BOYS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 13)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Oct. 31-Nov. 6

Friday’s games

Non-district
Patrick Alexander Showcase
At Laredo St. Augustine

Laredo St. Augustine 71, Holy Cross 52
Houston Second Baptist 79, Central Catholic 65

Saturday’s games

Non-district
Patrick Alexander Showcase
At Laredo St. Augustine

Central Catholic 74, Fort Bend Christian 53
Central Catholic 87, Houston St. Pius X 53
Midland Christian 65, Holy Cross 44
Houston St. Pius X 69, Holy Cross 59

Games of Nov. 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

No games scheduled

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

Non-district
Southside at Hutto (score unavailable)
Somerset 80, Southwest 69
Taft 79, East Central 36
Southwest Legacy 68, Memorial 40
Central Catholic75, New Braunfels 66
Fox Tech 68, St. Anthony 35

St. Mary’s Hall 65, Brooks Academy 57

Saturday’s games

Non-district
Young Men’s Leadership Academy
66, Knippa 49
Jefferson 82, St. Anthony 36.
Veterans Memorial 61, Lanier 35

FOOTBALL: Area playoff results (complete, 2021)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of November 11-13

11-man

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest (8-3) 27, Kennedy (7-4) 12

Class 4A

Division II

Bi-district

Cuero (10-1) 62, Young Men’s Leadership Academy (3-7) 7

Friday’s games

Class 6A

Division I

Bi-district

East Central (7-4) 14, Reagan (7-4) 7

Class 5A

Division I

Bi-district

Southwest Legacy (10-1) 43, Brackenridge (6-5) 22
Eagle Pass Winn (6-5) 20, Highlands (6-5) 14

TAPPS Division III

Area round

Holy Cross (7-4) 55, Ft. Worth Lake Country Christian (4-7) 18

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Bi-district

Lanier (9-2) 21, Southside (5-6) 14

6-man

Friday’s games

TAPPS Division II

Area round

Bryan Allen Academy (5-5) 108, St. Gerard (8-4) 87

Games of November 18-20

11-man

Thursday’s games

Class 5A

Division I

Area round

Gregory-Portland (9-3) 55, Southwest Legacy (10-2) 13

Friday’s games

Class 6A

Division I

Area round

Lake Travis (10-2) 56, East Central (7-5) 14

Class 5A

Division I

Area round

Corpus Christi Veterans Memorial (11-1) 26, Southwest (8-4) 7

TAPPS Division I

State quarterfinals

Central Catholic (9-2) 38, Fort Worth All-Saints (6-5) 28

TAPPS Division III

State quarterfinals

Houston Cypress Christian (10-2) 40, Holy Cross (7-5) 7

Saturday’s games

Class 5A

Division I

Area round

McAllen Memorial (11-1) 42, Lanier (9-3) 20

Games of November 25-27

11-man

Saturday’s games

TAPPS Division I

State semifinals

Midland Christian (10-2) 41, Central Catholic (9-3) 14

GIRLS BASKETBALL: This week’s results (complete, Nov. 13)

NOTE: teams we cover are in boldface

Games of Oct. 31-Nov. 6

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

No games scheduled

Wednesday’s games

Non-district

Providence 52, Schertz John Paul II 40

Thursday’s games

No games scheduled

Friday’s games

Non-district
Fox Tech at Poteet (score unavailable)
McCollum 45, Jefferson 40
Harlandale 58, Edison 55
Southside 61, Alamo Heights 47

Young Women’s Leadership Academy 48, Canyon Lake 43
Churchill 58, Southwest 26

South San 66, Victoria West 40

Saturday’s games

Non-district
Brennan 83, East Central 42
Kennedy 56, Southwest Legacy 41

Memorial 53, Floresville 42

Games of Nov. 7-13

Monday’s games

No games scheduled

Tuesday’s games

Non-district
St. Mary’s Hall 58, Young Women’s Leadership Academy 54
Alamo Heights 73, Burbank 50
Incarnate Word 45, Edison 44
Harlandale 64, Lanier 51
Fox Tech 31, Luling 14
Pleasanton 72, West Campus 11
Sam Houston 64, Southwest 35
New Braunfels Davenport 59, Southwest Legacy 55
Southside 51, Kennedy 31
Antonian 61, Highlands 43
Brackenridge 58, McCollum 43
East Central 51, Warren 31

Wednesday’s games

No games scheduled

Thursday’s games

Non-district
Harlandale ISD Tournament

Harlandale 79, Schertz John Paul II 29
Lanier 72, Alamo Heights 66
Highlands 32, Southside 28
East Central 61, Kennedy 18
Del Valle 59, West Campus 14
Brackenridge 53, Del Rio 32
Harlandale 63, Del Rio 47
McCollum 77, Kennedy 35
Brackenridge 62, Schertz John Paul 18
Lanier 68, Eagle Pass 26
Southside 89, West Campus 24
East Central 44, McCollum JV 5
Northside ISD Tournament

Lewisville Flour Mound 70, Jefferson 27
Sam Houston 53, Churchill 51
Smithson Valley 68, Burbank 36

Friday’s games

Non-district
Memorial 53, Southwest 29
Harlandale ISD Tournament

Lanier 62, Roosevelt 25
Harlandale 70, Brackenridge 69
Highlands 80, West Campus 32
East Central 66, McCollum 32
Kennedy 61, McCollum JV 30
Southside 52, Del Valle 26
Harlandale 62, Alamo Heights 51
Lanier 56, Brackenridge 51
Kennedy 58, West Campus 22
Kennedy 61, McCollum 30
East Central 49, Southside 15
Highlands 73, McCollum 46
Northside ISD Tournament

Jefferson 31, LEE 22
Madison 54, Burbank 45
Churchill 52, Jefferson 43
Stevens 53, Sam Houston 35
Sam Houston 46, Warren 43

Saturday’s games

Non-district

St. Anthony 51, Fox Tech 31
Young Women’s Leadership Academy 48, TMI 5
Harlandale ISD Tournament

Lanier 77, Harlandale 45
Alamo Heights 51, Brackenridge 46
McCollum JV vs. West Campus (score unavailable)
Kennedy 46, Roosevelt 43
Highlands 50, Harlandale 49

Championship

East Central 57, Lanier 37
Northside ISD Tournament

Madison 55, Jefferson 45
LEE 43, Burbank 28
Churchill 66, Burbank 34
Smithson Valley 56, Sam Houston 43