GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (complete)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Complete

ALREADY QUALIFIED: Brackenridge (18-11, 11-5), Edison (22-10, 13-3), Highlands (22-13, 13-3), Providence (9-18, 4-2), Sam Houston (22-12, 11-5), Southside (21-9, 13-4).

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 27Feb. 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 266A

Judson 60, New Braunfels 28

New Braunfels Canyon 45, Clemens 42

Smithson Valley 63, East Central 37

Steele 74, San Marcos 40

District 276A

Churchill 52, LEE 37

Madison 38, Reagan 30

South San 50, Roosevelt 41

District 26-5A

Memorial 55, Harlandale 50

Boerne Champion 83, Kennedy 20

Kerrville Tivy 55, Veterans Memorial 51

Seguin 61, McCollum 46

District 27-5A

Burbank 57, Alamo Heights 52

Brackenridge 72, Jefferson 29

Highlands 74, Fox Tech 24

Sam Houston 68, Lanier 61 (OT)

District 28-5A

Eagle Pass Winn 46, Uvalde 35

Harlan 55, Medina Valley 50

Southside 65, Somerset 55

Southwest Legacy 62, Southwest 51

District 304A

Gonzales 63, Poteet 38

La Vernia 59, Navarro 41

Pleasanton 54, Brooks Academy 12

TAPPS 55A

Providence 43, TMI 18

San Antonio Christian 75, Holy Cross 19

Wednesday’s games

District 276A

MacArthur 51, Johnson 38

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 26-6A

New Braunfels Canyon 35, East Central 23

Smithson Valley 44, Judson 42

Steele 51, New Braunfels 39

Clemens 52, San Marcos 46

District 27-6A

Madison 56, LEE 49

Roosevelt 42, Reagan 38

South San 75, Johnson 59

Churchill 61, MacArthur 57

District 26-5A

Harlandale, 65, Kennedy 43

Kerrville Tivy 53, Boerne Champion 33

Memorial 71, Seguin 59

Veterans Memorial 71, Wagner 41

District 27-5A

Sam Houston 62, Fox Tech 23

Lanier 59, Edison 52

Brackenridge 70, Alamo Heights 43

Highlands 65, Jefferson 39

District 28-5A

Somerset 66, Uvalde 49

Medina Valley 59, Eagle Pass Winn 43

Southside 44, Floresville 35

Harlan 55, Southwest Legacy 42

District 30-4A

Gonzales 54, Pleasanton 22

La Vernia 67, Poteet 56

Cuero 34, Navarro 16

TAPPS 5-5A

Holy Cross 44, TMI 19

TAPPS 5-2A

Shiner St. Paul 45, Bulverde Bracken Christian 23

Victoria Faith Christian 53, St. Gerard 33

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at The Atonement (score unavailable)

Saturday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 27Feb. 2

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 26-6A

East Central 63, Smithson Valley 48

Judson 72, New Braunfels 59

New Braunfels Canyon 75, Clemens 72

Steele 79, San Marcos 50

District 27-6A

LEE 67, Churchill 64

Reagan 51, Madison 46

Roosevelt 59, South San 43

District 265A

Boerne Champion 77, Kennedy 45

Harlandale 61, Memorial 60

McCollum 53, Seguin 51

Veterans Memorial 40, Kerrville Tivy 38

District 275A

Alamo Heights 68, Burbank 31

Brackenridge 56, Jefferson 51

Highlands 78, Fox Tech 52

Sam Houston 56, Lanier 54

District 28-5A

Eagle Pass Winn 55, Uvalde 51

Harlan 84, Medina Valley 72

Southside 83, Somerset 63

Southwest Legacy 50, Southwest 49

District 30-4A

Gonzales 56, Poteet 54

La Vernia 66, Navarro 50

Pleasanton 78, Brooks Academy 53

TAPPS 36A

St. Mary’s Hall 88, Austin St. Dominic Savio 43

TAPPS 55A

San Antonio Christian 65, Holy Cross 50

Wednesday’s games

District 27-6A

Johnson 58, MacArthur 37

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 266A

Clemens 85, San Marcos 75

Judson 53, Smithson Valley 49

East Central 75, New Braunfels Canyon 59

Steele 79, New Braunfels 63

District 27-6A

Johnson 54, South San 45

District 26-5A

Kerrville Tivy 57, Boerne Champion 49

Harlandale 84, Kennedy 58

Seguin 58, Memorial 50

Wagner 107, Veterans Memorial 46

District 27-5A

Edison 56, Lanier 46

Alamo Heights 43, Brackenridge 35

Sam Houston 95, Fox Tech 36

Highlands 61, Jefferson 51

District 28-5A

Medina Valley 75, Eagle Pass Winn 47

Southside 72, Floresville 66

Harlan 76, Southwest Legacy 38

Somerset 50, Uvalde 43

District 30-4A

Cuero 37, Navarro 34

Pleasanton 86, Gonzales 47

La Vernia 68, Poteet 39

TAPPS 36A

Antonian 102, St. Mary’s Hall 93

Central Catholic 77, Austin St. Dominic Savio 62

TAPPS 55A

Holy Cross 61, TMI 56

TAPPS 52A

Shiner St. Paul 58, Bulverde Bracken Christian 33

St. Gerard 65, Victoria Faith Christian 61

Non-district

Burbank 66, St. Anthony 50

Saturday’s games

District 27-6A

MacArthur 47, Churchill 45 (OT)

Reagan 64, Roosevelt 61

Madison 70, LEE 51