GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 17-23

Monday’s games

TAPPS 3-5A
Providence 66, St. Anthony 39

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 70, East Central 35

Judson 75, Wagner 43

New Braunfels 60, South San 37

Steele 58, Smithson Valley 35

District 27-5A
Edison 67, Burbank 62 (OT)

Jefferson 52, Highlands 31

Sam Houston 51, Kennedy 48

Brackenridge vs. Memorial (ppd., rescheduled for 10 a.m. Jan. 30 at Edgewood Gym)

District 28-5A
McCollum 53, Harlandale 41

Medina Valley 59, Southwest 26

Southside 57, Floresville 37

Southwest Legacy 56, Eagle Pass Winn 22

District 29-4A
Devine 62, Young Women’s Leadership Academy 27

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 42, Schertz John Paul II 33

Wednesday’s games

TAPPS 3-5A
Providence 66, St. Anthony 42

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Judson 71, New Braunfels 36

Wagner 68, Smithson Valley 40

Steele 78, East Central 52

District 27-5A
Sam Houston 60, Edison 24

Lanier 65, Kennedy 34

Memorial at Highlands, 5:30 p.m.

Burbank vs. Brackenridge at Alamo Convocation Center, 8 p.m.

District 28-5A
Harlandale 72, Eagle Pass Winn 48

Medina Valley 64, McCollum 55

Southside 43, Southwest 36

Southwest Legacy 54, Floresville 37

District 29-4A
Somerset 94, Fox Tech 27

TAPPS 3-5A
San Antonio Lutheran at Texas School for the Deaf (canceled)

Schertz John Paul II at Austin Veritas Academy (score unavailable)

Providence 61, St. Mary’s Hall 52

TAPPS 3-4A
Holy Cross at San Marcos Academy (score unavailable)

TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 62, St. Gerard 22

Non-district

Young Women’s Leadership Academy at Castle Hills Christian (score unavailable)

Saturday’s games

District 27-6A

Clemens 77, South San 60

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 17-23

Monday’s games

Non-district
Central Catholic 79, San Marcos Home School 74 (OT)

Tuesday’s games

District 27-6A
Clemens 58, East Central 55

Judson 91, Wagner 83 (OT)

New Braunfels at South San (ppd., rescheduled for 1:30 p.m. Jan. 30)

Steele at Smithson Valley (ppd., rescheduled for 3:30 p.m. Jan. 30)

District 27-5A
Brackenridge 66, Memorial 56

Jefferson 73, Highlands 64

Sam Houston 86, Kennedy 28

Edison d. Burbank (score unavailable)

District 28-5A
Harlandale 56, McCollum 53

Medina Valley 51, Southwest 45

Southside 82, Floresville 50

Southwest Legacy vs. Eagle Pass Winn (ppd., rescheduled for noon Feb. 6 at Eagle Pass Student Activities Center)

District 29-4A
Young Men’s Leadership Academy 60, Devine 56

Somerset vs. Brooks Academy (ppd., rescheduled for noon Jan. 30 at Brooks Lone Star Academy)

TAPPS 3-4A
San Antonio Lutheran 66, Schertz John Paul II 61

TAPPS 5-2A
Hallettsville Sacred Heart at St. Gerard (score unavailable)

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 27-6A
Clemens at South San, 7 p.m.

East Central 69, Steele 57

judson 70, New Braunfels 59

Wagner 59, Smithson Valley 54
Clemens at South San (ppd., rescheduled for 3:30 p.m. Feb. 6)

District 27-5A
Brackenridge 59, Burbank 49

Sam Houston 81, Edison 57

Memorial 68, Highlands 53

Lanier 44, Kennedy 40

District 28-5A

Southside 79, Southwest 44

Southwest Legacy 85, Floresville 82 (OT)

McCollum 62, Medina Valley 36

District 29-4A
Somerset 87, Fox Tech 41

TAPPS 3-6A
Antonian 85, Central Catholic 63

San Antonio Christian at Austin Dominic Savio (score unavailable)

TAPPS 3-4A
Holy Cross 63, San Marcos Academy 42

San Antonio Lutheran at Texas School for the Deaf (postponed)

TAPPS 5-2A
Victoria Faith Academy 68, St. Gerard 55

Saturday’s games

District 28-5A
Harlandale 53, Eagle Pass Winn 34

District 27-5A
Jefferson
78, Memorial 34

Sam Houston vs. Brackenridge (postponed, no reschedule date)

Kennedy at Edison (score unavailable)