BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 12-18

Monday’s games

Non-district

School of Science & Technology at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

Tuesday’s games

District 266A

Clemens 75, San Marcos 47.

East Central 83, New Braunfels Canyon 56

Judson 73, Smithson Valley 65

Steele 60, New Braunfels 47

District 276A

Johnson 57, South San 38

Madison 68, LEE 57

Roosevelt 51, Reagan 44

District 26-5A

McCollum 55, Kennedy 46

Seguin 52, Kerrville Tivy 47

Veterans Memorial 57, Boerne Champion 47

Wagner 81 Harlandale 35

District 27-5A

Highlands 45, Burbank 44 (OT)

Jefferson 50, Edison 41

Lanier 74, Fox Tech 37

District 28-5A

Floresville 75, Medina Valley 63

Somerset 62, Southwest Legacy 45

Southside 77, Uvalde 56

Southwest 72, Eagle Pass Winn 65

District 304A

La Vernia 62, Poteet 56

Navarro 57, Cuero 48

Pleasanton 101, Gonzales 58

TAPPS 5-5A

TMI 61, Holy Cross 58

TAPPS 52A

Bulverde Bracken Christian 52, The Atonement Academy 41

Shiner St. Paul 41, St. Gerard 26

Non-district

Central Catholic 47, San Antonio Christian 42

Wednesday’s games

District 276A

Churchill 50, MacArthur 47

District 27-5A

Sam Houston 43, Alamo Heights 38

Thursday’s games

Non-district

IDEA Monterrey Park at Brooks Collegiate Academy (score unavailable)

 

Friday’s games

District 266A

East Central 73, Clemens 52

Judson 66, New Braunfels Canyon 47

New Braunfels 70, San Marcos 51

Smithson Valley 82, Steele 77

District 276A

MacArthur 56, Madison 53

Roosevelt 79, Johnson 77 (OT)

Churchill 31, South San 24

Reagan 68, LEE 38

District 26-5A

Harlandale 57, Veterans Memorial 46

Memorial 51, Kennedy 46

Kerrville Tivy 54, McCollum 49

Wagner 81, Seguin 49

District 27-5A

Brackenridge 60, Highlands 53

Lanier 48, Jefferson 38

Sam Houston 47, Burbank 37

Alamo Heights 63, Edison 42

District 28-5A

Harlan 57, Eagle Pass Winn 54

Southside 81, Medina Valley 59

Southwest 79, Somerset 77 (OT)

Floresville 69, Southwest Legacy 49

District 304A

Gonzales 54, Brooks Academy 47

Pleasanton 71, La Vernia 56

Cuero 72, Poteet 57

TAPPS 52A

Victoria Faith Academy 73, Bulverde Bracken Christian 47

St. Gerard 73, The Atonement Academy 55

Non-district

Schertz John Paul II 67, Holy Cross 41

Central Catholic 58, Austin St. Michael’s 53

 

Saturday’s games

No games scheduled

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Jan. 12-18

Monday’s games

No games scheduled

 

Tuesday’s games

District 266A

Clemens 36, San Marcos 34

Judson 57, Smithson Valley 49

New Braunfels Canyon 53, East Central 27

Steele 88, New Braunfels 60

District 276A

LEE 47, Madison 40

South San 62, Johnson 56

District 26-5A

Kerrville Tivy 58, Seguin 37

McCollum 47, Kennedy 39

Veterans Memorial 48, Boerne Champion 37

Wagner 73, Harlandale 45

District 275A

Edison 56, Jefferson 41

Highlands 61, Burbank 48

Lanier 51, Fox Tech 24

Sam Houston 58, Alamo Heights 42

District 28-5A

Medina Valley 62, Floresville 47

Somerset 52, Southwest Legacy 35

Southside 57, Uvalde 40

Southwest 49, Eagle Pass Winn 34

District 304A

Gonzales 38, Pleasanton 36

La Vernia 61, Poteet 32

Navarro 46, Cuero 34

TAPPS 5-5A

Holy Cross 39, TMI 34

TAPPS 52A

Bulverde Bracken Christian 46, The Atonement Academy 33

Shiner St. Paul at St. Gerard (score unavailable)

Non-district

Schertz John Paul II 43, Providence 39

Young Woman’s Leadership Academy 41, St. Anthony 21

 

Wednesday’s games

District 27-6A

Churchill 59, MacArthur 47

Reagan 56, Roosevelt 47

 

Thursday’s games

No games scheduled

 

Friday’s games

District 266A

Clemens 66, East Central 62

San Marcos 56, New Braunfels 36

Judson 50, New Braunfels Canyon 42

Smithson Valley 76, Steele 59

District 276A

Churchill 61, South San 60

District 26-5A

Kerrville Tivy 58, McCollum 13

Kennedy 58, Memorial 37

Veterans Memorial 78, Harlandale 31

Wagner 60, Seguin 30

District 27-5A

Sam Houston 50, Burbank 40

Jefferson 62, Lanier 55

Highlands 62, Brackenridge 52

District 28-5A

Harlan 67, Eagle Pass Winn 28

Southwest Legacy 60, Floresville 55

Somerset 43, Southwest 39

Medina Valley 63, Southside 28

District 304A

Gonzales 46, Brooks Academy 11

La Vernia 43, Pleasanton 40

Cuero 46, Poteet 14

TAPPS 55A

Providence 53, Holy Cross 27

TAPPS 52A

Victoria Faith Academy 57, Bulverde Bracken Christian 36

St. Gerard at The Atonement Academy (score unavailable)

Non-district

Fox Tech 23, Young Women’s Leadership Academy 20

 

Saturday’s games

District 276A

Madison 48, MacArthur 35

Johnson 62, Roosevelt 29

Reagan 72, LEE 43

District 27-5A

Edison 61, Alamo Heights 42