VOLLEYBALL: This week’s results (complete, Sept. 17)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Sept. 12-18

Monday’s matches

No matches scheduled

Tuesday’s matches

District 27-6A
Judson 3, Clemens 2 (20-25, 25-21, 25-21, 19-25, 19-17)
Smithson Valley 3, New Braunfels 0 (25-17, 25-13, 25-16)
East Central 3, South San 2 (25-20, 24-26, 25-15, 23-25, 15-8)
Steele 3, Wagner 0 (25-15, 25-16, 25-23)
District 27-5A
Jefferson 3, Sam Houston 0 (25-15, 25-16, 25-12)
Burbank 3, Memorial 0 (25-14, 25-10, 25-14)
Brackenridge 3, Kennedy 1 (scores unavailable)
Highlands 3, Lanier 0 (25-21, 25-19, 25-13)
District 28-5A

Harlandale 3, Eagle Pass Winn 0 (25-14, 25-18, 25-16)

Floresville 3, Southwest Legacy 0 (25-21, 25-14, 25-10)
McCollum 3, Medina Valley 1 (25-18, 25-14, 14-25, 25-21)
Southwest 3, Southside 0 (25-13, 25-16, 25-16)
District 27-3A

Poth 3, Jourdanton 0 (25-9, 25-21, 25-17)

Dilley 3, Lytle 1 (scores unavailable)
Cotulla at Poteet (scores unavailable)

Natalia 3, Karnes City 0 (25-23, 25-18, 25-12)
TAPPS 3-5A
Boerne Geneva at St. Mary’s Hall (canceled)
Non-district
Boerne 3, Edison 0 (25-21, 25-17, 25-16)
Sunnybrook Christian at Fox Tech (canceled)
Young Women’s Leadership Academy 3, Gonzales 1 (15-25, 25-19, 25-12, 25-23)

Pleasanton 3, Holy Cross 0 (25-16, 25-120, 25-16)

Wednesday’s matches

TAPPS 3-5A
Austin Hyde Park 3, Providence 1 (scores unavailable)

Thursday’s matches

TAPPS 3-5A
Boerne Geneva at TMI (score unavailable)

Friday’s matches

District 27-6A
Smithson Valley 3, Clemens 0 (25-10, 25-17, 25-20)
New Braunfels 3, Steele 2 (25-22, 21-25, 25-21, 21-25, 15-11)
South San 3, Judson 1 (25-18, 25-17, 23-25, 25-18)
East Central 3, Wagner 0 (25-18, 25-6, 25-20)
District 27-5A
Edison 3, Brackenridge 1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-10)
Highlands 3, Kennedy 0 (25-9, 25-18, 25-16)
Memorial 3, Sam Houston 1 (25-13, 25-14, 22-25, 25-22)
Jefferson 3, Lanier 0 (25-18, 25-17, 25-20)
District 28-5A
Floresville 3, Eagle Pass Winn 0 (25-21, 27-25, 25-15)
Harlandale 3, Medina Valley 1 (23-25, 25-19, 25-20, 25-22)
McCollum 3, Southside 1 (25-10, 15-25, 25-11, 25-13)
Southwest 3, Southwest Legacy 0 (25-4, 25-19, 25-11)
District 27-3A
West Campus at Dilley (scores unavailable)

Poteet at Poth (scores unavailable)
Non-district
Boerne 3, Burbank 2 (25-20, 21-25, 25-22, 18-25, 15-13)
Fox Tech 3, Uvalde 1 (25-19, 25-23, 22-25, 25-15)
Incarnate Word 3, Young Women’s Leadership Academy 0 (25-18, 25-14, 25-12)

Saturday’s matches

TAPPS 3-5A
Providence 3, St. Mary’s Hall 1 (25-13, 25-10, 19-25, 25-20)
Non-district

Incarnate Word 3, Holy Cross 0 (26-24, 25-10, 25-16)

FOOTBALL: This week’s results (complete, Sept. 17)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 4 SCHEDULE

(Sept. 16-18)

11-man

Thursday’s games

District 13-5A
Division I
Sam Houston
22, Kennedy 20

District 27-6A
New Braunfels 24, Judson 21

Friday’s games

District 27-6A
Clemens 41, South San 7
Steele 49, East Central 7
Smithson Valley 42, Wagner 14
District 12-5A
Division I

Buda Johnson 58, McCollum 14
Dripping Springs 48, New Braunfels Canyon 45 (OT)

Harlandale 33, Kyle Lehman 14
Seguin 23, Veterans Memorial 21
District 13-5A
Division I
Brackenridge
42, Memorial 20

Burbank 27, Edison 26 (OT)
Highlands 22, Jefferson 0
Non-district
Central Catholic 39, Laredo United South 17
Holy Cross 49, Pearsall 0
Brooks Academy at Freer (canceled)
Floresville 34, Southside 21
Southwest 39, Medina Valley 14
Southwest Legacy 17, Del Rio 14
Schertz John Paul II 35, West Campus JV 0

Saturday’s games

No games scheduled

6-man football

Friday’s games

Non-district

Victoria Cobra Home School 58, St. Gerard 57