)

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

No games scheduled

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 1420

Monday’s games

District 27-5A

Alamo Heights 16, Lanier 1 (3 innings) (rescheduled from Saturday)

District 28-5A

Southwest 12, Harlan 5 (rescheduled from Saturday)

Tuesday’s games

District 266A

Judson 4, East Central 0

New Braunfels 3, Clemens 0

New Braunfels Canyon 4, Steele 0

San Marcos 9, Smithson Valley 7

District 276A

Churchill 16, Roosevelt 7

Johnson 15, Madison 0 (4 innings)

MacArthur 15, LEE 0 (3 innings)

South San 4, Reagan 2

District 26-5A

Boerne Champion 12, Kerrville Tivy 10

Harlandale 10, Kennedy 0 (5 innings)

Seguin 15, Memorial 0 (3 innings)

Veterans Memorial 23, Wagner 1 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 15, Sam Houston 0 (3 innings)

Burbank 6, Lanier 3

Edison 16, Jefferson 1 (4 innings)

Highlands 10, Brackenridge 1

District 28-5A

Southwest 12, Eagle Pass Winn 2 (5 innings)

Southwest Legacy 5, Somerset 4

Uvalde 11, Southside 2

Floresville at Medina Valley (score unavailable)

District 304A

Cuero 8, Poteet 3

La Vernia 15, Pleasanton 3 (5 innings)

Brooks Academy at Gonzales (score unavailable)

TAPPS 3-II

Holy Cross 8, Austin Brentwood Christian 0

San Antonio Christian 19, Austin Hyde Park 0 (3 innings)

TMI 4, Providence 3

TAPPS 5-IV

Keystone 14, Kerrville Our Lady of the Hills 5

Hill Country Christian vs. St. Gerard (score unavailable)

Wednesday’s games

Non-district

Antonian 4, Holy Cross 3

Thursday’s games

District 26-6A

Judson 13, Clemens 12 (8 innings)

New Braunfels 15, Smithson Valley 3 (5 innings)

New Braunfels Canyon 16, San Marcos 1 (4 innings)

East Central 11, Steele 4

District 26-5A

Boerne Champion 22, Wagner 2 (3 innings)

Kerrville Tivy 10, Harlandale 1

McCollum 16, Memorial 1 (3 innings)

Seguin 25, Kennedy 1 (3 innings)

District 285A

Eagle Pass Winn 7, Harlan 2

Medina Valley 11, Southside 0 (5 innings)

Southwest 19, Somerset 3 (3 innings)

Southwest Legacy 8, Floresville 7 (9 innings)

TAPPS 3II

San Antonio Christian at Austin Brentwood Christian (score unavailable)

TAPPS 5-IV

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Hill Country Christian at New Braunfels Christian (score unavailable)

District 27-6A

Second-place tie-breaker

MacArthur 8, South San 7

Non-district

Schertz John Paul II at Holy Cross (canceled)

Friday’s games

No games scheduled

Saturday’s games

District 26-5A

Fourth place tie-breaker

Harlandale 8, Veterans Memorial 6

Monday, April 22 games

District 26-5A

First place tie-breaker

Medina Valley 8, Southwest 5

Tuesday, April 23 games

TAPPS 3-II

Holy Cross 13, San Antonio Christian 3 (6 innings)

Providence 19, Austin Hyde Park 4 (4 innings)

TMI 8, Austin Brentwood Christian 2

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian 17, Kerrville Our Lady of the Hills 3

Keystone 18, St. Gerard 3

Wednesday, April 24 games

TAPPS 3-II

Austin Hyde Park at Holy Cross (ppd., rescheduled to Thursday)

Thursday, April 25 games

TAPPS 3-II

Holy Cross 15, Austin Hyde Park 0 (4 innings) (rescheduled from Wednesday)

TMI 22, Austin Hyde Park 3

Holy Cross 16, Providence 2 (5 innings)

 

 

 

SOFTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

Judson 6, Smithson Valley 5

New Braunfels Canyon 7, East Central 2

San Marcos 6, Clemens 3

Steele 2, New Braunfels 1

District 276A

Johnson 15, Roosevelt 0 (4 innings)

MacArthur 15, Madison 0 (4 innings)

Reagan 5, LEE 2

South San 12, Churchill 0 (4 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 14, Memorial 1 (4 innings)

Veterans Memorial 15, Kennedy 0 (5 innings)

Harlandale 9, McCollum 2

Kerrville Tivy 18, Wagner 3

District 28-5A

Medina Valley 7, Eagle Pass Winn 1

Southwest Legacy 15, Harlan 4 (5 innings)

Uvalde 6, Somerset 1

Southside 5, Floresville 3

TAPPS 3-II

Holy Cross 17, Austin Hyde Park 2 (3 innings)

Providence 6, Austin Brentwood Christian 1

San Antonio Christian 11, TMI 1

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

New Braunfels Christian 20, Keystone 3

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

District 27-5A

Brackenridge 23, Sam Houston 1 (3 innings)

Alamo Heights 14, Burbank 5

Highlands 15, Jefferson 0 (3 innings)

Edison 9, Lanier 0

TAPPS 3II

Providence 7, San Antonio Christian 6 (8 innings)

TAPPS 5-IV

New Braunfels Christian 23, St. Gerard 8

Hill Country Christian 16, Keystone 1

Friday’s games

District 26-6A

Judson 3, New Braunfels Canyon 0

East Central 8, Clemens 5

New Braunfels 2, San Marcos 0

Steele 7, Smithson Valley 3

District 27-6A

Johnson 15, Churchill 0 (4 innings)

LEE 15, Roosevelt 0 (3 innings)

South San 9, Madison 5

Reagan 6, MacArthur 4

District 26-5A

Boerne Champion 15, Kennedy 2 (5 innings)

Harlandale 15, Memorial 0 (3 innings)

Kerrville Tivy 10, Veterans Memorial 6

Seguin 13, McCollum 3 (5 innings)

District 285A

Medina Valley 5, Somerset 2

Eagle Pass Winn 9, Southwest Legacy 1

Floresville 7, Uvalde 6

District 304A

Navarro 9, Cuero 2

Pleasanton 15, Gonzales 8

La Vernia 1, Poteet 0 (8 innings)

TAPPS 5-IV

Kerrville Our Lady of the Hills at St. Gerard (score unavailable)

Non-district

St. Anthony 6, Southside 4

Saturday’s games

District 275A

Edison vs. Sam Houston (score unavailable)

Jefferson 11, Brackenridge 8

Highlands 12, Burbank 1 (5 innings)

Lanier at Alamo Heights (score unavailable)

District 285A

Southwest vs. Harlan (ppd., rescheduled for 6 p.m. Monday at Northside Field No. 1)

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of April 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 7, Judson 3

New Braunfels 7, Clemens 3

Smithson Valley 7, San Marcos 5

Steele 3, New Braunfels Canyon 1

District 276A

Johnson 5, LEE 3

Madison 13, Roosevelt 4

Reagan 10, Churchill 0 (5 innings)

South San 7, MacArthur 6 (10 innings)

District 265A

Boerne Champion 2, Seguin 0

Kerrville Tivy 7, Kennedy 0

McCollum 10, Veterans Memorial 7

Wagner 17, Memorial 2 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 11, Southside 1

Somerset 8, Floresville 1

Southwest 9, Medina Valley 2

Uvalde 3, Harlan 1

TAPPS 3I

Antonian 5, St. Mary’s Hall 3

Central Catholic 8, Austin St. Dominic Savio 4

TAPPS 4II

San Antonio Christian 5, Holy Cross 2

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 13, St. Gerard 2

Hill Country Christian 12, Victoria Faith Academy 2 (5 innings)

Shiner St. Paul 13, Bulverde Living Rock 5

Nondistrict

Harlandale 11, Southwest Legacy 1 (6 innings)

Wednesday’s games

TAPPS 3I

Antonian 12, St. Mary’s Hall 1 (5 innings)

Thursday’s games

District 275A

Alamo Heights 6, Brackenridge 4

Jefferson 23, Sam Houston 4 (5 innings)

Burbank 5, Edison 1

Highlands 7, Lanier 0

TAPPS 3I

Antonian 16, St. Mary’s Hall 2 (5 innings)

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 5, Bulverde Living Rock 3

Friday’s games

District 26-6A

New Braunfels 9, Clemens 8

East Central 4, Judson 2 (8 innings)

New Braunfels Canyon 5, Steele 4 (10 innings)

Smithson Valley 5, San Marcos 0

District 27-6A

Johnson 11, MacArthur 0 (5 innings)

South San 14, Roosevelt 1 (6 innings)

Churchill 9, LEE 1

Reagan 1, Madison 0 (8 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 4, McCollum 0 (8 innings)

Seguin 3, Harlandale 1

Veterans Memorial 14, Memorial 4 (5 innings)

Wagner 10, Kennedy 0 (6 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 11, Edison 1 (5 innings)

District 28-5A

Southwest 4, Southwest Legacy 0

Somerset 4, Southside 3

Eagle Pass Winn 2, Uvalde 0

TAPPS 4-II

San Antonio Christian 11, TMI 1

TAPPS 4-V

St. Gerard at Victoria Faith Academy (score unavailable)

Shiner St. Paul 9, Hill Country Christian 3

Saturday’s games

District 275A

Highlands 12, Sam Houston 2 (5 innings)

Burbank 7, Jefferson 5

Brackenridge 10, Lanier 2

District 28-5A

Medina Valley vs. Harlan (ppd., rescheduled for 7:30 p.m. Wednesday at Northside Field No. 1)

TAPPS 3-I

Central Catholic at Austin St. Dominic Savio (DH), (scores unavailable)

BASEBALL: Area playoff picture (thru April 17)

Baseball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 17

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (13-12, 10-2), Central Catholic (17-10-1, 3-2), East Central (22-6-1, 11-1).

LIKELY QUALIFIERS: Harlandale (15-8, 8-5), Jefferson (15-11, 8-4), McCollum (15-9-1, 8-6), South San (15-8-3, 7-4), Southwest (17-9, 9-4).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (13-13, 7-5), Highlands (13-10, 7-5), Kennedy (9-14, 5-8), Southside (7-9 ???, 6-8), Southwest Legacy (12-15-1, 7-6).

 

SOFTBALL: Area playoff picture (thru April 20)

Softball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through April 20

QUALIFIERS: Burbank (9-15, 8-6),  East Central (19-6, 8-6), Edison (20-11, 14-0), Harlandale (19-14, 10-6), Highlands (17-14-2, 12-2), Holy Cross (19-9-1, 7-0), Providence (12-6, 5-3), South San (2310, 11-3), Southwest (30-5-1, 15-1).

BASEBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 31-April 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

East Central 9, Clemens 8

New Braunfels 2, San Marcos 1 (6 innings)

New Braunfels Canyon 6, Judson 1

Smithson Valley 12, Steele 0 (5 innings)

District 276A

Churchill 9, Roosevelt 4

Johnson 10, Madison 0 (5 innings)

MacArthur 11, LEE 5

South San 2, Reagan 1 (11 innings)

District 265A

Harlandale 9, Veterans Memorial 0

Kennedy 11, Memorial 1 (5 innings)

Kerrville Tivy 3, McCollum 0

Wagner 5, Seguin 2

District 275A

Alamo Heights 4, Jefferson 3

Brackenridge 5, Burbank 1

Highlands 2, Edison 1

Lanier 15, Sam Houston 2 (5 innings)

District 28-5A

Harlan 6, Floresville 2

Somerset 2, Eagle Pass Winn 0

Southwest 7, Southside 4

Uvalde 4, Southwest Legacy 2

TAPPS 3I

Austin St. Dominic Savio 10, St. Mary’s Hall 7

Central Catholic 4, Antonian 3

TAPPS 4II

TMI 9, San Antonio Christian 6

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 9, Hill Country Christian 1

Bulverde Living Rock 11, St. Gerard 7

Shiner St. Paul 11, Victoria Faith Academy 1 (5 innings)

Nondistrict

Schertz John Paul II 7, Holy Cross 5

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 4-V

Bulverde Bracken Christian 21, Victoria Faith Academy 4 (5 innings)

Bulverde Living Rock at Hill Country Christian (score unavailable)

Friday’s games

District 26-6A

East Central 12, Clemens 6

Smithson Valley 2, Steele 1

New Braunfels Canyon 7, Judson 2

New Braunfels 10, San Marcos 0 (5 innings)

District 27-6A

Reagan 1, Johnson 0

MacArthur 11, Roosevelt 1 (6 innings)

Churchill 7, Madison 0

South San 11, LEE 1 (6 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 11, Harlandale 0 (5 innings)

Kerrville Tivy 22, Memorial 0 (5 innings)

Wagner 6, McCollum 3

Seguin 5, Veterans Memorial 1

District 275A

Brackenridge 4, Edison 3

Alamo Heights 10, Highlands 0 (6 innings)

Jefferson 9, Lanier 2

Burbank 10, Sam Houston 0 (5 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 8, Floresville 3

Medina Valley 18, Southwest Legacy 4

Uvalde 7, Southwest 4

TAPPS 3-I

Antonian 4, Central Catholic 2

TAPPS 4-II

TMI 6, Holy Cross 5 (8 innings)

TAPPS 4-V

Shiner St. Paul 16, St. Gerard 1 (4 innings)

Saturday’s games

District 28-5A

Harlan 14, Southside 4 (5 innings)

TAPPS 3-I

Austin St. Dominic Savio 10-8, St. Mary’s Hall 6-10

Antonian 8, Central Catholic 3

SOFTBALL: This week’s schedule/results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of March 31-April 6

Monday’s games

TAPPS 3-II

Holy Cross 10, San Antonio Christian 1

Tuesday’s games

District 266A

Judson 6, San Marcos 4

New Braunfels 6, East Central 3

New Braunfels Canyon 3, Smithson Valley 0

Steele 10, Clemens 7

District 276A

Churchill 7, LEE 6

MacArthur 3, Johnson 2

Madison 5, Reagan 4

South San 18, Roosevelt 0 (3 innings)

District 26-5A

Boerne Champion 4, Seguin 2

Kerrville Tivy 16, Kennedy 0 (3 innings)

Veterans Memorial 5, McCollum 0

Wagner 16, Memorial 3 (5 innings)

District 27-5A

Alamo Heights 16, Brackenridge 1 (5 innings)

Edison 15, Burbank 2 (5 innings)

Highlands 16, Lanier 1 (3 innings)

Jefferson 17, Sam Houston 0 (3 innings)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 15, Southside 7

Floresville 14, Somerset 10

Southwest 5, Medina Valley 0

Uvalde 8, Harlan 1

District 304A

Cuero 5, La Vernia 4

Navarro 9, Gonzales 1

Poteet 19, Brooks Academy 3

TAPPS 3-II

TMI 8, Austin Brentwood Christian 0

Providence 18, Austin Hyde Park 1

TAPPS 5-IV

Hill Country Christian 3, New Braunfels Christian 2

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Non-district

Holy Cross 15, Corpus Christi Incarnate Word 5 (4 innings)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 3-II

Holy Cross 10, Providence 0 (5 innings)

San Antonio Christian 7, Austin Brentwood Christian 5

TAPPS 5-IV

New Braunfels Christian at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

St. Gerard at Keystone (score unavailable)

Friday’s games

District 26-6A

Smithson Valley 2, East Central 1

New Braunfels 4, Judson 2

New Braunfels Canyon 15, Clemens 2 (6 innings)

Steele 17, San Marcos 7

District 27-6A

Madison 8, LEE 5

Johnson 4, South San 3

MacArthur 14, Churchill 0 (5 innings)

Reagan 17, Roosevelt 2 (4 innings)

District 26-5A

McCollum 7, Boerne Champion 3

Seguin 9, Harlandale 6

Veterans Memorial 13, Memorial 0 (5 innings)

Wagner 16, Kennedy 3 (6 innings)

District 275A

Edison 10, Alamo Heights 0 (6 innings)

Brackenridge 15, Lanier 10

Burbank 13, Jefferson 11

Highlands 19, Sam Houston 0 (3 innings)

District 285A

Somerset 7, Southside 3

Southwest 4, Southwest Legacy 1

Eagle Pass Winn 7, Uvalde 0

District 304A

Navarro 9, La Vernia 7

Pleasanton at Brooks Academy (score unavailable)

Gonzales 13, Poteet 3

TAPPS 3II

San Antonio Christian 7, Austin Brentwood Christian 5

TMI 14, Austin Hyde Park 4

Saturday’s games

District 285A

Medina Valley 3, Harlan 0