BOYS BASKETBALL: Area playoff picture (thru February 10)

Boys basketball playoff picture

These are the area teams that have a chance to qualify for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 10

ALREADY QUALIFIED: Central Catholic (25-9, 3-1), Harlandale (18-11, 7-2), Holy Cross (12-22, 2-6), Jefferson (23-6, 14-1), McCollum (16-12, 9-0), Sam Houston (21-8, 14-2), South San (24-6, 11-2), Southside (9-13 ???, 5-4).

LIKELY QUALIFIERS: Fox Tech (15-16, 5-6), Lanier (19-11, 10-5), Memorial (12-15, 9-6), St. Gerard (8-13 ???, 3-5 ???).

POSSIBLE QUALIFIERS: Highlands (18-11, 8-7).

BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 29Feb. 4

Monday’s games

Non-district

Central Catholic 69, Austin St. Stephen’s 53

Tuesday’s games

District 276A

Clemens 81, New Braunfels Canyon 79
East Central 80, Judson 78
Steele 80, New Braunfels 62
Wagner 99, Smithson Valley 57

District 296A

South San 67, Laredo Alexander 55
Laredo LBJ 49, Southwest 43
Laredo United 82, Eagle Pass 38
Laredo United South 53, Del Rio 42

District 285A

Edison 58, Burbank 43
Jefferson 82, Highlands 67
Lanier 45, Sam Houston 40
Memorial 48, Brackenridge 46

District 295A

Floresville 57, Harlandale 53
McCollum 59, Eagle Pass Winn 25
Southside 85, Uvalde 65

District 26-3A

Brooks Academy 36, Natalia 33
Jourdanton 57, Fox Tech 43

Poth 73, Karnes City 72

TAPPS 55A

San Antonio Christian 75, Holy Cross 56
St. Mary’s Hall 79, Cornerstone Christian 71

TAPPS 53A

Kerrville Our Lady of the Hills 53, Keystone 11
San Antonio Lutheran 83, St. Gerard 68
Castle Hills Baptist at Hallettsville Sacred Heart (score unavailable)

Wednesday’s games

Nondistrict

Antonian 92, Holy Cross 45

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

District 276A

Clemens 74, Smithson Valley 72

East Central 72, New Braunfels 63

Steele 78, New Braunfels Canyon 65

Wagner 91, Judson 59

District 296A

Laredo United South 61, Laredo LBJ 58

Eagle Pass 50, Del Rio 49

South San 56, Southwest 42

Laredo Alexander 56, Laredo United 51

District 285A

Jefferson 74, Kennedy 43

Memorial 55, Burbank 33

Lanier 62, Edison 47

Sam Houston 64, Highlands 35

District 295A

McCollum 72, Floresville 69

Harlandale 77, Uvalde 54

Southside 75, Eagle Pass Winn 58

District 263A

Brooks Academy 53, Poth 48

Cole 77, Fox Tech 48

Karnes City 57, Jourdanton 47

TAPPS 55A

Holy Cross 71, TMI 48

San Antonio Christian 83, St. Mary’s Hall 78

TAPPS 53A

Castle Hills Baptist at St. Gerard (score unavailable)

Kerrville Our Lady of the Hills 64, San Antonio Lutheran 49

Keystone at Halletsville Sacred Heart (score unavailable)

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 29Feb. 4

MONDAY’S GAMES

No games scheduled

TUESDAY’S GAMES

District 27-6A

Judson 39, East Central 36
Clemens 57, New Braunfels Canyon 45
Steele 61, New Braunfels 35
Wagner 67, Smithson Valley 52

District 29-6A

Laredo Alexander 82, South San 53
Laredo LBJ 45, Southwest 41
Laredo United 71, Eagle Pass 28
Laredo United South 70, Del Rio 36

District 28-5A

Brackenridge 52, Memorial 45
Edison 48, Burbank 32
Highlands 52, Jefferson 48
Lanier 59, Sam Houston 39

District 29-5A

Harlandale 52, Floresville 40
McCollum 46, Eagle Pass Winn 30
Southside 58, Uvalde 45

District 26-3A

Natalia 64, Brooks Academy 37
Poth 56, Karnes City 52
Fox Tech at Jourdanton (scores unavailable)

TAPPS 55A

Cornerstone Christian 60, St. Mary’s Hall 43
San Antonio Christian 78, Holy Cross 42
TMI 45, Providence 44

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart 56, Castle Hills Baptist 36
Keystone 50, Kerrville Our Lady of the Hills 28
San Antonio Lutheran 63, St. Gerard 28

WEDNESDAY’S GAMES

No games scheduled

THURSDAY’S GAMES

No games scheduled

FRIDAY’S GAMES

District 27-6A

Wagner 49, Judson 43

East Central 47, New Braunfels 35

Smithson Valley 64, Clemens 49

Steele 65, New Braunfels Canyon 32

District 296A

Laredo United South 83, Laredo LBJ 36

Del Rio 32, Eagle Pass 12

South San 65, Southwest 42

Laredo Alexander 70, Laredo United 54

District 28-5A

Sam Houston 53, Highlands 51

Kennedy 49, Jefferson 42

Burbank 66, Memorial 33

Lanier 64, Edison 44

District 29-5A

Southside, 47, Eagle Pass Winn 16

Floresville 42, McCollum 35

Harlandale 60, Uvalde 47

District 263A

Karnes City 45, Jourdanton 38

Poth at Brooks Academy (scores unavailable)

Fox Tech 38, Cole 36

TAPPS 55A

Holy Cross 51, TMI 42

San Antonio Christian 50, St. Mary’s Hall 28

Cornerstone Christian 53, Providence 33

TAPPS 53A

Hallettsville Sacred Heart 43, Keystone 36

Castle Hills Baptist 50, St. Gerard 17

San Antonio Lutheran 45, Kerrville Our Lady of the Hills 33

Non-district

Young Women’s Leadership Academy 37, Bracken Christian 35

SATURDAY’S GAMES

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: Area playoff picture (thru February 9)

Girls basketball playoff picture

These are the area teams that qualified for the playoffs (in alphabetical order):

Through February 7

QUALIFIERS: Brackenridge (17-15, 11-5), East Central (24-9, 8-6), Edison (16-15, 12-4), Harlandale (305, 91), Holy Cross (23-13, 82), Lanier (24-5, 15-1), McCollum (12-20, 5-5), Sam Houston (18-13, 11-5), South San (26-10, 95), Southside (256, 91).