BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 28Feb. 3

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

Judson 81, East Central 79

Clemens 69, New Braunfels Canyon 62

Steele 76, New Braunfels 52

Wagner 80, Smithson Valley 45

District 296A

Laredo LBJ 65, Southwest 49

South San 66, Laredo Alexander 60 (OT)

Laredo United 79, Eagle Pass 47

Laredo United South 76, Del Rio 75

District 285A

Brackenridge 53, Memorial 45

Sam Houston 57, Lanier 43

Burbank 55, Edison 38

Jefferson 57, Highlands 44

District 295A

McCollum 88, Eagle Pass Winn 57

Floresville 51, Harlandale 50

Southside 59, Uvalde 55

District 26-3A

Jourdanton 65, Fox Tech 47

Poth 72, Karnes City 69 (OT)

Brooks Academy 72, Natalia 34

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall 103, Holy Cross 72

TMI at Cornerstone Christian (score unavailable)

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart at Castle Hills Christian (score unavailable)

St. Gerard 82, San Antonio Lutheran 62

Kerrville Our Lady of the Hills 78, Keystone 47

Nondistrict

Central Catholic 65, Austin St. Stephens 57

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

TAPPS 26A

Antonian 62, Central Catholic 59

 

Friday’s games

District 276A

Wagner 85, Judson 84 (OT)

New Braunfels 86, East Central 78

Smithson Valley 62, Clemens 57

Steele 71, New Braunfels Canyon 62

District 296A

Del Rio, 97, Eagle Pass 50

Laredo Alexander 73, Laredo United 59

South San 44, Southwest 36

Laredo United South 58, Laredo LBJ 52

District 285A

Kennedy 56, Jefferson 44

Burbank 56, Memorial 43

Sam Houston 74, Highlands 52

Lanier 53, Edison 48

District 295A

Southside 68, Eagle Pass Winn 59

Floresville 64, McCollum 57

Harlandale, 73, Uvalde 54

District 263A

Brooks Academy 82, Poth 78

Cole 68, Fox Tech 26

Jourdanton 60, Karnes City 52

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall at Cornerstone Christian (score unavailable)

Holy Cross 52, San Antonio Christian 49

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills 78, San Antonio Lutheran 47

St. Gerard 71, Castle Hills Christian 64

Hallettsville Sacred Heart at Keystone (score unavailable)

 

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 28Feb. 3

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 48, New Braunfels Canyon 31

Judson 69, East Central 34

Steele d. New Braunfels (score unavailable)

Smithson Valley 61, Wagner 47

District 296A

Laredo United South 70, Del Rio 44

Laredo United 66, Eagle Pass 24

Laredo Alexander 80, South San 71

Southwest 54, Laredo LBJ 41

District 28-5A

Burbank 35, Edison 34

Sam Houston 41, Lanier 34

Jefferson 53, Highlands 51

Brackenridge 67, Memorial 45

District 295A

Harlandale 53, Floresville 39

McCollum 42, Eagle Pass Winn 34

Southside 62, Uvalde 43

District 263A

Karnes City at Poth (score unavailable)

Natalia 38, Brooks Academy 31

Jourdanton 66, Fox Tech 25

TAPPS 55A

Holy Cross 51, St. Mary’s Hall 43

San Antonio Christian 61, Providence 24

Cornerstone Christian 56, TMI 12

TAPPS 53A

Castle Hills Christian 56, Hallettsville Sacred Heart 44

Keystone 39, Kerrville Our Lady of the Hills 15

San Antonio Lutheran 58, St. Gerard 23

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 276A

Smithson Valley 50, Clemens 32

New Braunfels 50, East Central 36

Steele 57, New Braunfels Canyon 38

Judson 56, Wagner 52

District 296A

Laredo United South 55, Laredo LBJ 33

South San 83, Southwest 40

Laredo Alexander 63, Laredo United 48

Del Rio at Eagle Pass (score unavailable)

District 28-5A

 Memorial 67, Burbank 49

Sam Houston 58, Highlands 37

Edison 58, Lanier 44

Jefferson 69, Kennedy 36

District 29-5A

McCollum 47, Floresville 37

Harlandale 53, Uvalde 46

Southside 56, Eagle Pass Winn 46

District 263A

Karnes City 57, Jourdanton 50

Poth 80, Brooks Academy 21

Cole 54, Fox Tech 47

TAPPS 55A

San Antonio Christian 63, Holy Cross 31

Providence 59, TMI 36

Cornerstone Christian 62, St. Mary’s Hall 34

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart at Keystone (score unavailable)

San Antonio Lutheran 37, Kerrville Our Lady of the Hills 28

Castle Hills Christian 73, St. Gerard 8

 

Saturday’s games

No games scheduled

 

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Jan. 25)

Thru January 25

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Sam Houston – 2

3. South San – 3

4. Southside – 4

5. Lanier – 6

6. Harlandale – 7

7. Edison – 5

8. Brackenridge – 8

9. McCollum – 10

10. Southwest – 9

11. Memorial – 11

12. Jefferson – 12

13. Highlands – 13

14. Burbank – 14

15. Holy CrossNR

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Jan. 25)

Thru January 25

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. South San – 1

2. Central Catholic – 2

3. Sam Houston – 4

4. Jefferson – 3

5. Brackenridge – 7

6. St. Gerard10

7. Southwest – 5

8. Kennedy – 13

9. Harlandale – 9

10. East Central – 6

11. Memorial14

12. Edison – 8

13. Burbank – 11

14. McCollumNR

15. Brooks AcademyNR

 

NR = not ranked

BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 2)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 2

ALREADY QUALIFIED: Brooks Academy (12-9, 6-3), Central Catholic (19-11, 1-2), Harlandale (15-14, 5-2), Jefferson (17-15, 11-3), Sam Houston (20-7, 12-2), St. Gerard (22-2, 7-0).

LIKELY QUALIFIERS: Brackenridge (22-11, 8-5), Kennedy (20-11, 9-4), McCollum (9-15, 5-2), South San (23-7, 9-2), Southside (15-13 ???, 4-2 ???).

POSSIBLE QUALIFIERS: Burbank (16-12, 7-7), Holy Cross (9-16, 2-5).

GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (thru Feb. 2)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 2

QUALIFIERS: Brackenridge (17-17, 10-5), East Central (24-7, 8-5), Edison (22-12, 10-5), Harlandale (23-9, 7-2), Holy Cross (5-16, 4-4), Sam Houston (31-5, 14-1), Lanier (21-14, 11-4), McCollum (21-17, 5-4), South San (22-12, 9-4), Southside (28-3, 9-0).

LIKELY QUALIFIER: Providence (6-25, 3-4).

 

Remaining games for contenders

(district records in parentheses; area teams in boldface)

TAPPS 5-5A

PROVIDENCE (3-4) – Tuesday, Cornerstone Christian; Thursday, Holy Cross; Monday, TMI.

ST. MARY’S HALL (1-7) – Tuesday, at San Antonio Christian; Friday, at TMI.

TMI (0-7) – Tuesday, at Holy Cross; Friday, St. Mary’s Hall; Monday, at Providence.

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2127

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 91, East Central 56

Judson 71, New Braunfels 58

Steele 87, Smithson Valley 51

Wagner 68, New Braunfels Canyon 53

District 296A

Del Rio 72, Laredo LBJ 57

Laredo Alexander 59, Southwest 51

Laredo United 57, Laredo United South 52

South San 78, Eagle Pass 31

District 285A

Jefferson 44, Burbank 42

Kennedy 63, Lanier 36

Memorial 55, Edison 49

Sam Houston 55, Brackenridge 54

District 295A

Floresville 58, Eagle Pass Winn 56

McCollum 67, Uvalde 52

Southside 77, Harlandale 74

District 26-3A

Brooks Academy 58, Karnes City 57

Cole 69, Poth 65 (OT)

Fox Tech 58, Natalia 51

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 60, San Antonio Christian 38

St. Mary’s Hall 74, TMI 32

TAPPS 53A

San Antonio Lutheran 83, Hallettsville Sacred Heart 47

St. Gerard 49, Kerrville Our Lady of the Hills 43

Keystone at Castle Hills Christian (score unavailable)

Nondistrict

Holy Cross 79, Austin St. Stephens 57

Central Catholic at Austin St. Andrew’s (score unavailable)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 276A

Wagner 106, Clemens 71

Steele 69, Judson 61

New Braunfels 70, New Braunfels Canyon 67 (OT)

Smithson Valley 65, East Central 52

District 296A

South San 74, Del Rio 59

Laredo United 56, Southwest 47

Laredo United South 70, Eagle Pass 50

Laredo LBJ 86, Laredo Alexander 82 (OT)

District 285A

Brackenridge 53, Edison 39

Kennedy 55, Highlands 40

Sam Houston 70, Burbank 45

Jefferson 58, Lanier 50

District 295A

Uvalde 54, Eagle Pass Winn 36

Harlandale 62, McCollum 45

Southside 59, Floresville 51

District 263A

Cole 67, Jourdanton 50

Karnes City at Natalia (score unavailable)

Poth 79, Fox Tech 48

TAPPS 55A

San Antonio Christian 52, TMI 26

Cornerstone Christian 86, Holy Cross 61

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills 47, Hallettsville Sacred Heart 30

St. Gerard 78, Keystone 34

San Antonio Lutheran at Castle Hills Christian (score unavailable)

Nondistrict

St. Mary’s Hall 72, Central Catholic 65

Saturday’s games

TAPPS 26A

Antonian 72, Brownsville St. Joseph 61

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 2127

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

East Central 40, Clemens 36

Judson 63, New Braunfels 38

Steele 51, Smithson Valley 41

Wagner 40, New Braunfels Canyon 22

District 296A

Del Rio 51, Laredo LBJ 41

Laredo Alexander 49, Southwest 38

Laredo United South 59, Laredo United 57

South San 70, Eagle Pass 38

District 28-5A

Edison 63, Memorial 60

Jefferson 59, Burbank 50

Lanier 55, Kennedy 27

Sam Houston 55, Brackenridge 41

District 295A

Floresville 33, Eagle Pass Winn 32

Southside 58, Harlandale 55 (OT)

McCollum 39, Uvalde 24

District 263A

Fox Tech 35, Natalia 29

Karnes City 66, Brooks Academy 25

Poth 54, Cole 36

TAPPS 55A

Holy Cross 44, Providence 22

San Antonio Christian 59, Cornerstone Christian 46

St. Mary’s Hall 54, TMI 41

TAPPS 53A

Castle Hills Christian 53, Keystone 27

Hallettsville Sacred Heart 44, San Antonio Lutheran 27

St. Gerard at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Sunnybrook (score unavailable)

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 276A

Smithson Valley 59, East Central 39

New Braunfels 43, New Braunfels Canyon 33

Judson, 75, Steele 64

Wagner 67, Clemens 43

District 296A

Laredo United 64, Southwest 45

South San 67, Del Rio 46

Laredo Alexander 64, Laredo LBJ 43

Laredo United South at Eagle Pass (score unavailable)

District 28-5A

Brackenridge 46, Edison 43

Sam Houston 59, Burbank 48

Highlands 48, Kennedy 37

Lanier 51, Jefferson 38

District 29-5A

Southside 58, Floresville 40

Harlandale 62, McCollum 57

Eagle Pass Winn 47, Uvalde 39

District 263A

Poth 79, Fox Tech 24

Jourdanton 46, Cole 42

Karnes City at Natalia (score unavailable)

TAPPS 55A

Providence 35, St. Mary’s Hall 33

San Antonio Christian 76, TMI 17

Cornerstone Christian 33, Holy Cross 30

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart 65, Kerrville Our Lady of the Hills 14

Keystone 47, St. Gerard 25

Castle Hills Christian 59, San Antonio Lutheran 47

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Pleasanton (score unavailable)

 

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 1420

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

East Central at New Braunfels Canyon, 7 p.m. (ppd., rescheduled for 7 p.m., Wednesday)

Judson at Smithson Valley, 7 p.m. (ppd., rescheduled for 7 p.m., Wednesday)

New Braunfels at Clemens, 7 p.m. (ppd., rescheduled for 7 p.m., Wednesday)

Steele at Wagner, 7 p.m. (ppd., rescheduled for 7 p.m., Wednesday)

District 296A

Eagle Pass at Laredo Alexander (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Thursday)

Del Rio at Southwest (ppd., rescheduled for 7 p.m., Wednesday)

Laredo United at Laredo LBJ (ppd., rescheduled for 7 p.m., Thursday)

Laredo United South at South San (ppd., rescheduled for 7 p.m., Thursday)

District 28-5A

Jefferson vs. Memorial at Edgewood Gym (ppd., rescheduled for 5 p.m., Wednesday)

Highlands at Burbank at Lanier (ppd., reschedule for 6:30 p.m. Wednesday)

Sam Houston vs. Edison at Alamo Convocation Center (ppd., reschedule for 6:30 p.m. Wednesday)

Kennedy at Brackenridge (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Wednesday)

District 295A

Eagle Pass Winn at Southside (ppd., rescheduled for 5 p.m., Wednesday)

McCollum at Floresville, 6:30 p.m. (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

Uvalde at Harlandale (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

District 263A

Brooks Academy at Cole (score unavailable)

Karnes City at Fox Tech (ppd., rescheduled for 5 p.m., Wednesday)

Natalia at Jourdanton (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

TAPPS 55A

Cornerstone Christian at St. Mary’s Hall (score unavailable)

Holy Cross at San Antonio Christian (score unavailable)

TMI at Providence (ppd., no reschedule date)

TAPPS 53A

Keystone at Hallettsville Sacred Heart (score unavailable)

Kerrville Our Lady of the Hills at San Antonio Lutheran (score unavailable)

Castle Hills Christian at St. Gerard (ppd., no reschedule date)

Non-district

Bulverde Bracken Christian at Young Women’s Leadership Academy (ppd., no reschedule date)

 

Wednesday’s games

District 276A

East Central 51, New Braunfels Canyon 48 (rescheduled from Tuesday)

Judson 48, Smithson Valley 37 (rescheduled from Tuesday)

New Braunfels 48, Clemens 37 (rescheduled from Tuesday)

Steele 59, Wagner 51 (rescheduled from Tuesday)

District 285A

Memorial 56, Jefferson 50 (rescheduled from Tuesday)

Highlands 57, Burbank 40 (rescheduled from Tuesday)

Sam Houston 66, Edison 49 (rescheduled from Tuesday)

Brackenridge 58, Kennedy 19 (rescheduled from Tuesday)

District 295A

Southside 62, Eagle Pass Winn 37 (rescheduled from Tuesday)

Floresville 48, McCollum 47 (rescheduled from Tuesday)

Harlandale 43, Uvalde 29 (rescheduled from Tuesday)

District 263A

Karnes City 69, Fox Tech 35 (rescheduled from Tuesday)

Cole 45, Brooks Academy 17 (score unavailable) (rescheduled from Tuesday)

Jourdanton 62, Natalia 32 (rescheduled from Tuesday)

 

Thursday’s games

District 296A

Laredo Alexander 65, Eagle Pass 28 (rescheduled from Tuesday)

Laredo United 68, Laredo LBJ 38 (rescheduled from Tuesday)

Southwest 28, Del Rio 27 (rescheduled from Tuesday)

South San 75, Laredo United South 62 (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 53A

Castle Hills Christian 77, Kerrville Our Lady of the Hills 19

 

Friday’s games

District 276A

Steele 87, Clemens 34

Judson 67, New Braunfels Canyon 39

Smithson Valley 44, New Braunfels 29

East Central 60, Wagner 51

District 296A

Laredo Alexander at Del Rio (ppd., rescheduled for 1 p.m. Saturday)

Laredo LBJ at Eagle Pass (ppd., rescheduled for 3:30 p.m. Saturday)

South San at Laredo United South (ppd., rescheduled for 3:30 p.m. Saturday)

Southwest at Laredo United South (ppd., rescheduled for 3:30 p.m. Saturday)

District 28-5A

Burbank 38, Kennedy 34

Brackenridge 57, Jefferson 42

Lanier 59, Highlands 34

Sam Houston 58, Memorial 45

District 29-5A

Uvalde 58, Floresville 54

Harlandale 48, Eagle Pass Winn 36

Southside 55, McCollum 51

District 263A

Cole 37, Natalia 27

Poth 62, Jourdanton 44

Fox Tech vs. Brooks Academy (score unavailable)

TAPPS 55A

Holy Cross 52, TMI 31

San Antonio Christian 79, St. Mary’s Hall 39

Cornerstone Christian 58, Providence 33

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart 64, St. Gerard 17

Keystone 50, San Antonio Lutheran 30

Non-district

Young Women’s Leadership Academy 43, St. Anthony’s 40 (OT)

 

Saturday’s games

District 296A

Laredo Alexander 42, Del Rio 32 (rescheduled from Friday)

Eagle Pass 54, Laredo LBJ 39 (rescheduled from Friday)

Laredo United 67, South San 52 (rescheduled from Friday)

Laredo United South 60, Southwest 35 (rescheduled from Friday)

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 1420

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

Clemens at New Braunfels (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)

New Braunfels Canyon at East Central (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)

Smithson Valley at Judson (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)

Wagner at Steele (ppd., rescheduled for 7 p.m. Wednesday)

District 296A

Laredo LBJ at Laredo United (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Thursday)

Laredo Alexander at Eagle Pass (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Wednesday)

South San at Laredo United South (ppd., rescheduled for 7 p.m., Thursday)

Southwest at Del Rio (ppd., rescheduled for 7 p.m., Wednesday)

District 285A

Memorial at Jefferson (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

Highlands vs. Burbank at Lanier (ppd., rescheduled for 8 p.m., Wednesday)

Sam Houston vs. Edison at Alamo Convocation Center (ppd., rescheduled for 8 p.m., Wednesday)

Brackenridge vs. Kennedy at Edgewood Gym (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

District 295A

Harlandale at Uvalde (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

Floresville at McCollum (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

Southside at Eagle Pass Winn (ppd., rescheduled for 6:30 p.m., Wednesday)

District 26-3A

Brooks Academy at Cole (score unavailable)

Natalia at Jourdanton (ppd., rescheduled for 7:45 p.m. Wednesday)

Karnes City at Fox Tech (ppd., rescheduled for 8 p.m. Wednesday)

TAPPS 55A

Holy Cross at San Antonio Christian (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Wednesday)

Cornerstone Christian at St. Mary’s Hall (ppd., rescheduled for 7:30 p.m., Wednesday)

TAPPS 53A

Keystone at Hallettsville Sacred Heart (score unavailable)

Kerrville Our Lady of the Hills at San Antonio Lutheran (score unavailable)

Castle Hills Christian at St. Gerard (ppd., no reschedule date)

Nondistrict

Central Catholic at Austin Hyde Park (score unavailable)

 

Wednesday’s games

District 276A

Clemens 67, New Braunfels 57 (rescheduled from Tuesday)

New Braunfels Canyon 99, East Central 95 (OT) (rescheduled from Tuesday)

Judson 64, Smithson Valley 55 (rescheduled from Tuesday)

Wagner 71, Steele 63 (rescheduled from Tuesday)

District 296A

Southwest at Del Rio (score unavailable) (rescheduled from Tuesday)

District 285A

Kennedy 75, Brackenridge 68 (rescheduled from Tuesday)

Jefferson 67, Memorial 53 (rescheduled from Tuesday)

Burbank 65, Highlands 62 (rescheduled from Tuesday)

Sam Houston 71, Edison 38 (rescheduled from Tuesday)

District 295A

McCollum 72, Floresville 63 (rescheduled from Tuesday)

Harlandale 68, Uvalde 49 (rescheduled from Tuesday)

Southside 65, Eagle Pass Winn 54 (rescheduled from Tuesday)

District 263A

Jourdanton d. Natalia  (score unavailable) (rescheduled from Tuesday)

Cole 58, Brooks Academy 45 (rescheduled from Tuesday)

Fox Tech 50, Karnes City 46 (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 55A

San Antonio Christian 53, Holy Cross 50 (rescheduled from Tuesday)

St. Mary’s Hall 76, Cornerstone Christian 63 (rescheduled from Tuesday)

 

Thursday’s games

District 296A

South San 59, Laredo United South 42 (rescheduled from Tuesday)

Del Rio 65, Southwest 40 (rescheduled from Tuesday)

Laredo Alexander 61, Eagle Pass 50 (rescheduled from Tuesday)

Laredo United 68, Laredo LBJ 65 (rescheduled from Tuesday)

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills 64, Castle Hills Christian 44

 

Friday’s games

District 276A

Wagner 116, East Central 83

Judson 73, New Braunfels Canyon 56

New Braunfels 63, Smithson Valley 57

Steele 73, Clemens 54

District 296A

Del Rio at Laredo Alexander (ppd., rescheduled to 3:30 p.m. Saturday)

Laredo United at South San (ppd., rescheduled to 3:30 p.m. Saturday)

Laredo LBJ at Eagle Pass (ppd., rescheduled to 7 p.m. Saturday)

Laredo United South at Southwest (ppd., rescheduled to 3:30 p.m. Saturday)

District 285A

Kennedy 53, Burbank 45

Sam Houston 70, Memorial 42

Brackenridge 49, Jefferson 44

Highlands 65, Lanier 52

District 295A

Harlandale 77, Eagle Pass Winn 24

McCollum 62, Southside 52

Floresville 57, Uvalde 55

District 263A

Poth 83, Jourdanton 68

Cole 78, Natalia 27

Brooks Academy 63, Fox Tech 52

TAPPS 55A

Holy Cross 76, TMI 42

St. Mary’s Hall 57, San Antonio Christian 52

TAPPS 53A

St. Gerard 81, Hallettsville Sacred Heart 40

San Antonio Lutheran at Keystone (score unavailable)

 

Saturday’s games

District 296A

Laredo Alexander 104, Del Rio 94 (rescheduled from Friday)

South San 63, Laredo United 58 (rescheduled from Friday)

Laredo United South 44, Southwest 38 (rescheduled from Friday)

Laredo LBJ 78, Eagle Pass 70 (rescheduled from Friday)

TAPPS 26A

Central Catholic 46, Brownsville St. Joseph 34

GIRLS BASKETBALL: Area rankings (thru Jan. 12)

Thru January 12

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. East Central – 1

2. Sam Houston – 8

3. South San – 4

4. Southside – 5

5. Edison – 6

6. Lanier – 2

7. Harlandale – 3

8. Brackenridge – 7

9. Southwest – 12

10. McCollum – 13

11. Memorial – 15

12. Jefferson – 14

13. Highlands – 9

14. Burbank – 10

15. Providence – NR

 

NR = not ranked

Last year = 2016-17 final ranking

BOYS BASKETBALL: Area rankings (thru Jan. 12)

Thru January 12

 

TOP 15:

Rank-Team-Last year

1. South San – 1

2. Central Catholic – 2

3. Jefferson – 4

4. Sam Houston – 3

5. Southwest – 11

6. East Central – 6

7. Brackenridge – 13

8. Edison – 14

9. Harlandale – 9

10. St. GerardNR

11. Burbank – NR

12. Lanier – 5

13. Kennedy – NR

14. Memorial8

15. Highlands – 10

NR = not ranked

Last year = 2016-17 final ranking

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 7-13

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 276A

Judson 69, Wagner 64

Smithson Valley 48, Clemens 31

Steele 54, New Braunfels Canyon 32

East Central 56, New Braunfels 38

District 296A

Laredo United 74, Del Rio 59

Laredo United South 58, Laredo Alexander 45

South San 74, Laredo LBJ 31

Southwest at Eagle Pass (score unavailable)

District 28-5A

Edison 74, Kennedy 21

Highlands 41, Memorial 34

Lanier 46, Brackenridge 37

Sam Houston 68, Jefferson 51

District 295A

Eagle Pass Winn 41, Uvalde 18

Harlandale 41, McCollum 38

Southside 52, Floresville 31

District 263A

Cole 44, Fox Tech 30

Karnes City 60, Jourdanton 58

Poth at Brooks Academy (score unavailable)

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 52, Holy Cross 37

Providence 40, St. Mary’s Hall 27

San Antonio Christian 88, TMI 28

TAPPS 53A

Castle Hills Christian 76, San Antonio Lutheran 22

Keystone 46, St. Gerard 22

Hallettsville Sacred Heart 66, Kerrville Our Lady of the Hills 13

Non-district

St. Anthony 27, Young Women’s Leadership Academy 14

 

Wednesday’s games

No games scheduled

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 276A

Judson 79, Clemens 29

Steele 62, East Central 56

Smithson Valley 44, New Braunfels Canyon 36

Wagner 53, New Braunfels 49

District 296A

Laredo United South 62, Laredo LBJ 26

Del Rio 56, Eagle Pass 35

South San 68, Southwest 50

Laredo Alexander 47, Laredo United 37

District 28-5A

Brackenridge 52, Highlands 41

Memorial 62, Kennedy 38

Lanier 59, Burbank 39

Jefferson 55, Edison 38

District 29-5A

McCollum 42, Eagle Pass Winn 25

Harlandale 47, Floresville 37

Southside 57, Uvalde 42

District 263A

Brooks Academy at Jourdanton  (score unavailable)

Poth 86, Natalia 16

Cole 45, Karnes City 35

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 56, TMI 17

Holy Cross 36, St. Mary’s Hall 31

San Antonio Christian 60, Providence 14

TAPPS 53A

Keystone 63, Kerrville Our Lady of the Hills 42

Hallettsville Sacred Heart 39, Castle Hills Christian 29

San Antonio Lutheran 31, St. Gerard 23

Non-district

Fox Tech 37, Young Women’s Leadership Academy 29

 

Saturday’s games

No games scheduled

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 77, Smithson Valley 70

New Braunfels 78, East Central 67

Steele 85, New Braunfels Canyon 57

Wagner 68, Judson 63

District 296A

Southwest 58, Eagle Pass 30

Laredo Alexander 75, Laredo United South 72

Laredo United 67, Del Rio 52

South San 68, Laredo LBJ 51

District 285A

Brackenridge 56, Lanier 46

Jefferson 49, Sam Houston 47

Kennedy 54, Edison 45

Memorial 63, Highlands 52

District 26-3A

Poth 72, Brooks Academy 48

Cole 64, Fox Tech 35

Jourdanton at Karnes City (score unavailable)

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 76, Holy Cross 68

San Antonio Christian 54, TMI 37

TAPPS 53A

Castle Hills Christian 69, San Antonio Lutheran 63

Kerrville Our Lady of the Hills 82, Hallettsville Sacred Heart 32

St. Gerard 76, Keystone 34

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

TAPPS 26A

Antonian 61, Central Catholic 55

Friday’s games

District 276A

Steele 118, East Central 77

Judson 81, Clemens 78 (OT)

Wagner 67, New Braunfels 31

New Braunfels Canyon 72, Smithson Valley 61

District 296A

Laredo United South 48, Laredo LBJ 44

South San 66, Southwest 43

Del Rio at Eagle Pass (score unavailable)

Laredo Alexander 76, Laredo United 73

District 285A

Jefferson 45, Edison 33

Brackenridge 59, Highlands 51

Kennedy 64, Memorial 62

Lanier 68, Burbank 66

District 295A

Harlandale 73, Floresville 61

McCollum 67, Eagle Pass Winn 38

Uvalde 56, Southside 44

District 263A

Brooks Academy at Jourdanton (score unavailable)

Poth 83, Natalia 53

Cole 75, Karnes City 25

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 74, TMI 31

St. Mary’s Hall 77, Holy Cross 41

TAPPS 53A

Keystone at Kerrville Our Lady of the Hills (score unavailable)

Castle Hills Christian at Hallettsville Sacred Heart (score unavailable)

St. Gerard 66, San Antonio Lutheran 54

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 31-Jan. 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 276A

East Central 56, Smithson Valley 41

New Braunfels 42, New Braunfels Canyon 27

Steele 55, Judson 53

Wagner 58, Clemens 47

District 296A

Laredo Alexander 77, Laredo LBJ 37

South San 71, Del Rio 48

Southwest at Laredo United (ppd. to Wednesday)

Eagle Pass Laredo United South (ppd. to Wednesday)

District 28-5A

Edison 45, Lanier 41

Jefferson 64, Kennedy 46

Memorial 57, Burbank 52

Sam Houston 74, Highlands 47

District 263A

Karnes City 69, Natalia 8

Poth 79, Fox Tech 28

Jourdanton at Cole (score unavailable)

Non-district

Brooks Academy 40, Young Women’s Leadership Academy 24

Corpus Christi Incarnate Word 49, Holy Cross 34

McCollum 39, San Marcos 32

Schertz John Paul II at Providence (score unavailable)

Wednesday’s games

District 296A

Laredo United 50, Southwest 39

Laredo United South 51, Eagle Pass 25

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 276A

Judson 65, East Central 61

Clemens 44, New Braunfels Canyon 40

Steele 67, New Braunfels 26

Wagner 48, Smithson Valley 45

District 296A

South San 64, Laredo Alexander 63

Laredo United 67, Eagle Pass 38

Southwest 51, Laredo LBJ 23

Laredo United South 67, Del Rio 45

District 28-5A

Brackenridge 41, Burbank 27

Edison 59, Highlands 31

Lanier 48, Memorial 44

Sam Houston 95, Kennedy 24

District 263A

Brooks Academy d. Natalia (score unavailable)

Poth at Karnes City (score unavailable)

Jourdanton 74, Fox Tech 43

Non-district

Comfort vs. Young Women’s Leadership Academy (score unavailable)

Saturday’s games

Non-district

Providence d. Laredo St. Augustine (score unavailable)

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Dec. 31-Jan. 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 78, Wagner 73

East Central 61, Smithson Valley 44

New Braunfels Canyon 79, New Braunfels 77

Steele 96, Judson 77

District 296A

Del Rio 55, South San 53

Laredo Alexander 70, Laredo LBJ 66

Laredo United at Southwest (ppd. to Wednesday)

Laredo United South at Eagle Pass (ppd. to Wednesday)

District 285A

Burbank 54, Memorial 53

Edison 56, Lanier 38

Jefferson 61, Kennedy 40

Sam Houston 59, Highlands 46

District 26-3A

Cole 89, Jourdanton 55

Poth 84, Fox Tech 31

Karnes City 61, Natalia 37

Non-district

Boerne 68, Southside 51

Harlandale 83, Holy Cross 63

San Marcos 72, McCollum 57

Wednesday’s games

District 296A

Laredo United 66, Southwest 59

Laredo United South 66, Eagle Pass 50

Non-district

Central Catholic 63, Devine 37

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 276A

Clemens 82, New Braunfels Canyon 71

Judson 122, East Central 74

Steele 89, New Braunfels 55

Wagner 83, Smithson Valley 50

District 296A

Laredo Alexander 83, South San 76

Del Rio 74, Laredo United South 52

Laredo United 91, Eagle Pass 71

Laredo LBJ 52, Southwest 50

District 285A

Brackenridge 57, Burbank 55

Edison 46, Highlands 39

Memorial 46, Lanier 37

Sam Houston 69, Kennedy 51

District 263A

Poth at Karnes City (score unavailable)

Brooks Academy 61, Natalia 52

Jourdanton 67, Fox Tech 43

Non-district

St. Gerard 65, Center Point 55

Floresville 63, Holy Cross 62

Harlandale 65, KIPP Academy 44

McCollum 51, San Antonio Christian 34

Austin St. Michael’s 49, Central Catholic 40

Southwest Legacy JV 100, Dilley 74

Saturday’s games

No games scheduled