VOLLEYBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Matches of Oct. 915

Monday’s matches

TAPPS 55A

Providence (21-13, 4-3) 3, Cornerstone Christian (11-23, 0-7) 1 (scores unavailable)

Tuesday’s matches

District 27-6A

New Braunfels Canyon (33-7, 8-2) 3, Clemens (31-6, 7-3) 2 (23-25, 25-19, 14-25, 25-15, 15-11)

Judson (9-27, 2-8) 3, East Central (14-21, 2-8) 2 (22-25, 13-25, 25-23, 25-18, 15-10)

New Braunfels (29-12, 9-1) 3, Steele (19-17, 4-6) 0 (25-12, 25-17, 25-22)

Smithson Valley (30-8, 8-2) 3, Wagner (6-23, 0-10) 0 (25-13, 25-7, 25-11)

District 29-6A

Laredo Alexander (36-3, 9-1) 3, Southwest (22-17, 6-4) 1 (18-25, 25-23, 25-22) 

Laredo LBJ (19-12, 4-6) 3, Del Rio (9-7 ???, 5-5) 1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-23) 

Laredo United (28-7, 9-1) 3, Laredo United South (7-10 ???, 4-6) 0 (25-15, 26-24, 25-12)

South San (13-20, 2-8) 3, Eagle Pass (2-13 ???, 0-10) 0 (25-19, 25-22, 25-22)

District 28-5A

Edison (20-15, 12-0) 3, Burbank (12-25, 6-7) 1 (25-19, 25-8, 19-25, 25-7)

Brackenridge (5-29, 4-93, Memorial (9-20, 3-9) 2 (25-21, 23-25, 23-25, 25-17, 15-11)

Jefferson (12-18, 10-3) 3, Highlands (18-16, 8-4) 0 (25-17, 25-23, 25-18)

District 295A

Floresville (10-15 ???, 2-3) at Eagle Pass Winn (7-12 ???, 0-4 ???)  (scores unavailable)

Southside (28-7, 6-0) 3, Harlandale (23-9, 3-3) 0 (25-22, 26-24, 26-24)

McCollum (20-11, 5-1) 3, Uvalde (0-17 ???, 0-5 ???) 0 (25-12, 25-17, 25-10)

District 26-3A

Cole (7-14 ???, 3-4 ???) 3, Karnes City (8-9 ???, 5-4) 0 (25-13, 25-19, 25-21)

Fox Tech (2-27, 1-7) 3, Brooks Academy (5-13 ???, 1-6 ???) 2 (25-22, 25-23, 26-28, 22-25, 16-14)

Poth (19-18, 9-0) 3, Jourdanton (15-9 ???, 5-2 ???) 0 (25-11, 25-14, 25-18)

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall (22-10, 6-1) 3, San Antonio Christian (17-15, 2-5) 2 (18-25, 22-25, 25-18, 25-18, 16-14)

Holy Cross (37-10, 7-0) 3, TMI (3-12 ???, 1-6) 0 (25-18, 25-11, 25-14)

TAPPS 5-3A

Hallettsville Sacred Heart (19-8, 6-0) 3, St. Gerard (7-15 ???, 0-6) 0 (25-6, 25-15, 25-8)

San Antonio Lutheran (18-18-2, 4-2) 3, Keystone (5-11 ???, 1-5) 1 (25-17, 17-25, 25-16, 25-23)

Wednesday’s matches

District 28-5A

Sam Houston (19-20, 7-6) 3, Lanier (16-22, 6-6) 1 (25-15, 15-25, 26-24, 25-13)

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (20-10-2, 5-3) 3, Kerrville Our Lady of the Hills (22-7, 4-3) 0 (scores unavailable)

Thursday’s matches

TAPPS 5-3A

Kerrville Our Lady of the Hills (23-7, 5-3) 3, San Antonio Lutheran (18-19-2, 4-3) 0 (scores unavailable)

Hallettsville Sacred Heart (20-8, 7-0) 3, Keystone (5-12 ???, 1-6) 0 (25-7, 25-20, 25-21)

TAPPS 5-5A

San Antonio Christian (18-15, 3-5) 3, Cornerstone Christian (11-24, 0-8) 0 (25-15, 25-12, 25-20)

Friday’s matches

District 27-6A

New Braunfels (30-12, 10-1) 3, East Central (14-22, 2-9) 0 (25-9, 25-20, 25-11)

Smithson Valley (31-8, 9-2), Clemens (31-7, 7-4) 0 (25-14, 25-18, 25-21)

New Braunfels Canyon (34-7, 9-2) 3, Steele (19-18, 4-7) 0 (25-21, 25-16, 25-14)

Wagner (6-23, 0-10) at Judson (9-27, 2-8) (scores unavailable)

District 29-6A

Del Rio (10-7 ???, 6-5) 3, South San (13-21, 2-9) 2 (25-18, 21-25, 17-25, 25-14, 16-14)

Eagle Pass (2-13 ???, 0-10) at Laredo United South (7-10 ???, 4-6) (scores unavailable)

District 28-5A

Highlands (19-16, 9-4) 3, Sam Houston (19-21, 7-7) 2 (25-19, 23-25, 25-23, 19-25, 15-5)

Memorial (10-20, 4-9) 3, Burbank (12-25, 6-7) 2 (20-25, 26-24, 21-25, 25-11, 15-7)

Jefferson (13-18, 11-3) 3, Kennedy (0-24, 0-13) 0 (25-9, 25-5, 25-14)

Edison (21-15, 13-0) 3, Lanier (16-23, 6-7) 0 (25-23, 27-25, 25-11) 

District 295A

Southside (29-7, 7-0) 3, Eagle Pass Winn (7-13 ???, 0-5 ???) 0 (25-19, 25-19, 25-19)

McCollum (21-11, 6-1) 3, Floresville (10-16 ???, 2-4 ???)  1 (22-25, 25-16, 25-16, 25-19)

Harlandale (24-9, 4-3) 3, Uvalde (0-17 ???, 0-5 ???) 0 (25-7, 25-16, 25-16)

District 26-3A

Cole (7-14 ???, 3-4 ???) at Poth (19-18 ???, 9-0) (scores unavailable)

Karnes City (9-9 ???, 6-4) 3, Natalia (8-12, 2-6 ???) 0 (25-16, 25-14, 25-19)

Jourdanton (16-9 ???, 6-2 ???) 3, Fox Tech (2-28, 1-8) 0 (25-16, 25-19, 25-13)

TAPPS 5-3A

Castle Hills Baptist (21-10-2, 6-3) 3, St. Gerard (7-16 ???, 0-7) 0 (25-9, 25-14, 25-17)

TAPPS 55A

St. Mary’s Hall (23-10, 7-1) 3, TMI (3-13 ???, 1-7) 0 (25-22, 25-12, 25-14)

 

Saturday’s matches

District 29-6A

Laredo Alexander (37-3, 10-1) 3, Laredo LBJ (19-13, 4-7) 2 (25-23, 23-25, 25-17, 18-25, 15-13) 

Laredo United (29-7, 10-1) 3, Southwest (22-18, 6-5) 0 (25-16, 25-10, 25-17)

TAPPS 55A

Holy Cross (38-10, 8-0) 3, Providence (21-14, 4-4) 0 (25-11, 25-14, 25-15)

FOOTBALL: Area rankings (thru Oct. 8)

Through Oct. 8

 

TOP 15:

 

Rank-Team-Last week

1. Holy Cross – 1

2. Edison – 2

3. Lanier8

4. Brackenridge – 5

5. Southside – 6

6. Sam Houston – 3

7. Southwest – 9

8. Harlandale – 4

9. Central Catholic – 7

10. McCollum – 10

11. Highlands – 12

12. East Central – 11

13. Kennedy13

14. Jefferson14

15. South San – 15

 

NR = not ranked

FOOTBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

WEEK 8 SCHEDULE

(Oct. 13-15)

Thursday’s games

District 285A

Highlands (4-3, 4-1) 34, Sam Houston (4-4, 3-3) 13

Non-district

Brooks Academy (2-5) 1, Lee Academy (0-5) 0 (forfeit)

Friday’s games

District 27-6A

New Braunfels (4-3, 2-2) 34, East Central (1-6, 0-4) 17

Judson (6-1, 3-1) 51, Wagner (3-4, 0-4) 16

Smithson Valley (4-2, 3-1) 45, Clemens (5-2, 3-1) 21

Steele (6-1, 4-0) 21, New Braunfels Canyon (1-6, 1-3) 14

District 29-6A

Laredo Alexander (2-5, 2-2) 49, Laredo LBJ (0-7, 0-4) 7

Southwest (4-3, 2-2) 28, Laredo United (4-3, 2-2) 24 (2 OT)

Laredo United South (6-1, 4-0) 34, Eagle Pass (4-3, 2-2) 24

Del Rio (7-0, 4-0) 53, South San (0-7, 0-4) 7

District 28-5A

Lanier (5-2, 5-0) 28, Edison (5-2, 3-2) 21 

Burbank (1-7, 1-5) 14, Memorial (0-7, 0-5) 7

Kennedy (25, 23) 22, Jefferson (2-6, 2-4) 6

District 29-5A

Eagle Pass Winn (6-1, 2-0) 14, Southside (3-4, 0-2) 13

McCollum (2-5, 1-1) 42, Floresville (2-5, 1-1) 21

Uvalde (6-1, 2-0) 28, Harlandale (3-4, 0-2) 21

TAPPS II3

Austin Hyde Park Baptist (6-1, 3-0) 42, Cornerstone Christian (1-6, 0-4) 7

St. Mary’s Hall (43, 1-2) 32, San Antonio Christian (4-3, 2-2) 29

TAPPS III5

Boerne Geneva (5-2, 2-1) 28, Austin Brentwood Christian (34, 0-30

Hallettsville Sacred Heart (5-3, 4-0) 7, Schertz John Paul II (34, 120

Shiner St. Paul (6-2, 4-0) 56, St. Gerard (1-7, 0-4) 0

Saturday’s games

TAPPS II3

Austin Regents (7-0, 3-0) 31Holy Cross (7-1, 3-1) 20